Citu stilu akvāriji

Dabas akvārijs


Takashi Amano ar savām grāmatām un akvārija noformējuma konkursiem šo stilu ir padarījis ļoti populāru. Vairums akvāriju turētāju šo stilu uzskata par galveno, no tā mācās un cenšas atdarināt. Šis stils balstās uz dabas mirkļa notveršanu un atainošanu akvārijā. Dabas akvārija stils ir veidots lai uzturētu akvārija izkārtojuma izskatu vienkāršu un dabīgu. Lai vai kā, neskatoties uz vienkāršības principu, šie akvāriju noformējumu ir tālu no vienkārša izskata.

Pāris Takashi Amano noformējuma paraugi no AFA.

Holandes akvārijs


Viens no vecākajiem akvārija noformējuma veidiem un, manuprāt, viens no visgrūtāk pārvaldāmiem akvārija noformējumiem. Tas balstās uz dažādu ūdens augu izvēli, stādot tos cieši blakus nelielās grupās. Noformējuma dziļums un augstums tiek panākts izmantojot „Zelta Griezumu” jeb „Trešdaļas likumu” – īsumā, šīs vizuālais likums balstās uz akvārija noformējuma sadalīšanu 3 daļās un novietojot fokusa punktus katrā no šīm daļām. Holandes akvārijs parāda tā meistarīgu augu apgriešanu, augu izvietošanu un augu izvēli.

Daži paraugi no Holandes VVVivarium Aquascaping sacensībām.

Vācu atvērtā tipa akvārijs

Šis stils vairāk pazīstams kā zemūdens un virsūdens daļas kombinācija, to tāpat sauc arī par bitipu vai poludāriju. Šī noformējuma veidotāji parasti sāk ar zemūdens augiem, ļaujot tiem augt virs ūdens vai virs akvārija. Šo akvāriju izveides mērķis ir radīt dabas stūrīti, kas attēlotu vidi piekrastes joslā, piemēram, Amazones upes piekrastes daļu.


Zen dārzu noformējums

Ja esat aplūkojuši vai bijuši Vecā Ķīnas dārzā, tad noteikti esat sajutuši klusumu, mieru un līdzsvaru visā ainavā vai apkārtējā vidē. Zen akvāriju noformējumu bieži vien aizēno Dabas akvāriju stils, kas Zen noformējumu ir pārņēmis un attīstījis tālāk. Zen stils koncentrējas uz izsmalcināta un gracioza izkārtojuma izveidi, izmantojot ūdens augus un akmeņus. Bonsai dārzi ir brīnišķīgs šo principu piemērs.

Zen akcentē attiecības starp objektiem (dominance un subordinācija), bet Dabas akvāriju izkārtojums stingri ievēro un cenšas izveidot dabīgu dabas skatu. Ir seni Japāņu estētikas noteikumi, kas diktē Zen dārzu izveidi (neatkarīgi vai tas ir akvārijs vai zemes pleķītis). Piemēram, akmeņu izvietojumam ir jābūt noteiktā kārtībā, lai tas atbilstu Zen dārzam. 3 akmeņu Iwagumi izveidots akvārija izkārtojums ir šīs tehnikas piemērs:


Taivānas stils

Vēl viens stils, kurš ir palicis novārtā un gadiem ejot aizmirsts. Taivānas stils veidojās no Holandes akvārijiem, Zen dārziem, Amano Dabas akvārijiem veidojot akvāriju noformējumu ar augstām terasēm un dziļumu. Vēl viena īpatnība ir mazu figūriņu, celtņu vai citu objektu izvietošana ainavā. Galvenais mērķis ir izveidot apdzīvotu ainavu.

Piemērs no ADA 2001 konkursa.


Dabīgais stils (El Natural)

Šis stils krasi atšķiras no visiem pārējiem akvāriju noformējumiem. Dabīgais stils ir vairāk balstīts uz augu audzēšanas metodēm, izmantojot dabīgu saules gaismu, parastu melnzemi, retām ūdens maiņām, parasti šiem akvārijiem ir savs personīgais raksturs un noformējuma stils. El Natural stilu noteica un veicina Diana Walstad, kas pazīstama kā ekoloģe un rakstniece. Šos akvārijus diez vai redzēsiet akvāriju noformējuma konkursos, bet tas ir stils, kuru iemīlēt, jo tas balstās pilnībā uz dabu un tās norisēm (atšķirībā no mākslīgi izveidotām vidēm).

Paraugs Diana Walstad El Natural akvārijam.

Rakstu ievietoja Normunds Griķītis Oriģinālteksts:John N
Ziņot par pārkāpumu Uzzināt vairāk