Ampulārijas
Ampulārijas (biezi raksta arī ampluarijas) – tie ir tie paši lielie un populārie saldūdens akvāriju gliemeži. Gliemeži – ābols, gliemeži aukles un pat zeltainais noslēpumainais gliemezis, tādi ir tautiskie ampluarijas nosaukumi. Kur tādi nosaukumi radušies parastam akvārija gliemezim?
Ampluārijam, kuras akvārijos parasti ir vairāku sugu, vispār ir problēma ar nosaukumiem ne tikai ar tautiskajiem, bet arī ar zinātniskajiem. Saksim ar to, ka tās nav ampluārijas un arī ne ampluārijas, vai pielieciet vēl vienu „l” klāt, kas būtu pareizāk, jo gliemeži ir no Ampullariidae dzimtas. Tā ir sanācis, ka pieņemtais nosaukums ampluarija īsti neatbilst mūsdienu zinātniskajiem radu rakstiem šiem gliemežiem. Pomacea ir dzimtas nosaukums, kas sevī iekļauj vairākus desmitus sugu.
Ampluārijas gliemežus bieži ir pētījuši dažādi zinātnieki, kas tos klasificējuši zem dažādiem zinātniskiem nosaukumiem, dzimtam, sugām. Savu roku pielicis arī visiem pazīstamais Lamarks, jo tieši no viņa spalvas 1799. gadā radās dzimta Ampullaria. Tiesa gan gliemeža apraksts jau bija radies pirms viņa pētījumiem un tāpēc ampulārijas nosaukuma piešķiršana ir nedaudz nekorekta. Un ta nu šis nosaukums klīda savus simts gadus pa dažādam zinātnes sadaļām, līdz atrada savu vietu akvāriju kultūrā. Detaļās visi šie gadsimti līkloči par gliemeža vārdu piešķiršanu ir minēti www.applesnail.net. Vai var ticēt šai informācijai? Mazums ko tur raksta! Visi akvāriju izdevumi viena balsī sauc šos gliemežus par ampularijām? Un vēl minot konkrētus zinātniskos nosaukumus A. Gigas, A. Cuprina, A. Australis. Aplūkojot minēto majas lapu, var pamanīt, ka tā ir labi izstrādāta un balstīta uz zinātniskiem pētījumiem, tāpat interesējoties Zooloģijas Institūtā pie molusku speciālistiem tika noskaidrots, ka patiešam šie gliemeži pieder Pomacea dzimtai. Līdz ar to var secināt, ka mūsu ampulārijas īstenība ir pomacijas.
Vēl viens svarīgs fakts: dažas ampulārijas aktīvi ēd
akvāriju augus, citas atkal tos vispār neēd vai ēd ļoti maz. Tas ir atkarīgs no
gliemeža sugas.
Šobrīd,
parasti ir sastopamas akvārija 2 ampulāriju sugas P.cnaliculata un P.bridgesii.
Ka jau iepriekš minēts P.bridgesii izturas pret augiem ļoti lojāli, bet
P.cnaliculata – tā ka šmaukst. Šīs sugas gliemeži sava starpa viegli krustojas.
Hibrīdi, pēc sava izskata var līdzināties gan vienai, gan otrai sugai, jo
sevišķi pēc vairāku paaudžu nekontrolētas vairošanās. Iespējams, bet tas vēl ir
jāpārbauda, jo vairāk ampulārija pēc gliemežnīcas formas līdzinās P.bridgesii
(krāsa var būt dažāda, svarīga ir tieši forma!), jo mazāk tā ēdīs akvārija
augus, bet vairāk pievērsīsies pārtikas paliekām un aļģēm.
Tālāk tiks pievērsta
uzmanība, kādām detaļām ir jāpievērš uzmanība apskatot gliemežnīcu.
Šī ir P.bridgesii, apakšēja kreisajā stūrī parādīta shēma, kam ir jāpievērš uzmanība aplūkojot gliemežnīcu. Gliemežnīca „pelnrušķītei” ir ar pietiekami asu izceltu vijumi. Leņķis starp vijuma malu un vijumu (ar zilo bultiņu) ir tuvs 90°. Shēma ir no www.applesnail.net
Šeit leņķis ir ass
un arī forma ir savādāka. Vijuma virsotne nav stipri izvirzīta un pirmais
vijuma gredzens ir „uzpūsts”. Šī ir P.canaliculata – augu bieds.
Zemāk redzamajā fotogrāfijā ir redzams hibrīds –
leņķis ir mazāks par 90, bet gliemežnīcai ir raksturīga P.bridgesii forma.
Dažādu sugu ampulāriju gliemežnīcas skatoties no augšas. Augšējas trīs –
P.canaliculata, divas apakšējās – P.bridgesii.
Rakstu tulkoja Normunds Griķītis
Orģinālteksts www.vitawater.ru