Kā atšķirt SAE no lapsiņas

Kā atšķirt SAE no Lapsiņas?

           Ļoti bieži rodas jautājums kā atšķirt SAE no Lapsiņas, teikšu godīgi arī man tas nebija viegli tik ilgi, kamēr neieraudzīju šīs abas skaistās zivtiņas dzīvē. Ja vērīgāk ieskatās atšķirības ir viegli pamanāmas, protams, ja vien zivtiņas nav ļoti, ļoti mazas. Tāpat šīs abas zivtiņas tiek pieskaitītas pie aļģu ēdājiem, spriežot pēc novērojumiem, to dara abas zivtiņas, bet izteiktāki tas novērojams SAE ikdienas paradumos, bet kā jau visiem aļģēdājiem tie ēd tur kur tiem patīk, ēd tik daudz cik pašiem patīk un ja ir pieejama cita veida barība, tad labprātāk izvēlas to aļģu vietā..

           Sākumā par to kas tad ir kas:

Lapsiņa – Epalzeoryhnchus kallopterus

Latīniskais nosaukums: Epalzeoryhnchus kallopterus

Ierastais nosaukums: Lapsiņa, Lidojošā lapsiņa

Sinonīmi: latīniskā nosaukuma dažāda rakstība, piemēram, kalopterus.

Izcelsme no: Āzija

Dzimuma atšķirības: būtisku pazīmju nav

Maksimālais izmērs: 15 cm

Barošana: visēdāja

Ūdens parametri: ph 6.5 – 7.5; cietība: pēc iespējas mīkstāks ūdens.

Temperatūra: 22-26 0C

Piezīmes: ļoti ātra zivtiņa, kam patīk ik pa laikam apstāties, apsēsties uz pēc iespējas augstāka punkta un vērot akvārijā notiekošo. Ar citām zivtiņām sadzīvo un ir ļoti miermīlīga. Ja akvārijā būs vairākas lapsiņas, tad tās var viena otru dzenāt nenodarot nekādu kaitējumu, ir novērojams, ka katrai zivtiņai ir sava teritorija, ko tā centīgi sargā. Nelabvēlīgos apstākļos, stresa gadījumā vai izrādot pakļāvību dominējošai lapsiņai zivs krāsa var kļūt pelēcīgi blāvas. Tāpat ļoti patīk dažādas dekorācijas un slēptuves.

SAE – Crossocheilus siamensis

Latīniskais nosaukums: Crossocheilus siamensis

Ierastais nosaukums: SAE, Siāmas Aļģu Ēdājs, Lidojošā Siāmas lapsiņa

Izcelsme no: Āzija

Dzimuma atšķirības: būtisku pazīmju nav

Maksimālais izmērs: 15 cm

Barošana: visēdāja

Ūdens parametri: ph 6.5-7.2; cietība: pēc iespējas mīkstāks ūdens.

Temperatūra: 26 0C

Piezīmes: skaista, ātra zivtiņa, kas vienmēr ir kustībā un uz ilgu laiku neapstājas vienā vietā, visu laiku tai ir ko paskrubināt, ko papētīt, ko parušināt. Ar citām zivtiņām sadzīvo un ir ļoti miermīlīga. Ja akvārijā būs vairāki SAE, tad tās var viena otru dzenāt nenodarot nekādu kaitējumu, ir novērojams, ka katrai zivtiņai ir sava teritorija, ko tā centīgi sargā. Nelabvēlīgos apstākļos, stresa gadījumā vai izrādot pakļāvību dominējošam SAE zivs krāsa var kļūt pelēcīgi blāvas. Interesanta ir slimības pazīme: ja zivtiņa jūtas slima vai tai kas noticis, tad tā bieži uzturas ūdens augšējos slāņos ilgi sēžot uz augu lapām vai dekorācijām.

