Biotopu akvāriji

Skalāriju akvārijs


Foto Takashy Amano(Japāna)

Redzot skalāriju akvāriju, tas radīs Jums velmi pašam iegādāties tādu akvāriju. Pamatā akvāriju veido tā lai tas izceltu šīs skaistās zivtiņas. Par piemēru var kalpot Takashy Amano veidotais akvārijs. Tādam akvārijam derēs ūdens ar šādiem parametriem: dH=3-15, pH=6.5-7, T=24-28. Augus, varat izvēlēties visus, kuri paredzēti turēšanai šādos apstākļos. Ja Jūs vēlaties Savā akvārijā redzēt arī nārstu ieteicams tajā ievietot pāris garlapu augus, (piemēram: Aponogeton crispus, Cryptocoryne aponogetifolia, Echinodorus major). Pēc izvēlētajiem augiem ir jāizvēlas apgaismojums (no vidēji spēcīga līdz spēcīgam apgaismojumam). Papildus tādā akvārijā varat ielaist pāris haracīnu dzimtas zivtiņas ( neons, sarkanais neons, rodastomus, minoras) no 30 līdz 100 gabaliem, kā arī iesakām izvēlēties tikai viena veida zivtiņas.

Varavīksnes zivju akvārijs


Foto Takashy Amano(Japāna)

Akvārijs ar varavīksnes zivtiņām – tā ir maza daļiņa Austrālijas dabas Jūsu mājā. Akvārijs, kurā mīt no 10 līdz 30 varavīksnes zivtiņas, apbur ar visa bara peldēšanas kustībām. Šādu akvāriju ir iespējams biezi apstādīt ar augiem. Šīs zivtiņas pamatā pārtiek no dzīvās barības, tamdēļ neposta augus. Kā jau jūs varat redzēt Takashy Amano varavīksnes zivtiņas ļoti skaisti izskatās ar augiem bagātā akvārijā. Der iegaumēt, ka varavīksnes zivtiņas labi izskatās arī uz melna, un melni - brūna fona. Šīs zivtiņas ir pieradinātas pie mūsu ūdens parametriem, tām jānodrošina : ūdens cietība 8-30, pH=6.8-8.0, temperatūra 22-27. Šāda tipa akvārijā, ļoti labi kriptokarīnas, kā : Cryptocoryne pontederiifolia, Cr. aponogetifolia, Cr. wendtii, Cr. ciliata. Varavīksnes zivtiņu akvārijam ir nepieciešams spēcīgs apgaismojums, tā Jūs panāksiet, ka šīs zivtiņas tiešām atbilst savam nosaukumam. Ja šo spēcīgo gaismu Jūsu augi nepanes, tad varat ierīkot papildus apgaismojumu, kuru ieslēgsiet tikai tad, kad šīs zivtiņas vērosiet.

Malavī ezera akvārijs


Foto Aurelian Tutr (Rumānija)

Daba šajā Āfrikas ezerā Malavī, ir radījusi unikālu vidi. Liela daļa no šī ezera zivīm ir sastopama tikai un vienīgi šajā ezerā. Radītājs, nav žēlojis uz šīm zivtiņām savas visspilgtākās krāsas, un visdažādākos krāsu spektrus. Malavī ezera zivtiņas var atpazīt pēc to fosforescējošās krāsas vien. Šī ezera ūdens parametri atšķiras no citu zivtiņu turēšanas vides. Malavī ezerā ūdens parametri ir šādi : cietība ap 12, Na-21 mg/l, K-6.4mg/l, Ca-19.8 mg/l, Mg-4.7mg/l, Cl-4.3 mg/l, SO4-5mg/l, pH-7.7-8.6, T-26-28 C.Saprotams, ka šīs zivtiņas ir adoptējušās pie mūsu ūdens parametriem, bet ja ūdens parametri ir vismaz tuvu Malavī ezera ūdens parametriem, tad šo zivtiņu krāsa, veselība manāmi uzlabojas un tās aug lielākas. Šis akvārijs ideāli, der cilvēkiem, kuriem patīk, klintis un kuram ir vēlme pašam radīt savu rifu mājās. Lai radītu šādu akvāriju, parasti izmanto, akmeņus, gliemežvākus un citus materiālus. No akmeņiem taisa krāvumus, ar daudzām aliņām un paslēptuvēm. Šādam akvārijam mēs iesakām, zivtiņas iegādāties no tālāk uzskaitītajām: Haplohromis Lieliskais, Zilais Delfīns, Zelta Leopards, Cihlīda- Tapīrs, Zelta Papagailis, Melanohromis Johhani, Pērle Likoma, Pseudotrofeus Zebra. Lai izvairītos no tēviņu radītajiem konfliktiem, šajā akvārijā ieteicams turēt no sugas vienu tēviņu un no vienas līdz trijām mātītēm. Ja ļoti vēlaties, tad šādā akvārijā var arī iestādīt pāris cietlapju augus, kā: Anubias, Echinodorus un Vesicularia dubyana. Ja Jūs akvārija, iekšējā filtrā ievietosiet marmora, vai dolomīta šķembas, tad Jūs panāksiet, ūdens cietību un pH līmeni tuvu nepieciešamajam. Ja jums tādu iespēju nav tad var izmantot: 10% hlorīda-kalcija šķīdumu un 6.7% magnija sulfāta šķīdumu. (proporcijā 1:1). Pacelt pH līmeni, var pievienojot ūdenim pārtikas sodu. Bet der iegaumēt, ka šo ķīmiju var izmantot tikai un vienīgi bieži mērot ūdens parametrus 5-8 dienas. Nepieciešams spilgts apgaismojums. Lai izvairītos no āļģu uzliesmojuma šajā akvārijā, nepieciešams tajā ielaist pāris aļģēdāju zivtiņas. Kā piemērs tādam akvārijam varētu būt, akvārijs ar tilpumu 264litri (120-40-55cm), apgaismojumam izmantot lampu Silviana Aquastar 30W, plastmasa augi, un pāris upes oļu.

