Ultravioletā gaisma

Ultravioleta gaisma (UV) ir elektromagnētiskais starojums, kura viļņu garums ir īsāks nekā redzamai gaismai, bet garāks nekā rentgena stariem. Viļņi ir garāki par tiem, ko redz cilvēka acs un apzīmē ar violetu krāsu. Šos starus emitē saule un vairums cilvēku tos izjūt kā sauļošanās apdegumus. Ultraviolets nozīmē „zem violetā” no latīņu vārda ultra – zem.

             Izmanto: medicīnā, bioloģija, astronomija, materiālu pētniecībā, zooloģijā, ķīmijā, fotometrijā u.c.

Visbiežāk sastopamais apzīmējums:

Tuvie ultravioletie stari (TUV) – 400 -200 nm:

             UV-A – garie viļņi vai melna gaisma: 400 – 320 nm

             UV-B – vidējie viļņi: 320- 280 nm

             UV-C – īsie jeb dezinficējošie: 280 – 200 nm

Tālie jeb vakuuma UV – 200 – 10 nm

Dziļie UV: 31 nm -1 nm

             Parastā fluorescenta lampā ir dzīvsudrabs, kas ieslēgts ar fosforu apstrādātā stikla caurulē. Strāvas iedarbībā dzīvsudrabs sāk izstarot UV, kas savukārt iedarbojas uz fosfora slāni, liekot tam izstarot redzamo gaismu.

             Melna gaisma – lampa tiek izgatavota tāpat ka parasta fluorescentā lampa tikai tās stikla apvalks ir zili-violets ar speciālu sastāvu, tā izstaro pamatā UV-A starus un ļoti maz redzamas gaismas un tā rada salīdzinoši maz traumu dzīviem organismiem. Biežāk zināmais pielietojums: insektu pievilinātājs (lamatas) – gan jau veikalos būsiet pamanījusi lampas pie augļu vai gaļas stendiem ar zili violetu gaismu, jo dadzi putni, reptiļi un insekti redz UV gaismu, ko atstaro augļi un sēklas. Tāpat visi būs redzējuši CSI, kur pārmeklējot nozieguma vietu izmanto UV staru lampiņas dažādu organisku sekrētu atrašanai.

             UV-B un UV-C staru lampas (var būt izgatavotas no speciala stikla vai vienkārši neizmantojot (daļēji izmantojot) fosfora pārklājumu) izmaina, izjauc DNS struktūru, radot šūnu neatgriezeniskus funkcionēšanas bojājumus un pat izraisot vēzi. Lūk, tad šie ir tie stari, kas interesē akvāriju īpašniekus, jo tos izmanto pārtikas rūpniecībā un arī mājsaimniecībā, lai attīrītu vidi, tai skaita arī ūdeni no mikroorganismiem un baktērijām. Bet atcerieties šie gaismas viļņi ir bīstami arī cilvēkiem, radot ādas bojājumus, apdegumus, vēzi, acu slimības (arī aklumu).

             Ir vairāki ka UV stari iedarbojas: tie var iedarboties tieši uz DNS struktūru, to izjaucot, tie var iedarboties, iznīcinot vitamīnus, tie var vienkārši apdedzināt, tie var iedarboties uz šūnas ķīmisko sastāvu izraisot toksiskas reakcijas, var radīt mutācijas… tas viss ietekmē šūnas normālu funkcionēšanu un sadzīvošanu ar organismu.

             Pēc pētījumiem visnāvējošākie stari 254 nm – 185 nm (jo tos vislabāk absorbē DNS sevi iznīcinot), kas tiek papildināti ar 264-265 nm staru pīķiem (kas ir nāvējoši vairumam mikroorganismu). Tātad pēc būtības tiek izgatavotas fluorescentās lampas, kas izstaro šādus staru garumus, tās tiek kārtotas pa pāriem vai speciala rakstā atkarība, kur un kā tās izmanto. UV stari nogalina daļu: baktērijas, DNS vīrusus, RHA vīrusus, sēnītes, rauga baktērijas, protozoju, infekciju ierosinātājus, aļģes (zaļaļģes, zilaļģes) u.c.

             Tātad mūs interesē baktēriju un dažādu akvārijam kaitīgo mikroorganismu nogalināšana, tirgū tiek piedāvāti 2 varianti:

             1. caur cauruli plūst ūdens, caurulei apkārt pa spirāli ir savīta UV staru fluorescenta lampa;

             2. ir speciāls konteiners, kurā ir iegremdētas vairākas UV staru lampas, liekot ūdenim plūst tām apkārt.

             Abām ierīcēm ir viens mērķis attīrīt ūdeni no visiem kaitīgiem mikroorganismiem, bet tā ka mikroorganismi ir dažādi, gan pēc lieluma, gan uzbūves, gan izturības, tad katram organismam ir sava staru nāvējošā deva, tāpēc lai palielinātu UV staru intensitāti lampas ir tiešā saskarē ar ūdeni, nodrošinot, ka salīdzinoši īsā saskares laikā mikroorganisms nomirst vai vismaz iegūst nāvējošu staru devu, traucējot tam tālāku attīstību un vairošanos.

Piemēram (Pēc Osram laipnas atļaujas izmantot viņu materiālus):

OSRAM PURITEC dezinfekcijas lampas, kas var būt ievietotas tieši dzeramā ūdens traukā (nevis akvārijā!!!). Akvārijam var to piemērot posma starp sūkni un akvāriju, tā izfiltrētais ūdens tiktu apstrādāts ar UV stariem. UV stari nedrīkst krist tieši uz akvāriju vai apspīdēt istabu!!!

OSRAM RALUTEC lampas ar krāsu apzīmējumiem 71 un 78.

Osram Ralutec 71 izstaro UV starus spektrā 400-550 nm, kas nav kaitīgi cilvēka veselībai. Osram Ralutec 78 – 350 – 400 nm – gaismas jūtīgu plastmasu apstrādei.

OSRAM HQV un L lampas

HQV lampas un L lampas (izstaro krāsu spektru 73 diapazonā 320 – 400 nm)

Ir arī citas OSRAM UV staru lampas, bet tās ir speciāli jāpielāgo akvāriju vajadzībām – ULTRA-VITALUX, SUPRATEC.

Raksta autors Normunds Griķītis

Ziņot par pārkāpumu Uzzināt vairāk