Akvārija aprīkojums

Akvārija veiksmīgai uzturēšanai ir nepieciešams kā sadzīvisks tā arī specializēts aprīkojums. Sākumā pastāstīšu par aprīkojumu, kuru var iegādāties zooveikalos, tas būtu filtrs, sildītājs, aerators, termometrs un sifons. Attiecīgi šis raksts ir balstīts uz faktu, ka ierīkotais akvārijs tiks optimāli izmantots.

Iegādājoties akvārijam filtru, nepieciešams vērst uzmanību uz tā produktivitāti, to izsaka litros stundā. Akvārijam ir nepieciešams 5-10 reizes jaudīgāks filtrs, attiecīgi ja akvārijs ir 100L tad filtram būtu jābūt ar produktivitāti 500-1000L/h. Filtra tipa izvēle paliek katra ziņā.
Akvārija sildītājus izvēlas parasti 1W/L, taču šis rādītājs ir pieņemts relatīvi. Sildītājiem ir ļoti svarīga kvalitāte, jo tie bojājumu gadījumā var nelabvēlīgi ietekmēt akvārija iemītniekus, uzsildot akvārija ūdeni līdz nepieņemami augstai temperatūrai. Sildītājus ieteicams iegādāties ar termoregulātoriem, kuri parasti jau ir iebūvēti sildītāja korpusā.
Aerātora jeb mini kompresora nepieciešamība akvārijos ir nosacīta, piemēram, ja akvārijs netiks apstādīts ar augiem tad kompresors ir nepieciešams obligāti, taču ja akvārijā būs augi, tad kompresors ir pat nevēlams, jo tas ietekmēs augu augšanu.
Termometrs akvārijam ir nepieciešams obligāti, paļauties uz sildītājā ieregulēto temperatūru nevar, tamdēļ, ka nav zināmas tā nobīdes. Ieteicams iegādāties iekšējos termometrus, ne uz stikla līmējamos. Ārējie termometri var ietekmēties no apkārtējā vides. Esiet piesardzīgi ar dzīvsudraba stabiņa termometriem, centieties tos nesasist.
Sifons ir paredzēts grunts tīrīšanai. To raksturot var kā glāze ar pievienotu šļauku. Sifona pamatfunkcija ir attīrīt akvārija grunti no dažādiem atkritumiem, neuzsūcot pa to pašu grunti. Atkritumu atdalīšanu no grunts nodrošina sifonam pievienotā glāze. Tā darbības princips ir norādīts uz iepakojuma.
Veiksmīgai akvārija uzturēšanai būs nepieciešamas vēl pāris sadzīvē izmantojamas lietas kā spainis, duršlaks, šķērītes, švammīte, pipete un grāpītis. Protams, bez kāda no minētajiem palīgrīkiem var iztikt un kādu neminētu vajadzēs iegādāties, viss ir atkarīgs no akvārija apkopes sarežģītības.
Sāksim ar duršlaku vai kā latviski, ja nemaldos, to sauc par caurduri. Caurduris noder grunts atmazgāšanai no smalkās daļas, kā māliem un putekļiem, lai grunti ievietojot akvārijā, to nesaduļķotu.
Nākamais jau ir grāpītis jeb katliņš, kurā būs iespēja novārīt jauniegādātās dekorācijas, kā siekstas, kokosrieksta čaulas vai māla podiņus. Katliņu ieteicams izvēlēties pēc iespējas lielāku, lai tajā varētu ievietot pat liela izmēra siekstas nu attiecīgi tik lielas, kuras pēc tam var ievietot attiecīgajā akvārijā. Manuprāt, lietot katliņus, kuros tiek vārīta pārtika nebūtu vēlams, tīri higiēnisku iemeslu dēļ.
Švammīte, spainis un šķērītes būs nepieciešamas ik nedēļas akvārija apkopei, attiecīgi nomainīt ūdeni, notīrīt stiklus un nogriezt vecās lapas augiem.
Pipete ir nepieciešama precīzākai, dažādu zāļu, vitamīnu vai kādu citu ķīmiju dozēšanai. Pipeti var aizstāt ar šļirci, pēc būtības precīzāks instruments.
Saprotams, laika gaitā radīsies nepieciešamība vēl pēc cita akvārija aprīkojuma, taču augstāk minētais nodrošinās veiksmīgu sākumu.
Ekspluatējot elektrisko akvārija aprīkojumu vajadzētu ievērot drošības pasākumus. Neveiciet tiem pašrocīgi remontus, kā arī nemēģiniet tos uzlabot, tie ir aprēķināti zināmai slodzei.
Raksta autors: Arturs Griķītis