Pangio kuhlii


Zinātniskais nosaukums: Pangio kuhlii

Ierastais nosaukums: Acanthophthalmus

Sinonīmi: Acanthophthalmus kuhlii, Cobitis kuhlii

Izcelšanās no: Dienvidaustrumāzija Indonēzija (Malaka un Kalimantan pussala, Sumatra, Java)

Dzimuma atšķirība: dzimumbrieduma laikā mātītes kļūs manāmi resnākas par tēviņiem un caur vēdera ādu pamanāmi zaļgani ikri

Maksimālais izmērs: 10-12 cm, mātītes parasti ir garākas par tēviņiem

Līdzīga: citiem Pangio

Uzturēšana: zivs pamatā dzīvo tikai pa grunti un dod priekšroku vāji apgaismotiem un tumšiem laukumiem. Akvārijam jābūt blīvi nostādītam augiem, jābūt koka saknēm un slēptuvēm. Parasti zivs uzturas tikai pie grunts, aktīvi pārvietojoties, cilājot olīšus. viesiem pangio ir nepieciešams nostabilizējusies akvārija vide un tie neizdzīvos tikko uzstādītā akvārijā. Daudz slēptuves un smalka grunts (var būt gan gaiša, gan tumša). Labāk turēt grupās, jo lielākās, jo labāk – kopā jātur vismaz 3 zivtiņas.

Barošana: ēd gandrīz jebkādu barību, ja vien tā ir uz grunts

Ūdens parametri: gH <15; pH 6.2-7.0; 24-28C

Vairošana: ir novērota nejauša vairošanās mājas akvārijos, bet parasti nārstu stimulē injicējot hipofīzes šķīdumus. Nārstam nepieciešams vismaz 30l akvārijs ar separatora sietiņu uz grunts un filtru. Izmantojot injekcijas dekorācijas vai augi nav vajadzīgi. Parasti iznērš ļoti daudz ikru, daļa no tiem netiek apaugļota un daļu apēd paši vecāki. Pavairošanai nepieciešami šādi ūdens parametri gH <6, pH 6.5, 26-28C. Akvārijs jānovieto tā lai nekas zivis netraucētu, gaisma aptumšota, izkliedēta. Nārsts sākas ar vaislinieku aktīvu peldēšanu augšup-lejup gar akvārija malām, jo sevišķi stūriem. Zivis uzpeld līdz ūdens virsmai (savvaļā un nārstam bez injekcijām nepieciešami peldošie augi, jo ikri tiek iznērsti tieši peldošo augu saknēs) turoties ar sāniņiem kopā. Uzsākot strauju kustību no ūdens virsmas uz leju, tiek parauti līdzi mazi gaisi burbulīši un mātīte iznērš ikrus, tēviņš tos uzreiz arī apaugļo. Nārstu ieteicams veikt grupās, kurās ir izteikts tēviņu pārsvars. Mazuļi izšķiļas pēc diennakts.

Piezīmes: Ķermeņa krāsojums no dzeltena līdz sarkanīgam, klātas ar 15-20 tumši melni-brūnam svītrām, kas savienojas apkārt tikai galvas daļā, citur tās neaiziet līdz vēdera pamatnei un var sadalīties. Vēders parasti ir gaišāks. Zivs kļūst aktīva mainoties atmosfēras spiedienam. Diemžēl šī skaistā zivs parasti dienas gaišo laiku pavada slēpnī un baroties nāk tikai iestājoties tumsai.

Biotops – Dienvidaustrumāzija


Indonēzijas tropiska lietus meža biotopos – lēnās lietus meža upēs ar smilšainu gultni, kur vietām ir tīra grunts, vietām ir sakrājušās kritušas lapas un dūņas (tur arī dzīvo Pangio). Viena no galvenajām šo vietu īpatnībām ir organiskas pārpilnība – ūdens tilpnes piekrastes ir pilnas ar kritušiem kokiem, koku saknēm, augu lapām, tā visa ietekmē arī ūdens ir necaurredzams, mīksts un skābums neliels. Ūdens virsma ir brīva, dažviet upju vidū aug Valisnērijas, bet piekrastes zona ir noēnota. Augu nav daudz tie aug piekrastes zonā – Nimfeja un ļoti daudz dažādu Kriptokarīnu.