Zelta zivtiņas


Foto Antonio Vicente Ambrosio (Brazīlija)

1000 gadu laikā šīs zivtiņas ir ieguvušas dažnedažādās selekciju formas un krāsas. Tamdēļ vienmēr ir lielas izvēles iespējas, kādas zelta zivtiņas iegādāties, un kuras Jums šķiet visskaistākās. Šajā akvārijā ir bagātīga kolekcija: Panda, Melnās Ūdens Actiņas, Melnais teleskops, Zelta Pērlīte, Orandas, Zelta Oranda-Teleskops, un Perlamutra astīte. Šis akvārijs ir 120-50-60 cm (360 litri), viena lampa Aqua Glo 30W, filtrs Aqua- Clear un Wet-dry biofiltrs, kā dekorācijas ir izmantoti vulkāniskie akmeņi, plastmasas augi (Elodeja) un mākslīgie korāļi. Šo zivtiņu akvārijam ieteicamāks ir jaudīgs biofiltrs kurš nodrošinās kristāldzidru ūdeni un spēcīgs apgaismojums. Zelta zivis ļoti, daudz laika pavada rakņājoties pa grunti, tamdēļ ieteicams būtu izmantot vai nu rupju grunti vai arī smalkus olīšus. Gaišās zivtiņas labāk izskatās ja ir tumša grunts un otrādi, tumšās labāk izskatās ja ir gaiša grunts. Ņemot, vērā, ka zelta zivtiņas uzturā lieto daudz augu barības, tad šajā akvārijā var stādīt tikai cietlapju augus kā anubias, echinadorus- major un brevipediculatus, Legenandra, vesicularia dubyana un aponogeton crispus. Pie tam lai šos augus saglabātu zivtiņas nepieciešams barot ar augu pārtiku: salāti, nātre, pienenes u.c. Auga saknītei aplieciet apkārt akmeņus, lai zivtiņas nespētu tos izrakt. Ļoti skaisti var nodekorēt šādu akvāriju, izmantojot siekstu pārklātu ar vesicularia dubyana sūnu, šādu veidojumu var novietot, kā akvārija fonā, tā arī akvārija centrā.

Astronontusi

Foto Igor Lepedat (Dienvidslāvija)

Astronontusi (Astronotus ocellatus) ir viena no populārākajām zivīm visā pasaulē. Šī liela (vairāk kā 30cm) zivs, spēj pat apēst 10-15cm lielus akvārija iemītniekus, tamdēļ šāda tipa akvārijos tur tikai un vienīgi šīs sugas zivis, kurai ir zelta, sarkanais un albīna paveids. Šīm zivīm ir nepieciešams liels akvārijs, ar aprēķinu 100L uz vienu zivi, ja pilda šos noteikumus tad astronatusi aug lieli un ļoti skaisti, savā krāsojumā. Par piemēru varam redzēt fotogrāfijā 650 litrīgu akvāriju, kurā mīt 6 astronatusi, lieli akmeņi, siekstas un augi Cryptocoryne aponogetifolia. Tādam akvārijam ūdens parametriem jābūt: dH=3-25, pH=6.5-8, T=22-26. Var stādīt arī citus augus, kuri aug tādos apstākļos. Tikai jāatceras ka šī zivs var aizķert augu, dzenoties pēc pārtikas. Tie paliek agresīvi, pirms nārstošanas perioda un ja akvārijs ir pārapdzīvots.

