Augu stādīšana
Šis raksts būs vairāk veltīts pašam stādīšanas procesam nekā augu augšanas apstākļiem, tāpēc informāciju par pareizu grunts izvēli, par ūdens ķīmiskajiem parametriem, par apgaismojumu būs jāmeklē citur.
Grunts
Ieklāj akvārijā grunti aptuveni 5 cm biezā slānī, to izlīdzinot sev vēlamā slīpumā un formā. Ja nepieciešams no sākuma zem grunts vai tās starpslāņos ieber speciālo augu mēslojumu vai jau pabeigtā gruntī iesprauž mēslojuma tabletes. Kā dabīgo mēslojumu var izmantot sagatavotu šim mērķim kūdru, melnzemi, puķu mēslojumu, kritušas koku lapas un māla bumbiņas. Varat kā dekorācijas izmantot piemērotus oļus un akmeņus.
Nedaudz par barības vielām: var izdalīt 2 lielas grupas: elementi, kurus augi patērē ļoti daudz un elementi, ko aug patērē maz un to lielāka koncentrācija būs nāvējoša:
- ogleklis (daudz) – ogļhidrātu veidā tiek izmantot enerģijas iegūšanai;
- skābeklis (daudz) – nodrošina augu elpošanu naktī;
- ūdeņradis ūdens formā (maz) – nepieciešams auga pamatfunkciju nodrošināšanai;
- amonjaks, nitrāti, sulfāti(daudz) – proteīnu sintēzei;
- fosfors (daudz) – veicina augu ziedēšanu;
- dzelzs (maz) – hloroplastu izveide.
Tāpat pie mazās devās nepieciešamiem elementiem var pieskaitīt varu, magniju, boru, cinku un kalciju.
Ja augam ātrāk nekā parasti paliek dzeltenas lapas tad iespējams, ka trūkst amonjaka, nitrātu vai sulfātu. Ja lapām paliek dzeltenas maliņas vai tās ir ļoti gaišas – trūkst dzelzs. Ja uz lapām ir dzelteni plankumi – trūkst dzelzs, magnija, fosfora.
Apgaismojums
Ieteicams augiem izmantot speciālu spektru lampas, apgaismojums 8-10 stundas diennaktī, var ņemt vērā arī istabas apgaismojumu – 1 stundas istabas gaisma + 8 stundas akvārija gaismas+1 istabas gaisma = 10 apgaismojuma stundas. Jāatceras, jo vairāk gaismas un jo mazāk gaismas, jo lielāka iespēja rasties aļģēm.
Akvārija novietojums un aprīkojums
Tas nedrīkst būt pa kājām, tas nedrīkst būt pie radiatora vai tiešos saules staros. Būs vajadzīgs sildītājs, tīkliņš zivtiņu ķeršanai, sifons, termometrs.
Augu pirkšana
Izmantojiet veikalā nopērkamos tropiskos augus, un nelieciet akvārijos augus no vietējam ūdenstilpnēm, jo ļoti bieži šie augi savā starpā nesadzīvo un mūsu klimatiskās joslas aukstā ūdens augiem un dzīvībai siltais tropiskais akvārijs būs vienkārši paradīze – ļoti strauji savairosies visdažādākās aļģes, mikroorganismi, parazīti un augi, kas pārņems visu akvāriju nogalinot akvārijā esošās zivtiņas un tropu augus. Tāpat arī tropu augi aug visu gadu, bet vietējiem augiem ir nepieciešams ziemas periods, kad tie nomet lapas un ieslīgst ziemas miegā, ja tā nebūs vietējie augi sāks pūt un bojās akvāriju.
Sākumā noskaidrojiet kādi ir ūdens parametri Jūsu akvārijā vai ūdenī ko liesiet akvārijā – izmantojiet veikalos esošos testerus lai noteiktu pH un gH līmeni. Tālāk jau parēķiniet un apdomājiet cik spēcīgs ir apgaismojums akvārijā – pameklējiet rakstus šajā lapā, tie palīdzēs jums tikt skaidrībā. Un tikai tagad ir laiks sākt meklēt un domāt kādus augus pirkt – konsultējieties ar draugiem, paziņām vai meklējiet internetā. Kad visu esat noskaidrojuši, ir laiks doties uz veikalu meklēt Jums piemērotos augus. Nepērciet augus, ja tie ir savītuši, netīri vai apauguši ar aļģēm.
