Akvārija iegāde un novietošana
Parasti pirmais pirkums ir pats akvārijs, attiecīgi sākumā ir jāizdomā cik liels tas būs? Akvāriju vajadzētu izvēlēties pēc iespējas lielāku, jo akvārijiem ir tāda sakarība- jo lielāks akvārijs, jo vieglāk to būs kopt. Kādā Krievijas interneta vietnē par akvārijiem atradu interesantu salīdzinājumu: „Pieņemsim, ka mums ir divi akvāriji, pirmais ir 50L otrs 500L, attiecīgi tie abi ir piepildīti ar ūdeni. Tagad mēs katrā akvārijā ielejam glāzi piena. Vizuāli ir iespējams redzēt, kurā akvārijā piena koncentrācija ir lielāka- kurā akvārijā ūdens ir duļķaināks!” Pēc šī salīdzinājuma mēs varam secināt, ka lielāks akvārijs mazāk tiks ietekmēts no mūsu pieļautajām kļūdām, jo tajā vide ir daudz stabilāka un mazāk ietekmējas no apkārtējās vides.
Pirms iegādājaties akvāriju, būtu vēlams atrast akvārijam vietu savā mājoklī, kur tas varēs netraucēti stāvēt. Akvāriju ieteicams novietot istabas tumšākajā stūrī, kur uz to nespīdēs saule, nesildīs radiators un nebūs caurvējš, kā arī tumšākā vietā akvārijs ir daudz pievilcīgāks, kad to apgaismo tikai akvārija lampas. Tieši saules stari akvārijā izraisīs aļģu augšanu un neatkarīgi vai šī saule uz akvāriju spīd tikai stundu vai piecas stundas diennaktī, turklāt caurvējš to papildus dzesēs, kā arī visi istabas putekļi ies gar akvāriju un ja vāks nebūs pietiekami noslēgts, putekļi iekļūs akvārijā un papildus to piesārņos.
Neliels piemērs par akvārija izvietošanu:
1 –it kā ideāla vieta akvārijam – saule virsū nespīd un arī radiators otrā istabas pusē, bet šajā vietā ir caurvējš, kas dzesēs akvāriju, tas atradīsies kustības maršrutos, tāpat logs tiks vērts vaļā un ciet, atkal akvārijs traucēs; Tāpat būs aizkari, kas tiks vērti vaļā ciet, aizķerot akvāriju un arī saule ir spožāka par akvārija gaisma, līdz ar to akvārijā būs grūti skatīties un acis ātri nogurs.
2 -stūrītis pie durvīm – tāpat būs caurvējš (durvis – logs), tas būs kustības virzienos un tas noteikti traucēs nest pa durvīm lielus vai neformīgus priekšmetus;
3 -vieta zem TV – televizors ir spilgtāks nekā akvārijs, līdz ar to nebūs viegli skatīties TV vai aplūkot zivtiņas – acis ātri nogurs un arī skatiens visu laiku tiks novērsts. Tāpat nav ieteicams akvāriju novietot blakus stereo sistēmai, jo skaņas viļņi viegli izplatās ūdenī un dažas jūtīgākas zivtiņas visu laiku būs stresā, ir arī zivtiņas, kam patīk ritmiska mūzika, bet to nav daudz.
4 -vieta pie radiatora – vietai nav ne vainas, tikai radiators papildus sildīs un radīs intensīvāku gaisa kustību, dzesējot vai tieši otrādi papildus sildot akvāriju.
Var jau, protams, akvāriju izvietot istabas vidū, bet tas noteikti visiem būs pa kājām un drīz vien tiks apgāzts vai saplēsts, tāpēc atliek vien secināt, ka šajā istabā nav vietas akvārijam (paliek jau vēl tā siena, no kuras aplūko istabu, bet pieņemsim, ka tai priekšā ir liels skapis). Ja vēlētos šādā istabā akvāriju, tad tam ideālākā vieta būtu TV vietā – nav pa kājām, nav caurvējā, nav tiešos saules staros, nav pie radiatora:
Akvārijus novieto uz akvāriju skapīšiem, kuri ir veidoti ar attiecīga svara izturību, protams, šādus skapīšus ir iespēja izveidot arī pašam vai pasūtīt pie vietējiem galdniekiem. Pērkot veikalā šādu skapīti, nepieciešams noskaidrot tā parametrus- virsmas laukumu un svara izturību, šos parametrus parasti norāda produkta tehniskajā pasē, neaizmirstiet paņemt čeku, pēc LV likumdošanas, jeb kurai precei ir divu gadu garantija, problēmu gadījumā par to parūpēsies Patērētāju biedrība.
