Grobiņa- Kazdanga
Neliela pastaiga pa dabas takām...

Laiks nedaudz apmācies, bet, neskatoties, ka jau vasara uz otru pusi iet, joprojām ir silts un patīkams, lai dotos garakās pastaigas. Šoreiz tas ir Grobiņas pilskalns - Ālandes upes parka taka un mazāk zināmā Kazdangas parka, dabas takas, ezera laipa, kas patiesība ir samezglots līkumainu meža celiņu labirints, kur var ilgi staigāt pa vietējo mežu. Un abās vietās ir gan ko redzēt gan sevi iepriecināt.

Apkārt Grobiņas pilskalnam, ūdens tilpnē, pīļu uzraudzītas, rāmi aug Latvijas ūdens rozes - vai zini kādas tās ir Latvijā? Vienmēr ieraugot zem ūdens vai uz  ūdens virsmu gulošas apaļas lapas, sķiet, ka tas noteikti ir ūdensrozes, bet ne vienmēr ta ir - biežāk ta ir dzeltenā lēpe Nuphar lutea.


Arī šeit tā biezi saaugusi un pa lielai daļai noziedējusi, veidojot skaistas sēklu lodītes. Tāpat tās radinieks Nuphar japonica ir košs akvāriju augs.

Turpat blakus aug arī ūdens rozes - Nimfejas, kam gan tādu nav gribējies sev akvārija iestadīt? Ir gan vietējā Sniegbalta ūdensroze Nymphaea candida un kāda tās kultivēta radiniece rozā ziediem. Diemžēl bildes ar balto ūdensrozi nesanaca, jo laiks apmācies un iespējams lietus tuvojas, tapēc ziedi vairumā gadījumu bija aizvērušies.


Vēl viens skaists pārsteigums - visa krastmala vienos ziedos - skaistos rozā čemuros un arī man šis ir jaunums, pirmo reizi sastapts ziedošs - puķumeldrs Butomus umbellatus L.

Bet dodamies tālāk, nu jau uz Kazdangu, kur mūs sagaida mazi perfekti dzidri zivju dīķīši, kur var redzēt katru zālīti, katru akmentiņu un drosmīgu zivtiņu peldam.

Pirmais ko satopam ir dzeltanās lepes, maza māsa - parastā mazlepe Hydrocharis morsus-ranae L., kas jau sastapta arī iepriekš un skaisti izkārtojusi mazas apaļas lapiņas uz ūdens virsmu.

Bet visvairāk uzmanību piesaistīja spožā glīvene Potamogeton lucens L., kas jau izsens man šķitusi tuva radiniece akvāriju augam Aponogeton, gan pēc vijīguma, gan lapām un to dzīslojuma, gan ziedu vālītes...gan iespejas pasapņot, ka arī mums ir savi vietējie akvāriju augi :)


Un tagad jautājums - kas šajās bildes nav pareizi? 

Izskatrās, ka nobildēta ainava, koki, lapas, zāle...tik viss kaut kā kajam gaisā...

Patiesība tas ir koku atspulgs viena no zivju dīķiem, kur zem dzidrā ūdens augošas sūnas un glīvenes rada iespaidu, ka koki aug arī zem ūdens un veidojas dubults attēls gan virs, gan zem ūdens. Un tā arī veidojas pasakas un sapņi par aizspoguliju.

Vēl ir vasara, nesēdi mājās, izej pastaigā un daba Tevi pārsteigs visneparastākajā veidā. 

Lai izdodas!

Autors N.Griķītis

2019