Dažādu sugu barbusu īss raksturojums

Barbus arulius


Zinātniskais nosaukums: Barbus arulius (Jerdosn, 1849)

Ierastais nosaukums: Barbus Arulis            

Sinonīmi: Arulis Barb, Longfin Barb, Prachglanzbarbe       

Izcelsme no: Indija. Parasti tās tiek eksportētas no Indonēzijas, Taivānas un Singapūras, kur tiek kultivētas arī šīs zivs albīnās formas.    

Dzimuma atšķirības: tēviņš ir lielāks par mātīti, tā muguras spura ir izstiepta un atgādina karogu, kas veidots no 4 stariem, kas parasti lielāki par pašu spuru. Mātītes ir mazākas, apaļākas un mazāk spilgtas.

Maksimālais izmērs: līdz 12-14 cm

Līdzinās: -     

Aprūpe: apstākļi līdzīgi kā citiem barbusiem, zivtiņa nav prasīga un mierīgi dzīvos pat 20 l akvārijā, bet tad aberācija un filtrs ir obligāts. Ieteicams zivtiņu turēt vismaz 100 l akvārijā, kurā būs pietiekami vietas straujām peldēm. Ieteicams bariņš no 5-9 zivtiņām. Tēviņi mierīgi sadzīvo un pa retam sarīko krāšņu izrādīšanās turnīru.

Barošana: ēd visa veida barību, ir jāuzmanās no zivtiņu pārbarošanas. Ja barībā iekļausiet arī zaļumus, arulius akvārija augus neaiztiks.

Ūdens parametri: pH > 6,0, GH <100

Temperatūra: 22-240

Vairošana: akvārijs 50-100 l, GH 2-100, pH 6,3-6,8, temperatūra 24-280. Ūdens līmenis 20-30 cm. Iznērš aptuveni 500 ikrus (parasti gan tikai 100), to inkubācijas periods 30-40 stundas. Mazuļi izšķiļas jau pietiekami lieli, lai tos sāktu barot ar artēmiju, bet tālāka to augšana ir lēna. Ir novēroti arī nārsta gadījumi kopējā akvārijā, ja tajos ir ļoti daudz augu, tad nārsts norit augos, kur mazuļi arī slēpjas un aug līdz pusaugu vecumam. Parasti nārsts neizdodas, jo akvārijs ir par mazu un zivs ir ļoti bailīga.

Piezīmes: zivtiņas ir miermīlīgas un dzīvos kopā ar vairumu citu sugu zivtiņu, pat maza izmēra, piemēram, kardināli, danio rerio vai cihlīdām, piemēram, akarām.

Ugunīgais barbuss - Barbus conchonius

Ugunīgais barbuss - Barbus conchonius

Zinātniskais nosaukums: Barbus conchonius (Hamilton-Buchanan, 1822)

Ierastais nosaukums: Ugunīgais barbuss, Rosy barb, Prachtbarbe 

Izcelsme no: Ziemeļindija, Bengālija            

Dzimuma atšķirības: tēviņi ir koši sarkani. Muguriņa ar zeltaini spīdumu, krūšu un anālā spura tumši. Muguras spuras virsotne melna. Pēdējā laikā ir radītas plīvurspuru formas ar izteikti spilgtu krāsu. Mātītēm ir sudraboti brūni – zaļa krāsa.

Maksimālais izmērs: līdz 15 cm, akvārijos – 6-8 cm

Līdzinās: -     

Aprūpe: tādi pati kā citiem barbusiem

Barošana: visēdāja

Ūdens parametri: pH <6,5-7,5, GH < 150-200

Temperatūra: 18-250C, var īslaicīgi izturēt 12-150C

Vairošana: zivtiņa ir gatava vairoties 6-8 mēnešu vecumā. Pirms nārsta vaisliniekus 7-10 dienas tur atsevišķi un baro ar daudzveidīgu barību. Nārsts ir pa pāriem vai nelielās grupās (2 tēviņi uz 1 mātīti). Nārsta akvārijs 20-60 l, ūdens līmenis 15 cm. Virs grunts uzstāda sietiņu. Ūdens parametri: GH <100, pH ~7, temperatūra 24-270C. Vaisliniekus akvārijā ievieto vakarā un nārsts sāksies rītausmā. 2 stundu laikā mātīte iznērsīs 200-500 ikru. Pēc nārsta ieteicams nomainīt pusi ūdens. Inkubācijas periods 20-36 stundas, un vēl pēc 3-4 dienām mazuļi sāk peldēt. Obligāti nepieciešama ūdens filtrācija un regulāra maiņa.

