Carnegiella strigata


Zinātniskais nosaukums: Carnegiella strigata

Ierastais nosaukums: Marmora karnigiella, Marbled hatchetfish, Hatchetfish

Sinonīmi: Nav

Izcelšanās no: Zivtiņa nākusi no Peru un Gajānas ūdenstilpnēm, bet sastopama arī citviet Dienvidamerikā.

Dzimuma atšķirība: Mātītes parasti ir lielākas par tēviņiem. Gatavojoties nārstam spožākā apgaismojumā mātīšu vēderos var redzēt ikrus.

Maksimālais izmērs: 5cm

Līdzīga: citām Carnegiella

Uzturēšana: Ļoti miermīlīgas bara zivtiņas, kam patīk nekustīgi stāvēt pret filtra radītos ūdens straumi (filtra jauda 4-6 akvārija tilpumi stundā).

Barošana: Dzīvā barība, kombinēta barība, ieteicams barot ar sauszemes kukaiņiem. Sausā barība, pārslas, saldēta barība.

Ūdens parametri: Ūdens cietība līdz 200, pH 5.5-7.5, temperatūra 24-280C

Vairošana: Lai panāktu nārstu zivtiņas baro ar sīkiem sauszemes kukaiņiem (drozofilu utml.) un melnajām knaušu kūniņām. Ir jābūt plašai brīvai vietai pie ūdens virsmas. Ūdens tiek bagātināts vai filtrēts ar kūdru, panākot tā cietību 50, pH 5.5-6.5, temperatūra 28-300C. Apgaismojums vājš. Zivtiņas nārstos, peldot pa apli, piekrastes seklajos ūdeņos (līdz 10cm) starp peldošo augu un koku saknēm. Ikru inkubācijas periods pusotra diennakts. Mazuļi sāk baroties paši pēc 5 diennaktīm.

Piezīmes: No acs līdz pat astes spurai stiepjas zeltaina svītra, dzeltenīgi-sudraboto ķermeni klāj līkas tumši brūnas svītras, kas lieliski maskē zivi starp augiem un koku saknēm un devusi tai arī nosaukumu strigata. Zivtiņas dzīvo tikai akvārija augšējos slāņos un dažbrīd ir ļoti bailīgas, tāpēc būtu nepieciešami peldošie augi un nebūtu ieteicams tās turēt kopā ar citām ūdens augšējo slāņu zivīm, kas viegli tās izkonkurēs. Miermīlīga bara zivs, barā ir vismaz 3 zivtiņas.

Latviski šīs zivju ģints nosaukums ir karnegiellas - karnegiellas strigata. Carnegiella savvaļā pamatā barojas ar ūdenī iekritušiem kukaiņiem, to ūdens kūniņām un lēcienā ķer virs ūdens lidojošus kukaiņus (nav noskaidrots vai patiešam tas izdodas). Savvaļā tās dzīvo tekošos ūdeņos, kur nekustīgi turas straumē līdz pamana mēdījumu un zibenīgā lēcienā to notver. Akvārijā ieteicama 12cm atstarpe no ūdens virsmas līdz vākam, lai zivtiņas lēcienā nesavainotos.

Lasot vienu ceļojuma atstāstu, kur viens ceļotājs pētīja karnegiellas dzīvesvietu - biotopu. Tieši karnegiellu strigata strigata facita bari viņam, brienot pa upi, esot "lidojuši" gar ausīm! Ilgu laiku pat domāja, ka zivis tiešām lido (pamats tam bija skaņa, spēcīgās krūšu spuras un spēcīgā krūšu muskulatūra). Ar īpašām kamerām atklāja, ka zivis "lidojuma" laikā paliek nekustīgas, tuvojoties ūdens līmenim tās "atsperas ar asti un krūšu spurām (kaut gan to var uzskatīt arī par lidošanu, jo citas zivis vienkārši planē atvērtām spurām).

