Ampulāriju uzturēšana

 Ampulārija – samērā lieli moluski, kas ir populāri akvāriju īpašnieku vidū. To gliemežnīcas izmēri sasniedz 5-7 cm un ir savīta konusa veida spirāle un parasti ir dzelteni-zeltaina krasā (selekcijas forma) vai dzelteni-brūnām svītrām (savvaļas). Šie moluski pateicoties saviem izmēriem un ēdelībai diezgan viegli tiek galā ar augu un stiklu apaugšanu ar aļģēm (tiesa gan biezas aļģes vai melna bārda netiks pieveikta), nekādi nekaitējot augiem.

Ampulārija atšķirībā no liela vairuma akvāriju molusku elpo gaisu (kaut gan dažos informācijas avotos ir minēts, ka tām ir arī iekšējas žaunas). Elpošanai tam ir speciāls snuķītis, kuru izstiepusi ampulārija braši dodas pie ūdens virsmas.

             Barošana ir viegla – tās vispār jau barojas pašas, apēdot visādus atkritumus un barības paliekas. Mīkstā ūdenī tām var rasties problēmas ar gliemežnīcu kalcija trūkuma dēļ, tāpēc ieteicams tās papildus barot ar balto kāpostu lapām (iepriekš notīrītām un vārītām 3-5 min.), var pagatavot arī barību no maizes, zivju sausās barības, dažādiem graudiem un pievienot kalcija glukonātu (krītu).

             Ampulārijai ir atsevišķi dzimumi, bet tēviņu no mātītes atšķirt faktiski nav iespējams, kaut arī pastāv viedoklis, ka tēviņi noslēdz čaulu ciešāk nekā mātītes (ka to pārbaudīt?). Vienīgais variants ir ielikt ampulārijas stikla traukā un gaidīt kurš gliemezis iznērsīs ikrus un pēc tam ar noturīgu marķieri uz čaulas atzīmēt, ka tā ir mātīte.

             Ja akvārijā nav piemērotas vietas ikru iznēršanai, tad ampulārijas dosies to meklēt ārpus akvārija, tāpēc regulāri pārskaities savus gliemežus vai kāds netrūkst. Ja trūkst, meklējiet uz vāka, uz grīdas un tālāk jau atsēdiniet gliemezi atsevišķā traukā ar noslēdzamu vāku – gliemeži ikrus iznērsīs šai traukā. Ārpus akvārija gliemezis var nodzīvot vairāk par diennakti, tikai pēc tam tas būs saguris, savītis un nesteigsies ikru nēršanai.

Ampulārija atliek ikrus gaisa vidē uz akvārija stikla, akvārija pārsega vai vāka. Lai ikri veiksmīgi attīstītos ir nepieciešama noteikta temperatūra un gaisa mitrums, gliemežu māmiņa arī meklē pirms ikrus iznērst. Ikri ir rozīgi-dzeltenā krāsā (kā avene, aptuveni 4-7 cm garumā, 1-2 cm platumā). Ja ikri ir cieši nostiprināti, tad labāk to neaiztikt un nepārvietot. Ja tā ir nokritusi, tad ieteicams, to uzlikt uz plastmasas burkas vāciņa un ļaut peldēt pa ūdens virsmu.

             Ampulārijas izšķiļas pēc 1.5-3 nedēļām un uzreiz sāk izplatīties pa visu akvāriju, kur tos var apēst visi kas vien vēlas, tāpēc ir ieteicams tuvojoties šķilšanās brīdim regulāri pārbaudīt ikrus un tikko tās ir izšķīlušas, novietot tās atsevišķā stikla traukā vai akvārijā – mazāk tiks apēstas un arī barot būs vieglāk. Vislabāk barot ar kāpostu lapām kopā ar dažādu granulu barību (barību var pagatavot arī pats, skatīt iepriekš).

Kad ampularijas ir sasniegušas 2-3 mm lielumu, tie kļūst par labāko ieroci cīņai ar melno bārdu – akvārijā ielaiž savu simtu gliemežu un pēc nedēļas praktiski viss ir apēsts. Tātad var secināt, ja esat ielaiduši melno bārdu akvārija, tad pēdējais laiks sākt pavairot ampulārijas.

Rakstu tulkoja Normunds Griķītis

Orģinālteksts www.aquascope.ru