Piezīmes: zivtiņa ir miermīlīga un sadzīvo ar jebkurām miermīlīgām zivīm. Turēšana vēlama grupās plašā akvārijā ar labu filtrāciju un aerāciju. Reizi nedēļā nepieciešamas veikt ¼ ūdens maiņas. Ir sastopamas arī ugunīgā barbusa plīvurspuru selekcijas forma. Zeltainas barbus ir ugunīgā barbusa selekcijas forma, kas ir sastopama arī ar plīvusrspurām. Veido hibrīdus ar B.ticto, B.nigrofasciatus, līdz ar to tiek iegūtas jaunas formas, piemēram, B. Spec. Var. Ticto tiek iegūta koši zeltaini sarkana forma ar lielām zvīņām, ķermenis ar zelta spīdumu, melnām svītriņām, vēderiņš sudrabots, muguras un anālā spura tēviņiem melni, mātītēm gaišāki (sākotnējai formai tie ir gaiši). Hibrīdiem ar B. Stoliczkae ai žaunu vākiem ir tumšāks plankums, bet pie asts spuras zeltīti gaišš plankums, zeltaini-dzeltens ķermenis ar sudrabotām zvīņām. B. Nigrofasciatus hibrīdiem ir melna ķermeņa krāsa ar sarkani-melnu krāsu un violetu spīdumu un melnām spurām.

Barbuss klauns – Barbus everetti

Barbuss klauns – Barbus everetti

Zinātniskais nosaukums: Barbus everetti (Boulenger, 1894)

Ierastais nosaukums: Evereta barbuss, Barbuss klauns, Clown barb, Clownbarbe            

Izcelsme no: Singapūra, Borneo, Dienvidķīnas salas           

Dzimuma atšķirības:tēviņš ir slaidāks un spilgtākas krāsas

Maksimālais izmērs: līdz 13 cm

Līdzinās: -     

Aprūpe: parasti uzturas akvārija apakšējos slāņos, vēlams akvārijs sākot no 100 l

Barošana: visēdāji, bet obligāti jāiekļauj barībā zaļumi

Ūdens parametri: GH <200 (ieteicams līdz 120), pH 6,5-7

Temperatūra: 22-250C

Vairošana: dzimuma briedums iestājas 8-10 mēnešu vecumā. Pirms nārsta vaislinieki jātur 2-3 nedēļas atsevišķi, to barībai ir jābūt daudzveidīgai, iekļaujot zaļumus (salāta lapas). Nārsta akvārijs vismaz 50 l, kura garums ir 50-80 cm ar zemu ūdens līmeni. Uz grunts uzstāda sietiņu, iestāda arī pāris augus. Ūdens parametri: GH 6-120, pH 6,6-7, temperatūra 25-270C. Parasti iznērš 200-300 ikrus, kuru inkubācijas periods 40 stundas, pēc 5 diennaktīm mazuļi sāk peldēt.

Piezīmes: miermīlīga bara zivtiņa.

Filamentoza barbuss - Barbus filamentosa

Zinātniskais nosaukums: Barbus filamentosus (Cuvier et Valenciennes, 1844)

Ierastais nosaukums: Olīvkrāsas klauns, Black Spot Barb, Filament Barb, Schwrzfleckbarbe

Izcelsme no: Indijas, Šrilankas

Dzimuma atšķirības: mātītes ir mazākas un apaļākas par tēviņiem

Maksimālais izmērs: līdz 15 cm

Līdzinās: -     

Aprūpe: turēšanas apstākļi kā visiem barbusiem; nepieciešams plašs akvārijs.