Akvārijs

Apkopojot visu iepriekšējo informāciju, mēģināju salikt to visu kopā un izveidojās akvārija modelis: lēnas upes krasts – ļoti daudz dažādu augu, kritušu koku, nedaudz peldošu augu, bet salīdzinoši maza straume; grunts no smalkas grants, kā dekors izmantota koka zari; daudz dažādu augu – Nymphaea, Eleocharis, Hygrophila, Cryptocoryne, Hygroryza, Limnophila, Microsorum, Vallisneria, Taxiphyllum, Salvinia.


Zivtiņas: tā ka straume ir lēna un dažbrīd tās vispār nav, tad akvārijs ir piemērots dažādiem:

Guramiem,

Siāmas cīnītājzivīm Betta,

Rasborām,

dažām Botijām,

Lapsiņām,

stikla samiem,

Barbusiem,

Danio,

Epalzeorhynchus,

Gyrinocheilus,

Luciosoma,

Tanichthys.

Mainot straumes intensitāti, attīrot akvāriju no organiskas, akvāriju var pielāgot arī citu sugu Pangio un Botiju vajadzībām.

Apgaismojums: pēc būtības Pangio nepieciešams klusināts izkliedēts apgaismojums, ja akvārijā ir augi, tad apgaismojums jāpalielina, bet jāizmanto peldošie augi, blīvi jāsastāda augi un jāveido slēptuves, līdz ar to grunts būs noēnota un pietiekami droša, lai Pangio neslēptos un darbotos visu dienu. Gaismas ilgums 8-10 stundas, ja istabā akvārijs ir pie loga, tad var apgaismojuma ilgumu nedaudz saīsināt, izmantojot dabīgo apgaismojumu.

Grunts: smalka sīkgraudu grunts (grants), jo smalkāka jo labāk, bet ne smilts, neder arī drupināti akmeņi ar asām malām. Dabīgos apstākļos upes grunti klāj gaiša smalka grants, oļi, akmeņi, kas vietām brīva, vietām pārklāta ar lietus meža kritušo organisku – pūstošām lapām, dūņām, aļģēm, augiem. Tā kā tas neder akvārijam, tad izmantojiet tumšas krāsas sīkgraudu granti (2-3 mm). Tāpat var gruntī iebērt kūdras gabaliņus vai tos aplikt augiem – veicinās augu augšanu, mīkstinās ūdeni un Pangio būs kur rakties un ložņāt. Varat sabērt arī kritušas ozola lapas akvarijā.

Dekorācijas: Varat izmantot oļus, akmeņus koku saknes, siekstas vai koku zarus, lai zivtiņām ir kur slēpties, tāpat ir ieteicams akvārija iebērt lielākus kūdras gabalus un kritušas ozolu lapas, jo savvaļā šādās vietas zivs meklē sev barību. Ieteicams izveidot slēptuves – kaut vai kokosriekstu čaumalas, kaut gan zivtiņas labprāt slēpsies un rušināsies pa kritušajam koku lapām.

Temperatūra: 24-26C

Filtrs: lēna ūdens plūsma gar ūdens virsmu, tāpēc pietiks, ja filtra jauda būs 2-4 akvārija tilpumi stundā. Tāpat ieteicams filtrēšanu veikt caur kūdras filtru vai vismaz izvietot akvārijā maisiņus ar kūdru (tikai atcerieties, ka Pangio spēj un grib iespraukties visur), lai mīkstinātu ūdeni un imitētu dabīgākus biotopa apstākļus. Obligāta prasība – neizmantojiet grunts filtrus, jo ļoti ātri zivtiņas tajā iekārtosies un akvārijs būs tukšs un pārējiem filtriem visas spraugas un caurumiņi jāaiztaisa, jo zivtiņai patīk tajos ielīst.

