Astronontus ocellatus akvārija iekārtojums

 Ieteiktu izlasīt šo rakstu ļoti uzmanīgi, jo tajā var būt minētas sagaidāmās grūtības, šķēršļi un svarīgas lietas, kas ietaupīs jūsu naudu, laiku un zivtiņu veselību. Ja zināt kaut nedaudz par Oskariem, tad noteikti zināt, ka tie izaug ļoti lieli salīdzinoši īsā laika periodā. Tāpat tā ir ļoti nekārtīga zivs gan ēdot, gan arī daudz mēslojot, tāpēc ir ļoti svarīgi iegādāties atbilstošu aprīkojumu jau uzstādot akvāriju. Protams, ka 5 cm liels Oskars ne pēc kā neizskatās liela akvārija, bet nesatraucieties tas nebūs ilgi tik mazs.

           Reizēm Oskarus nopērk ar domu, kamēr tie ir mazi tie var padzīvot 38l akvārijā un kad tie paaugsies, tad jau man būs lielāks akvārijs – Oskariem tas neder, tiem vajag lielus akvārijus ar labu filtrāciju jau no mazotnes. Ja nespējat to nodrošināt, tad nemaz nepērciet Oskarus.

Jo lielāks akvārijs, jo labāk!

Oskari ir lielas zivis un tām vajag lielus akvārijus. Akvārija lielums ir ļoti nosacīts lielums katra cilvēka izpratnē, bet jāsaka, ka, manuprāt, 208 l ir mazākais šai zivij piemērotais akvārija tilpums. Manuprāt, vienam Oskaram vajadzētu vismaz 75,00 Lielbritānijas galonu (350 l) akvāriju. Ja esat nolēmis turēt vairākus Oskarus, tad jums noteikti vajadzēs vismaz 378 l akvāriju. Šobrīd ir pieejami akvāriji, kuru tilpums ir aptuveni 473 l, kas ir ideāli piemēroti vairākiem Oskariem un vēl dažām zivtiņām (pamatā dažādu samu sugas).

           Galvenais atcerieties, ka jābūt pēc iespējas vairāk brīvai vietai, kur uzkraties bioloģiskajiem atkritumiem. Vienkāršāk sakot, paņemiet smirdbumbu un ielieciet to telefona būdiņā, jau pēc pāris mirkļiem telefona būdiņa nevarēs pat ieiet no smakas spēka. Tagad to pašu smirdbumbu ielieciet sporta zālē – smaka būs jūtama, bet ne tik spēcīgi, lai zālē nevarētu uzturēties. Līdzīgi ir arī ar sadalošos organisku, jo vairāk vietas, jo mazāk jūtama tās klātbūtne un ietekme.

           Tāpat mazos akvārijos ūdens maitājas ātrāk nekā lielajos, un jo zivs kļūst lielāka, jo vairāk tā mēslo, jo ātrāk bojājas ūdens – ātri uzkrājas nitrātu savienojumi, veidojas amonjaka un nitrītu savienojumi.

           Ņemiet vēra, ja izvēlaties minimālo akvārija izmēru, tad varat turēt tikai 1 Oskaru bez citām zivtiņām, tāpēc būtu muļķīgi uzstādīt akvāriju tikai 1 zivtiņai, labāk ņemt lielāku akvāriju un iekārtot to atbilstoši, izveidojot skaistu akvāriju.

2 ir kompānija, 3 jau bars

           Apdomājiet kārtīgi vai patiešam vēlaties likt 3 Oskarus kopā. Ja 2 Oskari izveidos pāri un sāks nārstu, tad trešajam neklāsies viegli. Cihlīdas var būt ļoti agresīvas nārsta laikā un Oskari nav izņēmums, tie ļoti centīgi aizsargās ikrus un mazuļus. 3 Oskarus var turēt kopā tikai ļoti lielā akvārijā.