Barošana: visēdāji, vēlams barot arī ar zaļumiem

Ūdens parametri: GH <150, pH 6,5-7,5

Temperatūra: 21-240C, neiztur zemākas temperatūras par 180C

Vairošana: dzimuma briedums iestājas pusotra gada vecumā. Nārsta akvārijam jābūt plašam 50-200 l ar ūdens līmeni 25-40 cm, ieteicams ievietot 2 tēviņus kopā ar 4 mātītēm. Ūdens parametri: GH 4-60 (līdz 100), pH 6,5-7,2, temperatūra 24-280C. Virs grunts izvieto sietiņu, pie kā stiprina nelielu augu kušķīti – nārsts parasti norisinās augos tuvu ūdens virsmai. Parasti iznērš 300-500 dzeltenus ikrus, kuru inkubācijas periods 40-48 stundas un mazuļi sāk peldēt pēc 2-3 dienām.

Piezīmes: ļoti miermīlīga zivtiņa. Mazuļiem ir dzeltenā krāsā ar 3-4 svītrām, kas pazūd sasniedzot 4-6 cm lielumu. Sākumā šī iemesla dēļ tas pats autors 1844.g. mazuļus nodēvēja par pastāvīgu sugu – B.mahecola.

Barbus holotaenia

Zinātniskais nosaukums: Barbus holotaenia (Boulenger, 1904)

Ierastais nosaukums: holotaenijas barbuss, Spotscale barb, African Spot Scale barb, Vollstreifenbarbe, Afrikanische Langsstrichbarbe          

Izcelsme no: Ziemeļāfrika no Kamerūnas līdz Angolai

Dzimuma atšķirības: tēviņš ir mazāks un slaidāk nekā mātīte

Maksimālais izmērs: līdz 12 cm, parasti akvārijos 5-8 cm

Līdzinās: -     

Aprūpe: tādi pati kā citiem barbusiem, plašs akvārijs (vismaz 60 l).

Barošana: visēdāja

Ūdens parametri: GH 4-150, pH 6,5-7,2

Temperatūra: 22-260C

Vairošana: dzimuma briedumu sasniedz 8 mēnešu vecumā. Nārsta akvārijs vismaz 30-40 l liels. Ūdens parametri: GH 2-40, pH 6-6,5, temperatūra 23-280C. Parasti iznērš aptuveni 100-250 ikrus, kuru inkubācijas periods 20-40 stundas, mazuļi sāks peldēt pēc 4 diennaktīm

Piezīmes: ļoti miermīlīgas zivtiņas.

Krusta barbuss – Barbus lateristriga

Zinātniskais nosaukums: Barbus lateristriga (Cuvier et Valenciennes, 1842)

Ierastais nosaukums: Krusta barbuss, T-Barb, Spanner Barb, Sshwarzbandfleckbarbe     

Izcelsme no: Malaizijas pussala, Taivāna, Singapūra, Zonda salas

Dzimuma atšķirības: tēviņš ir slaidāks, spilgtākās krāsās, muguras spura pie pamatnes ir tumši sarkana

Maksimālais izmērs: viens no lielajiem barbusiem, savvaļā izaug līdz 20 cm, akvārijos parasti līdz 12 cm.

Līdzinās: -     

Aprūpe: tādi pati kā citiem barbusiem, vēlams liels plašs akvārijs, sākot no 100 l,

Barošana: visēdāja

Ūdens parametri: -

Temperatūra: 22-250C

Vairošana: Dzimuma briedums iestājas aptuveni 11 mēnešu vecumā, bet bieži ne ātrāk kā 2 gadu vecumā. Nārsta akvārijam jābūt lielam, vismaz 100 l ar ūdens līmeni ~40 cm. Pirms nārsta vaisliniekus 2-3 nedēļas tur nošķirti. Ieteicamā nārsta kombinācija: 1 tēviņš, 2 mātītes. Ūdens parametri: GH 6-120, pH 6,8-7,2, temperatūra 26-280C. Parasti iznērš ~500 ikrus, kuru inkubācijas periods ir 40-48 stundas, mazuļi sāk peldēt pēc 5 diennaktīm.