Augi

Ļoti liela un plaša augu izvēle un par laimi liela daļa šo augu ir viegli audzējami un kopjami, pat bez specialas piebarošanas un CO2 padeves. Pangio nepieciešami peldošie augi – lai aizēnotu spilgto apgaismojumu un būtu vieta nārstam un gruntī augošo augu biezokņi, kas radītu drošu patvērumu un tāpat aizēnotu spilgto gaismu.

No peldošajiem augiem ieteiktu izmantot Pistia stratiotes, kas pēc būtības ir invazīvs augs un jau ir sastopams visā pasaulē, dažbrīd tā augšanu akvārijā ir grūti ierobežot un tas rada lielāku nekārtību nekā skaistumu (dažās valstīs, piemēram, Taivanā šis augs ir ar likumu aizliegts un to apkaro pavairojot mazas mušiņas, kuru kāpuri ātri apēd Pistia lapas). Var izmantot arī Hygroryza.




Pistia stratiotes

Ģints: Araceae

Kontinents: Visi tropi

Reģions: Visi tropi

Augstums: 5-20+ cm

Platums: 5-20+ cm

Apgaismojums: stiprs – ļoti stiprs

Temperatūra: 17-300C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- ciets

pH: 5-8

Augšanas ātrums: ātri

Turēšanas prasības: vidējas

Skaists peldošais augs, kas piemērots gan vaļējiem, gan slēgtiem akvārijiem. Viegli vairojas ar sānu dzinumiem. Eiropā vasaras laika izmanto ka dīķa augu, bet tropos ir ka ekoloģiskais drauds. Augs piemērojams jebkādam akvārijam, kur tā garajās saknēs labprāt slēpjas gurami un citas ūdens virsmas zivis. Ja augs labi aug, tad regulāri ir jāretina tā audzes, jo savādāk akvārijs būs stipri aptumšots.


  

Elocharis „parvula”

Ģints: Cyperaceae

Kontinents: Visi tropi

Augstums: 3-7 cm

Platums: 5-10 cm

Apgaismojums: vājš – ļoti stiprs

Temperatūra: 10-280C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- ciets

pH: 5.5-8

Augšanas ātrums: vidējs

Turēšanas prasības: vienkāršas

Nelielais Eleocharis veido sānu dzinumus, kas ieaugas neliela attālumā no mātes stāda. Augs izskatās vislabāk, ja iestādīts nelielās grupās netālu viens no otra, pie kam šīs grupas ātri saaugs kopa veidojot viendabīgu laukumu. Ideāls augs priekšējam plānam, piemērots gan lieliem, gan maziem akvārijiem.


  

Ceratopteris thalictroides

Ģints: Pteridaceae

Kontinents: Visi tropi

Reģions: Visi tropi

Augstums: 15-30 cm

Platums: 10-20 cm

Apgaismojums: stiprs – ļoti stiprs

Temperatūra: 20-280C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- ļoti ciets

pH: 5-9

Augšanas ātrums: ļoti ātri

Turēšanas prasības: vienkāršas

Parasti ļoti ātri augošs augs, dažreiz augšanas paātrināšanai nepieciešama CO2. Mazos atklātos akvārijos var izaugt virs ūdens un veidot skaistas, krokotas lapas, kas ir košas un labi kontrastē ar pārējiem akvārija augiem. Ja ir labs apgaismojums, augs aug ļoti ātri samazinot aļģu augšanu, jo strauji patērē ūdenī esošas barības vielas. Lieliski piemērots nelieliem akvārijiem.


  

Hydrophila difformis

Ģints: Acanthaceae

Kontinents: Āzija

Reģions: Dienvidaustrumāzija

Augstums: 20-50 cm

Platums: 15-25 cm

Apgaismojums: vidējs – ļoti stiprs

Temperatūra: 22-300C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- ļoti ciets

pH: 5-9

Augšanas ātrums: ļoti ātri

Turēšanas prasības: vienkāršas

Hygrophila difformis ir skaists mazprasīgs augs. Augs iesācējiem, kas spēj palīdzēt akvārijā izveidot bioloģisko līdzsvaru. Tā strauja augšana novērš aļģu veidošanos, jo augs lielos apmēros patērē nitrātus. Mikroelementu trūkums izraisa labu balēšanu, kas norāda, ka akvārijam steidzami vajadzīga piebarošana.


