Apgaismojums augiem

Kā jau saprotams, dažādi augi aug dažādās vietā un gaismas spektrs nepieciešams katram savs. Tamdēļ ir pieņemtas atrasti aptuvenie gaismas spektra diapazoni, kuros aug dažādu sugu un grupu augi. Bet lai iegūtu veselus un lielus augus ar apgaismojumu vien var nepietikt. Turpmākie dati ir ņemti no Barry James grāmatas “Aquarium plants”:

Vājš apgaismojums līdz 500 lux: Cryptocoryne affins, nevilli, wendtii un Vesiculara dubyana,

Mērens apgaismojums no 500 līdz 1000 lux: Acorus sp., Anubias nana, Aponogeton madagascariensis, Echinodorus sp., Lagenandra sp., Nomaphila stricta, Sagittaria sp.

Spilgts apgaismojums no 1000 līdz 1500 lux: Aponogeton sp., Bacopa caroliniana, Ceratopterus thalictroides, Egeria densa, Ludwigia sp., Marsilea sp., Nymphoides aquatica.

Ļoti spilgts apgaismojums virs 1500 lux: Cabomba sp, Heteranthera zosterifolia, Hygrophilia polysperma, Limnobium laevigatum, Limnophilia aquatica, Microsorium pteropus, Myriophyllum sp., Nuphar sagittifolium, Nymphea maculata, Pistia stratiotes, Riccia fluitans, Salvinia auriculata, Synnema triflorum, Valisnereria sp.

Salīdzinājumam:  Kaktusi (9000-14000 lux); Jaunie kociņi un krūmiņi (1000-15000 lux); Vidēji apgaismojums birojos (1000 lux); Apgaismojums vasaras saulainā dienā (virs 10 0000 lux).

Pēc šiem datiem var aptuveni vadīties augu izvēlē, protams, šeit nav minēti visi augi.

             Bieži rodas jautājums, vai ir tādas lampas, kuras neizraisa aļģu invāziju un iedarbojās tikai uz augiem? Diemžēl tādu lampu nav, lampas ietekmē kā augus tā arī aļģes. Aļģēm, praktiski ir tādas pašas prasības pret apgaismojuma spektru kā augiem. Vēl jo vairāk ir aļģes, tādas kā sarkanās, kurām ir papildus foto pigmenti, kuri izmanto to gaismu, kuru neizmanto hlorofīli. Tamdēļ netīšām var arī radīt aļģēm labvēlīgu apgaismojumu, to pavisam nezinot, piemēram, ar kvēlspuldzēm. Turklāt aļģes gaismu var izmantot daudz efektīvāk, kā augi. Taču nav tik bezcerīgi kā izskatās, jo ar mēslojumu un pareizo apgaismojumu attiecīgajiem augiem, var apsteigt aļģes, jo tām trūks barības vielas, kā jau saprotams, tad pieaugušie augi, izlieto barības vielas daudz vairāk, tamdēļ, ka tie krāj enerģiju, jaunu stādu izlaišanai. Bet attiecīgi tikai pienācīgas augu kopšanas rezultātā tie augs lieli un skaisti.

 Augi kā pamata elements      

             Tādā gadījumā Jums ir jādomā par nopietnāku apgaismojumu, ar paaugstinātu jaudu (HO, VHO, SHO), metālgalodīta (HID), kompaktās luminiscējošās (PC– power compact) un elektronisko balastu.

Kompaktām luminiscējošām lampām ir spilgtas un tām ir liela gaismas atdeve, un augsts gaismas raidīšanas koeficients (CRI) kopā ar elektronisko balastu, šis komplekts ir ideāls nelielām jaudām, līdz 200W. To kompaktums ļauj efektīvi izmantot reflektoru.

Metāl-galodīta lampas, piemēram, DRI šīs lampas  praktiski nevar nodrošināt mazas jaudas, šādas lampas ir jēgas uzstādīt, ja nepieciešamā jauda ir no 300-1000W. Uzstādot šādas lampas ir jāpadomā par ventilatoru dzesēšanas sistēmu, jo viss siltums, kuras tās izdala koncentrējās vienā punktā.

Ja Jūs izvēlaties no dārgā gala, speciālās lamapas tad der padomāt par elektroniskā balasta iegādi, jo tas ir daudz efektīvāks un saudzējošāks, kā parastie balasti, pret gaismas ķermeņiem.

Izmantojiet reflektoru, it īpaši ja izmantojat, kompaktās lampas, tas palielinās to efektivitāti,  neskaitot gadījumus kad jums viena pie otras stāvēs 10 lampas T12, tad reflektors neko nemainīs.

Raksta autors Arturs Griķītis

Ziņot par pārkāpumu Uzzināt vairāk