Piezīmes: ieteicams turēt kopā ar līdzīga izmēra zivīm. Mazuļiem ir atšķirīgs krāsojums: oranži-zaļa mugura, zeltaini-dzelteni sāni, vēders oranžs, tāpēc sākumā tie tika nodēvēti par atsevišķi barbusu sugu – B.zelleri.

Melnais barbuss – Barbus nigrofasciatus

Zinātniskais nosaukums: Barbus nigrofasciatus (Gunther, 1868)

Ierastais nosaukums: Melnais barbuss, Black Ruby Barb, Purputkopfbarbe

Izcelsme no: Šrilankas dienvidi

Dzimuma atšķirības: tēviņu purniņš ir koši sarkans, aizmugure samtaini melna, muguras spura melna, anālā spura – sarkani melna. Jaunuļi un mātītes dzelteni-pelēkā krāsā ar 3-4 vertikālām pelēki-melnām svītrām. Mātītes ir apaļākas, tēviņš ir lielāks ar izteikti platāku ķermeni

Maksimālais izmērs:  4-7 cm

Līdzinās: -      

Aprūpe: tādi pati kā citiem barbusiem, ieteicams liels, plašs akvārijs, kas cieši nostādīts ar augiem un tumšu grunti. Ieteicama saules gaisma.

Barošana: visēdāja

Ūdens parametri: GH līdz 150, pH 6,5-7,0

Temperatūra: 22-250C

Vairošana: dzimuma briedums iestājas 7-11 mēnešu vecumā. Pirms nārsta vaisliniekus 7-12 dienas tur nošķirti. Nārsta akvārijs 10-25 l ar ūdens līmeni 8-10 cm. Ūdens parametri: GH 4-80, pH 6,5-7,2, temperatūra 26-280C. Ieteicams nārstam izmantot 1,5-2 mēnešus vecākus tēviņus par mātītēm. Uz grunts uzstāda sietiņu ikru atsijāšanai. Izmanto smalklapu augus vai javas sūnu. Ūdenim pievieno alkšņu čiekuru uzlējumu, līdz ūdens kļūst dzintardzeltens. Vaisliniekus ielaiž nārsta akvārijā vakarā, nārsts parasti sākas agri no rīta uzreiz pēc saullēkta. Parasti iznērš 100-500 ikrus, kuru inkubācijas periods ir 24 stundas, pēc 3 diennaktīm mazuļi sāk peldēt. Starp nārstiem ieteicami lieli pārtraukumi.

Piezīmes: miermīlīgas zivtiņas, kas sadzīvo ar jebkurām sava izmēra zivīm. Ir arī selekcijas forma, kurai ir sarkana galva, bet ķermenis un spuras ir melnas, tāpat ir izveidota plīvurspuru forma.

Barbus oligolepis

Zinātniskais nosaukums: Barbus oligolepis (Bleeker, 1853)

Ierastais nosaukums: Salu ūsainis, Cheker Barb, Checkered Barb, Eilandbarbe   

Izcelsme no: Sumatra un tās tuvējas salas

Dzimuma atšķirības: tēviņi ir lielāki, muguras un astes spura ur sarkani ar tumšu maliņu. Mātītes ir pelēki-brūnas ar caurspīdīgām spuriņām, ir melni plankumiņi pa vidu visa ķermeņa garumā