Nav viņas ne grūtāk turamas, ne kaprīzākas par citām haracīdām. Tikai ļoti jāuzmanās, lai viņas neizdomātu palidināties akvārija tīrīšanas laikā vai barošanas laikā. Katru reizi pēc akvārija vāka uzlikšanas pārskaitīt savu bariņu un vajadzības gadījumā salasiet pa grīdu trūkstošās un neskatoties uz lielo piesardzību, diemžēl, parasti visas dzīvi beidz uz grīdas, tāpēc akvārijam ir jābūt ne tikai vākam, bet ir jāaizbāž visi caurumi (vadu izejas utt.).

Zivis ir ĻOTI bailīgas gan no dabas, gan tādēļ, ka veikalos var iegādāties tikai savvaļā ķertas zivis. (Akvārijos tās var arī vairoties, bet tas notiek reti un neregulāri).

Lai karnigiellas labi justos ir vajadzīgs pH ap 6 (jāpērk osmozes aparāts). Ir nepieciešama Cabomba aqutica (vai augs līdzīgs šiem augiem), peldošie augi, nepieciešams CO2 (to var pats uztaisīt) un miermīlīgi kaimiņi.

Lielākais stresa faktors ir gaisma, kas pēkšņie ieslēdzas. Tas nozīmē, ka ir nepieciešams simulēt saules lēktu un rietu, gada tumšajā laikā.

Biotops – Dienvidamerika


Galveno uzmanību vērsu uz Peru biotopu un meklējot informāciju nonācu pie secinājuma, ka Carnegiella strigata dzīvo 3 dažādos tropiska lietus meža biotopos:

  1. lietus meža upes

  2. lietus meža strauti un straujas upes, lietus meža ezeri un dīķi

Viena no galvenajam šo vietu īpatnībām ir organiskas pārpilnība – ūdens tilpnes ir pilnas ar kritušiem kokiem, augu lapām, grunti klāj dūņu slānis un strauji attīstās aļģes, tā visa ietekmē arī ūdens ir necaurredzams, mīksts un neliels skābums.

Lietus meža lēnas upes

Lēnas ūdens straumes, kas pilnas ar pūstošam augu daļām, krituši koki, zari, koku saknes ūdens brūns un necaurredzams. Grunts ir smalkas smilts vai grants pārklāta ar kritušam lapām un dūņām. Ūdens virsma ir brīva, bet piekrastes zona ir noēnota. Augu nav daudz tie aug piekrastes zonā – pamatā Ehinodori, pāris peldošo augu, Cabomba, Victoria, Valisneria.

Lietus meža strauti un straujas upes

Ļoti dažāds ūdens dziļums – no pāris centimetriem līdz pāris metriem. Straumes ātras, bet tai pat laikā pilnas ar pūstošam augu daļām, krituši koki, zari, koku saknes. Grunts smalka pārklāta ar no nelieliem oļiem, krastam tuvāk ir lielāki akmeņi.

Straumes vietās uz akmeņiem augu nav, dziļakās vietās straume ir gandrīz pilnībā noēnota līdz ar to augu joprojām nav, pa retam var atrast kādu Ehinodorasu vai Valisneria.

Lietus meža ezeri

Ezeri veidojušies mainoties upes gultnei – metot lokus un izgraužot jaunu ceļu, palikuši gari ļoti dziļi ezeri. Ezeri ir daudz siltāki nekā upes. Straumes ir nelielas vai to tik pat kā nav. Grunts smalka, bet pārklāta bieza slānī ar dūņām, kritušam lapām un tik pat kā nav kritušu koku vai zaru ūdenī. Ļoti daudz visdažādāko augu, krasta tuvumā Echinodorus, tālāk jau Alternanthara, Cabomba, Heteranthera, Eichornia, Cerathophyllum, pa ūdens virsmu peld Pistia, Salvinia, Eichornia.