Augu transportēšana
Augus ieliek tai pašā zivju maisiņā, ko jau izmantojat pērkot zivtiņas. Ūdeni klāt liet nevajag, augam jābūt pēc iespējas sausākam. Iepūtiet maisiņā gaisu ar elpu (CO2) un ielieciet tos izolētā vietā – kr tie nenosals, bet arī neizžūs; augi ir gatavi pat diezgan tālam pārbraucienam un spēj izturēt šādā veidā pat 10 dienas. Protams, jāatceras, ka jo trauslāks augs, jo mazāk tas izturēs, jo biezāks un cietāks, jo ilgāk tas izturēs. Ja maisiņā būs palicis ūdens augs noteikti būs sācis pūt.
Dažreiz iesaka augu ietīt mitrā avīzē vai salvetē, pēc pieredzes teikšu, ka īsiem pārbraucieniem tas noteikti der, bet ilgākā laikā augs sāks pūt un arī man nav ticības tipogrāfijas krāsu nekaitīgumam.
Augu apstrāde
Atvedot augu mājās ļaujiet tam sasilt līdz istabas temperatūrai, tālāk tas ir jāatmērcē vai jānomazgā siltā ūdenī – lai izvairītos no kaitēkļiem no citiem akvārijiem vai lai atbrīvotos no ķīmiskajām vielām ar ko augi apstrādāti. Nogrieziet vecās lapas, nolasiet gliemežus un to oliņas, notīriet visus gružus. Ja augs ir minerālvates podiņā, tad izņemiet to no tā, cenšoties nesabojāt saknītes, tāpat arī centieties šos veikala podiņus nelikt savā akvārijā, jo parasti minerālvate ir piesūcināta ar fosfora un nitrātu šķīdumiem, kas ļauj augama augt lielam, bet tai pat laikā spēj izsaukt aļģu uzliesmojumu jūsu akvārijā. Ieteicams arī augus pirms stādīšanas turēt karantīnā pāris dienas, lai redzētu vai patiešām tajos nav gliemežu.
Auga saknes
Dažbrīd rodas jautājums – vai augiem vajag un drīkst apgriezt saknes pirms stādīšanas? To var darīt, ja esat par to 100% pārliecināts. Tāpat mazgājot augu un tā saknītes nolasīsiet nopuvušās daļas, vai vajag saknes griezt... viss atkarīgs no auga – vienam tas veicinās ieaugšanos jaunā vidē, citam tas būs nāvējoši. Ļoti bieži saknes ir balts, ja tās ir brūnas vai melnas tās ir bojātas un drīzumā nopūs, piemēram, Valisnērijai un Nimfejai – Valisnērijai saknes var saīsināt tai nekaitējot, bet Nimfejai šāda procedūra var būt nāvējoša. Ir brūni melnas saknes, piemēram, Microsum pteropus, kam ir rizomu sakņu sistēma, kas ir jāstāda gruntī tikai pa daļai un tās nav jāapgriež. Tāpat arī nav jāapgriež peldošo augu saknes.
Pieņemsim, ka Jums viss ir (arī iztīrīts akvārijs un izmazgāta grunts) – tai skaitā augi, tad ir laiks gatavoties stādīšanai. Ieklājam grunti ar mēslojuma kārtām, un tālāk jau var stādīt augus – ir 2 varianti:
- ielejam akvārijā nedaudz silta ūdens ~10-15 cm un stādam augus;
- ielejam akvārijā ūdeni, nogremdējam tajā sildītāju un filtru, ieslēdzam tos un ļaujam darboties 3 dienas (var arī mazāk, atkarībā no akvārija tilpuma) – šajā laikā viss akvārija ūdens būs uzsilis un vienmērīgi apmaisījies, tāpat būs sasilusi arī grunts, līdz ar to pastāvēs mazāks risks nosaldēt augus vai to daļas, nepiemērotā ūdens temperatūrā vai tā slāņos.
Stādot augus jāievēro princips – lielie augi aizmugurē, mazie priekšā (tā kā esat noskaidrojuši kādus augus pērkat, tad ar šo problēmu viegli tiksiet galā). Protams, ka var stādīt augus arī savādāk, bet tas jau ir atkarīgs no jūsu izvēlētā akvārija iekārtojuma un dizaina. Tāpat vēl vien nerakstīts likums – stādot augus pa buntītēm kopā (kaut vai pa pāriem) tie augs labāk, nekā tie, kas izstādīti pa vienam.