Maksimālais izmērs: līdz 5 cm

Līdzinās: -     

Aprūpe: tādi pati kā citiem barbusiem, ieteicams to turēt nelielās grupās

Barošana: visēdāja, ļoti labprāt uzlasa barību no grunts

Ūdens parametri: GH < 200, pH 6,2-7,5

Temperatūra: 20-250C

Vairošana: dzimuma briedums 5-9 mēnešu vecumā. Pāru vai grupu nārsts, 3-20 l akvārijā, kurā ūdens līmenis ir 10-20 cm. Ieteicama ūdens maisījums no svaiga un jau esoša akvārija ūdens, attiecībā 1:1. Ūdens parametri: GH 4-60, pH 6-7, temperatūra 24-280C, ieteicams izmantot smalklapu augus vai peldošus augus vai augu saknes. Parasti iznērš 50-200 ikrus, kuru inkubācijas periods ir 24-50 stundas. Mazuļi sāk peldēt pēc 3-5 diennaktīm. Parasti zivtiņas vairo līdz 2 gadu vecumam.

Piezīmes: miermīlīga zivtiņa. Pastāv arī albīna un plīvurspuru forma.

Piecsvītru barbuss - Barbus pentazona

Zinātniskais nosaukums: Barbus pentazona (Boulenger, 1894)

Ierastais nosaukums: Piecsvītru barbuss, Pentazona Barb, Five Banded Barb, Funfgurtelbarbe

Izcelsme no: Malaizija, Singapūra, Borneo, Sumatra

Dzimuma atšķirības: tēviņi ir slaidāki un spilgtākā krāsā

Maksimālais izmērs: līdz 5 cm

Līdzinās: -     

Aprūpe: tādi pati kā citiem barbusiem. Akvārijs vismaz 40 l liels.

Barošana: visēdāja

Ūdens parametri: GH 4-150, pH 7,0

Temperatūra: 20-250C

Vairošana: dzimuma briedums iestājas 7-9 mēnešu vecumā. Pirms nārsta vaisliniekus 1-2 nedēļas tur nošķirti. Nārsta akvārijs 15-30 l ar ūdens līmeni 15 cm grunts sietiņu, nelielu aerāciju un augiem. Nārsta rezultātu ietekmē vaislinieku barības daudzveidība un sagatavošana. Viena no grūtākām pavairojamām barbusu sugām. Ūdens parametri: GH 2-40, pH 6-7, temperatūra 270C. Parasti iznērš 100-300 ikrus, kuru inkubācijas periods 24-36 stundas, mazuļi sāk peldēt pēc 5 diennaktīm.

Piezīmes: miermīlīga bara zivtiņa.

Barbus phutunio


Zinātniskais nosaukums: Barbus phutunio (Hamilton-Buchanan, 1822)

Ierastais nosaukums: Dwarft barb, Zwergbarbe     

Izcelsme no: Austrumindija, Ziemeļ-austurumu Bengālija, Šrilanka

Dzimuma atšķirības: tēviņš ir slaidāks, krūšu spuras sarkanas. Mātītes ir apaļākas ar dzeltenām krūšu spurām.

Maksimālais izmērs:4-5 cm

Līdzinās: -     

Aprūpe: tādi pati kā citiem barbusiem

Barošana: visēdāja

Ūdens parametri: -

Temperatūra: 21-240C

Vairošana: nārsta akvārijs 10-20 l. Ūdens parametri: GH 60, pH 6,8-7,2, temperatūra 24-260C. Ne sevišķi produktīva zivs, parasti iznērš ~100 ikrus, kuru inkubācijas periods 24-30 stundas

Piezīmes: miermīlīga bara zivtiņa

Barbus schwanefeldi

Zinātniskais nosaukums: Barbus schwanefeldi (Bleeker, 1853)

Ierastais nosaukums: Tinfoil Barb, Schwanefeld’s Barb, Schwanefeldibarbe, Brassenbarbe        

Izcelsme no: Taivāna, Malaka, Sumatra, Borneo

Dzimuma atšķirības: nav noteiktas

Maksimālais izmērs: līdz 35 cm, kaut gan akvārijos ir mazāks

Līdzinās: -     

Aprūpe: tādi pati kā citiem barbusiem, plašs akvārijs vismaz 100 l

Barošana: visēdāja

Ūdens parametri: GH 6-180, pH 7

Temperatūra: 22-25°C

Vairošana: tādai pati kā citiem barbusiem, ieteicami sīklapu augi, parasti iznērš ~ 3000 ikru

Piezīmes: liela izmēra miermīlīga zivtiņa, ir arī zelta forma (kā attēlā redzamā).

