Pecīlija

Izcelsmes vieta: Atlantijas piekraste Meksikas dienvidos, Gvatemala

Izmērs: tēviņi 3-4cm, mātītes 4-6cm

Dzimuma atšķirības: tēviņi ir mazāki, slaidāki nekā mātītes, ir gonopodijs

Turēšana: akvārijs sākot no 50l, temperatūra 20-260C, ūdens cietība 8-250dGH, skābums 7-7,5pH, ieteicams ievienot sāli: 1-2 tējkarotes uz 10l

Barība: visēdājas

Savietojamība ar augiem: miermīlīgas

Pavairošana: dzimumbriedums iestājas 4-6 mēnešu vecumā atkarībā no šķirnes un turēšanas temperatūras. Nārsta periods 28-50 dienas. Produktivitāte 15-100 mazuļi.

Sākuma barība: vicaiņi, artēmijas, ciklopi, mikro tārpi, kapāti trīsuļodu kāpuri, sausā barība  un citi.

Pecīlijas (Poecilia) – daudzskaitlīga (vairāk kā 30 dažādu veidu) dzīvi dzemdējošu zivju dzimta, no kurām populāākās akvārijos ir molinēzijas un gūpijas, bet ikdienā parasti par pecīliju sauc pavisam citas dzimtas zivi – Xiphophorus. Jā, pecīlijas, no taksonomijas viedokļa ir tik pat kā šķēpneši, tikai mazāki un košāki.  Akvāriju kultūrā visbiežāk sastopamas 2 zivis – Xiphophorus maculatus un Xiphophorus variatus. Pārējās aptuveni 10 dažādas zivis sastopamas pārdošanā retāk un vairāk ieinteresēs kolekcionārus.

Pecīliju dzimtene ir Centrālamerika. Tieši vietējās pārpurvotās upes, vecupes, dīķi, ezeri un citas tilpnes dāvāja pasaulei šo skaisto zivi, kuras spēju mainīties ar entuziasmu uztvēra selekcionāri, kuru darbu rezultātā radās dažādas krāsu variācijas, neparastas ķermeņa formas un spuras.

Neatstājot tik košas pēdas akvāriju kultūrā kā gūpija, pecīlijas tomēr joprojām kopā ar gūpijām ir visietiktākās zivis akvāriju iesācējiem. Un tiešām būs grūti atrast tik košu ūdens faunas pārstāvi, kas būtu tik izturīgs pret iesācēju kļūdām. Tāpat neaizmirsīsim, ka tās tomēr ir dzīvas būtnes, kurām jānodrošina maksimāli komfortabli dzīves apstākļi, kas nebūt nav grūti.

Pecīlijas – mierīgas, komunikablas zivis, kas labi jutīsies pat salīdzinoši mazā akvārijā. Visbiežāk kā zemākā robeža tiek noteikts 1,5-2l ūdens tilpums uz vienu pecīliju, bet labāk jau laicīgi iegādāties lielāku akvāriju, jo noteikti būs arī mazuļi. Tāpēc optimāli būtu 30-60l akvārijs uz 4-6 pecīlijām. Ja tas ir Jūsu pirmais akvārijs, pievērsiet uzmanību uz jau gataviem akvāriju komplektiem, kuros jau ir ne tikai aprīkojums, bet arī sākumam minimālais preparātu, testu un barības komplekts, kaut gan to visu var iegādāties arī atsevišķi.

Xiphophorus variatus

Pecīlijas nav prasīgas – var tās turēt gan apsildāmā akvārijā temperatūrā 24-260C, gan arī neapsildāmā akvārijā temperatūrā 18-200C. Ķīmiskiem ūdens parametriem nav būtiskas nozīmes, galvenais lai iekļautos akvāriju normās. Ieteicams mazu liet ūdeni sālīt (1-3 promiles), izmantojot jūras sāli. Kaut gan var izmantot arī vārāmo sāli vai vispār to neizmantot, ja akvārijā ir augi.