Varētu augus pēc to stādīšanas principa sadalīt 4 grupās:
- peldošie augi – tos nestāda, bet vienkārši ieliek ūdenī, lai tie peldētu pa ūdens virsmu ar saknītēm uz leju (Lemna, Pistia);
- sakņu augi – augu saknes stāda gruntī apberot pilnībā ar grunti (Valisneria, Echinadorus);
- rizomu augi – augu saknes – rizomas, novieto uz grunts, tās neierokot vai tikai daļēji ierokot gruntī (Nuphar japonica; Microsum);
- augu zaru posmi – nogriezta augu daļa, parasti auga dzinuma galotnīte. Ieteicamais posma garums ~20cm, jo mazāki posmi, jo grūtāk augam iesakņoties un augt. Pirms stādīšanas nogriež spraudeņa galu un noņem vecās lapas, tālāk jau spraudeni stāda gruntī, kur tas iesakņosies un kļūs par pastāvīgu augu (Hygrophila, Limnophila).
Augus jāstāda ar saknēm uz leju, jo taisnāk tās vērstas uz leju, jo ātrāk augs iedzīvosies, var to stādīt arī slīpi, ievērojot to pašu principu – saknēm ir jābūt taisni vērstām. Saknes nedrīkst liekt, pārliekt, sasiet , sapiņķerēt vai iestādīt tā, lai tās nāktu no grunts ārā – augs diez vai iesakņosies un ātri vien ies bojā.
Augs nav jāstāda līdz ar lapu pamatni, labāk, lai sakņu un lapu savienojuma vieta jeb sīpoliņš ir virs grunts, vieglāk būs dīgt jaunām lapām un vecās lapas nepūs.
Grieztus augu posmus stāda tāpat kā augus ar saknēm, papildus stabilitātei var atstāt vienu lapu pāri pie pašas auga pamatnes, tālāk to apberot ar grunti zivīm būs grūtāk tos izraut vai arī var kātiņus ieliekt (dažbrīd tas ir pat ieteicami, jo augam ir lielāka virsma sakņu izveidei). Tāpat ļoti veiksmīgi var izmantot oļus vai akmeņus, ko sakrauj augam apkārt, neļaujot zivīm to izrakt, bet pastāv risks, ka tos vienkārši noraus.
Augu stādīšanas paņēmiens
Lai vai kā, bet laikam nav labāka instrumenta par paša rokām, tāpēc augu stādīšanu veic ar rokām. Centieties to izdarīt ar 1 roku – jo ilgāk trenējas, jo vieglāk tas izdodas. Var to darīt ar abām rokām vienlaicīgi, bet tad nav redzams, kas notiek akvārijā un kā augs tiek iestādīts.
Izrokam bedrīti vai grāvīti, ievietojam tajā augu, pieturam to un ar pirkstu galiem aizrušinām bedrīti ciet. Tikko augs turas gruntī laižam to vaļā un nolīdzinām līdz galam grunti.
3 pirkstu kombinācija
Satvēriens veidojas no vienas rokas 3 pirkstiem, kas tiek salikti pirkstu galos kopā – tāda kā neliela tūtīte:
Ņemam rokās augu – liekam to uz 2 kopā saliktiem pirkstiem ar saknītēm pret pirkstu galiem, lapām plaukstā. Saliekot pirkstus kopā, saknīte ir starp pirkstiem un tā nenāk ārā.:
Ja uzliksim auga saknes uz pirkstu galiem, tad saliekot pirkstus kopā saknītes būs ārā un šādi ievietojot augu gruntī, ja vēl raksim vai spēcīgāk iespiedīsim augu grunti tiks traumētas, nolauztas auga saknes un tas negribēs augt. NEPAREIZI!!!
Šādā veidā iespējams augus stādīt nemaz nerokot bedrītes gruntī – vienkārši paņemam augu, izvēlamies vietu akvārijā un iespiežam pirkstus (tie darbosies kā piltuve) gruntī augam vēlamajā dziļumā, atlaižam augu, aprušinām un izlīdzinām grunti – augs iestādīts! Tikai esiet uzmanīgi, ja izmantojat ass šķautņainu grunti – satraumēsiet pirkstus.
Augu aprūpe un kopšana
Bieži novērojams, ka tikko stādītiem augiem vecās lapas dzeltē vai paliek brūnas un lēnām nopūst – tas ir normāli, jo augs pielāgojas jaunajiem vides apstākļiem, tāpēc dažreiz ir pat ieteicams pirms stādīšanas nogriezt vairāk veco lapu, jo tas stimulēs jaunu lapu augšanu, kas būs piemērojušās tieši jūsu akvārija apstākļiem.
Tāpat ir jautājums cik lielus jāveido auga posmus vai kad griezt nost sānu dzinumus, lai tie spētu augt kā pastāvīgs augs:
- grieztajiem auga posmiem būt ieteicams būs 15-20 cm lieliem, lai tiem būtu pietiekamas barības rezerves un tie ātri iesakņotos;
- sānu dzinumi – tiek uzskatīts, ka tos var atdalīt no mātes auga kad augam ir vismaz 4 lielas lapiņas, 4 lapu žākļi vai sakņu sistēma ir 1/3 no paša dzinuma lieluma.
