Grunts un dekorācijas

Akvārijs bez grunts nav iedomājams, taču ir ļoti svarīgi izvēlēties pareizu grunti. Veidojot savu pirmo akvāriju, grunts frakcija varētu būt no 4-7mm, šādā gruntī augi augs labi, kā arī samiem patiks pa to rakņāties. Akvārija gruntis ir ļoti dažādas, attiecīgi pēc to materiāliem. Protams, grunti ir iespējams savākt arī pašam, vai iegādātie no kādas būvmateriālu firmas. Latvijā būvniecībā izmanto dažādu frakciju oļus un granītu.

Vieglāk, Jums būs pastāstīt kādus augus nebūtu ieteicams iegādāties. Sevišķa vērība jāpievērš akvārijam, kurā augs tiek turēts pārdošanai. Ja tas nav kopts un vērojamas aļģes, it īpaši, ja redzat melnas, “kušķveida” vai “diegveida” aļģes, tad augus kategoriski neiesakām Jums iegādātie no šī akvārija, kā arī no šī veikala (parasti veikalos akvāriji ir slēgti virknē), jo šīs aļģes vairosies un iznīcināt tās praktiski nav iespējams. Pat gadījumos, ja augs ir tīrs un uz tā aļģes neaug, nepērciet augu, jo šīm aļģēm pietiek, ar nelielu fragmentu no tās, lai tās atsāktu augt. Akvārija augu iegāde jābūt apdomāta, un ieteicams iepriekš par augiem, kurus vēlaties iegādāties painteresēties (nav ieteicams to darīt pie pārdevējas– personas, kura ir ieinteresēta nopelnīt, ar izņēmumu ja šij personai uzticaties).

Akvārija grunti izvēlas pēc dažādiem parametriem, tas ir atkarīgs pēc akvārija iemītnieku prasībām, parasti izvēlas vidēja tipa grunti– frakcija 4 -7mm. Smalkāku, grunti izvēlas, ja ir zivtiņas kuras mēdz ierakties gruntī un grunts tām kalpo arī ķermeņa attīrīšanai no gļotām, parazītiem. Bet jārēķinās ka smalkā gruntī augs ne visi augi, smalkā gruntī augu saknes bieži vien sāk pūt, kā arī pati grunts uzrūgst– pūst, jo nenotiek ūdens cirkulācija caur to. Pārāk rupja grunts neļaus augiem kārtīgi iesakņoties. Asa grunts radīs zivtiņām savainojumus (tāda materiāla šķembas, kā granīts).

Grunts izvēle atkarīga no jūsu gaumes un iespējām, ieteicams iegādāties tādu grunti kāda tā ir zivtiņu mājvietā savvaļā – ja zivtiņas rokas savvaļā pa baltām kvarca smiltiņām, tad šāda iespēja būtu jāpiedāvā arī akvārijā.

Ieteicams pirkt tumšas krasas grunti, jo uz tās fona vairāk izceļas zivtiņu un augu krāsa un akvārijs izskatās dabīgāks. Centieties nepirkt grunti, kuras graudiņi ir ar asām šķautnēm un asumiem, jo zivtiņa var tajā rokoties traumēties, kā arī bieži paši traumēsiet augu sakņu sistēmu. Tāpat neizmantojiet jūrmalas vai upju smilti, jo tā ātri vien cieši noblīvēsies, caur to necirkulēs ūdens, sāks pūt augu saknes un arī pati grunts.

Grunti ieklāj vidēji 5 cm biezā slānī – pie priekšējā stikla ~ 3cm, pie aizmugurējā ~7 cm, grunts biezums var mainīties atkarībā no jūsu izvēlētā akvārija dizaina vai zivtiņu vajadzībām, ko iegādāsities. Centieties grunti neklāt biezākā slānī par 10 cm, jo tā būs pārāk bieza, lai ūdens tai viegli plūstu cauri un tā arī var sākt pūt.

Dekorāciju izvēle atkarīga no jūsu akvārija dizaina un vēlmēm, manuprāt, akvārijam jābūt dabīgam, līdz ar to tajā neiederas plastmasas pilis vai augi, bet tā jau ir gaumes lieta. Izvēloties plastikāta vai akmens dekorācijas pirms tās likt akvārijā, kārtīgi tās nomazgājiet un nobruciniet ar birstīti, lai pēc iespējas mazāk gružu nokļūtu akvārijā. Tāpat noteikti pērciet tikai akvārijam domātās dekorācijas, jo ir pieejamas dekorācijas arī terārijiem, grauzējiem u.c. dzīvai radībai un gadās, ka tās ūdenī sāk izdalīt krāsvielas vai toksiskas vielas, nogalinot zivtiņas. Par pareizu koksnes, sakņu, siekstu vai citu dekoru sagatavošanu, palasiet rakstus Pētījumu un Uztaisi pats sadaļā.

Raksta autors Arturs Griķītis

Ziņot par pārkāpumu Uzzināt vairāk