Peldošs paklājs. Skats no iekšpuses.

Peldoši augi – lielisks veids kā izrotāt mājas akvāriju, tāpat arī pilda palīgfunkcijas: aktīvi patērē ūdenī esošās barības vielas, dabīgs gaismas kliedētājs, zivis to izmanto kā slēptuvi vai nārsta substrātu, bet mazuļiem nodrošina droši slēptuvi.

Akvāriju augu izvēle peldošam paklājam ir salīdzinoši mazs, bet daudzveidīgs, tāpēc manuprāt izvēles problēma ir pat ļoti nozīmīga, ko aizmirst gan iesācēji, gan arī pieredzējuši konsultanti (han kolēģi, gan grāmatas).

Aplūkojot fotogrāfijas vai augus peldam veikala traukos, redzam, tikai augu “vienu” pusi. Lielam vairumam akvāriju īpašnieku, akvāriji ir slēgti un tos var apskatīt no sāna nevis no augšas. Tas ir, augus skatīsim ikdienā nevis no augšas, bet gan vairāk no apakšas, tad nu mēģināsim apskatīt šos augus no apakšas.

Ričija

Sākšu ar populārākām kategorijām. Domāju, lielāko vērtējumu pelņijusi ričija (attēlā). Šai aknveidīgai sūnai neeksistē “averss” vai “reverss”. Paklājs vienveidīgs (jāpiezīmē, ka vienādi skaists) no visām pusēm. Ne par velti Riccia fluitans ir viena no pieprasītākajām sūnām.

Otrā galā novietotu ūdens hiacinti: cik tas skaists no ārpuses, tik nesmuks no iekšpuses – zemūdens puses (nākamie attēli). Eichornia crassipes sakņu sistēma ir stipra, kupla brūni dzeltenā līdz melnā krāsā (krāsa atkarīga no ūdenī izšķīdušo minerālo vielu daudzuma ūdenī), maz pievilcīga un pat netīkama. Toties tas būs tieši tas “skaistums”, ko ikdienā nāksies novērot, jo augšpusi varēs redzēt tik atverot akvārija vāku.

Ūdens hiacinte

Ūdens hiacintes saknes.

Nedaudz labāka situācija ir ar pāris salvinijām, piemēram, ar Salvinia auricuata, kuras saknes (taisnību sakot, tās nav īstas saknes, bet to aizvietojoši rizoīdi) ir kompaktākas (salīdzinot ar eihornoju) izteikti brūnā krāsā un ārēji līdzinās bojātu augu elementiem (tālākie attēli).

Salvīnija

Salvīnijas rizoīdi

Salvinia cucullata

Tiesa gan dažām salvīnijām (piemēram, S. Cucullata) zem ūdens daļa izskatās daudz akurātāk, kas ļauj izmantot šo augu veidojot peldošu augu paklāju.

Pistia stratiotes

Pistijai arī saknes tumšas, bet pēc maniem ieskatiem, tās ir labāk organizētas un izkārtotas telpā, neraisot nepatiku un neradot aizlaista akvārija iespaidu. Tāpec Pistia stratiotes, savā vērtējumā sistēmā novērtētu labāk kā salvīniju.

Nav slikti limnobiumi, šī auga saknes (tropiskos akvārijos parasti audzē Limnobium laevigatum) parasti ir garas, gaišas, maigas, salīdzinoši akurātas. To veidotā paklāja apakša, lai arī nav dekorācija, bet tomēr izskatās salīdzinoši labi.

Limnobium laevigatum

Ūdens ziedu daudzi uztver kā nezāli, tomēr, manuprāt, pēc dekoratīvā izskata tas maz atpaliek no ričijas. Mazas, tievas, baltas saknītes Lemna minor veido dzīvīgu jūkli, atdalot “ūdens-gaiss” robežu, padarot akvārija kopējo kompozīciju noslēgtu.

Ūdens zieds – Lemna minor

Vienā vārdā “paklāju” ir no kā izvēlēties. Galvenais atcerēties, ka jebkuram paklājam, arī no ūdens augiem ir 2 puses un vizuāli jānovērtē abas, lai nebūtu vilšanās.

Tulkoja: normunds.grikitis@gmail.com

Autors: А.Павлова

Fotogrāfijas: В.Милославского

Ziņot par pārkāpumu Uzzināt vairāk