Zaļais barbuss – Barbus semifasciolatus

Zinātniskais nosaukums: Barbus semifasciolatus (Gunther, 1868)

Ierastais nosaukums: Zaļais barbuss, Green Barb, Gold Barb, Golden barb, Half-banded barb, Vietnamesische Messingbarbe, Messingbarbe

Izcelsme no: dzīvo Ķīnas dienvidos, dienvidu- rietumos; Vjetnamā

Dzimuma atšķirības:dzelteni – zaļš ar zeltainu toni ar nesimetriski izvietotām tumšām svītrām. Mugura ir tumšāk par ķermeni. Tēviņš ir košāks un slaidāks par mātītēm.

Maksimālais izmērs:7 cm

Līdzinās: -     

Aprūpe: tādi pati kā pērējiem bambusiem, akvārijs sākot no 40 l, ieteicama 1/5 ūdens maiņa nedēļā. Zivtiņa parasti uzturas vidējos un zemākos ūdens līmeņos.

Barošana: visēdāja

Ūdens parametri: -

Temperatūra: 18-240 C

Vairošana: . Briedumu sasniedz pēc 8-11 mēnešiem. Nārsta akvārijs 20-40 l, ar ūdens daudzumu 20-30 cm. Nārsts pa pāriem vai mazās grupās. Ūdens cietība 4-200, pH 6,5-7,5, ūdens temperatūra 22-270C. Parasti iznērš aptuveni 200 ikrus. Inkubācijas eriods 24-40 stundas. Mazuļi sāk peldēt pēc 3 dienām.

Piezīmes: Miermīlīga bailīga bara zivtiņa, kas parasti uzturas vidējos un zemākos ūdens slāņos. Ir arī cita zivs forma: zivtiņas ir oranži zeltainā krāsā. Tēviņam visa ķermaņa garumā ir zaļgani melni plankumi, kas izkārtoti svītrā. Šī mutācija pirmo reizi tika fiksēta un nostiprināta ASV T. Šūberts, tāpēc tā ilgu laiku saucās B.schuberti. Savvaļā šāda zivs forma nav sastopama.

Sumatras barbuss – Barbus tetrazona

Zinātniskais nosaukums: Barbus tetrazona tetrazona (Bleeker, 1855)

Ierastais nosaukums: Sumatras barbuss, Tiger barb, Sumatra barb, Kooliad Barb, Sumatraberbe, Viergurtelbarbe            

Izcelsme no: Sumatra, Borneo, Taivāna

Dzimuma atšķirības: deguns, ūpas, krūšu spuras, muguras spuras apmale, astes spuras loku pagarinājums mātītēm ir rozīgs, tēviņiem – koši-sarkans

Maksimālais izmērs:  5-7 cm

Līdzinās: -      

Aprūpe: tādi pati kā citiem barbusiem

Barošana: visēdājas. Zivs barībai būt jāsastāv: 10-15% sausās barības, 25-30% augu valsts barība (salāta lapas, nātres, pienenes, ričijas, plaucētas auzu pārslas, melnā maize utt.) un līdz 60% dzīvā barība. Zivis visu laiku ir jātur nelielā badā, jo zivtiņām ir tieksme pārēsties un aptaukošanos, kas var novest pie zivtiņas nāves. Var ēst arī mazus gliemežus.