Pārbaudiet līmeni

           Pirms pielejat akvāriju ar ūdeni, pārbaudiet vai tas ir viena līmenī attiecība pret grīdu. Ja nav, tad pastāv liela iespēja, ka saplaisās akvārija stikli vai akvārijs apgāzīsies. Lai izlīmeņotu akvāriju var izmantot plānas koka plāksnītes vai putuplasta plāksnes, tāpat zem akvārija var ieklāt plānu mīkstu materiālu, lai izvairītos no plaisām, kas var rasties vibrāciju rezultātā vai no nelīdzenas statīva virsmas. Parasti izmanto dažādus poliestera 5mm biezus paklājiņus, tos var nopirkt būvniecības veikalos. Ja neizmantojat paklājiņu zem akvārija, tad skapīša virsmu ir rūpīgi jānotīra, jānolīdzina visi negludumi, jānošpaktelē savienojuma vietas, ar smilšpapīru jānotīra virsma, lai viss būtu līdzens un gluds.

 Akvāriju var uzpildīt 3 reizēs, jo sevišķi lielu akvāriju, jo tas ļaus pamatnei un grīdai nostabilizēties.

 Vēl tik jāpiemin kāds ir piepildīta akvārija svars – 208 l akvārijs svērs aptuveni 208 kg. 473.28 l akvārijs svērs tieši 500 kg, to jāņem vēra un jāizvēlas akvārijam atbilstoša vieta virs pārsedzēm vai citiem atbalsta punktiem. Ja ir šaubas vai grīda izturēs, sazinieties ar kādu celtniecības firmu.

Filtrācija

  Tagad nedaudz par filtrāciju. Oskari ir neticami šmulīgi, tāpēc ir nepieciešama ļoti laba filtru sistēma, jo savādāk ūdens būs netīrs un pilns ar indīgiem savienojumiem. Liela daļa filtru pilda 3 funkcijas: tie attīra ūdeni no toksiskiem produktiem, savāc atkritumus no akvārija un visbeidzot apgāda ūdeni ar skābekli. Bez filtra jūsu zivis peldēs toksiska zupā un ātri mirs. Dauzi neizprot filtru svarīgo lomu akvārijos – nopērk akvāriju, pielej to ar ūdeni un samet ūdenī zivis un pēc tam brīnās, kāpēc zivis mirst. Būtu jau labi, ja pietiktu tikai ar ūdens saliešanu, bet tomēr ir nepieciešams nedaudz vairāk darba – ir jāizveido stabila bioloģiska vide pirms akvārija ielaižat zivis. Izklausās sarežģīti, bet tā nav. Vienkārši skaidrojot par piemēru ņemsim tualeti. Kāpēc tualeti tīra ar dezinfekcijas līdzekļiem?

 To dara, lai nogalinātu veselībai bīstamās baktērijas, līdzīgi notiek arī filtra iekšienē, kur

baktērijas nenogalina, akvārija baktērijas ir mūsu draugi, kas uztur akvāriju tīru. Nostabilizētā akvārijā filtru sistēma dzīvo milzīga baktēriju kolonija (parasti filtrā uz švammes, uz keramikas gredzeniem vai sietiem). Šīs baktērijas pārtiek no atkritumiem. Kas notiek ar atkritumiem filtrā? Tie iziet cauri filtra mehāniskajai daļai un baktērijas sāk tos ēst – sadalīt.           Pirmkārt, tās tiek galā ar amonjaka savienojumiem tos pārvēršot nitrītos, tālāk jau baktērijas apēd nitrītus tos pārvēršot nitrātos. Ar nitrātiem baktērijas netiek galā, tāpēc ir nepieciešamas regulāras ūdens maiņas. Nitrāti nav toksīni, bet tik un tā tie kaitē zivju veselībai.

           Iespējams esat dzirdējuši par dažādiem filtru veidiem – mehāniskie, bioloģiskie un ķīmiskie, centīšos izskaidrot to darbību vienkāršiem vārdiem.

 Mehāniskais filtrs – parasti tas ir filtrs ar švammes sadaļu. Mehāniskās filtrācijas rezultāta švammē tiek savāktas lielākās atkritumu daļiņas. Atkarība no akvārija, zivju skaita, filtra šīs filtrs ir jātīra biežāk nekā citi. Attēla redzama filtra mehāniskā – švammes daļa, kas ir novietota virs bioloģiskās filtra daļas.