  

Hygrophila polysperma

Ģints: Acanthaceae

Kontinents: Āzija

Reģions: Dienvidaustrumāzija

Augstums: 25-40 cm

Platums: 10-20 cm

Apgaismojums: vājš – ļoti stiprs

Temperatūra: 18-300C

Ūdens cietība: mīksts- ļoti ciets

pH: 5-9

Augšanas ātrums: ļoti ātri

Turēšanas prasības: ļoti vienkāršas

Hygrophila polysperma ir viens no vienkāršāk turamiem augiem, kas lieliski noder iesācējiem, jo augs spēj aug gandrīz jebkādos apstākļos. Parasti aug tik ātri, ka tas ir jāretina, lai tas nedominētu. No augšējām lapām veidojas jauni stādi. Lapu krāsa un forma mainās no akvārija apstākļiem.


  

Hygrophila polysperma „big leaf”

Ģints: Acanthaceae

Kontinents: Āzija

Reģions: Dienvidaustrumāzija

Augstums: 10-50 cm

Platums: 10-15 cm

Apgaismojums: vājš – ļoti stiprs

Temperatūra: 18-300C

Ūdens cietība: mīksts- ļoti ciets

pH: 5-9

Augšanas ātrums: ātri

Turēšanas prasības: ļoti vienkāršas

Hygrophila polysperma variācija ar lielām lapām. Kad augs kļūs pārlieku liels, nogriež tā galotnīti un iestāda gruntī. Pieaugusi augi biezi veido gaisa saknes, veidojot lielisku slēpni zivtiņu mazuļiem.


  

Cryptocoryne crispatula var. Balansae

Ģints: Araceae

Kontinents: Āzija

Reģions: Dienvidaustrumāzija

Augstums: 20-60+ cm

Platums: 20-15+ cm

Apgaismojums: vājš – ļoti stiprs

Temperatūra: 20-280C

Ūdens cietība: mīksts- ļoti ciets

pH: 5-9

Augšanas ātrums: vidējs

Turēšanas prasības: vienkāršas

Cryptocoryne crispatula var. Balansae tika izmantota akvārijos agrāk par visam citām Cryptocoryne crispatula formām. Augs aug Taivānas dienvidos kaļķakmens kalnos, kur ūdens var būt ļoti ciets. Tāpat kā citām Cryptocaryne pēc iestādīšanas nepieciešams aklimatizācijas periods.


  

Cryptocoryne wendtii „brown”

Ģints: Araceae

Kontinents: Āzija

Reģions: Dienvidaustrumāzija

Valsts: Šrilanka

Augstums: 15-25 cm

Platums: 10-15 cm

Apgaismojums: vājš – stiprs

Temperatūra: 20-300C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- ciets

pH: 5.5-9

Augšanas ātrums: vidējs

Turēšanas prasības: vienkāršas

Cryptocoryne wendtii „brown” ir skaists brūns Cryptocoryne wendtii paveids. Pastāv stereotips, ka Cryptocoryne nepievciešams mīksts ūdens, bet vairumā Šrilankas reģionu ūdens ir ciets, tāpēc lielais vairums Šrilankas cryptocoryne ir piemerotas Eiropas cietajam ūdenim. Ja augs cietis no „kriptokarīnu slimības”, to nevajag raut ārā – pēc pāris nedēļām būs jaunas lapiņas.


