Preparāti slimību ārstēšanai

Šeit esmu mazliet izpētījis un apskatījis preparātus, kurus kādreiz izmantoja zivju ārstēšanā. Pamatā mūsdienu zāles satur šos pašus elementus, un zinot to sastāvus ir vieglāk izvēlēties Jums nepieciešamos ārstēšanas līdzekļus. Vienmēr zāles lietojiet kā tas ir norādīts zāļu lietošanas instrukcijā, kaut arī deva atšķiras no šeit minētās devas.

             Antibakteriālie līdzekļi:

Hlortetraciklīns (Chlortetracycline)- izmanto bakterioloģisku slimību ārstēšanā (spuru puve, čūlas u.t.m.l), deva 10-20mg/l. Lieto to 5 dienas un ja ir nepieciešams tad procedūru atkārto.

Furazolidons (Furazolidone)- izmanto bakterioloģisku slimību ārstēšanai, ka piemēram, čūlas, deva 50-75 mg/kg no zivs svara. Tas tiek pievienots barībai 7-10 dienas.

Kā arī to izmanto lai ārstētu neonu slimību, kura ir raksturīga tikai neoniem un mazajām tetrām, deva 20mg/l. Lieto 5 dienas, ja nepieciešams procedūru var atkārtot.

Kanamicīna sulfāts (Kanamycin sulphate)- lieto zivju tuberkulozes ārstēšanai, deva 12-13mg/l, pievienot katru dienu, 5 dienu garumā, var gadīties, ka kursu nākas atkārtot, nepieciešamas biežākas ūdens maiņas.

Metilēna zilais (Methylen blue)- izmanto sēnīšu slimību ārstēšanā un parazītu iznīcināšanā, kā arī izmanto zivju ikru dezinficēšanai. Deva 2 mg/l, to parasti lieto pāris dienas līdz slimības pazīmes izzūd.

Nifurpirinols (Nifurpirinol)- izmanto bakterioloģisku slimību ārstēšanai, kā spuru puve, čūlas un tam līdzīgas slimības, ir iespējama divu veidu ārstēšana ar šo vielu, var lietot devu 0,1-0,2 mg/l, pāris dienas kopējā akvārijā, ja slimība neizzūd, procedūras atkārto, vai arī var lietot devu 2 mg/l, 5-10 minūšu garas ūdens vannas, pāris reizes dienā.

Oksolīna skābe (Oxolinic acid)- izmanto bakterioloģisko slimību ārstēšanai, kā čūlas, deva ir 10mg/kg, no zivs svara, nepieciešams to pievienot pārtikai 10 dienas.

Oksitetraciklīna hidrohlorīds (Oxytetracylin hydrochlorid)- izmanto bakterioloģisko slimību ārstēšanai, kā čūlas, spuru puves u.t.m.l. Šo vielu iespējams lietot divējādi, to var pievienot pārtikai 10 mg/kg no zivs svara, ieteicams 10 dienas un var lietot arī kopējā akvārijā, deva 20-100mg/l, 5 dienas, nepieciešamības gadījumā procedūru var atkārtot.

Fenoksietanols (Phenoxyethanol)- izmanto spuru puves ārstēšanai, deva 100mg/l, lieto 7 dienas.

Sulfadimidīns (Sulphadimidine)- lieto bakterioloģisko slimību ārstēšanai, 200mg/kg no zivs svara, pievieno zivs pārtika 14 dienas.

             Pāris vārdu par tādām vielām, kā ampicilīns, penicilīns, un eritromicīns. Visas iepriekšminētās vielas ir pilnība neefektīvas akvārija zivju ārstēšanai, turklāt pirmās divas vielas ūdenī nesadalās, tamdēļ izmantot preparātus, kuri satur šīs vielas ir pilnīgi bezjēdzīgi.

             Iekšējo infekciju ārstēšanas līdzekļi:

Vara sulfāts- izmanto zivju ādas un žaunu parazītu iznīcināšanai, deva 0.15-0.3 mg/l, ārstēšanas ilgums var ilgt pat līdz 3-4 nedēļām.

Formalīns (37-40%)- izmanto ādas un žaunu parazītu iznīcināšanai, izmanto 15-20mg/l pāris dienas kopējā akvārijā līdz manāmi uzlabojumi, vai arī 200mg/l, 30-60 minūšu ilgas vannas, var būt nepieciešams vannošanu atkārtot.

Malahīta zaļais- izmanto sēnīšu slimību, iekšējo parazītu un velvet desease ārstēšanai, 0.1-0.2 mg/l, kopēja akvārijā, lieto pāris dienas līdz slimības pazīmes pazūd, var nākties arī atkārtot, var lietot arī 1-2mg/l, 1 stundu ilgu vannošanu, var gadīties, ka procedūru nāksies atkārtot vairākas reizes.

Malahīta zaļais ar formalīnu- izmanto ādas un žaunu parazītu iznīcināšanai, deva 0.1-0.2 mg/l malahīta zaļais un 25mg/l formalīns, lieto pāris dienas, ja nepieciešams tad procedūru atkārto.

Metrifonāts (Metriphonate), izmanto ādas un žaunu parazītu, kā arī ādas tārpu (leeches) iznīcināšanai. Deva 0.25-0.4 mg/l, 7-10 dienas, var sanākt atkārtot ārstēšanas procedūru.