 Bioloģiskais filtrs – vieta, kur dzīvo baktērijas. Var būt arī švammes veidā, bet parasti tās ir dažāda veida keramikas granulas vai riņķi. Attēlā redzama filtra bioloģiskā daļa, kas pēc izskata atgādina suņu cepumus. Parasti šādi filtra posmi vai ieliktņi ir tvertņveida filtros. Apejieties ar bioloģisko filtru ļoti uzmanīgi, nekad neizmazgājiet to pilnīgi tīru un neizmantojiet krāna ūdeni. Neizslēdziet filtru uz ilgu laiku, baktērijām, lai izdzīvotu nepieciešams skābeklis. Rūpējieties par baktērijām un tās rūpēsies par jūsu akvāriju.

   Ķīmiska filtrācija – visbiežāk sastopama kokogles formā. Melni filtra ieliktņi vai ogles granulas, kuras parasti izmanto, lai attīrītu akvāriju no ārstniecības līdzekļiem. Šī iemesla dēļ šīs filtra veids nav nepieciešams ikdienas ūdens filtrācijai. Daudzi tam nepievērš uzmanību un ogles filtrus izmanto kā parastos filtrus, ka rezultātā ogle sevī uzkrāj ļoti daudz dažādu ķīmisko elementu un pēc kāda laika sāk tos izdalīt atpakaļ ūdenī. Tāpēc izmantojiet ķīmiskos filtrus tikai tad, kad tas patiešām ir nepieciešams.

Filtru veidi

           Ir nopērkami ļoti daudz un dažādi filtri, tāpēc par visiem pastāstīt nav iespējams, bet manuprāt, daudzi no tiem nav piemēroti Oskariem. Sāksim ar ārējiem filtriem, ka jau pēc nosaukuma var saprast šie filtra atrodas ārpus akvārija, parasti novietoti zem akvārija. Tie tiek saukti arī par tvertņu filtriem, jo pamatā tie ir tvertne, kurā salikti dažādi pildījuma slāņi. Jo netīrāks ir akvārijs, jo tvertne jābūt lielākai bioloģiskās filtrācijas daļai. Var nopirkt ārējos filtrus jebkāda izmēra akvārijiem, centieties nopirkt filtru lielāku nekā tas nepieciešams jūsu akvārijam, tādejādi, jūs palielināsiet ūdens daudzumu, kas tiek izfiltrēts un attīrīts no toksīniem.

Tvertņu filtri

 Droši vien jau būsiet dzirdējuši par mitrajiem jeb pilienu filtriem. Šie filtri izmanto gaisu, lai efektīvāk atbrīvotos no amonjaka un nitrītu savienojumiem. Baktērijām, kas dzīvo filtrā ir nepieciešams gaiss, lai izdzīvotu. Ja spējat palielināt skābekļa pieplūdi, baktērijas kļūs aktīvākas un ātrāk atbrīvos ūdeni no toksīniem. Filtrs iesūks ūdeni no akvārija un izsmidzinās vai pa pilienam izlies uz filtrējošo materiālu, ar to arī šie filtri atšķiras no tvertņu filtriem. Mitri filtri nekad nebūs pilni ar ūdeni un to filtra materiāls vienmēr būs mitrs, bet ne zem ūdens. Jo vairāk filtra materiāls ir gaisā, jo aktīvākas baktērijas, ja filtra materiāls ir zem ūdens tam nepiekļūs skābeklis un baktērijas kļūs lēnas.       Šiem filtriem ir arī neliels pārplūdes trauks, bet to nav vērts pieminēt. Tikko filtrs ir pilns, tas izlaiž tīro ūdeni atpakaļ filtrā. Vienīga šī filtra problēma – tas ir jātīra biežāk nekā tvertņu filtrs, kā arī, ja filtra materiāls aizsērē filtrācijas process kļūst ļoti lēns vai vispār apstājas. Manuprāt, šie filtri ir kā vidusceļš starp tvertņu filtru un nostādināšanas filtrācijas sistēmu, iespējams, labākais nostādināšanas filtrs iznāktu no veca akvārija.