Akvārijs

Apkopojot visu iepriekšējo informāciju, mēģināju salikt to visu kopā un izveidojās 3 dažādi akvārija modeļi:

  1. strauja upe – kurā ir maz augu, lielāki akmeņi, kritušu koku zari, izteikta straume, bet tā kā ir dekorācijas, tad straume veido virpuļus; akvārijā daudz brīvas vietas, grunts ir pa pusei no smalkas grants pa pusei no maziem olīšiem, viena stūrī ir lielāki akmeņi kopā ar koku zariem, veidojot zivtiņām slēptuves. No augiem tikai pāris lielāku Echinodorus un Hydrocotyle leucocephala.


  2.lēnas upes vai ezera krasts – ļoti daudz dažādu augu, kritušu koku, nedaudz peldošu augu, bet salīdzinoši maza straume; grunts no smalkas grants, kā dekors izmantota koka sakne vai sieksta; daudz dažādu augu – Cabomba, lielāki Echinodorus kā akcenti un tiem priekšā mazie Echinodorus kā paklājaugi; fonā Heteranthera zosterifolia; kā peldošie augi Pistia stratiotes un Hydrocotyle leucocephala.


  3. upe – dekorāciju nav vispār, līdz ar to straume vienmērīga, salīdzinoši nedaudz grunts augu, bet ir daudz dažādu peldošo augu. Grunts smalka grants, dekorāciju nav vispār. Augi – Cabomba, Alternanthera reineckii, pāries lieli Echinodorus un tiem apkārt mazie Echinodorus (tenellus vai quadricostatus), no peldošiem augiem Pistia stratiotes un Eichhornia crassipes.


Kādu no šiem akvārija modeļiem realizēt dzīvē? Viss atkarīgs no tā kādi augi un zivis jums pieejamas un kādu akvārija aprīkojumu uzstādīsiet, piemēram, ja turēsiet tikai Carnegiella, tad tām labāk derēs 3. akvārijs, ja gribēsiet vēl klāt skalārijas, tad 1. vai 3. akvārijs; ja Diskusus – tad 1. un 2. akvārijs; ja Ancistrus samiņus – 1. un 2. akvārijs; Apistogrammas – 1. akvārijs utt.

Zivtiņas: Carnegiella strigata zivju bariņš vismaz no 5 zivtiņām, kas labi sadzīvo arī ar citām Carnegiella sugas zivīm, veidojot jauktu baru. Kaimiņus izvēlēties miermīlīgus un atbilstoši jūsu akvārija iekārtojumam. Zivtiņas dzīvo 5 gadus. Ja akcents tik likts uz Carnegiella zivtiņām, tad akvārijā nebūtu prātīgi turēt vēl arī skalārijas vai diskusus, kas ar savu izmēru un košumu nomāks mazās Carnegiella, tāpēc ieteiktu izvēlēties kaimiņus no samiņiem (jo dažbrīd gadās, ka Apistogrammas ir agresīvas un var notrenkāt Carnegiella līdz nāvei).

Diez vai akvārijs tiks veidots tikai un vienīgi vienai zivju sugai, tāpēc lūk zivtiņas, kuras var turēt šajos Dienvidamerikas biotopa akvārijos, tikai atcerieties, ka katrai zivtiņai ir savas vajadzības un savas turēšanas īpatnības – kam vajag ūdens klajumu, kam lielāku akvāriju, kam klaju grunts virsmu, kam slēptuvīti, kam kritušu koku zarus, kam daudz augu, kam akmeņus utt.


Abramites, Ancistrus, Apistogramma, Aspidoras

Brochis

Carnegiella, Chaetostoma, Characidium fasciatum, Corydoras, Crenicichla

Discus

Farlowella

Gymnocorymbus

Hemigrammus ocellifer, Hemigrammus sp., Hypancistrus, Hypostomus, Hypoptopoma

Leporinus sp.