Kālija permangans (Zilie graudiņi)- izmanto lai iznīcinātu utis uz zivs ķermeņa (parazīts sastopams tikai zelta zivtiņām), deva 10-20mg/l, zivtiņas vanno 30 minūtes.

Sāls-

1. izmanto dzīvdzemdētāju zivtiņu akvārijos, kā arī fizisku bojājumu novēršanai, deva 1g/l, lietošana nav nosacīta, pamatā akvārija ūdeni uztur mazliet sālītu.

2. izmanto lai samazinātu nitrītu toksiskumu, kā arī fizisku bojājumu novēršanai, deva 3mg/l, lietošanas biežums nav noteikts,

3. izmanto hidras kontrolei, deva 3-5 g/l, lieto 5-7 dienas,

4. izmanto papildus, aukstūdens zivju ārstēšanai no čūlu slimībām, deva 10g/l, ieteicams zivis pakāpeniski pieradināt un pēc tam lietot bieži,

5. izmanto lai iznīcinātu tārpus, kuri parazitē uz aukstūdens zivju ādas. Devas 20-30 g/l, atsevišķi sagatavotās ūdens vannās ne ilgāk ka 15-30 minūtes.

Blakus efekti, kurus var radīt zāļu lietošana 

Daži no visiem iepriekš apskatītajiem, preparātiem negatīvi ietekme baktērijas, kuras piedalās nitrātu veidošanās ciklā. Tamdēļ šos preparātus ieteicams lietot tikai un vienīgi karantīnas akvārijā, vai arī no pamata akvārija izņem ārā bioloģiska filtra pildījumu un turēt to atsevišķā trauka, kurā ir iespējama intensīva aerācija! Pēc ārstēšanas nepieciešams kontrolēt amonjaka līmeni un biežāk pamainīt ūdeni.

Vara sulfāts- devā 0,3-0,5mg/l, izjauks nitrātu ciklu jūras ūdenī, bet praktiski neradīs izmaiņas saldūdens akvārijā.

Hlortetraciklīns (Chlortetracycline)- devā 10mg/l, izjauc nitrātu ciklu saldūdens akvārijā,

Malahīta zaļais- devā 0,1-0,5 mg/l, var radīt negatīvu ietekmi uz nitrātu ciklu. Ar šo malahīta zaļo esiet ļoti uzmanīgs, un izvairieties tā nokļūšanu uz ādas, acīs, mutē u.t.m.l. Daudzās pasaules valstīs šī viela ir aizliegta zivju ārstēšanai, kuras vairo un audzē pārtikai, kā koncentrogēna viela.

Formalīns- devā 15-25mg/l, pētījumos ir iegūti dažādi rezultāti par tā ietekmi uz nitrātu ciklu, saldūdens akvārijā.

Metilēna zilais- deva 1-8mg/l, izjauc pilnībā nitrātu ciklu.

Oksitetraciklīna (Oxytetracylin)- 50mg/l, negatīvi ietekme nitrātu ciklu.

Akriflavīns (Acriflavin)- ilgstoši lietojot šo vielu var rasties problēmas ar zivju vairošanās spēju.

Zāļu izmantošana akvārijā 

Daudzas zāles ļoti viegli tiek neitralizētas pateicoties organiskajām vielām. Tamdēļ pirms mēs kopējā akvārijā vēlamies pievienot zāles vajadzētu nomainīt ūdeni, ne vairāk kā 50% no kopēja tilpuma, tajā pašā laikā Jūs izdarīsiet patīkami savām zivtiņām. Lai atbrīvotos no organiskajam vielām akvārijā pirms zāļu lietošanas, Jūs savā filtrā varat ievietot aktīvo ogli (kas ir paredzēta akvārijiem). Galvenais neaizmirstiet to pēc tam izņemt, jo tā arī spēj neitralizēt zāļu iedarbību. Ārstēšanas laikā būtu ieteicams atslēgt arī UV starojuma sterilizatoru un tāpat arī ozonējošo filtru. Ja Jūs neesat pārliecināts, kā šie preparāti ietekmes Jūsu bioloģisko filtru, tad izņemiet tā pildījumu un ielieciet atsevišķā burciņa ieteicams arī pievienot aerāciju.

Ārstēšanas kursu obligāti ir jāpabeidz līdz galam, to nedrīkst pārtraukt pat tad ja slimības simptomi, Jūsuprāt, ir izzuduši. Ja ārstēšanas kurss tiks pārtraukts, tad ir iespēja, ka slimība Jūsu akvārijā turpinās dzīvot slēptā veidā un izstrādās mikroorganismu koloniju, kura būs imūna pret šo Jūsu lietoto preparātu. Tieši tamdēļ, arī neārstējiet zivtiņas profilaksei ar pusi no paredzētās devas. Der atcerēties un ieverot, ka daudzām zālēm un it īpaši antibiotikām ir derīguma termiņš! Nekāda gadījumā nejauciet kopa zāles, tas var izraisīt traģēdiju Jūsu akvārijā un skumjas Jūsu ģimenē. Parasti ražotājs uzrāda zāles, kuras drīkst lietot kopā!


Raksta autors Arturs Griķītis

Ziņot par pārkāpumu Uzzināt vairāk