Zelta zivtiņu līdzsvara problēmas

Bieži uzdotais jautājums – Kāpēc mana zelta zivtiņa nespēj noturēt līdzsvaru?

           Šajā rakstā būs runa tikai par veselu zivtiņu, kurai nav iedzimtas kaites vai kādas no gremošanas vai līdzsvara sistēmas infekcijām vai parazītiem.

           Bieži nākas dzirdēt un atbildēt uz jautājumu – kāpēc mana zelta zivtiņa nespēj taisni nopeldēt, peld līkločiem, saraustīti, nespējot noturēt līdzsvaru un visu laiku pagriežot te vienu, te otru sānu ūdens virsmai?

           Pirmā visbiežākā atbilde ir – zivtiņa ir slima pērciet ģenerālos tonikus, pret sēnīšu zāles, citus brīnumu medikamentus vai tai ir peldpūšļa slimība, kas diemžēl nav ārstējama un iznākums būs letāls, bet ne vienmēr tā ir patiesība.

           Stāsts sākas ar to, ka zelta zivtiņa ir cēlusies no visparastākās karūsiņas, kas daudzu tūkstošu gadu apzinātas selekcijas rezultātā ir pārtapusi par košu, apburošu dažādu krāsu un formu akvārija dekoru. Lai vai kā negribētos atzīt, šī skaistā zivtiņa ir cilvēku modes izpratnes upuris – šobrīd ļoti populāras ir apaļas formas ar spēcīgiem mugurkaula izliekumiem (kupris vai saliektas astes).

           Aplūkosim parastu zivs siluetu:

Klasiska forma, kuru varētu par nosaukt par stereotipu vai dabīgu izskatu, kas ir izveidojies daudzu miljonu evolūcijas gadu gaitā, attīstot visa ķermeņa daļas vienlīdz harmoniski, kas ļauj zivtiņai ieņemt gandrīz jebkādu ķermeņa stāvokli ūdenī. Kā zivtiņas to spēj? Ir viens svarīgs orgāns – peldpūslis, ar kura palīdzību zivs regulā savu ķermeņa stāvokli un līdzsvaru ūdenī. Jo aktīvāk peldoša ir zivs, jo lielāks ir peldpūslis un parasti tas aizņem 2/3 ķermeņa garuma.

           Tagad aplūkosim zelta zivtiņas siluetu:

 Pēdējā laika „klasiskā” zelta zivtiņas forma – lode, kas ir apzināti selekcionēta pēc cilvēka gaumes un skaistuma izpratnes. Pēc iepriekš rakstītā, meklēsim, kas ir noticis ar zivs peldpūsli? Tas ir samazināts, tātad zivtiņa vairs nespēs ātri peldēt un manevrēt, pie tam peldpūslis ir deformēts, saspiests nedabīgi izliektā mugurkaula dēļ. Rezultātā – zivtiņas peldēšanas spējas ir ierobežotas līdz minimumam tikai, lai izpatiktu cilvēka gaumei.

Atgriežoties atkal, pie veselas zivs nespējas noturēt līdzsvaru, tātad kā noskaidrojām pie vainas ir peldpūslis, bet kas tad to ietekmē:

           - nepiemērota zelta zivtiņas turēšanas temperatūra – diemžēl zivīm nav iespējas regulēt ķermeņa temperatūru, tām ir tādi pati temperatūra kā apkārtējai videi. Katra zivs ir veidojusies un augusi savvaļā savādākos apstākļos un to fizioloģiskās funkcijas vislabāk strādā tieši šajā vides temperatūrā, tai skaitā arī gremošanas sistēma. Ja atceraties kaut kripatiņu no anatomijas vai zooloģijas, tad gremošanas procesā zarnu traktā piedalās neskaitāms skaits dažādu baktēriju, kas sadala organiskās vielas mums derīgās sastāvdaļās, pieņemsim, ka izmainās temperatūra – līdz ar to izmainās arī šo baktēriju darbības temps (samazinās vai tieši otrādi tās sāk strauji vairoties), kā rezultātā pārslogota gremošanas sistēma, kas spiež uz peldpūsli, kas savukārt rada līdzsvara traucējumus. Tāpēc atcerieties, ka zelta zivtiņas jātur temperatūrā no 10-200C, ir atsevišķas sugas, kurām ieteicami 13 vai 180C, bet to Jūs konkrēti varat noskaidrot sev piederošās zivs aprakstos;

           - nepiemērota barība – zivtiņai tiek piedāvāta ļoti barojoša vai ātri rūgstoša barība, kas atkal ietekmē gremošanas sistēmas darbību un zivtiņa zaudē līdzsvaru, tāpēc ieteikums būtu barot ar zelta zivtiņām domāto barību, kas ir pieejama ikvienā zooveikalā, neaizmirstot par to barības galveno sastāvdaļu – augiem. Tāpat iespējams, ka lietojot tikai viena veida barību, jau vairākus mēnešus pēc kārtas zivtiņai vienkārši pietrūkst kādu vitamīnu vai minerālvielu – vienkārši neaizmirsties dažādot barību ik pēc kāda laika;

           - nepareiza barošana – jebkurai dzīvai būtnei uz zemes piemīt rijīgums – ēd, kamēr vēl ir, kaut vai pārsprāgsti uz pusēm, jo tu nezini, kad būs nākamā ēšanas reize – tur neko nevar darīt, tas ir ielikts mums visiem ģenētiskajā kodā, bet tas nenozīmē, ka šo procesu nevar kontrolēt. Sen zināmā taisnība – zivtiņas jābaro bieži un mazās devās, jo savādāk atkal punči pilni, barību nespēj sagremot, tas savukārt spiež uz peldpūsli un atkal pazūd līdzsvars un tas arī izskaidro interesanto fenomenu, ka daudzi iesaka ārstēt zelta zivtiņas līdzsvaru ar vairāku dienu badošanos;

           - netīrs akvārijs = saindēšanās – tā, kā zelta zivtiņām parasti akvārijos nestāda augus un arī aizmirst uzstādīt spēcīgākus filtrus, tad bieži veidojas situācijas, ka akvārija gruntī koncentrētā veidā uzkrājas toksiskas vielas (no sadalošiem zivju mēsliem un barības vielām), ko zelta zivtiņa ieelpo vai ieēd, izpaužot savu dabisko vēlmi parakties pa grunti un saduļķot nosēdumus. Šādas vieglas saindēšanās rezultāts arī var būt līdzsvara zudums, tāpēc neaizmirstiet regulāri mainīt ūdeni un kārtīgi sifonēt grunti.

           Ja ievērosiet visus iepriekš minētos nosacījumus, tad diez vai savā akvārijā nāksies novērot zelta zivtiņu svārstīgu peldēšanu, bet ja nāksies, tad ļoti iespējams tā būs kāda slimība un tikai tagad būtu jāsāk domāt par zālēm. Un nekad nesteidzieties, nekas nenotiek tūlīt, tagad un uzreiz, lai būtu pilnīgi droši par izmaiņām zivtiņas uzvedībā vai veselībā, tā vismaz 3 dienas pēc kārtas uzmanīgi jānovēro un tikai tad var izteikt secinājumus un lemt ko darīt tālāk.

Raksta autors Normunds Griķītis

Ziņot par pārkāpumu Uzzināt vairāk