  

Cryptocoryne wendtii „green”

Ģints: Araceae

Kontinents: Āzija

Reģions: Dienvidaustrumāzija

Valsts: Šrilanka

Augstums: 5-10+ cm

Platums: 8-10 cm

Apgaismojums: ļoti vājš – stiprs

Temperatūra: 20-300C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- ļoti ciets

pH: 5.5-9

Augšanas ātrums: vidējs

Turēšanas prasības: vienkāršas

Cryptocoryne wendtii „green” augs, kas piemerots maziem akvārijiem. Ja aug klajumā, tad lapas klajas uz grunts. Ka vairums citu Šrilankas augu, labi aug cieta ūdenī, bet var slimot ar „kriptokarīnu slimību”. Lai no tā izvairītos pirms augu stadīt nogriež visas lapiņas, atstājot tikai 4-5 pašas jaunākās. Piemērots priekšējam plānam pat mazos akvārijos.


  

Cryptocoryne wendtii „Mi Oya”

Ģints: Araceae

Kontinents: Āzija

Reģions: Dienvidaustrumāzija

Valsts: Šrilanka

Augstums: 25-35 cm

Platums: 15-30 cm

Apgaismojums: vājš – stiprs

Temperatūra: 20-300C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- ļoti ciets

pH: 5.5-8

Augšanas ātrums: lēni

Turēšanas prasības: ļoti vienkāršas

Skaists Cryptocoryne wendtii paveids, kas aug tikai Šrilankas Mi Oya upē. Augam ir raksturīgas sarkani-brūnas, nedaudz gofrētas lapiņas. Vairums cryptocoryne spēj aug augstas temparatūrās. Savvaļā šis augs aug strautos ar temperatūru virs 30C. Paaugstinot temperatūru ieteicams palielināt gaismas intensitāti.


  

Cryptocoryne wendtii „Tropica”

Ģints: Araceae

Kontinents: Āzija

Reģions: Dienvidaustrumāzija

Valsts: Šrilanka

Augstums: 6-10 cm

Platums: 8-12 cm

Apgaismojums: vājš – ļoti stiprs

Temperatūra: 20-300C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- ciets

pH: 5.5-8

Augšanas ātrums: vidējs

Turēšanas prasības: ļoti vienkāršas

Skaists paveids ar tumšām gofrētām lapām. Ja aug klajumā, tad lapas praktiski izklājas pa grunti. Tāpat ka vairums Šrilankas cryptocoryne labi aug cieta ūdenī. Piemērots maziem akvārijiem.


  

Cryptocoryne x willisii

Ģints: Araceae

Kontinents: Āzija

Reģions: Dienvidaustrumāzija

Valsts: Šrilanka

Augstums: 7-20+ cm

Platums: 7-15 cm

Apgaismojums: vājš – stiprs

Temperatūra: 20-300C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- ciets

pH: 5.5-8

Augšanas ātrums: lēni

Turēšanas prasības: vienkāršas

Ir neliels sajukums ar šī auga nosaukumu, parasti kļūdaini to sauc par Cryptocoryne nevillii, bet tas ir auga nosaukus, kas nekad nav izmantots akvārijos. Tāpat kā vairumam cryptocoryne arī šim ir nepieciešams aklimatizācijas laiks pēc iestādīšanas. Tikko augs ieaudzies, tas sāk dzīt daudz mazu sānu dzinumu, veidojot kompaktu augu grupu.


  

Cryptocoryne x willisii „lucens”

Ģints: Araceae

Kontinents: Āzija

Reģions: Dienvidaustrumāzija

Valsts: Šrilanka

Augstums: 15-25+ cm

Platums: 10-15 cm

Apgaismojums: vājš – ļoti stiprs

Temperatūra: 20-300C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- ciets

pH: 5.5-8

Augšanas ātrums: lēni

Turēšanas prasības: vidējas

Cryptocoryne x willisii „lucens” ir liels augs ar garākiem lapu kātiņiem salīdzinājumā ar cryptocoryne x willisii. Tāpat ka citus cryptocoryne ir jāstāda nelielās grupās ne pārak tuvu vienu otram, jo pēc pāris aklimatizācijas mēnešiem veidosies daudz sānu dzinumu, veidojot ciešu augu grupu.


