Gūpiju barošana

  Ir pagrūti nesaprast, ka barības daudzveidība un kvalitāte ietekmēs iegūtos mazuļus un to košumu, tāpat kā atbilstoši ūdens apstākļi, temperatūra un gaismas intensitāte.

           Vien no pamatnosacījumiem gūpiju barošanā ir zivju barošana 3 (vai vairāk) reizes dienā, lai nodrošinātu sabalansētu, daudzveidīgu uzturu.

           Gūpijas ir visēdāji – sākot no maziem mikroorganismiem un beidzot ar kapātu gaļu, jūras zivs fileju, kalmārus, sausu un augu barību, graudus, bet lai izaudzētu skaistu un veselīgu gūpiju var tikai tad, ja to baros ar saturīgu, kvalitatīvu daudzveidīgu barību. Zivtiņas nedrīkst pārbarot ar dzīvo barību, nemaz nerunājot par sauso barību, jo savādāk tās pārstās vairoties. Barības pamatā ir jābūt dzīvai barībai, jo sevišķi svarīgi tas ir pirmajās 3-7 dienās pēc piedzimšanas. Barībai ir jābūt daudzveidīgai un ne pārak lielai, mainot to barošanas kārtību. Labākā dzīva barība – sīks motilis, dafnija, artēmija, ciklops, cauruļodu kāpuri (kas satur daudz olbaltumvielas un maz citu elementu – nav ieteicams barot grūtas mātītes) u.c.

           Kopā ar dzīvnieku izcelsmes barību, jo sevišķi vecākam gūpijām ir jādod nelielos daudzumos augu barība. Pieradināt zivis pie augu barības vajadzētu sākt ar „atslodzes” dienām, barībai ir jāatbilst zivs mutes lielumam.

           Ziemā, kad nav iespējams dabūt dzīvo barību, zivis var barot ar saldētam dafnēm, ciklopiem, motili un sālīto barību, kuru pirms lietošanas ir jaatmērcē. Tāpat papildus vai īslaicīgi var dot smalki kapātu liellopu gaļu, aknas, sirdi, fileju, smalku jūras zivju ikrus, jūras zivs fileju (menca), maztauku nesarūgušu biezpienu, neasu rīvētu sieru, omleti. No augiem gūpijām nelielos daudzumos var regulāri dot svaigas blanšētas sakapātas salātu lapas, pētersīļus, spinātus, nātres lapas, jūras kāpostus. Retu reizi zivis var pabarot arī ar baltmaizi, galetēm, vārītu mannu, auzu pārslām.

           Sauso barību (dafnijas u.c.) ieteicams izmantot tikai kā piedevu pamatbarībai, no sākuma to kārtīgi samaisot ar vitaminizētu eļļu (A, D un E vitamīni) – 2-3 pilieni uz sērkociņa kastītes lieluma barības daudzumu vai vitaminizētu zivju eļļu – 1-2 pilieni. Šādu barību jāizlieto 2-3 dienu laikā.

           Ja baro ar sauso barību visu, laika, tad jaunam zivīm neveidojas spilgtas krāsas un izteiktas plīvurastes, kā arī šāda barība izraisa gremošanas sistēmas iekaisumus un pieaugušam zivīm pat neauglību. Izņēmums ir speciāli gatavota sausā barība, kas gatavota speciali gūpijām, piemēram, no „Tetra”, piemēram, Tetra Guppy Food (Special Diet). No specialās barības var ieteikt arī TetraMin – to izgatavo no ~40 komponentiem un vitamīniem – mencas gaļa, teļa un zivju aknas, olas dzeltenums, kūniņas, diedzēti graudi, odu kāpuri u.c. – produkts ir smalku pārslu veidā, ar tādu mērķi, ka pat pārmērīga tā lietošana neduļķotu akvārija ūdeni; dzelteno krāsu iegūst pievienojot barībai karotīnu.

           TetraRubyn – šī barība ir domāta, lai uzturētu zivīm izteiktu kosu krāsojumu, satur visus savvaļā zivīm pieejamos pigmentus. Šī kompleksā barība, ietver sevī tikai dabīgas izcelsmes produktus, kas kopuma paaugstina zivs imunitāti.

           Tetra Phyll – vitamīniem bagāta barība, kas satur augu izcelsmes produktus, piemēram, diedzētus graudus, ūdens augus u.c.. Tā ir domāta pamatā dzīvdzemdētāju, karpveidīgam un labirinta zivīm, kam barība nepieciešami arī augi.

           Mazuļu barošanai izmanto MicroMin un TetraOvin. MicroMin – sakuma barība mazuļiem to pirmajās dzīves dienās. TetraOvin – dod jau, kad mazuļi ir paaugušies. Šo barību sastāvā ir viss, kas nepieciešams ātrai un veselīgai zivs mazuļu attīstībai, sastāvā ir vitamīns A, augšanas vitamīns T, fosforizēts kalcijs, karotīns u.c. vielas.

           Selekcijas formām šīs barības var pilnībā aizstāt dzīvo barību. Visi dzīvas barības aizstājēji pēc sava sastāva ir nepilnvērtīgi, tāpēc ilglaicīgi tos izmantot nav ieteicams. Labākas par sausam barībām ir rūpnieciski gatavotās svaigās barības, kuru lietošanas termiņš reti, kad ir garāks par 4 mēnešiem.

