Ottelia (Ottelia Ulvifolia)
Šis brīnišķīgais augs pie manis nokļuva pirms pusgada – mazs krūmiņš ar četrām lapiņām, no kurām 3 bija jau neatgriezeniski sabojātas. Sakņu sistēma bija maza, bet par pārsteigumu bija 2 ziedu kāti.
Vispirms (kā jau vienmēr) meklēju informāciju par šo augu, bet diemžēl neko internetā neatradu, tik vien kā visās akvāriju mājas lapās vienādus vispārējas informācijas fragmentus. Vienīgais noderīgais apraksts atradās Kristeles Kasselman grāmatā “Akvāriju augu atlass. Vadoties pēc šī apraksta – otteliai ir kompakta lapu rozete 30-35cm augsta, iestādīju augu brīvā vietā tuvāk akvārija priekšējam stiklam, ko vēlāk ļoti nožēloju, bet to pastāstīšu tālāk.
Manuprāt akvārija vide šim augam bija ideāla: ADA grunts, sabalansēts apgaismojums, regulāri pārbaudīti un koriģēti ūdens parametri- pH 6.3, kH 30,GH 50, temperatūra 250C, katru dienu tika pievienots dozēts TMG (Tropica Master Grow) mēslojums kopā ar šķīstošiem nitrātiem, fosforu un dzelzi.
Sākumā atmira bojātās lapiņas, tad, pēc nedēļas, nopuva ziedu kāti un jau nobēdājos, ka nav lemts manā augu kolekcijā būt Otteliai.
Bet pārmaiņas sākās trešās nedēļas sākumā – no rīta, pirms darba, kā vienmēr aplūkojot akvāriju, pamanīju, ka Otteliai veidojas maza jauna lapiņa. Protams, ka šis notikums mani iepriecināja un vakarā lapiņa jau bija 7-8cm gara un tam pa pēdām jau šķīlās nākamā lapiņa! Tā tas notika ik pēc 3 dienām un katra nākamā lapa bija platāka un garāka par iepriekšējo.
Viennozīmīgi Ottelia ir viens no skaistākajiem akvāriju augiem, ko jebkad esmu audzējis. Lentveida lapas smaragda zaļā krāsā ar skaistiem brūniem lāsumiem izskatās lieliski. Mani mulsināja tikai 1 lieta - auga izmēri.
Pēdējā mēneša laikā augam bija izveidojušās aptuveni 25 lapas, kuru garums bija 45-50cm un platums 3-5cm. Tāpat izveidojās arī ziedu kāti – ne viens vai divi, bet uzreiz četri.
Protams, ka augu pārstādīt jau bija par vēlu – tas izrādījās ne savā vietā, aizsedzot ar savām kuplajām lapām visu vidējo un aizmugurējo akvārija daļu. Jau vēlāk vēlreiz pārlasot Kasselman aprakstu pamanīju norādi, ka augs ar būt 75cm augsts, bet bija jau par vēlu – samierinājos un sāku gaidīt ziedēšanu.
Spilgti dzelteni ziedi atvērās aptuveni nedēļu pēc tam, kad zieda kāts bija nogūlies uz ūdens virsmas
Diemžēl no ziediem sēklas neizveidojās.
Šobrīd Ottelia joprojām izskatās lieliski – augs kļuvis mazāks, jo regulāri atdalu garākās lapas – šobrīd lapas ir 40-45cm garas, bet augs aug platumā un skaidri redzami jaunie stādi – tātad augs pavairojams ne tikai ar sēklām, bet arī dalot sakni.
Pagaidām nevēlos riskēt augu izņemot tālākai pārstādīšanai vai dalīšanai, jo gaidu kamēr nostiprināsies jauni stādi – to nav daudz, bet viens ‘mazulītis’ jau ir mātes auga lielumā un pats svarīgākais – aug tieši vajadzīgā vietā, tāpēc visdrīzāk ar laiku nāksies pārstādīt mātes augu.
Manā skatījumā Ottelia nav audzēšanai grūts augs, tai tikai nepieciešama barojoša grunts un spilgts apgaismojums.
Izziņa:
Ottelia ulvifolia (Planchon) Walpers (1852)
Klase: Hydrocharitaceae
Nosaukuma rašanās: Ottelia dzimtas vārds radies pēc Indijas vietējās Malabara tautas nosaukuma; vārds ulvifolia no 2 vārdiem Ulva- jūras kāposts un Folia – lapa, kopā veidojot apzīmējumu – ar lapām kā jūras kāpostam
Sinonīmi: Damasonium ulvaefolium Planchon (1849); Ottelia lancifolia A. Rich., (1851); Ottelia lancifolia A. Rich., var. fluitans Ridley (1886); Ottelia vesiculata Ridley (1886); Ottelia plantaginea Welw. ex Ridley (1886); Ottelia abyssinica (Ridley) Gьrke (1904); Boottia abyssinica Ridley (1886)
Areāls: Rietumāfrika, Madagaskara
Tulkoja: Normunds Griķītis
Orģinālteksts: J.Buhovs no www.israquarium.co.il