  

Nymphae lotus

Ģints: Nymphaeaceae

Kontinents: Āzija

Reģions: Dienvidaustrumāzija

Augstums: 20-60 cm

Platums: 20-30 cm

Apgaismojums: vidējs – ļoti stiprs

Temperatūra: 22-300C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- ciets

pH: 5-8

Augšanas ātrums: vidējs

Turēšanas prasības: vidējas

Ja nevēlaties peldošas lapas, tad ik pa laikam jāapgriež saknes un ūdens virsmai tuvojošās lapas. Barojoša grunts veicina augšanu, kas raksturīgi visam ūdens lilijām.


  

Cryptocoryne pontederiifolia

Ģints: Araceae

Kontinents: Āzija

Reģions: Dienvidaustrumāzija

Valsts: Sumatra

Augstums: 10-30+ cm

Platums: 8-15 cm

Apgaismojums: vājš – stiprs

Temperatūra: 18-290C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- ciets

pH: 5.5-8

Augšanas ātrums: lēni

Turēšanas prasības: vienkāršas

Cryptocoryne pontederifolia var veidot nedaudz iesārtas lapas, kas labos apstākļos var izaugt ļoti lielas. Raksturīgas izteikti horizontālas lapas ar gariem kātiem. Ļoti reti, kad cieš no „kriptokarīnu slimības”.




Hygrophila corymbosa „angustifolia”

Ģints: Acanthaceae

Kontinents: Āzija

Reģions: Dienvidaustrumāzija

Augstums: 25-60 cm

Platums: 20-35 cm

Apgaismojums: vidējs – ļoti stiprs

Temperatūra: 20-300C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- ciets

pH: 5.5-8

Augšanas ātrums: ātri

Turēšanas prasības: vienkāršas

Zem ūdens augam ir salīdzinoši šauras lapiņas, kas novietotas cieši viena blakus otrai. Tirdzniecībai parasti augi tiek audzēti virs ūdens – lapas ir lielas ar lieliem starpposmiem.


  

Hygrophila corymbosa „Red”

Ģints: Acanthaceae

Kontinents: Āzija

Reģions: Dienvidaustrumāzija

Augstums: 30-50 cm

Platums: 15-20 cm

Apgaismojums: vidējs – ļoti stiprs

Temperatūra: 20-280C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- ciets

pH: 5.5-8

Augšanas ātrums: ātri

Turēšanas prasības: vienkāršas

Mazprasīgs augs lieliem akvārijiem, kas spej dzīvot praktiski jebkādos apstākļos. Ja augu regulāri neapgriezt, tas ātri pacelsies virs ūdens, kas padara to piemērotu atklātiem akvārijiem. Augs labi izskatās grupās, bet nestādiet tos pārāk cieši kopā, jo tas var aizēnot zemāk esošos augus.


  

Hugrophila corymbosa „Stricta”

Ģints: Acanthaceae

Kontinents: Āzija

Reģions: Dienvidaustrumāzija

Augstums: 30-50 cm

Platums: 15-20 cm

Apgaismojums: vidējs – ļoti stiprs

Temperatūra: 20-280C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- ciets

pH: 5.5-8

Augšanas ātrums: ātri

Turēšanas prasības: vienkāršas

Šis ir oriģinālais Hygrophila corymbosa augs. Mazprasīgs augs, kas spej augt gandrīz jebkādos apstākļos. Piemerots lieliem akvārijiem. Ja augu regulāri neapgriezt, tas pacelsies virs ūdens un ziedēs ziliem ziediņiem un lapas kļūs tumsi zaļas. Vislabāk augu stādīt nelielās grupās, bet ne pārak cieši, jo savādāk tas aptumšos zemāk esošos augus.


  

Hygroryza aristata

Ģints: Poaceae

Kontinents: Āzija

Reģions: Dienvidaustrumāzija

Augstums: 1-4 cm

Platums: 7+ cm

Apgaismojums: stiprs – ļoti stiprs

Temperatūra: 18-280C

Ūdens cietība: mīksts- ciets

pH: 6-8

Augšanas ātrums: vidējs

Turēšanas prasības: vienkāršas

Hygroryza aristata ir vienīgais zāles augs, kas tiek izmantots akvārijos. Veido garas, dekoratīvas saknes, kas dod lielisku slēpni guramiem un citam zivtiņām. Piemērots atklātiem akvārijiem. Ja aug pārāk ātri, plantācija ir regulāri jāsamazina, lai neaptumšotu citus augus.


