Kā pašam izgatavot savu akvāriju-2?

Tā kā pēdējais raksts, kuru sagatavoju bija par Pangio kuhlii, tad ir doma izveidot tiem pašiem savu akvāriju – sākot no stikla loksnēm līdz gatavam biotopam. Šis ir tikai 1 variants, kā izgatavot akvāriju, katrs var darīt kā pašam patīk un kādas ir iespējas, raksts ir domāts, lai parādītu, ka tas nav grūti un neiespējami izdarīt.

             Pa rokai patrāpījās veca stikla loksne – 4mm bieza, kādreiz kalpojusi koka logā, bet kā vēlāk izrādījās tā bija ne tikai netīra, bet arī iedegušas metināšanas dzirksteles (kā tās tur gadījušās nezinu, bet ar metāla spakteļlāpstiņu smuki visas notīrīju, tiesa palika nelieli iekusuši robiņu, bet tas nekas).

Tīrīšanai izmantoju veikala nopērkamus tīrīšanas līdzekļus flīzēm un stikliem, kārtīgi brucinot ar avīzes kumšķiem drīz vien stikls bija tīrs. Neaizmirsties izmantot cimdus, lai nesagrieztu rokas!Laiks mērīt un griezt! Pieradījās sena patiesība – no sākuma jāizdomā cik lielu akvāriju grib un tikai tad jāgriež – kad biju izgriezis visas loksnes 50*30*35cm akvārijam, nolēmu, ka būs par mazu un gribu 70*30*30cm akvāriju. Nācās visu griezt no sākuma.

Par to cik daudz stikla plaisāja un cik daudz tika lietoti necenzēti vārdi nemaz neminēšu J, jo stikls vecs, akvārijam nedomāts, nedaudz sadedzināts utt... ko tur ko daudz taisnoties, ieteikšu tikai pirms griezt nopirkt un to darīt ar jaunu stikla griežamo, attaukot ar kādu šķīdinātāju greizuma vietu, visu darīt uz taisnas stingras pamatnes un griezuma vietu stingri iespiests gan no augšas gan apakšas, lai nekas neizkustētos un nenoietu greizi. Esiet prātīgi, stikls viegli plaisā un tā šķautnes ir ļoti asas, kā arī no griešanas veidojas smalkas stikla lauskas un putekļi, kas ieduras ādā un ir grūti izvelkamas, sargājiet mājiniekus (gan bērnus, gan mājdzīvniekus!).Urrāāāā! Beidzot izdevās skaisti izgriezt visas akvārijam vajadzīgās loksnes – četras sānu malas un dibenu. Nav jāsatraucas ja griezums nav līdz mm precīzs, to visu piesegs un aizklās silikons.

Laiks visu līmēt kopā, visu pirms aplīmējam stikla malas ar parastu papīra līmlenti – lai silikons neķēpātos kur tam nav jābūt un veidotos skaistas taisnas salaiduma vietas. Salaiduma vietām ieteicams būt vismaz 5mm – tātad 5mm no maliņas ir jāatstāj bez līmlentes.

Ak, jā aizmirsu piebilst – visu dariet cimdos! Lai nesagrieztu rokas, lai ar šķaidītāju attīrītu slaiduma vietas un pēc tam tās ar pirkstiem nenotaukotu – nelips savādāk.Lūk, man palīgs – akvārija silikons – domāts tieši akvārijiem, nav kaitīgs to iemītniekiem, ātri žūst un cieši turas (ieteiktu to izmantot tikai labi vēdināmās telpās, jo tam piemīt spēcīga etiķa smarža – var sareibt no laimes )Kad visas maliņas aplīmētas, laiks tās likt kopā, lai vismaz sāk pēc akvārija izskatīties! Saliekam visas malas kopā un sastiprinām ar to pašu papīra līmlenti stūrus un tagad var spriest un lemt cik šķībs un greizs akvārijs ir iznācis un kādas korekcijas veicamas.

Ir laiks to visu līmēt kopā, sāciet ar kuru malu jums pašiem ērtāk, ieteiktu gan sākt ar dibenu, bet dariet kā ērtāk. Silikonu nežēlojiet, bet uzspiediet ar nelielu kaudzīti, jo tas tālāk būs jāizlīdzina un jāiespiež spraugās starp stikliem.

