Astronotus ocellatus sugas apraksts

            Tos nevar nepamanīt pat mūsdienu plašajā zooveikala zivju klāstā. Pieaugušas zivis piesaista ar izmēru un plūstošām kustībām; mazuļi – ar nemierīgu izsalkušu drūzmēšanos pie akvārija stikla. Un tās acis! Nav daudz akvārija zivju ar tik izteiksmīgām acīm. Nav brīnums, ka vēlme tos iegādāties rodas tik pat kā uzreiz, bet nesteidzieties, Jūsu neapdomātais pirkums ar lielu varbūtību noslēgsies ar šo skaisto zivju nāvi.

            Ceru, ka šis raksts ļaus izvairīties no visbiežākajām kļūdām iegādājoties, uzturot un pavairojot šos cēlos akvārija iemītniekus. Pirmo reizi tās ieraudzīju 1974. gadā Taškentas zooloģiskā dārza zooveikalā. Kā tās tur nokļuva – paliek noslēpumā, jo nākamreiz tās pārdošanā vēlreiz ieraudzīju tikai pēc 10 gadiem. Lieki teikt, ka jau pēc stundas biju laimīgs 10 mazu astronotusu saimnieks. Kopš tā laika šīs zivis pastāvīgi dzīvo manos akvārijos.

            Starp citu, tas bija vienīgais gadījums manā praksē, kad nopirktie astronotusi bija veseli.

            Sakarā ar to – pirmā un pati nepieciešamākā lieta – karantīnas akvārijs. Un tam jābūt milzīgam, kā minimums 100 vai 150l.

            Ja vēlaties redzēt šo zivju košumu, izzināt to uzvedības nianses, novērot attiecības, tad iegādājaties vismaz 8-10 zivis. Labāk, ja tie būs mazuļi 5-6cm lieli. Var arī pirkt mazākas zivis, bet tad to veiksmīga adaptācija un ārstēšana būs mazāk veiksmīga. Tāpat būs mazāk iespēju nopirkt “ielaistu” zivi.

            Mūsdienās ir visdažādākās astronotusu krāsu variācijas. Kāda no tām Jums patiks, tā ir gaumes lieta. No visas dažādības izceltu 3 variācijas: dabīgu krāsojumu, “vara” oskaru un albīno variantu ar pienbaltu fonu ar sarkanu rakstu uz tā. Tāpat jāatceras, ka selekcijas formas ir jūtīgākas pret saslimšanām un vides apstākļiem.

            Tāpat iesaku zivis labāk pirkt nevis veikalā, bet gan pie audzētāja. Bet ja nu pērkat veikalā, tad pāris ieteikumi. Nepērciet, ja akvārijā ir tikai pāris zivis, vēl jo vairāk, ja akvārijā pled dažādu sugu zivis.. Vislabāk ir izvēlēties eksemplārus no liela bara, nepērciet zivis, kas peld nostāk no bara.

            Nopirktajām zivīm jābūt normāla izskata un komplektācijas – nekādi iekrituši vēderi, izliektas muguras, piepampušas acis. Īpaša uzmanība jāpievērš galvas un žokļu anatomijai. Selekcijas formām bieži gadās galvas deformācijas.

            Ar barošanu imitējošu kustību varēsiet no bara izvēlēties zivis ar normālu apetīti. Normālu apetīte pusaugu oskaram ir nepārtraukti gribēt ēst. Labāk neizvēlēties pēc izmēra, savādāk varat iegādāties viena dzimuma zivis.

            Zivis nopirktas. Mājās, nesteidzoties, ievietojiet tās karantīnas akvārijā un vērojiet. Profilaksi es neveicu. Ja parādās slimību pazīmes, ārstējiet. Karantīnai jābūt ilgstošai, kā minimums 2 mēneši.

            Visbiežāk gadās ihtioze (neielaistos gadījumos ārstēt ir vienkārši. Parasti izmantoju formalīna un malahīta zaļā šķīduma kombināciju).

            Tālāk sastopama spironukleoze (var izpausties vēlāk nekā karantīnas laiks) un cērmes (izmantoju prazikvantelu, pievienojot barībā un ūdenī).

            Bet svarīgākais karantīnā ir ievērot parastākās higiēnas prasības, jānodrošina laba aerācija un filtrācija, papildus katru dienu jātīra akvārija grunts, mainot 15-20% ūdens.

            Kvalitatīva barība. Atbilstoša izmēra cihlīdu granulas ar 40% olbaltumvielu saturā –ieteicams. Nav jācenšas kā pamatbarību izmantot odu kāpurus, jo šīm zivīm nepieciešama saturīgāka barība – griezta jūras zivs, liellopa sirds, dārza sliekas. Daudzi iesaka izmantot mazas akvāriju zivtiņas, bet kategoriski neiesaku to darīt.

www.israquarium.co.il

           Karantīnas laikā Jūsu zivis ievērojami paaugsies (ja viss būs veiksmīgi) un tās jāpārceļ uz  pamat akvāriju. Man patīk atvērta tipa lieli (vai pat milzīgi) akvāriji. Uz 10 pusaugu zivīm vajag 400-500l akvāriju, jo tie augs ātri un pēc 5-6 mēnešiem jau būs iespaidīgas 20cm zivis.

