Akvārija palaišana

Ja nu reiz ir pienācis tas svinīgais mirklis, kad tiek sperts pirmais solis sava akvārija iekārtošanā un dzīvības ieviešanā. Sākumā vajag izmazgāt grunti, jo tā arī veikalā pirkta ir mālaina.

Mazgāšanai var izmantot, spaini vai sietiņu un nelielu bļodiņu. Saberam sietiņā līdz pusei grunti, un paliekam to zem tekoša ūdens, ieteicams zem sietiņa palikt apakšā nelielu bļodiņu, kurā sakrāsies visi smalkie akmenīši, kuri izkritīs caur sietiņa acīm. Skalojam grunti tik ilgi, līdz ūdens bļodiņā paliek dzidrs, un no sietiņa vairs netek, mālains ūdens. Tā pa nelielām porcijām turpiniet līdz izskalojat visu grunti, ieteicams pēc tam grunti nedaudz novārīt, vismaz 1h. Ja grunti esat savākuši paši no kādas upes vai jūras krasta, tad ir jādara viss tas pats. Praktiski, visas baktērijas mirst pie 40C, tālāk, jau atvārās daži ķīmiskie savienojumi, kuri līdz ar ūdeni izgaros. Ar pašu vāktu grunti, ir jāuzmanās, jo tādās var būt materiāli, kuri nav vēlami akvārijā– metāli, kaļķi. Kaļķa klātbūtni ir viegli noteikt, ar galda etiķi vai etiķa esenci, jo kaļķis noreaģēs uz etiķi un sāks putot, ieteicams, lai padarītu šo reakciju aktīvāku un pamanāmāku, grunti samitrināt.

Kad tas viss ir izdarīts ļaujam gruntij atdzist, līdz istabas temperatūrai, tas ir aptuveni 1-2h. Tad to varam uzpildīt iepriekš kārtīgi izmazgātajā akvārijā. Akvāriju nedrīkst mazgāt ar tīrīšanas līdzekļiem! Uzpildiet akvāriju ar grunti, apmēram, 4cm biezu slāni priekšpusē un pakāpeniski līdz 7 cm līdz aizmugurējam stiklam. Tas, nosacīti, veicinās gružu krāšanos priekšpusē, no kurienes tos vieglāk būs izsūknēt. Grunts slāņa biezums ir nepieciešams, lai augi varētu veiksmīgāk iesakņoties. Ja ir vēlēšanās, pirms klāj grunti, var ieklāt slāni ar grunts mēslojumu un tam pāri grunti.

Tālāk pildām, akvāriju līdz pusei ar ūdeni. Vēlams uz grunts nolikt šķīvīti uz kura liet ūdeni, lai neizskalotu grunti un mēslojumu. Tagad varam akvārijā stādīt augus (bet ieteicams to darīt pēc 3 dienām, jo 3 dienu laikā akvārija ūdens ir pilnība apmaisījies un uzsilis—augi nenosals) un ievietot dekorācijas, ieteicams, dažādas siekstas, akmeņus un citus dabas materiālus, jo atceramies, ka akvārijs ir dabas stūrītis, un tajā nav plastmasas pilis, augi, siekstas, kuģi un lādes u.t.m.l. priekšmeti.

Kad tas ir izdarīts, varam piepildīt akvāriju līdz malai, un neuztrauksimies par to, ka ūdens ir miglains, tas nostāsies, pāris dienu laikā. Tagad akvārijā ievietojam sildītāju un ļaujam tam 15min. pierast pie ūdens temperatūras, tad to noregulējam uz vajadzīgo temperatūru, un ļaujam tam darboties. Kad akvārijā ūdens ir palicis dzidrs, ievietojam filtru, un iedarbinām to lai tas sāk darboties. Nedēļu tam tagad ir jānostāvas, līdz pirmajām zivtiņām. Atceramies ievērot dienas režīmu, filtrs un sildītājs no strāvas netiek slēgts ārā, kā arī jāievēro ikdienas akvārija “dienas” režīms– gaismas ilgums no 8-12h, atsevišķos gadījumos var samazināt dienas ilgumu līdz 6h.

Pēc nedēļas:

Beidzot sākam smaidīt, un dodamies uz veikalu pakaļ zivtiņām. Zivtiņas ieteicams pirkt, nelielos daudzumos, protams, šo divu nedēļu laikā, Jums jau jābūt izpētījušiem, Jūsu pilsētā pieejamās zivtiņas un arī jāpalasa par tām, kas tās tādas ir. Sākumam ieteicams iegādāties, pašu prastāko un vienlaikus sarežģītāko zivtiņu– Gūpiju. Tālāk to ir jāielaiž karantīnā, ja nav vēlmes to turēt karantīnā un riskēt ar savu akvāriju tad veiciet augstāk minēto procedūru, ar ūdens maiņu, rakstā par karantīnas akvāriju. Un tā pamazām, varat piepildīt savu akvāriju ar maksimālo zivju daudzumu, pret akvārija tilpumu.

Raksta autors: Arturs Griķītis

Ziņot par pārkāpumu Uzzināt vairāk