Mesonauta festivum

Otocinclus

Panaque, Peckoltia, Pimelodus, Pimelodella, Pterolebias, Pterophyllum altum, Pterophyllum scalare, Pterygoplichthys, Pyrrhulina

Rineloricaria

Scobinancistrus, Sturisoma

Tetra, Tyttocharax, Tyttobrycon

Apgaismojums: spēcīgs apgaismojums (~1w/l), lai labi augtu augi. Tā kā apgaismojuma pēkšņa maiņa rada stresu zivīm, tad ir jāizdomā kā apgaismojumu klusināt, piemēram, var ieklāt zem lampām PET plēvi, kas klusinās gaismu un tad lēnām to pakāpeniski izvilkt ārā vai nodrošināt, ka lampas ieslēdzas pa vienai pēc noteikta laika. Apgaismojuma laiks 8-10 stundas, bez pārtraukumiem.

Grunts: smalka sīkgraudu grunts (grants), jo smalkāka jo labāk, bet ne smilts. Dabīgos apstākļos upes grunti klāj gaiša smalka grants (oļi un akmeņi ir tikai strauju strautu un upju piekrastēs), kas pārklāta ar lietus meža kritušo organisku – pūstošām lapām, dūņām, aļģēm, augiem. Tā kā tas neder akvārijam, tad izmantojiet tumšas krāsas sīkgraudu granti vai oļus (2-4 mm).

Dekorācijas: Carnegiella strigata tās nav vajadzīgas un tās izjauks straumes viendabīgumu, tā veidos virpuļus. Carnegiella strigata ir nepieciešama klaja ūdens virsma, klaja vieta peldēšanai, vienmērīga ūdens straume un pāris peldošo augu. Varat izmantot oļus, akmeņus koku saknes, siekstas vai koku zarus, ja tas nepieciešams citām zivtiņām, piemēram, Ancistrus samiņiem, kur slēpties vai Apistogrammām.

Temperatūra: atbilstoši zivtiņu un augu vajadzībām (25-260C).

Filtrs: spēcīgs filtrs, kas nodrošina akvārija tilpuma filtrēšanu vismaz 6 reizes stundā. Sprauslu vēlams pavērst tā, lai veidotos straume pie ūdens virsmas. Tāpat ieteicams filtrēšanu veikt caur kūdras filtru vai vismaz izvietot akvārijā maisiņus ar kūdru, lai mīkstinātu ūdeni un imitētu dabīgākus biotopa apstākļus.

Augi

Ir ļoti daudz dažādu augu, kas sastopami Dienvidamerikā, līdz ar to akvārijā var stādīt visdažādākās formas, krāsu un grūtības pakāpes augus. Dažbrīd tiek minēts, ka ir sastopami arī tādi augi kā Valisneria nana vai americana, Salvinia natans, Cerathophyllum demersum, bet manuprāt tos nebūtu jāstāda Dienvidamerikas biotopa akvārijā, jo tirdzniecībā esošā Valisneria, Salvinia ir no Āzijas un Cerathophyllum ir visur augošs augs, kas manuprāt vairāk ir piemērots Indonēzijas biotopam.

No peldošajiem augiem ieteiktu izmantot Pistia stratiotes, kas pēc būtības ir invazīvs augs un jau ir sastopams visā pasaulē, dažbrīd tā augšanu akvārijā ir grūti ierobežot un tas rada lielāku nekārtību nekā skaistumu (dažās valstīs šis augs ir ar likumu aizliegts un to apkaro ar pesticīdiem), bet labāk ieteiktu izmantot Hydrocotyle leucocephala – Dienvidamerikas augs, kas spēj augt zem ūdens un veido skaistas apaļas peldošas lapiņās; vai Eichhornia crassipes.

No grunts augiem, ieteiktu izmantot Cabomba caroliniana un visdažādākos Echinodorus, kas ir ļoti lielā savvaļas un selekcionēto formu, veidojot skaistus augu krūmus fonā un mazu zālājveida paklāju priekšplānā.


