Anubias selekcija un kolekcijas
Ilgstoša (desmitiem gadu) veģetatīvā vairošanās, ko piekopj šī auga mīļotāji, negatīvi ietekme pasu augu. Auga slimības un kaitēkļi tiek nodoti veģetatīvajiem dzinumiem. Ja labi šādus jaunos augus kopj, tie izskatās ciešami, turpina augt un vairoties, bet akvārijos ar nepiemērotiem apstākļiem, slimības uzliesmo un uz auga parādās plankumi, puvums, lapu deformācijas.
Pavairošana ar sēklām ļauj atveseļot sugu un veikt hibrīdu izveidi un auga selekciju.
Ne visi eksistējošie anubias veidi pēc izskata un bioloģiskās kvalitātes apmierina akvāriju turētājus. Akvāriju turētāji atsākas no augiem, kuriem nav izteiktas stabilas zemūdens formas; šādi augi interesē tikai terāriju un poludāriju īpašniekus. Akvāriju turētājos vislielāko interesi izraisa kompaktas, daudzlapu, ātri augošas zemūdens augu formas.
Tā kā šādu anubiasu skaits nav liels (pamatā A. barteri variācijas), tad lielākie selekcijas darbi veikti tieši akvāriju vajadzībām.
Akvāriju bioloģiskās kvalitātes etalons varētu būt A. barteri var. nana – daba tam piešķīrusi daudz priekšrocību dzīvei akvārijos: tas nav prasīgs, ātri aug, daudz lapu, labi dzīvo ēnā, kompakts ar stabilu zemūdens formu.
Veicot dažādu hibrīdu augu analīzi iezīmējās īpatnība, ka A. barteri var. nana ir izcils ģenētiskā donora materiāls. Tieši pateicoties spējai nodot pēcnācējiem vairumu noderīgu bioloģisku un dekoratīvu pazīmju to plaši izmanto selekcijas darbos.
Hibrīdu grupai, kurā izmantots kā mātes augs A. barteri var. nana, ir saņēmusi nosaukumu „nana - hibrīdi” (n-hibrīds). Par iekšējo sugas hibrīdu A. barteri var. nana x A. barteri var. caladiifolia (saīsināti A. n-caladiifolia) bija rakstīts „Акварим” žurnālā 1998. gada Nr.4.
Interesantu starp sugu hibrīdu izdvies iegūt krustojot A. barteri var. nana x A. afzeli (A. n-afzeli) - kompakts, zems augs ar īsā kātā novietotām daudzām, biezām, glancētām 12cm garām un 6cm platām lapām, ar sirds veida izliekumu pie lapu pamatnes. Šī auga ziedēšana izceļas ar neparasto salikumu – plānais aptītais zieda apvalks mantots no A. barteri var. nana un resns liels zieda kāts no A. afzeli. Lielā ziedkopa un augļi ar lielām sēklām veicina auga pavairošanu ar seklām, tāpēc šo hibrīdu bieži izmanto kā mātes augu tālākiem krustošanas darbiem.
Apveltīti ar hibrīdiem raksturīgām īpašībām (strauja augšana, izturība, viegli pielāgojas augšanas apstākļiem), visi nana – hibrīdi pateicoties savam kompaktumam un daudzajam lapām ir ieguvuši skaistāku vizuālo izskatu. Šīs grupas augus, ar stabilu zemūdens formu, var nosaukt par jaunas paaudzes „akvārija” anubiasiem.
Neskatoties uz A. nana, plaši selekcijas darbos izmanto A. caladiifolia un A, coffeefolia, no kuriem iegūst pēcnācējus ar gofrētam lapām.
Pamatformas
A. gilletii, A. hastifolia, A. gigantea, A. gracilis, A. „gabon”
Šie augi labi aug un vairojas oranžērijās, tiem ir oriģināla lapu forma un neskatoties uz to, ka tie nav piemēroti turēšanai akvārijā, tie tomēr ir interesants selekcijas darbu izejas materiāls.
A. coffeefolia, A. barteri var. nana, A. barteri var. caladiifolia
Lieliski „akvārija” augi. A. nana akvārija anubiasa bioloģiskās kvalitātes paraugs, šis augs kalpo kā ģenētiskais donors jaunu akvāriju anubiasu izveidei.
Jaunās formas
Jauno formu nosaukumi
Mūsu hibrīdu nosaukumi nes informāciju par to vecākiem. Nosaukumā pirmais ir mātes auga nosaukums (tas galvenokārt ietekmē pēcnācēju bioloģisko kvalitāti), otrais ir tēva augs.
Krustojot 2 tīras sugas, pēcnācējiem ir starpformu izmēri un lapu forma, tāpēc pēc jaunas formas nosaukuma var spriest ne tikai par auga iespējamo izskatu, bet arī bioloģisko kvalitāti.
Šobrīd pa valsti klīst un pa retam atgriežas pie mums audzētavā atpakaļ, izliekoties par ārzemniekiem, mūsu pasu audzēkņi, bet jau ar ārzemju nosaukumu.
Tulkoja: Normunds Griķītis
Orģinālteksts: Sergejs Bodjagins no www.anubias.narod.ru