Jauni bruņinieki
Šos samiņus man atsūtīja mani draugi no VDR. Tie ir 2 veidu Corydoras – C.nattereri (Steindachner, 1877) un C.elegans (Steindachner, 1877). Mazuļi viegli pārcietusi ilgo ceļojumu un pēc karantīnas tika ielaisti akvārijā. Akvārijā vēl bija mazas haracīnas, pundursamiņi un citas zivtiņas. Mazuļi viegli adoptējās jaunajā vidē. Labprāt ēda ciklopus, dafnes, vēlāk stobriņtārpus un mazus trīsuļodu kapurus. Akvārija ūdens parametri: cietība 60, pH 6.6, temperatūra 240. Pēc mēneša mazuļi sasniedza 3-3.5cm garumu (ielaizot akvārija tie bija 2-25.5cm lieli). Četras zivtiņas bija lielākas, viena izteikti mazāka. Vēlāk izrādījās, ka lielākas zivtiņas ir mātītes, bet vismazākais samiņš – tēviņš. Tos varēja atšķirt arī pēc ārējām pazīmēm: tēviņa muguras spura ir augstāka un spicāka; mātītei – tā ir zemāka un noapaļota; tāpat arī tēviņa krūšu spuras ir lielākas un ārējais loks sabiezināts.
Vēl pēc kāda laika zivtiņas ieguva tam raksturīgo krāsojumu – ķermenis palika dzelteni brūns, visā tā garumā iezīmējās šaura spilgti zaļa līnija; zem muguras spuras parādījās tumšs plankums (kas kļuva sevišķi izteikts izbīļa brīdī). Tēviņam bija spilgtāks un kontrastaināks nekā mātītes. Jo sevišķi skaisti izcēlās krāsas dabīgā saules gaismā.
Izmainījās arī samiņu uzvedība – mātītes kļuva arvien apaļākas un tēviņš sāka tās vajāt gar akvārija aizmugurējo stiklu – pēc visa spriežot zivtiņas gatavojās nārstam.
Sagatavoju 50l nārsta akvāriju un piepildīju to ar esoša akvārija ūdeni. Vakarā akvārija ielaidu C.nattereri vaisliniekus. Visu nākamo dienu samiņi slēpās akvārija tumšākajā stūrī.
Pagāja diennakts, bet joprojām zivtiņas nenārstoja. Mātes aktīvi krustu šķērsu peldēja pa visu akvāriju, bet tēvs tās pat nemanīja. Uz nakti nomainīju 1/3 ūdens un joprojām nākamās dienas laika nekas nemainījās.
Tā kā zivtiņas nebija ēdušas jau 2 diennaktis, tad iedevu tam nedaudz ciklopa, zivtiņas barību neēda, bet saka aktīvi peldēt pa akvāriju. Lai no akvārija izvāktu barību, nācās uzstādīt ārējo filtru ar sūkni. Nepagāja stunda kā samiņu uzvedība krasi izmainījās. Visi savācās pie sūkņa atveres, pa kuru izplūda svaigs ūdens, un viss bariņš aktīvi turējās pret straumi. Un tad piepeši tēviņš saka virpuļot ap pasu lielāko mātīti, piespiežoties ar sānu pie tās galvas. Šajā mirklī mātīte salika vēdera spuras kopā, izveidojot „kabatiņu”, kurā pēc mirkļa jau bija 2 ikri. Savācot mute no tēva pieņus, mātīte saka meklēt akvārija piemērotu vietu ikru nolikšanai. Drīz vien ikri bija pielīmēti pie paralona filtra.
Tagad jau iniciatīvu pārņēma mātītes – visas centās tikt pie tēviņa un savākt pieņus. Aptuveni pēc 2 stundām nārsts pārtraucās. Kopuma bija iznērsti ~70 ikri.
Zinot, ka Corydoras samu nārsts notiek pa porcijām, izvācu no akvārija daļu ikru un ievietoju to analogu apstākļu inkubatorā, lai vieglāk varētu noverot embriju attīstību.
Vecāki palika nārsta akvārija, bet ikrus neēda. Nākamajā dienā nārsts atkārtojas un tika iznērsti ~60 ikri. Zivis nārstoja arī trešajā diena, bet ikru bija daudz mazāk.
C.nattereri ikri ir lieli – aptuveni 1.5mm diametrā, bāli dzeltenā krāsā. Diennakti pēc nārsta, neapaugļoti ikri kļuva balti, ļoti iespējams tās bija sekas nevienmērīgā dzimuma sadalījumā nārstā – 4 mātītes uz 1 tēviņu.
Apaugļotie ikri kļuva nedaudz tumšāki un jau varēja pamanīt mazuļa attīstību. Pēc 5 diennaktīm izšķīlās pirmie mazuļi. Ka sakuma barību izmantoju infuzorijas, mazuļiem augot, tika piedāvāta jau lielāka barība. 3 mēnešu vecuma varēja jau atšķirt mazuļu dzimumu, vel pēc 3.4-4 mēnešiem no jaunuļiem tika iegūtie pirmie ikri.
No C.elegans trīs izrādijās mātītes (4.5-5.5cm garas) un 2, nedaudz mazāki, tēvi (4cm). Tēviņi ir slaidāki par mātītēm, muguras spura ir augstāka un spicāka.
Rakstu tulkoja Normunds Griķītis
Orģinālteksta autors nezināms