Plakanie tārpi- planārijas

  Ja šie tārpi ir iemitinājušies Jūsu akvārijā, tad Jums ir gaidāmas milzum daudz problēmas. Šie tārpi uzbrūk, neliela izmēra vēžveidīgajiem (dafnēm, ciklopiem u.c.), un nereti arī gliemežiem. Protams, tie neatteiksies arī no zivju ikriem.

             Retāk tiek novērots, ka planārijas uzbruktu pieaugušām zivtiņām, bet kādā no Krievijas bioloģijas universitātēm, akvāriju kompleksā bija vērojams planāriju uzbrukums, divām pieaugušām Malavī ezera cihlīdām- Labeotropheus trewavase un Haplochromis boadzulu. Šīs minētās zivtiņas pirms nāves, pārtrauca baroties, kā arī ar žaunu vākiem „berzās”, gar grunti un augiem. Zivis nobeidzās no anēmijas (mazasinības). Pēc zivju nāves, tās tika secētas, un uz Labeotropheus žaunu vākiem tika atrasti vairāk kā 300 planāriju, aptuveni 1,5-2mm lielas. Pēc neilga laika pārējās akvārija zivtiņas sāka uzvesties līdzīgi. Tika pielietots nātrija hlorīds (2,5g/l), un zivtiņu stāvoklis manāmi uzlabojās, 2-3 diennakšu laikā.

             Planārijas var saskatīt pat ar neapbruņotu aci. Taču ja ir izdevies kādu no tām noķert tad varat to izpētīt zem palielināmā stikla. Šim tārpiņam ir izteikti redzamas divas acis un tā ķermeni pārklāj apmatojums. Jo jaunāka planārijas, jo apmatojums  lielāks, tamdēļ, ka tas palīdz tām pārvietoties.

             Planārijām ir interesanta uzbūve, tās spēj nelabvēlīgu apstākļu dēļ sadalīties neskaitāmos gabalos, kuri vēlāk katrs spēj reģenerēties par jaunu planāriju, tamdēļ nav ieteicams tās iznīcināt, pasliktinot akvārijā apstākļus. Uz reģenerāciju ir spējīgs pat neliels planārijas posms, pietiek ar 1/279 daļu no tās, lai tā spētu reģenerēties.

             Planārijas ir interesantas arī ar savu rīkles sistēmu. Kā jau katrai būtnei, rīkle ir apvīta ar muskuļiem, kā tas ir arī planārijām, taču interesants ir fakts, ka tās rīklei ir sava inervācija. (Inervācija- kāda orgānu vai audu apgāde ar nervu elementiem.) Radot akvārijā nelabvēlīgus apstākļus ir novērots, ka planārijas paliek par viendabīgu masu un izjūk, taču tās rīkle paliek aktīvāka un turpina savu ceļu, arī bez ķermeņa. Tādā veidā šis parazīts ir grūti iznīcināms. Akvārija zivis tos arī neēd, jo to ķermeni klāj specifiskas gļotas. Vienīgi ir novērots, ka planārijas var notiesāt, tiešām stipri badināts makropods.

             Ar planārijām, kādreiz cīnījās, marlē ietinot, liesu liellopu gaļu, un to novietoja netālu no augiem, mazliet virs grunts. Tā kā šie radījumi aktīvi paliek tikai tumsā, tad akvārijam gaismu ieteicams izslēgt vai aptumšot. Pēc kāda laika, šo marles maisiņu izvelk no akvārija un ievieto traukā ar verdošu ūdeni. Nav ieteicams, akvārijā atjaunot gaismu, līdz šis maisiņš nav izņemts. Saprotams, ka šāda metode negarantē 100% visu planāriju iznīcināšanu, tamdēļ šo procedūru ir ieteicams atkārtot vairākas reizes.

             Otrs variants šo būtņu iznīcināšanai ir temperatūras paaugstināšana. Visas planārijas, kas atnestas uz akvāriju ar pārtiku, nepanes 30-32C temperatūru, attiecīgi akvārijam nepieciešama  spēcīga aerācija, lai Jūsu zivtiņas nenoslāptu.


Raksta autors Arturs Griķītis

Ziņot par pārkāpumu Uzzināt vairāk