Alternanthera reineckii "lilacina" ('Purple')

Ģints: Amaranthaceae

Kontinents: Dienvidamerika

Reģions: Dienvidamerika

Augstums: 15-40

Platums: 10-15

Apgaismojums: stiprs – ļoti stiprs

Temperatūra: 17-280C

Ūdens cietība: mīksts- vidējs

pH: 5-7

Augšanas ātrums: lēni

Turēšanas prasības: sarežģītas

Augam nepieciešams spēcīgs apgaismojums, kā ietekmē veidosies skaistas tumši sarkanas lapas. Atvērtos akvārijos izaug arī virs ūdens. Augs aug labāk, ja pievieno CO2. Barības vielu trūkums izrausa labu izbalēšanu. Augs vislabāk izskatās, ja to stāda grupās.


  

Eichhornia crassipes

Ģints: Pontederiaceae

Kontinents: Visi tropi

Reģions: Visi tropi

Augstums: 5-30+ cm

Platums: 6-25+ cm

Apgaismojums: stiprs – ļoti stiprs

Temperatūra: 15-300C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- ciets

pH: 5.5-9

Augšanas ātrums: ātri

Turēšanas prasības: sarežģītas

Eichhornia crassipes – ūdens hiacinte ir skaists peldošais augs, kas ir piemērots dīķiem un lieliem vaļējiem akvārijiem. Augu izmanto arī kā vasaras augu Eiropas parku ūdenstilpnēs. Auga izmērs atkarīgs no barības vielu daudzuma ūdenī. Vaļējos akvārijos ar tīru ūdeni parasti veido miniatūras šo augu kopijas. Šobrīd šis augs ir sastopams visās tropu valstīs, radot ekoloģiskus draudus, jo ļoti blīvi aizaug ūdens virsma. Labos apstākļos augs zied ar skaistu hiacintei līdzīgu ziedu.


  

Eichhornia diversifolia

Ģints: Pontederiaceae

Kontinents: Dienvidamerika

Reģions: Centrāla un Dienvidamerika

Augstums: 10-30+ cm

Platums: 8-15 cm

Apgaismojums: stiprs – ļoti stiprs

Temperatūra: 20-280C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- ciets

pH: 5-8

Augšanas ātrums: vidējs

Turēšanas prasības: sarežģītas

Eichhornia diversifolia zemūdens forma atgādina Eichhornia azurea, bet tās lapas ir mazākas un lapas izkārtotas apkārt kātiņam. Kad augs sasniedz ūdens virsmu, tas zied skaistiem ziliem ziediņiem un lapas kļūst peldošas, tai pat laikā uz kāta veidojas ļoti daudz sānu dzinumu. Augam nepieciešams intensīvs apgaismojums un barojoša grunts.


  

Pistia stratiotes

Ģints: Araceae

Kontinents: Visi tropi

Reģions: Visi tropi

Augstums: 5-20+ cm

Platums: 5-20+ cm

Apgaismojums: stiprs – ļoti stiprs

Temperatūra: 17-300C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- ciets

pH: 5-8 

Augšanas ātrums: ātri

Turēšanas prasības: vidējas

Skaists peldošais augs, kas piemērots gan vaļējiem, gan slēgtiem akvārijiem. Viegli vairojas ar sānu dzinumiem. Eiropā vasaras laika izmanto ka dīķa augu, bet tropos ir ka ekoloģiskais drauds. Augs piemērojams jebkādam akvārijam, kur tā garajās saknēs labprāt slēpjas gurami un citas ūdens virsmas zivis. Ja augs labi aug, tad regulāri ir jāretina tā audzes, jo savādāk akvārijs būs stipri aptumšots.