           Par sakuma barību mazuļiem parasti izmanto tikko izšķīlušos artēmiju, kas ļaus mazulim sasniegt pilnībā savas formas un krāsas košumu. Bieži ir bijuši mēģinājumi (pētījumi) artēmiju aizstāt ar dafnēm vai ciklopiem, bet salīdzinot rezultāti bija sliktāki. Artēmijas ir labākā mazuļu barība no to piedzimšanas brīža līdz 3 mēnešu vecumam. Tās izbaro 3 reizes dienā – no rīta, pusdienas laika un vēlu vakarā. Kā labu papildinājumu barībai var izmantot liellopu aknas vai gaļu, zivs ikrus – šo barību izžāvē un smalki sakapā līdz iegūst miltveidīgu masu, izlasot ārā visus gabaliņus, kas būs par lielu mazuļiem.

           Ja jūs griba izaudzēt pilnvērtīgu gūpiju, tad ieteicams izgatavot „Gordona modificētās formulas” (GMF) barības maisījumu. Tam vajadzēs: 454 g liellopu aknu, 454 g kaltētas artēmijas, 84 g auzu pārslas un 2 ēdamkarotes vāramās sāls. Sakuma atdaliet aknu no visām dzīslām un sagrieziet to mazos gabaliņos, pārlejiet visu ar aukstu ūdeni, lai nosedz aknu un visu sasmalciniet mikserī 3-4 min., tālāk jau pievienojiet sāli un kārtīgi izmaisiet. Ja ūdens būs pietiekamā daudzuma, tad masa būs zupas biezumā. Tālāk pievienojiet kaltētās artēmijas un maisiet līdz iegūsiet vienmērīgu masu ar nelielu sugu pārpalikumu, tagad pievienojiet auzu pārslas. Auzu pārslas lieciet tikai tik daudz, lai uzsūktos pāri palikušais mitrums. Gatavai masai ir jābūt pudiņa konsistencei. Gatavo masu salieciet mazos trauciņos un sterilizējiet verdoša ūdenī 45 min. Šajā laikā masa būs sabiezējusi, sterilizācijas beigās cieši noslēdziet trauku vāku.

           Ar šo barību var barot jebkāda vecuma zivis, to pievienojot dzīvajai barībai. Sakuma šo barību pievienojiet tikai nedaudz un nedot vēl, kamēr viss nav apēsts. Šāda barība var būt akvārija 8 stundas, neizraisot ūdens bojāšanos. Ja pēc 8h vēl joprojām barība ir akvārijā, tā ir jāizvāc un tā zivīm nepatīk, tāpēc ar to barot nedrīkst.

           Otra mēneša beigās, kad mazuļi ir jau sašķiroti pēc dzimuma pazīmēm, laiks sākt barot ar citam barībām, to piedevām. Pie artēmijām un GMF var pievienot cauruļtārpiem, kas veicina gūpiju attīstību, kaut gan šajā vecumā gūpija var jau apēst dafnes. Kaut arī dafnes zivis ir iecienījušas, pēc būtības ir uzturvērtību ziņā mazvērtīgs produkts, tāpēc tās nevajadzētu barot biežāk ka reiz nedēļā. Piemēram, Floridas gūpiju selekcionāri reti, kad sasniedz būtiskus panākumus šķirnes gūpiju izveidē, jo tiem nav pieejami cauruļtārpi un to kompensē barojot dafnes. Citas mākslīgās barības ir jāizmanto kā nelielu piedevu pamata barībai. Parasti ar konservētu pārtiku baro ne biežāk ka reizi dienā, kā arī ieteicams iegadāties dažāda veida barības un mainīt tās dienu pēc dienas.

           No dzīvas barības vēl ir ieteicami dīķu putekļi, mikrotārpi, mazi augļu kukainīši drozofils un pat smalki kapātas sliekas, bet tas viss ir izmantojams tikai ka piedeva pamatbarībai.

           Noteikt konkrēti nepieciešamo barības daudzumu gūpijām nav iespējams, bet it jāatceras viens zelta likums – barību jādod mazam porcijām, bet bieži. Viena porcija ir jāapēd 15 min. laikā. Ideālā variantā zivs būtu jābaro ļoti agri no rīta, tad pirms ejat uz darbu, tad pusdienas laikā, tad – kad ierodaties no darba mājās un pēdējo riezi – pusstundu pirms izslēdzat akvārija gaismu.

           Atcerieties, ja vēlaties super –gūpiju, tad tai ir nepieciešama super- barošana, tikai uzmanības pievēršana pat vismazākiem sīkumiem garantēs lielisku rezultātu.

           Vel viena piezīme – ir svarīgi nepārbarot zivis. Vaislinieki, kas saņem par daudz barības, var palikt neauglīgi. Braucot atvaļinājumā vai komandējumā zivis var nebarot vispār nekā atļaut „labvēlim” eksperimentēt. Mēneša badošanās uz pieaugušām, veselām gūpijām nekādu ietekmi neatstās un pēc tam gūpijas ātri atkopsies.


Rakstu tulkoja Normunds Griķītis

Orģinālteksts www.cool-aquarium.ru