  

Limnophila aquatica

Ģints: Scrophulariaceae

Kontinents: Āzija

Reģions: Dienvidaustrumāzija

Augstums: 25-50 cm

Platums: 9-15 cm

Apgaismojums: vidējs – ļoti stiprs

Temperatūra: 20-300C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- vidējs

pH: 5-8

Augšanas ātrums: ātri

Turēšanas prasības: vidējas

Ļoti skaists akvārija augs, kas klāts ar smalkam zaļām lapiņām. Pareizos apstākļos, pievienojot CO2 un barojošu grunti, augs aug ļoti ātri. Ja ir stiprs apgaismojums, veidojas horizontāli sānu dzinumi, padarot augu kuplu un ļoti pievilcīgu. Augu vislabāk stādīt nelielas grupās. Atklātos akvārijos zied virs ūdens.


  

Microsorum pteropus

Ģints: Polypodiaceae

Kontinents: Āzija

Augstums: 15-30 cm

Platums: 12-20 cm

Apgaismojums: ļoti vājš – stiprs

Temperatūra: 18-300C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- ciets

pH: 5-8

Augšanas ātrums: lēni

Turēšanas prasības: ļoti vienkāršas

Klasisks akvārija augs. Microsorum pteropus – ūdens paparde, kas aug uz siekstam vai akmeņiem. Ja augu iestāda gruntī, tad nevajag pilnībā ierakt rizoīdas, jo tās var sākt pūt. Viegli pavairot ar jauniem dzinumiem vai dalot sakneni. Mazprasīgs augs, kas spēj augt gandrīz jebkādos apstākļos (pat sāļa ūdenī). Melnie plankumi lapas apakšpuse nav slimība, tas ir sporas. Ieteicams augs ka iesācējiem tā arī pieredzējušiem akvāriju turētajiem. Parasti zivis to neēd.


  

Taxiphyllum barbieri (Vesticularia)

Ģints: Hypnaceae

Kontinents: Āzija

Reģions: Dienvidaustrumāzija

Augstums: 5+ cm

Platums: 5+ cm

Apgaismojums: ļoti vājš – ļoti stiprs

Temperatūra: 15-280C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- ļoti ciets

pH: 5-9

Augšanas ātrums: lēni

Turēšanas prasības: ļoti vienkāršas

„Javas sūna” – populārais nosaukums Taxiphyllum barbieri, vecais nosaukums Vesicularia dubyana. Mazprasīgs augs. Javas sūna viegli piestiprinās pie jebkuras virsmas, tāpēc to stāda uz akmeņiem vai siekstām vai vienkārši ar to maskē akvārija aprīkojumu. Lai nostiprinātu sūnu izmanto makšķerēšanas auklu, kuru vēlāk noņem. Ja augs aug pārak strauji, to ar šķērēm apgriež. Sūna ir lielisks slēpnis zivju mazuļiem. Paaugstinātā gaisa mitrumā šo sūnu var audzēt terārijā.


  

Vallisneria americana „Mini twister”

Ģints: Hydrocharitaceae

Kontinents: Āzija

Reģions: Dienvidaustrumāzija

Augstums: 10-15+ cm

Platums: 5-15 cm

Apgaismojums: vājš – ļoti stiprs

Temperatūra: 20-280C

Ūdens cietība: mīksts- ciets

pH: 6-8.5

Augšanas ātrums: vidējs

Turēšanas prasības: vidējas

Vallisneria americana „Mini twister” – vēl viena V.americana variācija. „Mini twister” ir līdzīgs V.americana var. Biwaensis tikai miniatūrā. Augam ir īsas savītas lapiņas, tāpēc to viegli izmantot kā priekšējā vai aizmugurēja plāna augu. Augs labi aug pat slikta apgaismojumā un bez ogļskābas gāzes piedevas.


