Divas jaunas valisnērijas un četras jau zināmās!

 Valisnērijas tiek audzētas akvārijos jau daudzus gadus un gandrīz jebkurš akvārija turētājs ir mēģinājis tās audzēt savā akvārijā. Pamatā Valisneria sugas augi ir mazprasīgi, tāpēc tie lieliski iederas iesācēju akvārijos. Kaut gan 2 jaunatklātās Valisneria atšķiras no jau esošām sugām, kas ir arī ieinteresējis speciālistus. Šajā raksta apskatīsim visu Valisneria augu grupu īpašu uzmanību veltot Valisneria nana un Valisneria americana „Mini Twister”.

Vallisneria americana "Mini Twister" akvārijā  (fotogrāfs Jan Ole Pedersen).

             Valisnēriju ir grūti sajaukt ar citiem akvārija augiem, ja nu vienīgi ar Sagittaria, kam ir līdzīgas morfoloģiskas iezīmes. Valisnērijai ir spicas lapas un tā vairojas ar ložņājošiem sānu dzinumiem. Kaut gan lapas atšķiras būtiski dažādam sugām un pat to paveidiem, padarot to par interesantu un gandrīz jebkuram akvārijam piemērotu augu. Lapu krāsa ir no tumši zaļas līdz sarkanai, bet lielāka daudzveidība ir lapu morfoloģijā (izskatā) un auga maksimālajā garumā. Auga maksimālais garums ir no 10 cm līdz vairākām pēdām ar cilindrisku, spicu vai ļoti platu formu. Lielie augi ir izturīgi un tos bieži izmanto cihlīdu akvārijos, mazākas sugas izmanto ka aizmugures vai vidēja fona augus, nodrošinot spico vai spirālveida lapu labu kontrastu ar pārējiem garenlapu augiem.

             Valisneria ir sastopama gandrīz visos zemeslodes tropos un subtropos un tā pieder izteiktu ūdens augu grupai, jo tā nespēj izdzīvot, ja izžūst tās ūdenī esoša daļa sausās sezonas laikā. Tāpēc tā ir sastopama tikai pastāvīgos ūdeņos, kur tā veido lielus nepārtrauktus klajumus. Tāpat ka citi izteikti ūdensaugi, tā ir izveidojusi specifisku apputeksnēšanās stratēģiju, vairojoties dzimumiem. Vīrišķie ziedi tiek izlaisti zem ūdens, bet tā ka tie ir vieglāki par ūdeni, tie nekavējoties uzpeld. Pie ūdens virspuses tos notver sievišķie ziedi, kas peld pa ūdens virsmu garā stiebrā. Šeit apputeksnēšanu neveic kukaiņi, bet gan ūdens – putekšņi peld pa ūdeni līdz sasniedz sievišķos ziedus. Parasti Valisneria patīk ciets ūdens un reti to savvaļā var to atrast mīksta un skāba ūdenī. Šie augi nav prasīgi un tiem papildus nevajag CO2 piebarošanu, tāpat arī savvaļa tie dzīvo seklos dīķos, kur ir maz CO2.

             Bieži tiem minēts, ka Cryptocorynes un Valisneria nespēj augt kopā, jo tie izdala ķīmiskas vielas, kas bremze citu augu augšanas tempus (aleloepātija). Lai vai ka, tā nav taisnība! Bet ta kā šiem augiem patīk galēji atšķirīgi ūdens parametri, tad ja viens augs, otrs noteikti nīkuļos. Ja akvārija ir nosacīti tumšs un mīksts ūdens - Cryptocorynes noteikti augs labāk nekā Valisneria, ja būs daudz gaismas un ciets ūdens – būs otrādi. Akvārijā, kura būs vidēji ūdens parametri abi augi augs vienādi strauji viens otram netraucējot.

Mulsinošie nosaukumi

             Pēdējos 25 gadus Valisneria suga ir kārtīgi pārkārtota un caurskatīta, kas nozīmē, ka veikalos tirgotā Valisneria var piederēt gan Valisneria americana, gan Valisneria spiralis. Patiesība V.spiralis nav augs ar spirālveida lapām, kā to varētu liecināt tā nosaukums. Tieši pretēji „spiralis” ir attiecināms uz ziedu spirālveida kātu, kas raksturīgs tieši Valisneria spiralis. Patiesībā, šīs 2 sugas dzīvo viena otrai blakus tikai dažās vietās pasaulē, piemēram, Filipīnās vai Jaungvinejā. Austrālijā, no kurienes nāk viena šī suga, tā sadzīvo ar daudziem citiem augiem. Pasaules mēroga ir aprakstīti vairāk kā 20 šī auga paveidu.

Valisneria nana ar garām slaidam lapām

             Valisneria nana ir vien no jaunumiem Tropica ražošanā. Tā ir iekļauta sortimentā jo tās tumsi zaļās lapas ir daudz tievākas nekā citām Valisneria sugām un lapu maksimālais garums ir ievērojami mazāks. Augs ir piemērots stādīšanai vidējā plānā vai fona mazos akvārijos, jo tas ir mazāk kupls nekā citas Valisneria sugas.

             Tā dabīgajos apstākļos – Austrālijas ziemeļu dubļainos strautos, auga lapas ir stingras un tikai 15 cm garas; akvārijos tās ir mīkstas, elastīgas un var izaugt 30-80 cm (iespējams atšķirīgu vides apstākļu dēļ). Augs ātri aug un nav sevišķi prasīgs, tas aug gan spilgtā gan klusināta gaismā, gan cietā, gan mīkstā ūdenī pie temperatūras 20-280C.

