Jūsu piezīmju grāmatiņa- Ottelia
Pastāstīšu par tiem augiem, kuri kļūs populāri varbūt tikai nākotnē, bet zināt par tiem vajag, jo īstenam dabas draugam jāspēj ielūkoties arī rītdienā.
Sāksim ar Aponogeton bernierianus – Madagaskaras iemītnieks ļoti līdzinās Aponogeton boivinianus, tikai visi mēģinājumi to ieaudzēt botāniskajos dārzos ir bijuši neveiksmīgi. Madagaskara var atrast šī auga 2 veidus – šaurlapu un platlapu. Platlapu Aponogeton paceļ lapas no 1m un vairāk dziļuma un izklāj tās pa straumei. Bedrītes un krokas uz lapām būtiski palielina to virsmas laukumu. Šī auga adoptācija akvārijos ir tuvāko gadu uzdevums.
Vēl viens perspektīvs akvārija augs, radinieks kriptokarīnam un anubiasiem – Jasarum steyermarkii, kuru doktore Juliana A.Šteijermark atklaja 1972.gadā. Augs aug nelielās ūdens tilpnēs 1200-1400m virs jūras līmeņa. To nelielās populācijas deļ to ilgus gadus botānisko ekspedīciju dalībnieki neievēroja. Jasarum aug nelielās upītēs ar ta saucamo „melno ūdeni”. Sausuma periodos augs aug aptuveni metra dziļuma, lietus periodos daudz dziļāk. Saknes stingri turas 30-40cm dziļumā smilšainā vai mālainā gruntī, arī auga kāts pa daļai atrodas gruntī. Ūdens pH 5-5.4, ļoti mīksts 0.40.
Sakneņa garums 10-12cm. Lapu garums 35cm, platums 2.5cm, lapas virsma krokota un no virspuses tumsi zaļa. 1975. gadā botāniķis I.Bogners ievāca šos augus un aizveda uz Minhenes botānisko dārzu, Dāniju un Holandi, kur norisinās šī auga aklimatizācijas mēģinājumi.
Jau 1915. gadā botāniķis G.Galliers pirmo reizi aprakstīja augu, kuru tikai 1957. gadā attiecināja Ottelia dzimtai. 1979. gada to pirmo reizi ieveda Eiropā. Padomju akvāriju turētajiem ir Ottelia alismoides (kas starp citu nelielās grupās aug pie mums Tālajos Austrumos). Pie mums ir nonākušas arī citu veidu sie augi – korokotā (Madagaskara) un rozā lapu (Brazīlija).
Jaunais augs saucas O. Mesenterium. Augs cēlies no Indonēzijas salas Sulavesi.
Izteiks ūdens augs, kas aug tikai zem ūdens, lapas gaiši zaļas, lentveida, platums līdz 1.5cm, garums 15-20cm, ziedi dzelteni uz gara (līdz 1m) stiebra.
Jaunatklātais augs ir grūti pavairojams – tas dzīvo ļoti mīksta ūdenī šaura temperatūras diapazonā 20-220C, bet ir izdevies panākt auga ziedēšanu un sēklu nogatavošanos. Diemžēl sēklas nebija dīgtspējīgas, bet tas ir šobrīd, atliek vien gaidīt…
Ottelia mesenterium
Tas arī viss, protams, ka arī citi akvārija turētāji gribēs papildināt šo sarunu par retajiem un perspektīvajiem akvārija augiem. Tas ir labi un derīgi, jo jebkura vecāko kolēģu pieredze ļauj iesācējiem nepieļaut tas pašas kļūdas.
Rakstu tulkoja Normunds Griķītis
Orģinālteksts M. Mahlins