Akvārija aprīkojums

Ko gan mēs saprotam ar vārdu akvārija aprīkojums? Akvārija aprīkojums, var būt jeb kas, kaut vai tas pats stiklu tīrāmais sūklītis. Tajā pašā laikā par akvārija aprīkojumu mēs varam uzskatīt arī vissarežģītākās uzbūves akvārija ūdens filtrēšanas sistēmas. Akvārija aprīkojumu var skaidrot, kā jeb kuru palīglīdzekli akvārija uzturēšanā. Visai akvārija aprīkojuma grupai, ir kāda raksturiezīme, to lietojot ir jāievēro attiecīgi drošības pasākumi, lai nekaitētu ne sev, nedz arī akvārijā mītošajiem organismiem. Es aprīkojumu iedalu trīs grupas, mazāk bīstamais aprīkojums, asie priekšmeti un elektroiekārtas. Tagad es centīšos par šīm grupām, Jums īsumā pastāstīt.

Pie mazāk bīstamajiem priekšmetiem, ir tādas lietas kā sūkļi, caurules, bļodiņas un citi līdzvērtīgi priekšmeti, kuri nosacīti apdraud Jūsu dzīvību. Taču, lai arī tie neapdraud Jūsu dzīvību, tie spēj apdraudēt Jūsu mīluļu dzīvību. Iedomājaties situāciju, ja ar Jūsu akvārija sūkli, kāds iepriekš būs mazgājis traukus, un Jūs ar to mazgāsiet stiklus no iekšpuses. Rezultāts būs ar neparedzamām sekām. Tāpat der atcerēties, ka jāizmanto materiāls, kas neietekmē ūdens sastāvu – pārtikā izmantojamā plastmasa (PET) un keramikas virsmas, līdz ar to cinkots vai jebkādas plastmasas spainis var būt nāvējošs akvārija iemītniekiem.

Ja mēs runājam, par akvārija aprīkojumu, kā žiletes, šķēres un citi asi priekšmeti, kuri tiek izmantoti akvāriju kopšanā. Tad tos izmantojot ieteicams uzmanīties. Jo tie spēj savainot, kā Jūs tāpat arī Jūsu mīluļus. Kā jau saprotams, ar šiem priekšmetiem, nav ieteicams veikt darbības, kuras nav paredzētas veikt ar šāda tipa instrumentiem. Akvāriju uzturēšanā, jo mazāk šādu priekšmetu, jo labāk.

Viena no galvenām akvārija aprīkojuma grupām ir elektroierīces, kā sildītāji, filtri, kompresori un apgaismošanas sistēmas. Ar šo aprīkojumu, jābūt īpaši uzmanīgiem, jo tas var apdraudēt Jūsu un Jūsu mīluļu dzīvības, dažādu rūpniecisku defektu dēļ. Tamdēļ, der iekārtas kuras atrodas ūdenī, atslēgt no barošanas pirms bāžat akvārijā iekša rokas. Filtri un sildītāji ir hermetizēti, lai tajos nevarētu iekļūt ūdens. Taču tas ir arī atkarīgs no iekārtas kvalitātes- cik kvalitatīva un izturīga būs šī izolācija. Katrā gadījuma, iegādājoties elektroierīces, nevajag izvēlēties pašu lētāko, taču lēts dažkārt nenozīmē „slikts”. Šīs ierīces nekad nemēģiniet labot paši, jo zinot, ka rūpnīcā tās ir ražotas pēc projekta un viens no ietekmējošiem faktoriem ir arī materiālu ekonomija. Tamdēļ, ja mainīsiet, kādu no šīs ierīces parametriem, tai var rasties pārslodze un tā var sadegt. Pamatā šīs iekārtas strādā 24h diennaktī, tamdēļ, tām ir jābūt drošām un ekonomiskām. Vienmēr vajag atcerēties, ka elektrība un ūdens ir nesavienojami elementi. Ir vēl kāda maza niansīte, kuru der ieverot uzstādot akvāriju. Iekārtu barošanas kabeļi, nedrīkst būt iestiepti savienojumos ar kontaktligzdu. (skat.zīmejumu.)

 Šajā zīmējuma ir noradīts, nepareizs un pareizs kabeļu izvietojums. Galvenais ir novietot kabeļus tā, lai pa tiem ūdens nespētu aiztecēt līdz kontaktligzdai.

Akvārijos plaši tiek izmantotas arī citas elektroierīces, kā piemēram, kompresori. Nereti tie izdala palielu troksni savā darbības procesā un cilvēki tos mēdz ietīt lupatās, kā arī aprīkot tos ar skaņas klusinošiem materiāliem. To darīt nedrīkst, tikai tamdēļ, ka šī iekārta savā darbībā uzkārst. Rūpnīcā, kurā tas tiek ražots ir aprēķināts iekārtas korpusa parametri, lai tas spētu pietiekami dzesēt aktuātorus. Taču, ievietojot tos papildus apvalkos, karstums vairs nespēj tik viegli izdalīties, tāpat arī aukstais gaiss tam vairs tik viegli netiek klāt. Sekas var būt visdažādākās, sākot no ierīces sabojāšanās līdz Jūsu izveidotā apvalka aizdegšanos.