             Valisneria nana ļoti ātri veido sānu dzinumus, veidojot biezu zaļu sienu, tikko ir izveidojusies stabila sakņu sistēma. Tropica stādi tiek audzēti podiņos izveidojot stabilas sakņu sistēmas pirms tie nonāk tirdzniecībā, tas nozīme, ka augs ir izturīgāks un viegli aklimatizējas. Katrā podiņā ir 6-8 atsevišķi augi, kurus tāpat ir vēlams stādīt kopā akvārijā, jo individuāli augi parasti veido īsas lapiņas, kamēr nav izveidota grupiņa un augs sāk augt kuplumā.

Valisneria americana „Mini Twister” akvārija priekšplānam

             Kā jau norāda auga nosaukums Valisneria americana „Mini Twister” tas ir salīdzinoši mazs augs. Mazās lapas (10-15+ cm) padara to piemērotu ka priekšējā vai vidējā plāna augu un tā savītās lapas rada interesantu krāsu spēli apgaismojuma staros.

             Ir vairāki Valisneria augi ar sagrieztām spirālveida lapām un to precīza izcelšanas vieta nav zināma. Lai vai kā, bet pāris individuālu augu ar spirālveida lapām tika atklāti Japānā Torta ezerā daudzus gadus atpakaļ un pastāv viedoklis, ka šis augs ir „sencis” daudziem šobrīd veikalā nopērkamiem augiem. Tropica ieguva Mini Twister no kāda Āzijas fermera, kas to atsūtīja kopa ar 4 citiem Valisneria paveidiem novērtēšanai. Tika izvēlēts „Mini Twister” tā mazā izmēra dēļ un to ražo Singapūras audzētavās pirms tie tiek nogādāti Dānijā.

             Tāpat kā Valisneria nana arī „Mini Twister” ātri veido sānu dzinumus, ja augsne ir bagāta barības vielām. Aprūpe un turēšanas apstākļi ir tādi paši kā Valisneria nana.

Pārējas četras Valisneria no Tropica klāsta

       Pārējās četras Valisneria  atšķiras ar lapu garumu un uzbūvi. Trīs no tām pieder Valisneria americana un viena Valisneria spiralis.

Valisneria americana (natans)

             Lapas ir šauras (līdz 10 mm platas) ar spicu galotni, vidēja garuma (50-100 cm) ar 3-5 garenām dzīslām, Dzīslojums ir simetriski izvietots pa visu lapu. Augs ir no Dienvidaustrumu Āzijas, kur tā ir sastopama masveidā stāvošos vai tekošos ūdeņos. Viegli audzējams un mazprasīgs augs, kas noderēs iesācējiem un kuram nav nepieciešama papildus COpiebarošana, un tas augs temperatūrā 18-280C. Tas viegli vairojas ar sānu dzinumiem.

Valisneria americana (natans)

Valisneria americana var. BiwaensisValisneria spiralis „Tiger”

Valisneria americana (gigantea)

 Kā jau apliecina tās nosaukums, šis ir lielākais Tropica tirdzniecība esošais augs. To ir jāstāda fonā vai pie tālākās sienas, lai izvairītos no auga dominantes pa visu akvāriju. Neņemot vērā izmērus augs atšķiras no citām Valisneria ar tumši zaļo krāsu. Viedokļi atšķiras par tā audzēšanas apstākļiem, bet Tropica iesaka spēcīgu apgaismojumu, lai izvairītos no akvārija apēnojuma. Barības vielām bagāta augsne veicina ātru auga augšanu un sānu dzinumu rašanos.

Valisneria americana var. Biwaensis

             Šīm paveidam ir šauras (3-5 mm) spiciem galiem 5-50 cm garas lapas, augam veidojas skaistas savītas lapas ar garenu dzīslojumu. Šis augs vislabāk izskatās lielu akvāriju vidējā vai priekšplānā. Šim augam vajag nedaudz vairāk gaismas nekā citām Valisneria, bet savādāk tas ir tik par vienkārši audzējams un neprasīgs augs.

Valisneria spiralis „Tiger”

             Tripica ir speciāli izvēlējusies šo augu starp daudziem Dienvidaustrumu Āzijas augiem, jo tas ir skaists, izturīgs un ātri augošs. Tas ir lielisks iesācēju augs, kas augs pat kritiskos apstākļos un tas ir visvieglāk kopjamais augs no visam Valisneria. Auga nosaukums ir radies no šķērsām svītrām uz lapām. Tāpat ka citas Valisneria arī šis augs vairojas ar sānu dzinumiem.

             Vairāk nekā no 20 zināmām Valisneria sugām Tropica ir izvēlējusies pavairot un tirgot 6, kas var tikt izmantoti dažādiem nolūkiem gan iesācējiem, gan speciālistiem. Tropica iesaka vienmēr konsultēties par augu izvēli, jo ir diezgan plašas iespējas piemērot augus visdažādākie akvārijiem. Divas jaunās formas Valisneria nana un Valisneria americana „Mini Twister” ir viegli piemērojamas maziem akvārijiem vai lielu akvāriju vidējam vai priekšplānam, tās viegli izceļas un rada akcentu kopējā fonā ar to specifiskam lapu formām.

A: Vallisneria americana "Mini Twister, B: Vallisneria americana var. biwaensis, C: Vallisneria americana (natans), D: Vallisneria nana E: Vallisneria spiralis "Tiger"

 

Raksta autori: Troels Andersen, Ole Pedersen, Claus Christensen

Rakstu tulkoja Normunds Griķītis

Orģinālteksts www.tropica.com