Tagad ir jāizlīdzina šuves – ar plikām rokām ņemiet no vienas malas un ar pirkstu velciet pāri silikonam to iespiežot un izlīdzinot, ja kaut kas paliek pāri metiet to ārā. Sanāk ļoti skaistas un gludas šuvītes. Ja silikons bikini tiek uz papīra līmlentes – tas nekas līmlenti vēlāk norausim nost ar visu lieko silikonu.Jau paspējāt pielikt un nosmulēties ar lipīgo, staipīgo un grūti noslaukāmo silikonu? Arī šajā darbiņā ir neliels noslēpums – pirms sākat līdzināt silikonu apmērcējiet pirkstu galus ziepju šķīdumā – manā gadījumā tas ir trauku mazgājamais šķidrums kopā ar ūdeni un viss ies kā smērēts!

Lūk, var redzēt jau gatavu šuvi – taisna, balta un līdzenām maliņām, bet joprojām stikla šķautnes draudoši spīd un uz tām viegli pirkstus sagriezt. Griežam akvāriju otrādi un aizsmērējam visa šuves arī no ārpuses – tāpat kā to darījām iekšpusē; lai nekur nebūtu plaisu vai caurumu, kur ūdenim sūkties.Šuvju vietas ir nožuvušas un ir laiks veikt galveno un atbildīgāko testu – ieliet ūdeni un pārbaudīt vai akvārijs netek. Tā kā akvārijam vēl nav vāka un šuves ir tikko nožuvuša, drošības pēc akvārija augšējā mala ir nolīmēta 2-4x ar papīra līmlenti, lai akvārijam neienāktu prātā atvērties kā pavasara puķei pa šuvju vietām. Tests ir izturēts, akvārijs turas un ne pilītes ūdens nav izlijis, viss ir izdevies godam jau ar pirmo reizi.Asās dibena stikla malas nolīmēju ar plastmasa stūrīti – lai nebūtu iespēja sagriezties un arī neskrāpētos galda virsma. Pielīmē ar to pašu akvārija silikonu.Taisām akvārija vāku – finiera plāksne, no tās ar koka zāģi izzāģē vajadzīgā izmēra dēlīšu, kas veidos vāka rāmi. Šim rāmim no iekšpuses izgrebu ~1cm platu maliņu, lai vāks uzsēžas akvārijam virsū un tā stikla mala pret tā balstītos, var tā arī nedarīt un vāku vienkārši uzlikt uz stikla, kā nu katram patīk. Saskrūvē visu kopā. Izzāģē arī atbilstoša izmēra vāku un to ar eņģītēm pieskrūvē klāt.

Ir pienācis laiks saslēgt elektrības vadus – viss ir nopērkams būvniecības veikalos, galvenais visu pareizi un precīzi saslēgt, ja nesanāk meklējiet elektriķi. Ar elektrību joki mazi, tas nekas ja izsitīs korķus vai nomirs zivtiņas, bet ko darīt, ja aizdegsies vai kādu nositīs? Esiet apdomīgi un dariet visu precīzi. Tāpat var ar to pašu akvārija silikonu aizspiest nogriezto vadu galu savienojuma vietas, lai tajās nekrātos ūdens kondensāts.

Kas vēl? Ko vēl nepastāstīju? Daži sīkumiņi, kas nebūt nav obligāti:

Visu vāka iekšpusi izlīmēju ar atstarojošu alumīnija līmlenti – lai ūdens krātos un tecētu atpakaļ un augiem būtu pēc iespējas vairāk gaismas.

Spuldzes stiprināju uz atsevišķiem statīviņiem (finiera plāksnīte ar skrūvītēm pieskrūvēta pie vāka), kas piestiprināti pie vāka nevis vāka rāmja, lai vieglāk akvāriju tīrīt un kopt. Tāpat visas lampu ligzdas ir hermetizētas ar akvārija silikonu, lai tajās nekrātos ūdens kondensāts.

Vāka rāmī jāizgriež caurumiņš, pa kuru izlaist aprīkojuma elektrības instalāciju un tāpat vāka korpusa apmali nolīmēju ar logu siltinājuma švammi, lai vāks ciešāk piegulētu.Visas apmales (gan vākam, gan arī akvārija stikla stūri) aplīmēju ar plastikāta un preskartona apmalītēm, lai mājiniekiem nav iespējas sagriezties, ieraut pirkstos skabargas vai vēl nez kādus brīnumus sastrādāt. Kopumā izskatās jauki un viss ir izdevies tā kā bija plānots, bet par to kā akvārijs būs iekārtots un kas tajā dzīvos kādā citā rakstā.


Raksta autors Normunds Griķītis