Ūdens parametri: GH <200, ieteicams 8-150; pH 6,5-7,6, nepieciešama aberācija, filtrācija un 1/3 ūdens maiņa nedēļā

Temperatūra: 20-240C

Vairošana: dzimuma briedums iestājas 5-8 mēnešu vecumā (albīnai formai 5-6, mutantu formai 9-12 mēnešu vecumā). Topošos vaisliniekus jātur zemā temperatūrā, lai tie pāragri nenobriestu nārstam. Pirms nārsta vaisliniekus 7-20 dienas nošķir no pārējiem. Parasti ir pāru vai grupas nārsts. Nārsta akvārijs 8-40 l ar ūdens līmeni 10-15 cm. Uz grunts uzstāda sietiņu, izmanto smalklapu augus vai javas sūnu. Ūdens parametri: GH 3-80 (līdz 200), pH 6,5-7,2, temperatūra 24-280C. Nārsta laikā (2-3 stundās) mātīte iznērš 100-1000 ikriem. Pēc nārsta ir jāveic 1/3 ūdens maiņa. Ja ir ļoti daudz ikru, tad ieteicams uzstādīt aktīvās ogles filtru ar paralona filtru. Ikru inkubācijas periods 24-40 stundas, mazuļi sāk peldēt pēc 3-4 diennaktīm. Sākuma barība infuzorijas. Bieža ūdens maiņa veicina mazuļu augšanu. Var nārsta akvārijā pirms nārsta pievienot vārāmo sāli (līdz 0,1 g/l), tas palielina apaugļoto ikru skaitu.

Piezīmes: ļoti kustīga bara zivtiņa, kuru nav ieteicams turēt kopā ar plīvurspuru zivju sugām.

 Uz doto mirkli ir ļoti daudz dažādu Sumatras barbusu formu un paveidu: alpīnais, lielas plankumu un svītru variācijas uz ķermeņa, dažādu formu astes spuras un pagarinātas astes spuras. Tiek izšķirtas vairākas albīnās formas: sākot ar rozīgu ķermeni, ar gaišām svītrām, zeltīti ar melnu mutīti un beidzot ar violetām krūšu spurām, violetām acīm, violetu muguras spuras apmali un rozīgi-zeltainām svītrām uz sudrabota ķermeņa.

             Ļoti populāri ir mutanti – barbusi ar tumši zaļu vai sūnu zaļu ķermeņa krāsu (kā ttēlā). Tēviņiem ir sarkans žoklis, galva un astītes spuras loki. Ir satopami arī melni mutanti ar sarkaniem žaunu vākiem. Ja abi vecāki ir mutanti (vai albīni), tad vecākiem līdzīgu mazuļu skaits metienā būs līdz 75%, pārējie būs Sumatras barbusa pamatforma. Ja tikai vien no vecākiem ir mutants, tad attiecība būs apgriezta – mutantu mazuļu būs tikai 25% (retos gadījumos līdz 40%) no kopējā metiena. Lai palielinātu mutantu (arī albīnu) skaitu metienā, tad bieži pāro tuvas radniecības zivtiņas, tādejādi krustojot brāļus ar māsām, parasti iegūst 100% mutantu mazuļus. Lai palielinātu mutantu dzimstību un nerastos kroplības, ik pa laikam ir „jāatjauno asinis” ņemot tādas pašas zivis no citiem metieniem vai izmantojot barbusu pamatformu, iegūtos mazuļus atkal var vairot savā starpā.

             Tuva apakš suga: B. T. Partipentazona (Fowler, 1934), dzīvo Dienvidaustrumu Taivānā, Kambodžā. Izaug līdz 6 cm. Uz ķermeņa ir 5 svītras: 1 un 2 ir tādi pati kā Sumatras barbusa pamatformai; trešā – veido tumšu trīsstūri pie muguras spuras pamatnes un viens tās stūris nolaižas uz ķermeni; ceturtā – vertikāla, pa zivs aizmugurējo trešdaļu nolaižas līdz anālai spurai; piektā ir tuvu astes spurai. Svītras nav tik izteiktas kā Sumatras barbusa pamatformai un ir matēti melnas. Tēviņi ir mazāki, slaidāki par mātītēm un spilgtākā krāsā.