           Tvertņu filtri ir ļoti populāri Oskaru turētāju vidū, jo tie tiek veidoti lieliem akvārijiem. Iespējams tie ir vislabākie filtri, lai attīrītu akvāriju no liela mēslu daudzuma, bet nevajag aizmirst, ka arī šie filtri ir jātīra. Tvertņu filtri darbosies pret jums, ja tos netīrīsiet – gruži uzkrājas filtra un ja to ir par daudz tie sāks izdalīt nitrātus atpakaļ akvārijā. Nevajag šos filtrus tīrīt katru nedēļu, bet būtu ieteicams tos vismaz izskalot reizi mēnesī, NEIZMANTOJIET krāna ūdeni. Sekojiet līdzi ūdens kvalitātei un atbilstoši tai arī tīriet filtru.

           Ja varat atļauties un jums ir tam vietas, varat uzstādīt 2 tvertņu filtrus – daudz ātrāk attīrīsiet ūdeni, kas ir svarīgi, jo sevišķi pārapdzīvota akvārijā. Ja viens filtrs saplīst, joprojām otrs darbosies. Izmantojot vairākus filtrus samazinās akvārija un tā aprīkojuma kopšanai veltītais laiks. Mans 473 l akvārijs ir aprīkots ar 2 filtriem, kas domāti 492 l akvārijam un filtrus var darbināt vairāk kā 2 mēnešus bez tīrīšanas, kas tāpat nav sevišķi netīri. Tas ir arī labāk, jo netiek pārāk biezi traucētas baktēriju kolonijas. Manuprāt, izmantot 2 filtrus ir laba doma, jo sevišķi, ja akvārijs ir tikko uzstādīts un tiem nav obligāti jābūt tvertņu filtriem.

           Vēl viena lieta, ko jāņem vēra izmantojot tvertņu filtrus – caurules parasti izvelk pa akvārija aizmuguri un ir jāizdomā, kā to pievienot akvārijam. Dažiem akvārijiem ir jau izveidoti caurumi vai speciali izņemami stūrīši, kas domāti tvertņu filtriem, tāpēc pirms pērkat aprīkojumu pārbaudiet vai tas ir piemērots jūsu akvārijam. Visiem savienojumiem ir jābūt hermētiskiem un nesalocītiem, jo tas viss ietekmēs filtrācijas procesu.

Uz akvārija malas uzkabināmie/Bioloģiskie filtri

Bieži izmanto uz akvārija malas uzkabināmus filtrus (HOB filters), kas ir ļoti populāri ASV, bet ne Eiropā. Filtrs tiek uzkabināts uz akvārija aizmugurējas sieniņas un tas to arī dara – karājas. Šo filtru trūkums – tiem ir vienreizējas lietošanas filtra ieliktņi, kas nav sevišķi labi bioloģiskajai filtrācijai, bet ir arī tādi, kas ir aprīkoti gan ar ieliktņiem, gan arī bioloģisko filtru.

 Testi ir pierādījuši, ka bioloģiskie filtri ir daudz efektīvāki nekā citi filtri. Lielākā problēma ir šo filtru konstrukcija – ne visiem akvārijiem iespējams tos uzlikt un efektīvi darbināt.

           Ir arī uzkabināmie filtri lieliem akvārijiem, lielākais, ko nācies redzēt ir domāts 416 l akvārijam, tāpēc, ja izlemjat izmantot šādus filtrus, tad noteikti vajadzēs izmantot vairākus vienlaikus.

           Ir nopērkami daudzi dažādi līdzīgi filtri, bet diemžēl jāatzīst, ka tie nespēj tikt galā ar nekārtību, ko rada Oskari.

Iekšējie filtri

 Iekšējie filtri kā Fluval 4 tiek novietoti akvārija iekšienē un parasti tiek novietoti zem ūdens. Tiem ir ieplūde tuvu gruntij un izplūde tuvu ūdens virsmai. Parasti šie filtri ir veidoti maziem akvārijiem un nav domāti Oskariem, jo ļoti ātri būs pilni ar gružiem, kas savukārt samazinās ūdens plūsmu caur filtru un mirs baktērijas no skābekļa trūkuma. Šie filtri ir ideāli karantīnas akvārijam. Filtru var izmanto, lai radītu akvārija vidi izolācijas akvārijā, piemēram, ir nepieciešams izolēt zivi, ielieciet šo filtru kopējā akvārijā un pēc kāda laika pārlieciet uz jauno akvāriju. Līdz ar to būs iespējams paņemt ūdeni no kopējā akvārija, filtru kopa ar baktērijām un izveidot kopējā akvārija nelielu kopiju, šādi var ātri izveidot karantīnas vai izolācijas akvāriju neliekot zivij ciest no lieka stresa.

