Ikru nesēji
Ikru nērsēji
Lielāka daļa akvāriju zivtiņu vairojas iznēršot ikrus un tos apaugļojot ārpus zivs ķermeņa. Ikru nērsošās zivtiņas var iedalīt 5 lielas grupās: ikru izkaisītāji, ikru novietotāji, ikru ieracēji, mutē audzētāji un ligzdu veidotāji.
Ikru izkaisītāji – šīs zivtiņas iznērš apaugļotus vai neapaugļotus ikrus, ļaujot tiem brīvi nosēsties uz grunts, augiem vai vienkārši peldēt pa akvāriju. Šīs zivis neaudzina mazuļus, bet labprāt tos un arī ikrus apēd. Bieži vien nārsts notiek nelielās grupā, tiek iznērsts liels daudzums mazu ikru, kuri ātri izšķilsies.
Ikru novietotāji – šīs zivtiņas ikrus novieto, piestiprina ikrus uz grunts, dekorācijām, akvārija stikliem vai augu lapām. Parasti ikru skaits nav liels un tie ir salīdzinoši lielāki.
Šīs zivtiņas atkal dalās 2 grupās: tās, kas rūpējas par ikriem (cihlīdas un samiņi) un tās kas nē. Zivtiņas, kas rūpējas par ikriem atkal var iedalīt 2 grupās: tās, kuras nārsto alās vai dekorāciju dobumos un tās, kuras nārsto atklātos laukumos. Parasti zivis veido pārus un centīgi aizstāv un aprūpē ikrus. Ikri parasti izšķiļas pēc pāris dienām un bieži vecāki arī mazuļus apsargā.
Piemēram, daži sami nerūpējas par ikriem – tie parasti tiek piestiprināti pie dažādām virsmām un zivis ikrus neēd.
Ikru ieracēji – parasti šīs zivis dzīvo ūdens tilpnēs, kas mēdz izžūt. Piemēram, killifish, kas katru gadu ierok ikrus dubļos. Vecāki ātri sasniedz dzimuma briedumu un steidzīgi nārsto, kamēr vēl ūdens tilpne nav izžuvusi. Ikri paliek dusošā stāvoklī līdz lietus gāzes nestimulē šķilšanos.
Mutē audzētāji – zivtiņas, kas iznēsā ikrus un mazuļus turot tos mutē. Šīs zivtiņas var iedalīt 2 grupās: ikru iznēsātāji un mazuļu iznēsātāji. Ikru iznēsātāji iznērš ikrus bedrītē uz grunts, kur tos mutē uzlasa mātīte. Ikri tiek apaugļoti interesantā veidā – tēviņam uz anālās spuras ir mazi plankumiņi, kas atgādina ikrus, mātīte ieraugot cenšas tos savākt sev mutē, bet tā vieta saņem nelielu spermas daļu, kas apaugļo jau mute esošos ikrus. Ikri izšķiļas mātes mute un mazuļi tur vēl pavada kādu laiku. Dažas cihlīdas un labirinta zivtiņas ir ikru iznēsātāji.
Mazuļu iznēsātāji atliek ikrus uz grunts un centīgi tos sargā līdz mazuļi izšķiļas. Visi mazuļi tiek savākti mātes mutē, kur tie aug, kamēr jau paši spēj sevi pasargāt.
Ligzdu veidotāji – veido ligzdas, kurās tiek ielikti ikri – parasti ligzda tiek veidota no augu lapiņām vai kātiņiem un tai ir puslodes forma vai tā tiek veidota no gaisa burbulīšiem, kas sajaukti ar augu daļiņām, piemēram, labirinta zivtiņām. Ir arī ligzdas, kas tiek veidotas klajā laukumā izrokot diezgan padziļu bedrīti, piemēram, cihlīdas. Ligzdu veidotāji vienmēr sarga savus ikrus un mazuļus.
Dzīvdzemdētāji
Zivtiņas, kuru pēcnācēji piedzimst jau dzīvi, arī tās var sadalīt 2 grupās: vienam zivtiņām ikri veidojas mātītes ķermenī, tie tiek apaugļoti un līdz dzimšanas brīdim tie attīstās mātītes ķermenī. Otra grupa – ikri neveidojas, bet mazuļi attīstās specialos augļūdens apvalkos vai kabatiņās, kur tie līdz dzimšanai barojas pa nabas saiti vai speciāli šķīdumu no mātes. Parasti dzīvdzemdētāju zivtiņas ir viegli pavairot.