Ūdens augiem ir būtiska loma pecīliju dzīvē: pirmkārt, tā veido tām ierastu dzīve vidi; otrkārt, laba avieta, kur mātītēm paslēpties no pārāk uzstājīgiem tēviņiem un visbeidzot, treškārt, tā ir lieliska slēptuve tikko dzimušiem mazuļiem. Vislabāk veidot biezas augu audzes pa akvārija perimetru, kuru papildina bagātīgs peldošu augu paklājs. Zemūdens dārza veidošanai derēs jebkuri ūdens augi, atbilstoši akvārija lielumam (ieteicami garstiebru augi, ričija, pistija un limnobiums).

Audzināt mazuļus ir salīdzinoši vienkārši – zivis visēdājas, neizvēlīgas un gatavas nogaršot jebkuru cienastu- gan dzīvus vai saldētus odu kāpurus, vēžveidīgos, smalcinātas jūras veltes vai rūpnieciski gatavotās pārslas un granulas. Ieteicams dzīvnieku izcelsmes barību papildināt ar augu komponentēm – sauso barību ar spirulinu sastāvā. Krāsas pastiprinās barības ar karotīnu, vitamīniem vai specializētām piedevām.

Barības daudzveidība (bet ne daudzums) nodrošina pecīliju ātru augšanu un jau 3-4 mēnešu vecumā tēviņi (viņi ir mazāki – 2,5-4cm lieli; to anālā spura pārveidojusies par specifisku orgānu – gonopodiju) sāk izrādīt interesi par mārtītēm (tās 4-5cm garas un anālās spuras tām platas un apaļas). Bet nārstam gatavi ir tikai pus gadu veci eksemplāri. Tālāk jau tās nārstos regulāri līdz pat mūža galam (3-4 gadiem).

Kā jau minēts iepriekš pecīlijas ir dzīvi dzemdējošas zivis. Tiesa gan te nav runa par pilnvērtīgu dzīvdzemdēšanu ar iekšēju augļa attīstību, bet ja var tā teikt, attīstības imitāciju – auglis, lai arī atrodas mātītes vēderā, visos attīstības posmos atrodas ikrā. Kaut gan akvārija īpašniekam svarīgāk, ka rezultātā piedzimst jau jau izveidojies un pastāvīgai dzīvei spējīgs mazulis. Katrā metienā var būt 25-60 mazuļi, atkarībā no mātītes stāvokļa un vecuma. “Grūtniecība” ilgst 3-4 nedēļas, bet process var būtiski nobīdīties laika ziņā (gan objektīvu, gan subjektīvu iemeslu dēļ), bet parasti metiens ir reizi 1-2 mēnešos.

Gaišas krāsa mātītēm kā dzemdību pazīme, kas raksturīga visām dzīvi dzemdējošām zivīm, ir “dzemdību plankums” – tumšāks lauks uz vēdera virs anālās spuras. Košas krāsas zivīm, šo plankumu pamanīt būs grūti, bet par gaidāmo notikumu var secināt pēc izteiktām ķermeņa kontūram.

Kopumā “dzemdības” ar iespēju izdzīvot mazuļiem var noritēt arī kopējā akvārijā, bet jābūt augiem, kur mazuļiem paslēpties un bez plēsējiem. Ja tomēr vēlaties saglabāt maksimāli mazuļus, tad jau savlaicīgi pārceliet mātīti uz atsevišķu tilpni vai vismaz ievietojiet speciālā “nārsta” nodalījumā. Mazuļi piedzimst aptuveni 1cm lieli un uzreiz pēc piedzimšanas sāk meklēt barību, tāpēc jau laicīgi jāsagatavo sīka dzīvā barība (artēmija, dzīvie putekļi) vai smalka zivju mazuļu barība. Jau pēc nedēļas vai divām mazuļi droši barosies kopā ar pārējām zivīm.

Mazuļi ir tik pat stipri kā pieaugušas zivis – aug ātri, slimo maz un problēmas nesagādā.

Xiphophorus variatus Micky Mouse

Xiphophorus maculatus

Xiphophorus variatus

Xiphophorus variatus

Tulkoja: normunds.griktisi@gmail.com

Autors: Владимир Милославский