Yasuhikotakia modesta (Zilā botia)

Zilā botia (Yasuhikotakia modesta)

Zinātniskais nosaukums: Yasuhikotakia modesta (Blīkers, 1865)

Ierastais nosaukums: Sarkano spuru botia, Zilā botia, Sarkanās astes botia

Sinonīmi: Botia modesta, Botia rubrippinis

Izcelšanās no: Vjetnama, Kambodža, Laosa, Taivāna

Dzimuma atšķirība: mātītēm ir izteiktāks krāsojums

Maksimālais izmērs: 25 cm, akvārijos parasti 17.5 cm

Līdzīga: ar gaišākām dzeltenam spurām jauc ar Yasuhikotakia lecontei

Uzturēšana: tā ka zivs ir liela un ta ir jātur grupās, tad ir nepieciešams liels akvārijs ar labu filtrāciju un regulāram ūdens maiņām. Ļoti labi racēji, tāpēc ir jānodrošina ar smalku apaļgraudu grunti, lai pasargātu jūtīgās ūsiņas. Gaismai jābūt klusinātai.

Barošana: pārslas, grimstošas tabletes, aļģu tabletes, kapātas sliekas, saldēti odu kāpuri, garneles. Uzmanieties no pārbarošanas, jo zivtiņas ir ļoti ēdelīgas.

Ūdens parametri: pH; 6.5-7.5; cietība: vidēja; dH: < 12

Vairošana: akvārijos nav novērota

Piezīmes: Y.modesta ir masīva zivs, kas jātur savu sugas brāļu grupiņā. Tāpat kā citam botia – „alfa” botia vadīs visu baru. Zivs ir izteikti teritoriāla un bieži būs novērojamas iekšējās cīņas, tāpēc ir jābūt daudzām slēptuvēm, kur mazāk dominējošām zivtiņām paslēpties. Cīniņu un barošanas laika būs dzirdama klikšķināšana.

Tā kā zivs ir liela un teritoriāla, tad tā ir jātur kopa tikai ar savām sugas māsām vai citām lielām, ātri peldošam zivīm.

Ķermeņa un spuru krāsojums var būt ļoti dažāds, iespējams plašās izplatības dēļ savvaļā. Spuras var būt sarkanas, oranžas, dzeltenas. Ķermeņa krāsas var būt visdažādākās, bet parasti tā ir zili – pelēka, iespējams zaļgans tonējums pie noteikta apgaismojuma.

Pieaugusi, labi barota Y.modesta ir ļoti skaista un iespaidīga zivs, bet par nožēlu Āzijas eksotisko zivju tirgus maina šo zivju izskatu, barojot ar krāsu mainošu barību, krāsojot vai sliktāka gadījumā injicējot krāsvielu ādā.

Attēla redzamās zivtiņas ir šo krāsu pārmaiņu rezultāts. Krāsa nav noturīga, jo izmantota krāsviela vai injekcijas izbalo, padarot zivtiņu plankumainu un nepievilcīgu. Sliktāka gadījuma krāsviela vai injekcija var traumēt zivs ādu, kas tālāk kalpos par infekciju perēkli un nāves iemeslu. Ja neparasta krāsa ir panākta izmantojot barību, tad laika gaitā zivs atgūs dabīgo krāsu.

Rakstu tulkoja Normunds Griķītis

Orģinālteksts www.loaches.com