Nārsta akvārijs
Bieži gadās, ka ikri vai mazuļi neizdzīvo. Tam par iemeslu ir vecāku vai citu zivtiņu kanibālisms, netīrs vai nepiemērots ūdens. Ir arī gadījumi, kad citas zivtiņas cieš no vaislinieku agresijas, kad tie aizsargā savu ligzdu vai mazuļus. Šo visu iemeslu dēļ, ja vēlaties vairot zivtiņas, tad tam būs vajadzīgs atsevišķs akvārijs. Nārsta akvārijs pēc būtības ir ļoti līdzīgs karantīnas akvārijam, bet dažām īpatnībām – sildītājam ir jābūt ar aizsargu, lai mazuļi neapdedzinātos, lēnai straumei un mazjaudas filtram, kas neiesūktu sevī ikrus vai mazuļus un labai aerācijas.
Ikru izkaisītāji – tā kā zivis bieži apēd savus ikrus, tāpēc akvāriju jāiekārto tā, lai iznērstie ikri vaisliniekiem nebūtu sasniedzami. Parasti pietiek ar 20-40l akvāriju.
Tādām zivīm kā barbusi un danio, kas iznērš neapaugļotus ikrus, nārsta akvārijā kā grunti ieklāj 2 slāņos stikla bumbiņas vai izveido sietiņa grīdu, kam ikri izkritīs cauri un būs drošībā no vecākiem.
Pēc nārsta vecākus no akvārija izvāc. Piemēram tetrām akvārijā labāk ieklāt dabīgu grunti un iestādīt vairākus augu kušķus, kuros tad arī notiks nārsts un sabirs ikri. Vecākus pēc nārsta no akvārija izņem.
Varavīksnes zivtiņas iznērs lipīgus ikrus, kas pielīp pie pielīp pie augiem, bet nārsts var norisināties vairākas nedēļas, līdz ar to pēc katras ikru nēršanas ar ikriem aplipušie augi jāizņem un to vieta jāieliek jauni.
Ikru novietotāji – arī šīm zivtiņām ir nepieciešams dažāds akvārija iekārtojums.
Zivtiņas, kas rūpējas par ikriem un mazuļiem var palikt akvārija arī pēc nārsta beigām. Zivtiņām, kas nārsto uz grunts akvārija ir jāieliek augu ar platām lielam lapām, akmeņi vai vienkārši stikla plāksnītes. Dažas zivis, piemēram, diskusi vai skalārijas, ir iecienījušas vertikālas virsmas ikru novietošanai. Tiem kas nārsto alas vai dobumos noderēs kokosriekstu čaumalas vai apgāzti māla podiņi. Tāpat lieti noderēs lies daudzums fona augu.
Zivtiņas, kas nerūpējas par ikriem un mazuļiem pēc nārsta no akvārija ir jāizņem vai izņem ar ikriem pārklātās dekorācijas un augus to vietā ieliekot jaunus. Akvāriju iekārto ar platlapu augiem un javas sūnu.
Ikru ieracēji – kūdras grunts slānis, ko pēc nārsta var no akvārija izņem un uzglabā sausākā, vēsāka vietā, atkarība no zivtiņas sugas. Lai veicinātu ikru šķilšanos kūdru var ievietot mīksta ūdenī.
Mutē audzētāji – zivtiņas, kas iznēsā ikrus mute var atstāt kopējā akvārijā, jo neviens tiem klāt netiek, bet tik un tā labāk tos ielikt citā akvārija (ar parastu iekārtojumu), jo tie var kļūt pārlieku agresīvi.
Zivtiņas, kas mute iznēsā mazuļus ir jāievieto specialā akvārijā, jo ikri tiek iznērsti uz grunts un tos ir jau grūtāk pasargāt no citām zivīm.
Ligzdu veidotāji – šīm zivtiņām galvenais ir nodrošināt ligzdas celtniecības materiālu, piemēram, burbuļu ligzdu veidotajiem vajadzētu peldošus augus vai gar ūdens virsmu augošus augus to lapas. Akvārija jāsamazina ūdens cirkulācija, lai ligzda neizjuktu. Tiem kas veido ligzdu gruntī jānodrošina smalka grants vai smilts.
Dzīvdzemdētāji – mazus dzīvdzemdētājus var turēt speciālos nārsta krātiņos kopējā akvārijā kaut gan labāk tomēr izmantot specialu nārsta akvāriju, kura ir ļoti daudz ūdens augu, kuros mazuļi var droši paslēpties. Pēc nārsta vecākus no akvārija jāizņem.
Raksta autors Normunds Griķītis