  

Vallisneria americana (natans)

Ģints: Hydrocharitaceae

Kontinents: Āzija

Reģions: Dienvidaustrumāzija

Augstums: 50-100 cm

Platums: 8+ cm

Apgaismojums: vājš – ļoti stiprs

Temperatūra: 18-300C

Ūdens cietība: mīksts- ļoti ciets

pH: 6-9

Augšanas ātrums: ātri

Turēšanas prasības: ļoti veinkāršas

Vallisneria americana (natans) ir izturīgs augs, kas piemērots iesācējiem. Lapas nav ļoti garas, līdz ar to augu var izmantot arī mazos akvārijos. Augam ir skaistas šauras lapas, kas neaizēno citus augus. Viegli vairojas sanu dzinumiem.


  

Piezīmes:

Akvārijam nepieciešams obligāti vāks, jo zivtiņas mēdz rāpties pa augiem vai sieniņām ārā no ūdens.

Ja ir vēlme panākt zivju nārstu, tad jāizdomā, kā izveidot seklu ~30 cm ar peldošiem augiem aizaugušu vietu, imitējot piekrasti, aptumšot akvāriju un pasargāt ikrus no apēšanas.

Bieži gadās, ka zivtiņas nenārsto, bet ikriem strauji piebriestot tiek pārplēsta Pangio mātes vēdera āda un ikri izbirst ārā, parasti tas sadzīst, bet var arī izveidoties infekcija.

Zivtiņas parasti barojas no grunts, tāpēc pavērojiet cik daudz barības tās saņem un vai spēj apēst (vai citas zivtiņas nav rijīgākas un ātrākas).

Jo lielāks akvārijs, jo labāk, svarīgāk ir akvārija garums un platums nekā tā augstums, ieteicams vismaz 60l akvārijs (vismaz 80 cm garš, 40 cm plats, augstums 30 cm).

Tā kā zivtiņas ir grūti pavairot, tad bieži tirdzniecība ir savvaļā ķertas zivis, kas akvārijos saslimst ar ihtiozi, tāpēc ieteicams akvārija apstākļus maksimāli pielāgot zivtiņu vajadzībām un pirms ielaišanas kopējā akvārijā turēt zivtiņas karantīnā.

Ja ir vēlme, varat arī imitēt lietus sezonu – samazināt ūdens daudzumu akvārijā, retas ūdens maiņas un retas, mazas barošanas, spilgta gaisma, tad pāris mēnešus samazināt (intensitāti nevis ilgumu) vai aptumšot apgaismojumu, veikt biežas, lielas ūdens maiņas (tikai atcerieties, ka regulāra iejaukšanās akvārijā satrauks zivis), bieža un bagātīga barošana, temperatūra nedaudz zemāka nekā visu laiku un lietus sezonas beigās temperatūra tiek celta un bieža, bagātīga ar dzīvo vai saldēto barību – iespējams, ka tas būs mirklis zivtiņu nārstam. Centieties, lai lietus sezona iekristu ar jūsu reģiona pērkona negaisu laiku – atmosfēras spiediens palīdzes jums imitēt dabīgākus apstākļus.

Nekāda gadījuma neturiet Pangio kopa ar liela izmēra zivīm, kas var tos noturēt par pusdienām, tāpat izvairieties no teritoriālam un agresīvam zivīm.

Šis akvārijs veidots ar domu maksimāli atainot Dienvidaustrumāzijas biotopu mēģinot izveidot ko zivtiņu un augu vajadzībām atbilstošu un cilvēka acij tīkamu, tāpēc nebaidieties eksperimentēt un izveidot jūsu īpašo Āzijas akvāriju, jo ievērojot pamatprasības kļūdīties nav iespējams un nevar pateikt: „tā nav pareizi!”

Raksta autors Normunds Griķītis.

Ziņot par pārkāpumu Uzzināt vairāk