Echinodorus quadricostatus ''magdalenensis''

Ģints: Alismataceae

Kontinents: Centrālā un Dienvidamerika

Reģions: Dienvidamerika

Augstums: 10-15 cm

Platums: 15-20+ cm

Apgaismojums: vidējs – ļoti stiprs

Temperatūra: 20-280

Ūdens cietība: ļoti mīksts- ciets

pH: 6-9

Augšanas ātrums: ātri

Turēšanas prasības: vieglas

Augam ir izteiktas salātzaļas lapas, kas labi kontrastē ar pārējiem akvārija augiem. Augs skaisti izskatās, ja ir stādīts nelielās grupās. Labos apstākļos, veidojas sānu dzinumi, kas ātri izplešas pa visu akvāriju, tāpēc, lai izveidotu kompaktu grupu, augs jāierobežo ar akmeņiem vai dekorācijām. Gaišas lapas norāda, ka augam nepietiek barības vielu. Dažreiz šo augu tirgo ar Echinodorus bolivianus var. Magdalenensis nosaukumu.


Cabomba caroliniana

Ģints: Cabombaceae

Kontinents: Dienvidamerika

Reģions: Amerika

Augstums: 30-80+

Platums: 5-8+

Apgaismojums: vidējs – ļoti stiprs

Temperatūra: 18-260

Ūdens cietība: mīksts- ciets

pH: 4-7

Augšanas ātrums: ātri

Turēšanas prasības: vidējas

Ļoti populārs akvārija augs tā pievilcīgās ārienes dēļ. Visvieglāk turamais augs no Cabomba ģints, kam nepatīk vāji apgaismots akvārijs. Vāji apgaismotā akvārija varat mēģināt ieaudzēt Limnophila sessiliflora. Skaistu efektu var panākt, ja augs aug grupās.


Heteranthera zosterifolia

Ģints: Pontederiaceae

Kontinents: Dienvidamerika

Reģions: Dienvidamerika

Augstums: 30-50

Platums: 10-15

Apgaismojums: stiprs – ļoti stiprs

Temperatūra: 18-300C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- ciets

pH: 5.5-8

Augšanas ātrums: ātri

Turēšanas prasības: vienkārša

Heteranthera zosterifolia – ļoti skaists augs ar daudziem sānu dzinumiem, kas veido biezu audzi. Spēcīgā apgaismojumā aug ļoti ātri, tāpēc tas regulāri jāapgriež, jo savādāk augs saaugs tik cieši, ka gaisma netiks cauri līdz zemākajām lapām. Uz kāta bieži veidojas gaisa saknes. Atvērtos akvārijos zied virs ūdens maziem ziliem ziediņiem.


Echinodorus bleheri

Ģints: Alismataceae

Kontinents: Dienvidamerika

Reģions: Dienvidamerika

Augstums: 20-50 cm

Platums: 25-40 cm

Apgaismojums: vājš – ļoti stiprs

Temperatūra: 20-300C

Ūdens cietība: mīksts- ciets

pH: 5.5-9

Augšanas ātrums: ātri

Turēšanas prasības: vienkārša

Echinodorus bleheri viens no populārākajiem akvārija augiem – vizuāli skaists, neprasīgs un vienkārši audzējams. Barojoša grunts veicina augšanu un ieteicams augu regulāri apgriezt, jo savādāk ar lapām aizsegs gaismu zemāk augošajiem augiem. E.bleheri labi aug pat slikti apgaismotos akvārijos. Lielisks augs gan iesācējiem, gan profesionāļiem piemērots gan vidējiem, gan lieliem akvārijiem.


Echinodorus cordifolius 'Tropica Marble Queen'

Ģints: Alismataceae

Kontinents: Dienvidamerika, selekcijas forma

Reģions: Selekcijas forma

Augstums: 15-20 cm

Platums: 15-25 cm

Apgaismojums: vidējs – ļoti stiprs

Temperatūra: 22-280
Ūdens cietība: mīksts- ciets

pH: 6-9

Augšanas ātrums: vidējs

Turēšanas prasības: vidējas

Echinodorus cordifolius 'Tropica Marble Queen' ir augs, kas izaudzēts Singapūrā. Parasti augiem, kas aug purvaina vidē, ir savdabīgs marmora krāsojums, kas dažreiz pazūd augam augot zem ūdens. Augam nepieciešams spēcīgs apgaismojums, tāpat ieteicama CO2 piebarošana. Augs piemērots zemiem atklātiem akvārijiem, kuros lapas var pacelties virs ūdens vai izspraukties no ūdens un iegūt izteiktu marmora krāsojumu.