Nosēdumu filtrs

      Nosēdumu filtrus visbiežāk izmanto jūras akvārijiem, bet to efektivitātes dēļ tie tiek ar vien vairāk izmantoti arī saldūdens akvārijiem. Saldūdens akvārija nosēdumu filtrs ir ļoti vienkāršs. Pēc būtības tas ir neliels akvārijs, kurā ir filtru sadaļas, sūkņi un sildītāji, atbrīvojot no tā kopējo akvāriju. Nosēdumu filtrs ļauj jums izmantot ļoti lielu filtra materiālu, salikumu un veidu skaitu nekā to pieļauj rūpnieciski ražotie filtri. Tas dod iespēju izveidot katram pašam savu filtru, kas būtu ideāli piemērots jūsu akvārijam un arī neierobežo vienlaicīgi filtrētā ūdens daudzumu.

  Piemēram, ja izmantoja 227 l akvāriju, tad varat to palielināt līdz 302 l izmantojot nosēdumu filtru.

           Ja jums nav daudz zivtiņu un ir neliels akvārijs, tad šis filtrs būs ideālākais variants. Tikko ir jātiek galā lielu bioloģisko slodzi vai lielu akvāriju, tā šie filtri kļūst nekam nederīgi. Mazam akvārijam var palielināt kopējo cirkulācijas ūdens apjomu, bet lielam akvārijam tas nav iespējams, tik pat labi var nopirkt tvertņu filtru, kas ir lielāks par pašu akvāriju. Šāda filtra izveide prasīs daudz laika un akvārija pielāgošanu un precīzu pieslēgšanu, ja tomēr izlemjat to izmantot, tad izmantojiet jau rūpnieciski izgatavotus nosēdumu filtrus.

Sildīšana

  Oskari ir tropu zivs, kam nepieciešama silta vide. Akvārija būtu jābūt 21-28C, tāpat tiem patiks temperatūra līdz 30C. Atcerieties, jo siltāks ūdens, jo mazāk tajā skābekļa, tāpēc vienmēr vērojiet, ka zivtiņas uzvedas un vai nav skābekļa bada pazīmes, jo sevišķi vasarā. Kā brīdinošs signāls ir gaisa kampšana no ūdens virsmas. Izvēloties sildītāju pārliecinieties vai tas ir pietiekami spēcīgs. Parasti sildītāju uzstāda vertikālā vai nedaudz ieslīpa stāvoklī. Pieaudzis Oskars ir pietiekami spēcīgs, lai salauztu trauslu sildītāju, tāpat ir svarīgi, kāda ir akvārija temperatūra dotajāmirklī, jo iespējams, ka ražotājs nav pietiekami precīzi nokalibrējis sildītāju un tas silda par daudz vai par maz. Iespējams uzstādīt parastu vai digitālu termometru akvārijā.

           Digitālie termometri ir viegli lietojami un nav jāmoka redzi cenšoties nolasīt smalko sarkano līniju termometra skalā, tāpat digitālo termometru varat novietot jebkurā sev vēlama vieta ārpus akvārija.

           Neaizmirstiet izslēgt sildītāju, kad veicat lielas ūdens maiņas. Oskari spēj dzīvot 210C temperatūrā, bet to ne vienmēr spēj arī citas zivis, līdz ar to tas var būt letāli tām vai izraisīt slimības, piemēram, ihtiozi.

Apgaismojums

           Oskariem nav nepieciešams specials apgaismojums, līdz ar to gaisma ir vairāk domāta mums – cilvēkiem. Ja jūs peldētu Amazonē, tur noteikti nebūtu tik gaišs kā akvārijā , iespējams pat tumšs, jo sevišķi zem mangrovju saknēm. Tā kā ir patīkami redzēt, kas notiek akvārijā, tad gaisma ir jāizvēlas pēc paša gaumes.