- var arī eksperimentēt, bet tad viss būs atkarīgs no jūsu veiksmes, akvārija vides piemērotības un zivtiņu intereses par auga izrakšanu.
Regulāri tīriet akvāriju un mainiet arī ūdeni – jo vairāk zivju jo biežāk un lielākās porcijās maina ūdeni, ja zivju vispār nav tad var iztikt pat ar nelielu (līdz 10%) ūdens maiņu mēnesī. Notīriet stiklus, notīriet augu lapas, izsifonējiet grunti, sifonu turot pāris cm virs grunts, lai neizrautu augus; nogrieziet auga vecās un bojātas lapas. Mainot ūdeni tāpat sekojiet, lai tajā nebūtu hlora vai rūsas (var nostādināt ūdeni vai izmantot ķīmiskāspiedevas) un tas būtu tādā paša temperatūrā kā akvārija esošais ūdens.
Ja izmantojat grunts mēslojumu to ieklājot kā papildus grunts slāni, tad papildus mēslošana nav nepieciešama aptuveni 3 gadus. Ja nē – varat izmantot šķidro mēslojumu vai mēslojuma tabletes, atkarība no auga veida tik bieži un daudz ka noteikts lietošanas instrukcijā.
Varat izmantot arī CO2 piedevu, lai uzlabotu augu augšanu 5-15mg/l, bet nekad nepārdozējiet to, jo tas nogalinās zivtiņas, liekot tām noslāpt vai mirt no straujām pH svārstībām. Ieteikumi:
- neizmantojiet sistēmas, kurās nav iespējams dozēt CO2 padevi vai daudzumu;
- neizmantojiet sistēmas, kuras nevar uz nakti izslēgt;
- neizmantojiet īslaicīgus momentānus CO2 avotus, piemēram, minerālūdeni.
Augi podiņos
Par veikala podiņiem jau rakstīju iepriekš, to klātbūtne akvārija nav ieteicama to augstās ķīmisko vielu koncentrācijas dēļ. Bet var stādīt augus podiņos, kurus tālāk ierok gruntī vai vienkārši izvieto akvārijā, kāpēc to dara:
- lai veidotu noteiktu akvārija dizainu un izskatu;
- iespējams augus stādīt dažādos līmeņos, veidojot, piemēram, Holandes akvāriju;
- lai zivis tos neizrautu vai nebojātu rokoties pa grunti;
- iespējams augu tieši nodrošināt ar mēslojumu.
Kā mēslojumu var izmantot visdažādākos zemes maisījumus: var specialo grunts maisījumu, melnzemi, kūdru, kompostu, istabas puķu zemi utt. Parasti izvēlas māla vai plastmasas podiņu ar caurumiņu apakša, lai būtu ūdens cirkulācija. Podiņā iepilda sākuma palielākus oļus 1 slānī, tad mēslojumu, piemēram, kūdru ¼, tad melnzemi ¼, iestāda augu un pārējo pieber ar akvārija grunts oļiem. Šīs kārtu kombinācijas un biezumi var būt visdažādākie, atkarība no jums pieejamajiem materiāliem un auga vajadzībām. Podiņu parasti novieto uz podesta – kaut vai uz 2 akmentiņiem, lai tam apakšā būtu brīvs ūdens slānis un ūdens cirkulētu.
Ieteikumi no www.tropica.dk
Tālāk informācija no augu ražotajiem un tirgotajiem, jo mans viedoklis ir tikai mans, bet nepieciešams arī noskaidrot ko saka šīs nozares speciālisti.
Vairums augu tiek tirgoti podiņos ar minerālvati, lai pasargātu augus un nodrošinātu to saknēm ideālu vidi. Stādot augus minerālvati ir jānoņem.
Podiņu ir viegli noņemt to saspiežot (ka tas redzams pirmajā attēlā) un uzmanīgi atbrīvojot saknes, visa minerālvate ir jānoņem. Tikko augs ir atbrīvots, tā saknes ir jānotīra un jāiztaisno un to var stādīt akvārija gruntī.
Ja saknes ir ļoti garas un tās nav iespējams iestādīt taisni, tad tās var ar šķērēm vai nazi nogriezt. Ir ļoti svarīgi precīzi iestādīt augu, jo tas var viegli sākt pūt, ja saknes būs savēlušās.