Par atšķirībām:

1. svītrojums

Viena no būtiskākajām atšķirībām, kas ir novērojama pat mazām, jaunām zivtiņām ir svītrojums. Esošās atšķirības:

           - SAE melnā svītra ir visa ķermeņa garumā sākot no deguntiņa līdz pat nobeiguma astes vidū;

           - Lapsiņām ķermeņa vidējā melnā svītra sākas no deguntiņa un beidzas pie astes pamatnītes (ir arī Lapsiņas, kurām svītrojums ir arī uz astes), tāpēc ir vēl viena pazīme – virs vidējās melnās svītras Lapsiņām ir vēl viena svītra oranži dzeltenā līdz par sarkani brūnā krāsā, tāpēc ja ilgāk pavērosiet vai pamainīsiet apgaismojumu šo košo svītru pamanīsiet, šādas svītras nav SAE.

           Šīs tad arī ir 2 no galvenajām un būtiskākajām pazīmēm, pēc kurām uzreiz var šīs zivtiņas atšķirt, bet kā jau iepriekš minēju aprakstos, ar to var būt par maz, jo stresa apstākļos svītrojums izbāl un zivtiņas nevarēs atšķirt.

           Tāpat par būtisku atšķirības pazīmi kalpo zivs ķermeņa krāsojums, precīzāk, muguras krāsojums – SAE muguras krāsojums parasti ir gaiši zaļgani dzeltens, bet lapsiņai tas ir tumši zaļgani brūns, diemžēl šī atšķirības zīme parādās tikai jau pieaugušām zivtiņām un mazuļiem nav novērojama.

2. kā zivtiņa stāv uz grunts, spura, raksts

Nākamās būtiskās atšķirības ir zivtiņu raksts:

           - SAE parasti muguras spura ir bez jebkādiem zīmējumiem un rakstiem – tā ir caurspīdīga, pārējās spuras un astīte parasti ir tādi pati, atšķirībā no Lapsiņas, kam spuriņas un aste var būt krāsaina. Ja pievērš uzmanību zivs rakstam, tas var redzēt zvīņu izkārtojumu – rūtiņas un arī vidējās melnās svītras maliņas ir zigzagveida. Tāpat, ja zivtiņa apstājas un nosēžas uz grunts, tad tā apsēžas uz visām spuriņām – guļ ar vēderiņu uz grunts.

           - Lapsiņām muguras spuriņa parasti ir krāsaina – krāsojums no pamatnes aiziet līdz spuras spicītei, tas var būt gan vienkārši melns vai arī svītrots kā redzams attēlā. Zivtiņai nav pamanāms zvīņu kārtojums, var redzēt, kā zvīņas izkārtojas, bet tās neveido izteiktas krāsu rūtis. Melnās vidējās svītras malas iz izteiktāki taisnas, neveidojot zigzagus kā tas ir SAE. Ja zivtiņa apstājas, tad parasti tā nosēžas tā, ka krūšu spuras ir paceltas un ar to galiem zivtiņa balstās pret grunti – tā nenoguļas uz vēderiņa, bet gan atbalstās ar krūšu spurām.

3. zivtiņas galva

- SAE purniņš ir spicāks nekā Lapsiņai, kā arī SAE ir tikai 1 pāris ūsiņu, kas izvietotas tieši galvas priekšā, kā turpinājums vidējai melnajai svītrai.

- Lapsiņai purniņš ir nedaudz noapaļots un nav tik spics kā SAE, kā arī visām lapsiņām ir 2 ūsu pāri, kas ir novietotas nedaudz iesāņus. Pirmais ūsiņu pāris ir galvas priekšā zem vidējās melnās svītras, otrs ūsiņu pāris ir novietots mutes kaktiņos.

           Tāpat ja būsiet vērīgi, tad pamanīsiet, ka atšķiras arī mutītes forma un izskats, bet šī pazīme nav tik būtiska, lai to izmantotu kā atšķirības iezīmi.


Raksta autors Normunds Griķītis