           Ja akvārija ir augi un vēlaties lai tie augtu lieli un veselīgi, tad vajadzēs spilgtas gaismas, kas ir ieslēgtas lielāko dienas daļu. Tropos dabīgais fotosintēzes process noris 12-14 stundas – laika periods, kuru parasti augs saņem gaismu. Vasaras laikā, es neslēdzu gaismas iekšā līdz pat vakaram, līdz 6 vai, jo pēc tā nav vajadzības – tāpat ir pietiekami gaišs. Ziemas laikā es gaismu ieslēdzu uz 12 stundām. Man ir arī mazs 75 l kopējais akvārijs ar augiem, kuru arī apgaismoju 12 stundas.

           Ja esat nolēmis ieslēgt gaismas uz ilgāku laiku, nodrošiniet zivīm vietu, kur paslēpties – augu kušķus, saknes, akmeņu krāvumus utt. Liela daļa Dienvidamerikas zivju nāk no krēslainām vietām, tāpēc noskaidrojiet vispirms kādos apstākļos dzīvo jūsu izvelētā zivs. Ja tas nāk no seklām upītēm, tad tām tiek vairāk gaismas nekā zivīm, kas dzīvo mangrovju purvos.

           Ja turat gan dienas (aktīvas dienās), gan nakts zivis (aktīvas naktī), tad nodrošiniet, ka visam zivīm ir piemēroti apgaismojuma apstākļi. Zivis aizmieg neilgi pēc tam, kad akvārija ir pilnība izslēgta gaisma.

           Ir jāpiemin arī aļģes, kas vienmēr uzrodas ūdenī pie spilgtas gaismas. Diemžēl, bet jūsu akvārija būs aļģes, nav iespējams bez tam iztikt, ja vien akvārijs nav visu laiku pilnīga tumsā. Ieteiktu regulāri veikt ūdens maiņas samazinot nitrātus un iegadāties kādu aļģu tīrāmo. Ja akvārijs ir pie loga, tad uzlieciet uz akvārija sanu stikliem plāksnes, kas ierobežotu gaismu un aļģu augšanu.

           Ja ieslēdzat gaismu no rīta, tad nedariet to pilnīgi tumsā istabā, jo tas ļoti satrauks zivis. Atveriet aizkarus, ielaidiet istaba dienas gaismu un tikai tad ieslēdziet akvārija apgaismojumu.

           Ielaižot zivi akvārijā, jo sevišķi mazuli, izslēdziet akvārija apgaismojumu, tas mazāk satrauks to. Gaismu atpakaļ ieslēdziet pakāpeniski vai pāris stundas pēc tam, kad zivtiņa ielaista akvārijā. Oskarus ļoti piesaista barība, un kad ir barošanas laiks nekas nespēj tos novērst no tās. Tāpat viens Oskars vairāk satrauksies nekā, ja tie tiks akvārijā ielaisti bariņā. Tāpat atcerieties, ka apgaismojums rada papildus siltumu, jo sevišķi pie ūdens virspuses un ilga aklimatizācija var radīt temperatūras šoku vai apdegumus.

           Bieži var novērots, ka Oskari sabīstas tikko ieslēdzas gaisma, ja tā notiek, tad laiks apdomāt, kā izveidot pakāpenisku gaismas ieslēgšanu. Var , piemēram, uzklāt krāsainu papīru vai plēvi uz akvārija aizsargstikla zem lampām, līdz ar to ieslēdzot gaismu tā būs mazāk spilgta un tad jau lēnam var to atklāt pilnībā.