Diskusi


Foto Takashy Amano(Japāna)

Skaistais diskusu akvārijs, kurš ir prasmīgi apstādīts un izdekorēts ar siekstām, vienmēr spēs atstāt iespaidu ar savām interesantās formas un „jūras” nokrāsas zivīm. Šī akvārija bagātīgais apstādījums , izceļ šīs interesantās zivtiņas. Šāda akvārija izveidošanā ir nepieciešama daudz lielāka profesionalitāte, kā iepriekš minētajiem akvārijiem. Tas ir saistīts ar diskusu uzturēšanas prasībām. Pirmkārt tā ir temperatūra, kura ir jābūt diapazonā no 28-31 grādam. Šāda temperatūra neder lielākai daļai akvāriju augiem. Vairumam diskusu nepatīk, spēcīgs apgaismotas vietas, tamdēļ apgaismojumu ir jāveido tā lai tas pietiktu augiem, bet jāatstāj brīvas vietas, kur zivtiņas var peldēt un šajos laukumos ir jābūt mērenai gaismai, to ir jāslāpē. Diskusi ir ļoti jūtīgi pret organisko vielu uzkrāšanos akvārijā. Ir nepieciešamas jaudīgs biofiltrs un lielas ūdens maiņas no 30% līdz pat 100% nedēļā. Par retu piemēru kalpo šis akvārijs, kurš pieder Takashy Amano (Japāna). Tāda akvārija ūdens parametriem jābūt: dH=3-12, pH=5.5-7, T=28-31. Diskusus ieteicams turēt baros no 6-15 zivtiņām, papildus tādā akvārijā var ielaist, baru ar spilgtām haracīnu sugas zivtiņām, bet viena veida.

Rasboras


Foto Takashy Amano(Japāna)

Varbūt arī tas ir liels gods Rasbora heteromorpha zivtiņām, ka tām ir iekārtots atsevišķs akvārijs, bet pateicoties Takashy Amano mākslai radīt, atsevišķu tipu akvārijus, viņš ir izveidojis unikālu akvāriju, kuram nav analogu un tamdēļ mums vajag riskēt veidojot šādus akvārijus. Šis akvārijs ir apstādīts ar neliela auguma augiem, kuri veido pauguriņus, kā arī var izmantot ar sūnām apaudzētus akmeņus un siekstas, Aiz tiem var iestādīt nelieliem kušķīšiem lielākus augus, uz ūdens virsmas var izveidot nelielu viļņojumu, pateicoties filtram. Tādā veidā akvārijā veidojas gaismas spēle, jo ūdens viļņošanās lauž gaismas starus. Tādam akvārijam der ūdenis ar parametriem: dH=3-12, pH=6.5-7.2, T=22-25.

Gūpijas


Foto Takashy Amano(Japāna)

Vispopulārākais, taču savu pievilcību nezaudējušās zivtiņas gūpijas ir viens no plašākajiem veidiem, kā iekārtot savu akvāriju. Un šī pieredze, pierāda, ka šīs zivtiņas ļoti skaisti izskatās uz sīklapju augu fona, kā Bolbitis heudelotii,Cabomba caroliniana, Limnophila aquatica, Rotala macrandra. Ja šo augu akvārijā ir ļoti daudz tad nepieciešams papildus aerēt šo akvāriju, lai nemainītos pH līmenis, jo ūdens šādā akvārijā cirkulēs lēni, un gupijas to var nepārciest. Efektīvi izskatās ja akvārijā tur tikai gūpijas tēviņus, par tādu piemēru ir kļuvis Takashy Amano akvārijs (bildē). Tādam akvārijam der ūdens ar parametriem: dH=3-15, pH=6.8-7.5, T=23-26. Šīs zivis ļoti labi jūtās ūdenī, kurai ir pievienota sāls 1g/l un jods 5-7 pilieni (5% spirta šķīduma) .


Rakstu tulkoja Normunds Griķītis

Orģinālteksts www.aquariumist.com.ua

Ziņot par pārkāpumu Uzzināt vairāk