Ancistrus

Ancistrusu dzimta (Ancistrus) – viena no lielākajām samveidīgo kārtām (Siluriformes): pēc 2013.gada datiem, tajā ir vairāk kā 60 pastāvīgu zivju veidu (kurās ir sinonīmu vai vēl ne līdz galam izvērtētām aptuveni 100).

Izcelsmes areāls liels, iekļaujot lielāko daļu Centrālās un Dienvidamerikas. Atbilstoši šīm zivīm raksturīgie biotopi: no straujām līdz lēni plūstošām upēm ar tīru, skābekli bagātu ūdeni, kurā daudz kritušu koku, kas lieliski noder kā slēptuves.

Zootirdzniecībā sastopami 2 ancistrusi – parastais (A.dolichopterus) un zvaigžņu (A.hoplogenus) un to variācijas (albīnie, zelta, plīvurspuru, leoparda un citi). Tie ir mazprasīgi, miermīlīgi un cenā pieejami sami, kuri iederas gan iesācēju, gan selekcionāru akvārijos. Retu zivju kolekcionāri var apskatīt ārzemju tropisko zivju firmu piedāvājumu A.tamboensis, A.claro, A.sp. LDA044, A.sp.L338, A.sp.Rio Mamore un citas, protams, šo zivju cenas ir reizes 3-4 dārgākas.

Zvaigžņu ancistrus (A.hoplogenus)

Šīs dzimtas etalons ir A.dolichopterus – aborigēns no Brazīlijas, Peru, Venecuēlas, kuru mūsu valstī ieveda pirms aptuveni 30 gadiem un ātri pateicoties miermīlīgam raksturam, vieglai uzturēšanai un vienkāršai pavairošanai ātri kļuva populārs.

Zelta Leopards (Ancistrus dolichopterus)

Akvāriju kultūrā parastā ancistrusa samu esamību daudzi apšauba, piemēram, A.Erenburgs (My Tropical Fish, 2006) raksta: “Tas, kas šobrīd peld akvāriju turētāju akvārijos- ir vairāku tuvradniecisku ancistrusu krustošanas rezultāts, starp kuriem dolihopterusa nav.”

Albīns ancistrus

Parastais ancistrus – salīdzinoši liela zivs, kura labvēlīgos apstākļos izaug 10-15cm gara, mātītes parasti pusotru reizi mazākas. Tomēr šie sami veiksmīgi iekļaujas arī mazos akvārijos. Pārim pilnībā pietiek ar 60l akvāriju, grupai piemērots būs 200-300l akvārijs. Kaut gan patiesībā ancistrusam nebūs svarīgs tik ļoti akvārija tilpums kā kopēja grunts platība un slēpņu skaits.

Zivs izteikti miermīlīga un dzīvo tikai uztraucoties par savām problēmām. Ja arī gadās kādi konflikti, tad tikai akvārija īpašnieka vainas dēļ, kas nav parūpējies par pietiekamu slēpņu skaitu visām zivīm.

Vienkāršākā slēptuve samam ir plastikāta cauruļu atgriezumi diametrā 4-6cm, garumā 10-15cm. Tāpat piemēroti ir keramikas puķu podi vai caurules. Vēl labāk izmantot atbilstoša izmēra dobas koka saknes.

Turēšanas apstākļiem nav būtiskas nozīmes: varat tos turēt istabas temperatūras akvārijā vai pat kopā ar diskusiem, kur temperatūra ir 28-300C. Ūdens ķīmiskiem parametriem ar nav būtiska nozīme – mīksts ūdens, cits, skābs vai sārmains – šim samiņam tas tik pat kā vienalga gan ikdienā, gan arī nārstam. Galvenais, lai ūdens tīrs, regulāri mainīts un pietiekami daudz skābekļa kaut vai no filtra radītās straumes.

Arī ar barību problēmu nav, ja vien nedomājat, ka samam pietiks tik ar akvārija aļģēm vien. Vispār domāt, ka ancistrusi būs nerimstoši cīnītāji pret aļģēm ir nolemt sevi veltām cerībām. Ne no diegveida aļģēm, ne melnās bārdas samiņi neizglābs. Tāpat arī zaļaļģes vai brūnaļģes nebūs mīļākā barība, varbūt nedaudz pagrauzīs un viss. Vienā vārdā ancistrus nav tīrīšanas aģents un arī turpmāk pašiem būs jātīra akvārijs. Un barība būs līdzīga citām zivīm- dzīvā barība, saldēti kāpuri, granulas, pārslas un tabletes, tik jāatceras, ka samiņi dzīvo uz grunts un tur arī uzņems barību, tāpēc barībai jābūt grimstošai.

Ancistrusiem raksturīga morfoloģiska un uzvedības hierarhija. Dominējošais tēviņš – pats lielākais, kontrastains un ūsains, pie kam pēc katra nārsta ragainās ūsas kļūst lielākas un kuplākas. Pārējie tēviņi ir mazāki un mazāk tiem ūsaino ragu. Mātītēm vispār nav ūsu vai tikai mazi to piedēkļi.

Alfa tēviņš

No 1,5-2 gadus veciem tēviņiem var gaidīt ģimenes pieaugumu. Pusaugu samiem praktiski nav dzimumu atšķirību – tēviņiem raksturīgie ragi parādās tikai otrā pusgadā un lai veidotos pāris, sākotnēji akvārijā jātur vismaz 5-6 zivis.

Ancistrusi nārsto slēptuvēs. Ja tas noticis kopējā akvārijā, tad ligzdu ieteicams pārcelt uz citu akvāriju. Tēviņš (tieši viņš rūpējas par ikriem) parasti viegli pārcieš šādu migrāciju un arī 2-2,5mm lieliem oranži dzelteniem ikriem tas nekaitēs, ja vien tos neturēsiet ilgstoši ārpus ūdens.

Embriju attīstība ilgst 4-6 diennaktis. Vēl pēc 3-4 diennaktīm mazuļi pamet slēptuvi un sāk meklēt barību.

Bet ja nārsts nav noticis, arī nekas, ancistrusi dzīvo salīdzinoši ilgi: 6-8 gadus vai pat ilgāk. Pie kam slimo sami reti un vēl jo retāk kāds tos apbižo.

Tulkoja: normunds.grikitis@gmail.com

Autors: В.Милославский

Ziņot par pārkāpumu Uzzināt vairāk