Dekorācijas, augi un grunts

           Protams, ir ļoti skaisti novērot skaisti iekārtotu un pareizi novietotu akvāriju, bet turot Oskarus jāatceras, ka tiem patīk lietas izrakt un pārvietot. Ja vēlaties akvāriju ar skaistiem augiem, tad nepērciet Oskarus. Jebkurš Oskaru īpašnieks pateiks, ka augi Oskaru akvārijos nedzīvo ilgi. Sev vien zināmu iemeslu dēļ Oskariem parīt augus izrakt un saplēst gabaliņos. Ja nevēlaties visu laiku pirkt jaunus augus un stādīt tos saplēsto vieta, nopērciet mākslīgos augus, kas dažbrīd pat ļoti līdzinās dzīviem augiem un iztur Oskaru interesi. Mākslīgie augi nesamazinās nitrātus akvārijā, bet toties būs jums skaistas zaļas dekorācijas. Mākslīgie augi neizskatīsies tādi ka dzīvie augi un ik pa laikam apaugs ar aļģēm, bet toties tos var viegli izņemt no akvārija un kārtīgi notīrīt. Ja tomēr vēlaties dzīvos augus, tad stādiet tos kamēr Oskars ir mazulis, lai augiem ir iespēja kārtīgi iesakņoties, tas vismaz dod nelielu cerību, ka tos neizpostīs. Bieži gadās, ka akvāriju turētāji sāk ar dzīvajiem augiem, bet to apkope prasa pārāk daudz rūpju un jau pēc 6 mēnešiem dzīvie augi tiek aizstāti ar mākslīgajiem. Augiem vajag speciālu apgaismojumu, kura spilgtums var izraisīt arī aļģu uzliesmojumu, tāpat nepieciešama papildus piebarošana… manuprāt, nav vērts mocīt augus, tāpēc Oskaru akvārijā lieciet mākslīgos augus, kurus piespiediet ar akmeņiem, lai tos nebūtu tik viegli izkustināt.

 Vairums akvārijos ir grunts, bet tā nav obligāta Oskaru akvārijā, vienkārši tā izskatās skaistāk un dabīgāk. Ir ļoti dažādas gruntis, iespējams, grants un smilts ir viena no biežāk izmantotajām. Grunti nevajag biezā slānī, pietiek ar 3,81 cm. Ja grunts būs par daudz, tas apgrūtinās akvārija tīrīšanu. Katrai gruntij ir savi plusi un mīnusi, sāksim ar granti. Plusi: mēsli atrod ceļu starp akmenīšiem un krājas uz akvārija dibena, līdz ar to akvārijs neizskatās tik ļoti netīrs un to viegli iztīrīt sifonējot. Trūkums: ja kārtīgi neizsifonē tas var negatīvi ietekmēt ūdens kvalitāti. Smilts priekšrocība ir, ka gruži sakrājas uz grunts virsmas un filtrs to parasti savāc kopā. Ja izmanto gaišu smilti, tad gružus ir daudz vieglāk pamanīt un savākt. Tā kā gruži sakrājas smilts virspusē, tad akvārijs var izskatīties netīrāks, nekā tas ir. Man personīgi patīk smilts un patīk, ka meslus savāc filtrs.

           Svarīgi atcerēties, ka izmantojot smilti var veidoties bīstamu gāzu kabatas, kuras var likvidēt sifonējot grunti. Jo smalkāka grunts, jo vairāk tā tiks iesūkta sifonā. Gruntī tāpat kā filtrā veidojas baktēriju kolonijas, tāpēc nepārcentieties tīrot grunti.

           Pirms akvārija ievietojat grunti, pārliecinieties, ka tā ir tīra. Ieberiet spainī grunti, ielejiet ūdeni un mazgājiet to kamēr ūdens vairs neduļķojas. Gruntis ir dažādas un tās jāmazgā dažādu laiku, piemēram, tumšās smiltis ir netīrākas nekā gaišās, bet viens gan ir skaidrs, izmazgāt grunti tik tīru, lai to ieliekot akvārijā un ielejot ūdeni, tas būtu kristāltīrs neizdosies. Ūdens būs duļķains un tāds var palikt pat vairākas dienas, tas nekas, taja var likt arī zivis, ūdens duļķes tām nekaitēs.

           Ja akvārija vēlaties dekorus, pārliecinieties, ka tie ir tīri, bez krāsām vai citu vielu pleķiem. Ļoti plaša dekorāciju izvēle ir zooveikalos, ja tomēr meklējat ko citu, tad varat meklēt dekorus ūdens aprīkojumu vai dārzniecības veikalos. Es parasti pērku podiņos, viens sams ir izveidojis sev mājiņu podiņa un esmu novērojis, ka arī Oskari naktīs guļ tajos.

           Akmeņi vienmēr izskatās skaisti, ja tos pareizi izkārto. Oskariem dažreiz patīk paslēpties aiz tiem. Zivis parasti guļ tajās vietās, kur jūtas droši, jo pa nakti plēsoņas dodas medībās, tāpēc ielieciet akvārija pāris lielākus akmeņus, aiz kuriem Oskars var ērti paslēpties.