Mazus, cieši saaugušus augus, kā piemēram Lilaeopsis ir grūti iestādīt, ja visa minerālvate ir noņemta. Tāpēc minerālvati noņemt tikai no apakšas to nogriežot, augus kopā ar minerālvates riņķi ap tiem stāda akvārijā. Tikko augs būs iesakņojies minerālvati izņem no akvārija.
Pirms augus stādīšanas tiem ir jānogriež vecās un bojātās lapas, tas padarīs augu skaistāku un ātrāk sāks augt jaunas lapas, kas jau būs pielāgojušās jūsu akvārija apstākļiem (ūdens ķīmiskajam sastāvam un gaismai).
Augs | Ieteikumi |
Hygrophila, Alternanthera, Nesaea | Noņemiet minerālvates podiņu, atbrīvojot saknes. Augus stādiet nelielās atstarpēs vienu no otra. Kad augs būs paaudzies varat nogriezt tā dzinumiem galus un stādīt tos gruntī. |
Cabomba, Egeria | Noņemiet apakšējās lapiņas, lai ir kātiņš un stādiet tā, lai zemākās lapiņas ir gruntī. Augus stādiet ar nelieliem intervāliem. Kad sāk veidoties jauni dzinumi, tos var nogriezt un stādīt gruntī. |
Aponogeton, Nymphaea | Noņemiet minerālvates podiņu. Pirms stādīšanas nogrieziet vecās lapas pie to pamatnes. Auga saknes gums ir jāstāda gruntī, bet tā zarojumam ir jābūt virs grunts. Saknes gumu var uzglabāt, to nestādot, 2-4 mēnešus dubļos nedaudz vēsākā vietā. |
Anubias, Microsorum | Noņemiet uzmanīgi minerālvates podiņu. Šiem augiem ir rizomu sakņu sistēma, kas ir tikai daļēji vai vispār nav jārok gruntī, jo savādāk tā sapūs. Augus var stiprināt pie akmeņiem vai saknem un saknes var apgriezt. |
Echinodorus | Uzmanīgi noņemiet minerālvates podiņu. Nogrieziet visas ārējās lapas, jo tās nomirs jebkurā variantā un tādejādi augs ātrāk veidos jaunas lapas, kas būs piemērotas konkrētā akvārija videi. Saknes var apgriezt. Lapas grieziet nost pie to pamatnes. Nogrieziet sānu dzinumus un stādiet tos gruntī kā atsevišķus augus. |
Cryptocoryne | Noņemiet uzmanīgi minerālvates podiņu. Nogrieziet visas slimās lapas pie to pamatnes. Stādiet augus ar nelieliem intervāliem. Saknes gumam jābūt gruntī, sadalījuma žāklim virs grunts. |
Glossostigma, Hemianthus | Nogrieziet minerālvati no apakšas un veidojiet/ atstājiet aptuveni 1 cm lielus vates gredzenus ap augu. Izmantojiet šo vates gredzenu kā enkuru, kas noturēs augu uz grunts. No viena podiņa iespējams izveidot 4-8 augu grupas, stādiet šīs augu grupiņas ar intervāliem. Augus apgriež ar šķērēm kā zālāju. |
Marsilea, Elocharis | Nogrieziet minerālvati no apakšas un veidojiet/ atstājiet aptuveni 1 cm lielus vates gredzenus ap augu. Izmantojiet šo vates gredzenu kā enkuru, kas noturēs augu uz grunts. Tālāk apgrieziet augu tik daudz, ka virs vates paliek ~1 cm, augs ātri veidos jaunas akvārija videi (vai zemūdens videi) piemērotas lapiņas. No viena podiņa var izveidot 4-8 augu grupas, stāda ar intervāliem un pēc nepieciešamības apgriež ar šķērēm. |
Valisneria, Lilaeopsis | Noņemiet uzmanīgi minerālvates podiņu, nogrieziet slimās lapas. Augus stāda pa vienam nelielos intervālos. Apgriežot lapas griež pie to pamatnes. |
Salvinia, Ceratophyllum | Ielieciet augu, lai tas peld. Ceratophyllum var stādīt arī gruntī. |
Riccia, Monosolenium | Var izmantot ka peldošo augu vai stiprināt pie akmeņiem vai saknēm, kur tie veidos biezu paklāju. Apgriez ar šķērēm. |
Crinum | Izņemiet gumu uzmanīgi no minerālvates, nogrieziet slimās lapas pie to pamatnes. Gumam pa daļai ir jābūt virs grunts. |
Cladophora, Ceratopteris | Augu var izmantot dažādos veidos, tāpēc meklējiet informāciju internetā, mūsu mājas lapā. |
Raksta autors Normunds Griķītis