Ieejot veikalā nereti nākas sastapties ar vienādiem akvārijiem, taču to cenas ievērojami atšķiras, pamatā šo cenu starpību rada mazliet augstāka kvalitāte un ražotāja zīmols un ne vienmēr dārgākais ir tas labākais, ja akvārijs gribēs plīst tad tas plīsīs neatkarīgi no ražotāja zīmola. Protams, ja finanses atļauj, tad var pirkt arī dārgāku akvāriju, tiem parasti ir pāris ekstras, kā kvalitatīvi filtri ar iebūvētiem sildītājiem, apgaismojums arī ir vairāk vai mazāk tuvu nepieciešamajam, stikliem un līmējumu šuvēm ir pievērsta lielāka uzmanība, kā arī izturīgāks ir kustīgo detaļu materiāls. Tomēr akvārijus var nopirkt arī pie vietējiem amatniekiem un tie būs ievērojami lētāki, kā veikalos, vienīgi par tā kvalitāti garantijas nekādas, viss ir atkarīgs no meistara prasmēm. Dotajā mirklī pēc man zināmiem datiem, kā veikalā pirktie tā arī pie amatniekiem veidotie akvāriji nav plīsuši, protams, savas vainas dēļ.
Iegādājoties akvāriju tam vajadzētu kā minimums veikt vizuālu pārbaudi, vai tas nav jau ieplīsis un obligāti jāpārbauda šuves vai tās nav ar gaisa burbuļiem un spraugām. Neaizmirsīsim arī par akvārija vāka pārbaudi, vai tas ir tāds kādam tam vajadzētu būt, kā arī vēlams lai akvārija vākā būtu iespējas ievietot vismaz vēl vienu apgaismojuma lampu.
Nākamais bīstamākais posms būs akvārija nogāde līdz mājoklim. Ieteicams to ir vest ar privāto automašīnu, ja akvārijs tajā ietilpst, protams, nepārbaudot automašīnas amortizāciju uz visām ceļā esošajām bedrēm. Akvāriju, transportējot nepieciešams novietot tā lai tas balstās uz visu pamatni, nekādā gadījumā to nevajadzētu likt uz stūra, tas var novest pie šuvju plīšanas un akvārija sašķobīšanās.
Atvedot akvāriju mājās, to vajadzētu novietot uz relatīvi gludas virsmas un ļaut tam stāvēt vismaz 12h. Pēc 12h akvāriju var izmazgāt ar vieglas koncentrācijas etiķa ūdeni, otrreiz atkārtot mazgāšanu ar sodas ūdeni un trešo reizi to izskalot ar tīru ūdeni! Akvārijs ir gatavs lietošanai.
Tagad ir pienācis mirklis, kad vajag iegādāties skapīti uz kura novietot akvāriju vai arī šo skapīti izveidot pašam. Akvāriju skapīši ir dažādi, tamdēļ katrs spēs atrast sev vispiemērotāko. Latvijā pieejamo skapīšu cenas svārstās sākot no 29LVL līdz pat 225LVL, veidojot šo skapīti pašu rokām īpaši lētāk nesanāks, taču būs iespēja izveidot pēc sava dizaina vienīgi nav garantijas par tā izturību. Akvārija skapīti vajadzētu iegādāties ar aprēķinu, ka akvārijs balstīsies uz visām vertikālajām starpsienām.
Pirmajā attēlā ir redzams akvārija skapītis, kurš ir piemērots attiecīgam akvārijam, šajā attēlā visi spiediena spēki izdalīsies vienmērīgi pa skapīša pamatnes laukumu. Otrajā attēlā redzams nepiemērots akvārija skapītis, attiecīgajam akvārijam, jo visi spiediena spēki ir koncentrēti skapīša centrā, tamdēļ akvārija atbalsta punkts ir samazināts, kas var radīt akvārija sasvēršanos uz kādu no pusēm, atkarībā, kura puse akvārijam radīs lielāku spiedienu.
Starp akvārija pamatni un skapīša virsmu nepieciešams ieklāt nelīdzenumu izlīdzinošu materiālu, kuru ir iespējams iegādāties vietējos būvmateriālu veikalos, tas varētu būt kāds putuplasta, korķakoka, vai sintētiskās šķiedras izstrādājums.
Šis izlīdzinošais materiāls veicinās vienmērīgu spiediena sadali pa visu akvārija pamatni, tas būtu, akvārija pamatnē ievietotais stikls netiks no svara deformēts, kā rezultātā tam radīsies punkti ar palielinātu spriegumu, attiecīgi tas ir pirmais solis lai akvārija pamatne saplaisātu. Praksē ir redzēti akvāriji, kuri nebalstās uz pamatnes stikla, bet gan tiem ir izveidota speciāla pēda ar stiegrojumu, kura akvārija spiedienu uz pamatni līdzsvaro.
Raksta autors: Normunds Griķītis