Echinodorus parviflorus 'Tropica'

Ģints: Alismataceae

Kontinents: Dienvidamerika, selekcijas forma

Reģions: Selekcijas forma

Augstums: 5-15 cm

Platums: 12-20 cm

Apgaismojums: vājš – ļoti stiprs

Temperatūra: 21-280C

Ūdens cietība: mīksts- ciets

pH: 5.5-8

Augšanas ātrums: lēns

Turēšanas prasības: vidējas

Echinodorus parviflorus ir skaistas viļņotas lapas ar nedaudz spiciem galiem. Auga lielums atkarīgs no gaismas intensitātes un vajā apgaismojumā augs būs ļoti mazs. Skaisti izskatās augot mazās grupās. Augu tādi nosaukuši dāņu botāniķi Nils Jakobsens un Lauritcs Holm-Nilsens 1985. gadā.


Echinodorus parviflorus (''peruensis'')

Ģints: Alismataceae

Kontinents: Dienvidamerika, selekcijas forma

Reģions: Dienvidamerika

Augstums: 15-30 cm

Platums: 15-30 cm

Apgaismojums: vājš – ļoti stiprs

Temperatūra: 20-300C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- ļoti ciets

pH: 5.5-8

Augšanas ātrums: vidējs

Turēšanas prasības: ļoti vienkāršas

Bieži šis augs tiek tirgots ar "peruensis" nosaukumu, Peru Echinodorus parviflorus jau daudzus gadus akvāristu vidū ir pazīstams kā „melnā amazone” tā lapu tumšo dzīslu dēļ, kas veidojas, ja augs aug zem ūdens. E. Parviflorus pēc izmēriem ir mazāks nekā citi ehinodorusi, piemēram, E. Bleheri, un tam ir daudzas mazas, šauras lapiņas. Ideāls augs pat maziem akvārijiem gan iesācējiem, gan profesionāļiem.


Echinodorus tenellus

Ģints: Alismataceae

Kontinents: Ziemeļamerika

Reģions: Amerika

Augstums: 1-10 cm

Platums: 5-8+ cm

Apgaismojums: vidējs – ļoti stiprs

Temperatūra: 19-300C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- vidējs

pH: 5.5-8

Augšanas ātrums: vidējs

Turēšanas prasības: vidējas

Starp mazajiem priekšplāna augiem Echinodorus tenellus ir vislabākais. Dzinumi iizpletīsies pa visu akvāriju, tāpēc, lai izveidotu kompaktu auga grupu, to augšana jāierobežo ar akmeņiem vai citiem objektiem. Angļu mauriņu var izveidot tikai, ja ir spēcīgs apgaismojums, tāpēc pārliecinieties vai citi augi to neaizēno. Atsevišķus augus jāstāda ar pāris centimetru atstarpi. Barojoša grunts veicina augšanu.


  

Hydrocotyle leucocephala

Ģints: Apiaceae

Kontinents: Dienvidamerika

Reģions: Dienvidamerika

Augstums: 10-20 cm

Platums: 5-15 cm

Apgaismojums: vājš – ļoti stiprs

Temperatūra: 15-280C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- ļoti ciets

pH: 5-9

Augšanas ātrums: ātrs

Turēšanas prasības: vieglas

Neprasīgs un ātri augošs augs, kas lieliski jūtas salīdzinoši cietā ūdenī. Tikko iestādīts Hydrocotyle leucocephala augs uz augšu gaismas virzienā, izklājot lapas uz ūdens virsmas. Augu nav obligāti stādīt gruntī, to var atstāt ka peldošu augu, kas nodrošinās lielisku slēpni mazuļiem.