           Var nopirkt arī visdažādākā veida siekstas un saknes. Liekot tās akvārijā, iespējams, ka ūdens nokrāsosies tējas brūns. Aktīvas ogles filtrs parasti ūdeni attīra, tikai neaizmirstiet to regulāri mainīt.

           Pirms piebāžat akvāriju pilnu ar saknēm, akmeņiem un citam dekorācijām, pastāstīšu par dažām lietam, kas ietaupīs jums daudz laika. Visas dekorācijas padarīs akvāriju daudz pievilcīgāku nekā tukši plašumi, bet atcerieties, ka zem akmeņiem un saknēm uzkrājas ļoti daudz pūstošas organiskas, kas ir jānotīra regulārajās akvārija apkopēs. Var arī dekorācijas ievietot dziļāk smalkajā gruntī, lai nekas netiktu zem tās.

           Ja akvārija ir daudz akmeņu, tad neņemiet tos visus vienlaicīgi āra, jo uz tiem arī dzīvo baktērijas. Ja izlemjat pārkārtot vai savādāk izdekorēt akvāriju, tad ņemiet akmeņus ārā pa viena un ar vairāku dienu pārtraukumu, lai nebūtu strauju vides izmaiņu – strauji pieaugs amonjaka un nitrītu koncentrācija. Iespējams, ka jūsu bioloģiskais filtrs tiks ar visu galā, bet labāk jau iepriekš jūs pabrīdināt.

           Un visbeidzot – dekorācijas padara akvāriju vienkārši apburošu, bet jo vairāk dekorāciju, jo mazāk akvārija paliek ūdens. Es teiktu tā – 22.68 kg dekorāciju un grunts kopā aizņem 8.33 litrus ūdens. Tam ir liela nozīme, ja ir mazs akvārijs.

Izmaiņas akvārijā

           Oskari ir diezgan inteliģenta zivs, bet ne tik ļoti ka sums vai astoņkājis. Oskara smadzenes ir salīdzinoši primitīvas, tāpēc to uzvedību nevar salīdzināt ar dzīvniekiem. Oskars ir ļoti ziņkārīgs un pamanīs pat vismazākās vides izmaiņas. Esmu novērojis kā Oskari izpēta ūdens izveidotu krāteri gruntī no ūdens maiņas. Pirms tām tā tur nebija un bija pamanāms zivju satraukums. Ja Oskars izrāda dusmas vai satraukumu ļaujiet tam vienkārši pierast pie izmaiņām.

Jauna akvārija apkope

           Ir nopērkami līdzekļi, kas reklamē sevi, kā ātru bioloģiskā filtra veidotāju vai zivju aizsardzību pret toksīniem tikko uzstādīta akvārijā. Vai tie darbojas? -tas ir ļoti strīdīgs jautājums. Daudzi tos izmanto un apzvēr to iedarbību, pats esmu izmantojis Stress Zyme 20g uz kopējo akvāriju un tas iedarbojās, tāpēc palaižot akvāriju, varbūt labāk tomēr izmēģiniet kādu no šiem līdzekļiem Stress Zyme vai Stability.

           Ka jau esat nopratuši, lai izveidotu Oskaru akvāriju nevajag daudz pūļu un izdomas ka uzstādot mazu kopējo akvāriju ar vidēja izmēra tetrām.

Elektrības rēķins

           Kā jau visi to zina zivju turēšana ir apsēstība un es noteikti neesmu vienīgais, kam mājās ir vairāki akvāriji. Un ka vienmēr ir kāds „bet” – rēķiniet līdzi vai spējat apmaksāt elektrības rēķinu, kas nepieciešams visu šo akvāriju uzturēšanai? Tas nebūt nav lēts prieks, tas jūs neizputinās, bet noteikti būtiski palielinās elektrības rēķinu. Saņemot elektrības rēķinu, es biju šokēts – tajā bija 500 Ls par pāris mēnešiem, tas ir no tā, ka man ir dažādi filtri, sildītāji, apgaismojums un lieli akvāriji, kas darbojas visu diennakti. Man patīk šis hobijs, bet tas nebūt neprasa tērēt milzīgus līdzekļus.


Rakstu tulkoja Normunds Griķītis

Oriģinālteksts www.oscarfishlover.com

Ziņot par pārkāpumu Uzzināt vairāk