Dienvidaustrumāzijas biotopa akvārijs
Dienvidaustrumāzijā ir daudz visdažādāko biotopu sākot no tropiska lietus meža un beidzot ar straujām akmeņainām kalnu upēm, bet mani vairāk ieinteresēja nelieli stāvoša ūdens dīķi un lēnas upītes.
Rakstot par Pangio kuhlii biotopa akvāriju, ko biju nolēmis arī izveidot un pagatavot viss sākās no domas, ka nebūtu slikti izveidot šīm mazajām skaistajām zivtiņām pašām savu biotopa akvāriju, tad jau tapa zīmējums:
Un tālāk jau tika izgatavots arī akvārijs:
Akvārija izmērs 70cm garš, 30cm plats un 30 cm augsts, apgaismojums: ekonomiskās gaismas spuldzes 3 gab. – kopā 58W sildītājs un mazjaudas filtrs (~50l/h) ar aeratoru; upes oļi 2-8 mm (ideālāk būtu rupja grants 2-4mm, bet tāda šobrīd nav pieejama).
Bet kā jau tas dzīvē vienmēr gadās, tad tika izlemts, ka Pangio šis akvārijs būs vieniem par lielu un tajā dzīvos Sumatres barbusi, Sumatras barbusi mutants un Skunsa botijas. Tā kā Skunsa botijas ir kauslīgas (precīzāk bara hierarhiju noskaidro viena otru knibinot un raustot aiz astes) un slēpņus ne ar vienu negrib dalīt tad tika nolemts, ka Pangio tajā netiks ielaists (kā arī apgaismojums ir par spēcīgu ~1W/l).
Tā kā apkārtnē tiek intensīvi izcirsti pašvaldības īpašumā esošie vecie dārzi (it kā tiek tīrītas un sakoptas zemes), tad ļoti daudz pieejamu ābeļu zaru, kurus tad arī salasīju, novārīju, notīrīju mizu un izkārtoju akvārijā. Zari pirmajā nedēļā vietām pārklājās ar gļotu, kas vēlāk pazudu, kā arī no zariem atdalījās nelielas mizas šķēpelītes, kuras nebija notīrītas. Līdz ar to akvārijā bija nedaudz vairāk kritušas organiskas nekā gribētos.
Akvārijā tika ieliets ~ 20% ūdens un 1 dienu maisīts un sildīts pirms tika iestādīti augi. Augus stādot tiem apakšā tika palikta 1 šķipsniņa kūdras, kas sajaukta kopā ar sasmalcinātu akvārija augiem domātu mēslojuma tableti. No kūdras ūdens nokrāsojās nedaudz dzeltens un arī pirmajās dienās bija izteikti duļķains un kūdras nogulsnes biezā slānī izsējās uz augu lapām. No augiem: Pistia stratiotes – no 3 maziem stādiņiem nedēļas laikā ir aizaugusi ~35% akvārija ūdens virsmas; Hygrophila polysperma; Hygrophila corymbosa angustifolia; Cryptocoryne crispatula var. Balansae; Cryptocoryne wendtii „Mi Oya”; Cryptocoryne cordata; no aizauguša akvārija paglābti pāris Limnophila aquatica stādiņi; Microsorum pteropus; Vallisneria americana – visi augi ir iesakņojušies un jau sākuši dzīt jaunas lapiņas. Plānots vēl akvārija kreisajā pusē iestādīt 2 Nymphae stādiņus un tad jau biotops būtu noformēts. Attēlā redzamajam akvārijam ir 1,5 nedēļas.
Akvārija palaišanas un uzstādīšanas mirklis sakrita ar viskarstākajām vasaras dienām un bija novērojams, ka zivtiņām palielinās elpošanas biežums, līdz ar to nācās izmantot filtra aeratoru, kas tagad jau strādā visu laiku.
Šajā biotopā neiederas: 2 ancistrusi, kas centīgi tīri zarus no aļģēm, jo to dzīves vieta ir Dienvidamerika (būtu labi to vietā ielaist Otocinclus) kā arī iespējams grunts ir pārāk rupja un pārāk maz kritušas organiskas. Tāpat kreisajā akvārija stūrī iestādīts ~2cm liels Ludwigia repens stādiņš, kas paglābts no aizauguša akvārija cerībā, ka izdosies augu atveseļot un ataudzēt.
Ir pagājis aptuveni vien mēnesi, kas ir noticis par šo laiku: Pistia ar 2 aizaugusi visu akvārija virsmas laukumu, to nācās visu izvākt un izmest, tāpat Pistia pāris reizes ir nometusi daļu savu garo sakņu, pamatīgi piegružojot akvāriju; ievietotie zari pārklājās ar plānu zaļu aļģu kārtiņu, bet ancistrusi centīgi strādājot atkal zarus notīrīja brūnus; pateicoties zariem ir pagrūti sifonēt grunti, bet nelielās jaudas filtrs patiešām rada atbilstošu visi un akvārijā lēnām veidojas neliela dūņu kārtiņa (atbilstoši biotopam); glābjot augus esmu akvārijā ievazājis zaļo punktveida aļģi, kas centīgi noklāja visu priekšējo stiklu, to notīrot uzrodas tās nelieli pleķīšu, bet tā neatlaidīgi iekaro vecās augu lapas un to galiņus. No jaunumiem: akvārijā esmu dabūjis 1 mazu nimfejas stādiņu, kas jau izdzinis 4 jaunas lapiņas, 1 lielu limnophila aquatika stādiņu un 1 lielu Hygrophila difformis stādiņu.
Var redzēt mežonīgās Pistia audzes, kā arī kreisā stūrītī ir mazais nimfejas stādiņš. Fonā skaisti sāk ieaugtiem paglābntie Limnophila sessilaflora stādiņi.
Cryptocoryne wendtii „Mi Oya” ir aiaugusies un auga centrā var redzēt, kā veidojas mazas lapiņas, kas tālāk kļūs par pastāvīgiem augiem.
Skaists liels Limnophyla aquatica stāds, tautā saukts arī pa Ambūliju.
Mēneša laikā Hygrophila polysperma ir sasniegusi ūdens virsmu un izcēlusi galviņas laukā – jautājums – tā gatavojas ziedēt vai nē? Ja nē, tad vai galviņa nokaltīs vai nē? Laiks rādīs.
Īpatnība – Sumatras barbusu barā (3 svītrainie un 5 zaļie barbusi) ir izveidojusies noteikta bara hierarhija – ir viens tumšāku un spilgtāku krāsu tēvs, kas visus barbusiņus sadzen augu audzēs, kur tie savā starpā mierīgi daudzās, bet barvedis dodas uz klajumiņu blakus augiem un nekustīgi vēro apkārtni. Tikko kāds barbusiņš no bara iznāk no augiem, barvedis to nekavējoties iedzen atpakaļ un uzticīgi atgriežas savā postenī.
Arī Ludwigia repens ir sākusi dzīt jaunas lapiņas un izskatās, ka augu būs izdevies izglābt.
Rakstu ievietoja Normunds Griķītis orģinālteksts: N.Griķītis