Piezīmes:

Akvārijam nepieciešams obligāti vāks, jo zivtiņas mēdz izlēkt no ūdens. No ūdens virsmas līdz vākam jābūt aptuveni 10 cm atstarpei – ja zivtiņa izlec, tad lai mazāk satraumētos. Tāpat ir jāparedz kā aizklāt lampas, lai pasargātu lecošas zivis no apdedzināšanās.

Ja ir vēlme panākt zivju nārstu, tad jāizdomā, kā izveidot seklu ~10 cm ar peldošiem augiem aizaugušu vietu, imitējot piekrasti, aptumšot akvāriju un pasargāt ikrus no apēšanas.

Zivtiņas ieteicams barot ar dzīvo barību – lidojošiem insektiem (piemēram, augļu mušiņas), saldētiem odu kāpuriem; izmantojot peldošu barību pārliecinieties, ka zivtiņas paspēj to savākt pirms tā nogrimst – tā kā ir nepieciešama straume, tad lietderīgi izmantot peldošu barotavu (jo zivtiņas no grunts barību neuzlasa).

Apdomājiet iespēju uzstādīt CO2 iekārtu, lai veicinātu augu augšanu.

Jo lielāks akvārijs, jo labāk, svarīgāk ir akvārija garums un platums nekā tā augstums, ieteicams vismaz 60l akvārijs (vismaz 50 cm garš un 30 cm plats).

Tā kā zivtiņas ir grūti pavairot, tad bieži tirdzniecība ir savvaļā ķertas zivis, kas akvārijos saslimst ar ihtiozi, tāpēc ieteicams akvārija apstākļus maksimāli pielāgot zivtiņu vajadzībām un pirms ielaišanas kopējā akvārijā turēt zivtiņas karantīnā.

Ja ir vēlme, varat arī imitēt lietus sezonu – samazināt ūdens daudzumu akvārijā, retas ūdens maiņas un retas, mazas barošanas, spilgta gaisma, tad pāris mēnešus samazināt (intensitāti nevis ilgumu) vai aptumšot apgaismojumu, veikt biežas, lielas ūdens maiņas (tikai atcerieties, ka regulāra iejaukšanās akvārijā satrauks zivis), bieža un bagātīga barošana, temperatūra nedaudz zemāka nekā visu laiku un lietus sezonas beigās temperatūra tiek celta un bieža, bagātīga ar dzīvo vai saldēto barību – iespējams, ka tas būs mirklis zivtiņu nārstam. Centieties, lai lietus sezona iekristu ar jūsu reģiona pērkona negaisu laiku – atmosfēras spiediens palīdzes jums imitēt dabīgākus apstākļus.

Šie akvāriji, tikai pa daļai ataino Dienvidamerikas biotopu, jo diez vai kāds spēs (un vēlēsies) imitēt upju plūdus – ūdens kritumus, kāpumus, ļaut augiem augt ūdenī un gaisā, sabērt akvārijā kritušas koku lapas un iekrāmēt pamatīgu dūņu slāni – tas padarīs akvāriju duļķainu, strauji attīstīsies zaļaļģes un akvārijs kļūs par netīru stikla burku, ir ļoti grūti un faktiski neiespējami izveidot ideālu biotopu, jo tāds pastāv tikai savvaļā, bet tāpēc jau var mēģināt izveidot ko zivtiņu un augu vajadzībām atbilstošu un cilvēka acij tīkamu, tāpēc nebaidieties eksperimentēt un izveidot jūsu īpašo Dienvidamerikas akvāriju, jo ievērojot pamatprasības kļūdīties nav iespējams un nevar pateikt: „tā nav pareizi!”

Rakstu ievietoja Normunds Griķītis orģinālteksts: N.Griķītis

Papildus informācijas avoti 
www.aquascope.ru

www.pitinhs.freeforums.org

www.tropica.dk

http://en.wikipedia.org

www.practicalfishkeeping.co.uk