Astronontus ocellatus (Agassiz, 1831)

Sinonīmi: Lobotes ocellatus Agassiz, 1831; Cychla rubroocellata Jardine & Schomburgk, 1843; Acara compressus Cope, 1872; Acara hyposticta Cope, 1878; Astronontus ocellatus zebra Pellegrin, 1904; Astronotus orbiculatus Haseman, 1911 

Nosaukuma izcelsme: dzimtas nosaukums cēlies no grieķu vārdiem astra (stars) un noton (mugura). Sugas nosaukums no grieķu vārda ocellatus dēļ acīm līdzīgiem plankumiem uz ķermeņa.

Dzīves vieta: Dienvidamerika: Amazones upes daļa Peru, Kolumbijā un Brazīlijā.

Izmērs savvaļa: līdz 40cm (SL)

        Vienīgā zivs, kas manuprāt iederas akvārijā ar oskaru ir ancistrus. Un vēl šādi turot ancistrusi izaug daudz lielāki nekā ja tie aug kopā ar citām zivīm. Tikai jāatceras: akvārijā nedrīkst ielaist mazus samus kopā ar lieliem oskariem; akvārijā jāievieto liela izmēra zaraina sakne – sami ātrāk adoptēsies un atradīs sev slēptuves. Vislabāk akvārijā ielaist samus un tad pēc pāris dienām oskarus. Samus baro tāpat kā oskarus, neko papildus nepiemkelējot – oskari ēd neuzmanīgi un daļa barības vienmēr nonāks uz grunts.

        Nedaudz par akvārija noformējumu: man patīk akvārijs bez grunts, ievietoju pāris masīvus podus ar izturīgiem augiem, pāris masīvas saknes un gludi lielāki akmeņi (kopumā tas ļoti atvieglo akvārija kopšanu). Visi sasitamie priekšmeti (sildītāji, termometri) cieši jānostiprina, jo savādāk oskari noteikti tos sasitīs.

       Zivs ir ļoti stipra. Nārstam izmantoju granīta plāksnes lauskas (2-3cm biezas, 20*20cm lielas un ~2kg smagas), kuras šie giganti bez piepūles pārvieto no viena kavārija stūra uz otru pēc savas patikas.

www.israquarium.co.il

            Informācija, ka zivis agresīvas, manuprāt ir pārspīlētas: augot, veidojot pārus un nārsta laikā (nārsts man notiek kopējā akvārijā), neesmu novērojis asiņainas cīņas vai citu zivju savainošanu.

            Dzimumbriedums iestājas aptuveni gada vecumā. Atšķirt mātīti no tēviņa praktiski nav iespējams, izņemot nārsta laiku. Pāris veidojas pats un lielu laika daļu pavada kopā nostāk no bara. Kad pamanīsiet, ka zivis sāk tīrīt laukumu nārsta vietai, tad nārsts vairs nav ilgi jāgaida – parasti pēc 10-12 dienām. Ikri ir aptuveni 1.5mm lieli, balti duļķaini, neprecīzas formas lodītes. Ikrus iznērš uz plakana akmens vai akvārija pamatnes stikla. Mazuļi redzami pēc 3-4 dienām, peldēt tie sāk pēc dienām 10 (to tiešā veidā ietekmē temperatūra). Ikrus varat nemēģināt atstāt vecākiem sargāt- tie to apēdīs jau otrajā dienā (jo sevišķi izteikti tas ir selekciju formām). Tāpēc, ja vēlaties mazuļus izaudzēt, pārnesiet ikrus uz citu akvāriju. Nākamais nārsts iespējams šim pārim pēc 3 nedēļām.

            Mazuļus baroju ar artēmiju, pēc nedēļas jau pievienoju Tetra-Min. Pēc 15-20 dienām jau pāreju uz pārslu un granulu barību.

            Literatūrā minēts, ka iznērš tūkstošiem ikru, bet praksē neesmu redzējis vairāk par 350-400 ikriem, bet arī ar to ir pietiekami, jo izbarot tik ēdelīgu varzu jau pēc mēneša kļūst problemātiski.

            Ūdeni oskariem speciāli negatavoju – dzīvo un nārsto ūdenī, kas no krāna tek: cietība 180, pH 7.5. Temperatūra ziemā 23-240C, vasarā 300C. Ūdens maiņu veicu reizi pāris mēnešos 30% apmērā. Laba filtrācija un aerācija kā vienmēr obligāta.

www.israquarium.co.il

            Ja pēc izlasītā, joprojām Jums ir vēlme iegādāties šo zivi, tad autors savu uzdevumu ir izpildījis pilnībā.

Tulkoja: Normunds Griķītis

Orģinālteksts:  I.Zlatkovskijs no www.israquarium.co.il