Par apgaismojuma sistēmām es vēlētos pastāstīt atsevišķi. Apgaismojuma sistēmas ir visbiežāk, pašu roku veidotas, lai izveidotu īpašu vidi. Taču es Jums to neieteiktu darīt. Kā jau mums ir zināms tad lampas izstaro vairāk siltuma nekā gaismas. Protams, ir dažādas lampas un dažādas attiecības starp izstaroto gaismu un siltumu. Ja mēs runājam tikai par apgaismojumu, tad visdrošākie ir stikla un metāla vāki. Taču tie ne tuvu nav paši labākie, akvārijam kopumā. Par labākiem tiek uzskatīti plastmasas vāki, kurus veido rūpnīcās līdz ar pašiem akvārijiem. Ko es varu teikt par vietējo meistaru veidotām sistēmām: neesmu vēl saticis speciālistu, kurš pārzinātu kā elektrību, tā materiālus, tamdēļ, par šo darbu garantijas nekādas. Taču rūpnīcās strādā vairāk, kā viena profila pārstāvis, kurš piedalās akvārija izveidē. Apgaismojums, akvārijam tiek uzskatīts par bīstamāko no aprīkojuma, jo tā kā tas izdala lielu daudzumu siltumu tad tas apdraud ne tikai Jūs un Jūsu mīluļus, bet arī Jūsu mājokļus. Attiecībā par dienas gaismas lampām, man ir lūgums tās nemest sadzīves atkritumos, bet gan nodot tās uz pārstrādi „Liepājas Dekamerunizācijas Centram”, Liepājā ir izvietoti divi šo lampu savākšanas konteineri, pie veikala „UPTK” (Ezermalas ielā), kā arī uzņēmumā „Tolmets” (Ģ.Baloža ielā), taču vislabāk tās ir nodot pašā pārstrādes centrā Kapsēdes ielā 10. Ja Jums ir iespēja organizēt vismaz 200 dienas gaismu lampu nodošanu vienā reizē, tad šis uzņēmums uzņemas aizbraukt un šīs lampas savākt, tas, protams, ir bez maksas.

Tagad mazliet pastāstīšu Jums par akvārija aprīkojuma uzglabāšanu un kopšanu. Akvāriju uzturēšanā valda uzskats, ka katram akvārijam ir nepieciešams savs aprīkojuma komplekts. Tas tiek pamatots ar to, lai netiktu pārnestas baktērijas, parazīti, aļģu sporas no akvārija uz akvāriju. Saprotams, ka tas reti kad tiek pildīts, dažādu apsvērumu dēļ. Tamdēļ, nereti rodas nepieciešamība šo aprīkojumu dezinficēt. Piemēram, ja vienā akvārijā plosās kāda slimība. Aprīkojuma dezinficēšana nav sarežģīta. Mēs varam to vienkārši iemērkt kālija permanganāta šķīdumā, lai tas būtu efektīvāks to der uzvārīt un šo aprīkojumu ievietot verdošā kālija permanganāta šķīdumā, pēc tādas procedūras Jūsu akvārija piederumus var uzskatīt par dezinficētiem. Es, protams, minu tikai pašu efektīvāko un vieglāk pieejamo iespēju.

Akvārija aprīkojumam ir nepieciešama, sava telpa ( atvilktne, plaukts un skapītis u.t.m.l.), kurā to uzglabāt. Atsevišķu telpu tiem iekārto, tamdēļ lai akvārija aprīkojumu, kāds nezinot, neizmantotu citādāk kā tiem ir paredzēts, piemēram, ar Jūsu stikla tīrāmo sūklīti, nenomazgā traukus. Par asiem priekšmetiem, manuprāt, man pat nav jāpaskaidro, ka tiem ir jāatrodas drošā vietā, kur tiem klāt netiks bērni, kā arī lai Jūs netīšām nesavainojat sevi. Elektroierīces, ieteicams uzglabāt atsevišķi, jo tās aizņem daudz vietas, kā arī nav ieteicams, tās bieži pārcilāt, kā arī tās Jums var traucēt, izvēloties sev nepieciešamos palīglīdzekļus no plaukta. Protams, neskaitot dienas gaismas vai kompaktās lampas, tās ir jāuzglabā, iepakojumā un tikai, tas nedrīkst likt plauktā, bez aizsargiepakojuma, jo tās tiek uzskatītas, ne tikai par bīstamām, bet arī par kaitīgām plīšanas gadījumā.

Iekārtojot, atsevišķu telpu savam akvārija aprīkojumam, es varu ieteikt ievērot sev vien zināmu kārtību, pēc kuras arī aprīkojumu izkārtot, līdz ar to Jūs panāksiet to, ka ņemot sūkli nesavainosieties ar šķērēm, kuras atstājāt zem sūklīša; pamanīsiet, ja kāds no priekšmetiem būs pazudis; ievērosiet vai kāds no priekšmetiem nav ņemts bez Jūsu ziņas, līdz ar to varēsiet veikt pārbaudi (vizuālu, ožas, taustes) vai aprīkojums nav izmantots, citiem mērķim.

No visa izlasītā mēs varam secināt, ka mums ir jāveido neliela aprīkojuma ekspluatācijas sistēma sev. Lai mēs ik reizi kad uzsākam darbu pie akvārijiem, mums nerastos problēmas ko atrast. Vienmēr pēc akvāriju kopšanas nomazgāsim aprīkojumu, sakārtosim to atpakaļ tam atvēlētajā vietā un neaiztiksim to bez vajadzības. Pēc akvārija tīrīšanas neaizmirsīsim nomazgāt rokas. Un jutīsimies droši, par savām mājām.

Nobeigumam es vēlētos Jums pateikties, ka izlasījāt šo tekstu un ceru, ka vismaz daļa no tā paliks Jums atmiņā un tas veicinās uzmanīgu attieksmi, pret apkārtējām lietām.

Raksta autors: Arturs Griķītis

Ziņot par pārkāpumu Uzzināt vairāk