Violetais barbuss - Barbus ticto

Zinātniskais nosaukums: Barbus ticto (Hamilton-Buchana, 1822)

Ierastais nosaukums: Violetais barbuss, Odesas barbuss, Odessa Barb, Ticto barb, Two Spot Barb, Tic-Tac-Toe Barb, Odessabarbe, Rubinbarbe         

Izcelsme no: Indija, Šrilanka

Dzimuma atšķirības: tēviņam muguras spura ir ar melniem plankumiņiem un ar sarkanu vēderiņu. Ķermeņa krāsa – rozīgi sarkana. Mātītes ir apaļākas un mazāk spilgtas

Maksimālais izmērs: līdz 10 cm, akvārijos parasti 6-8 cm

Līdzinās: -     

Aprūpe: sevišķi neatšķiras no pārējiem barbusiem

Barošana: visēdāja

Ūdens parametri: -

Temperatūra: 21-240C, ziemas periodos var pazemināt līdz 14-160C

Vairošana: pirms nārsta vaislinieki 7-15 dienas jātur atsevišķi. Nārsta akvārijs aptuveni 20 l, ūdens līmenis 15-20 cm. Ūdens parametri: GH 6-180, pH 6,8-7,8, temperatūra 25-270C. Parasti iznērš 100-200 ikrus, kuru inkubācijas periods 24 stundas, mazuļi sāk peldēt pēc 3 diennaktīm.

Piezīmes: ļoti izplatīta ir Odesas barbusa violetā forma, kurai spuras ir ar mazām svītriņām, bet visa ķermeņa garumā stiepjas plata spilgti sarkana josla. Šīs formas izcelsme nav zināma.

Ķiršu barbuss – Barbus titteya

Zinātniskais nosaukums: Barbus titteya (Deranxyagala, 1929)

Ierastais nosaukums: Ķiršu barbuss, Capoeta titteya, Cherry barb, Bitterlingsbarbe         

Izcelsme no: Šrilanka

Dzimuma atšķirības: tēviņi ir slaidāki, muguras spura sarkana ar divām melnām lokveida svītrām, satraukumā kļūst spilgti sarkans. Mātītēm ir gaišāka krāsa un dzeltenas spuriņas.

Maksimālais izmērs:3-5 cm

Līdzinās: -     

Aprūpe: tādi pati kā citiem barbusiem, miermīlīga bailīga zivtiņa, var turēt nelielos akvārijos sākot no 10 l, parasti uzturas vidējos un zemākajos akvārija ūdens slāņos

Barošana: visēdāja

Ūdens parametri: GH līdz 150, pH 6,5-7

Temperatūra: 20-260C

Vairošana: dzimuma briedums iestājas 6-8 mēnešu vecumā. Nārsts ir pa pāriem akvārijā 5-20 l, izmantojot platlapu augus. Ūdens parametri: GH 4-150, pH 6-7, temperatūra 26-280C. Parasti iznērš līdz 250 ikriem, kuru inkubācijas periods 24-40 stundas, mazuļi sāk peldēt pēc 3-4 diennaktīm.

Piezīmes: sadzīvo ar jebkurām miermīlīgām zivīm, ieteicams turēt bariņos.

Āfrikas barbuss - Barbodes ablabes

Zinātniskais nosaukums: Barbus ablabes (Bleeker, 1863)

Ierastais nosaukums: Āfrikas barbuss, B. Gambiensis       

Izcelsme no: Āfrika

Dzimuma atšķirības: Tēviņi ir mazāki par mātītēm, slaidāki, ar izteiktiem oranžiem plankumiem uz spurām.

Maksimālais izmērs: līdz 10 cm

Līdzinās: B. Deserti  

Aprūpe: tādi pati kā citiem barbusiem.

Barošana: visēdāja

Vairošana: Zivis labprāt nārsto gan pāros, gan bariņos pie 250 C grādu ūdens temperatūras. Ļoti auglīgas zivis – 1000 ikru no viena pāra. Tā kā zivs ir liela un ikru daudz, tad ieteicams izmantot nārsta akvāriju 50*50 cm lielumā un uz grunts novietot sietiņu. Nārsts notiek strauji un iznēršot ikrus zivis meklē atbalstu augos. Pēc ikri iznēršanas zivis izņem un ikrus apstrādā metilēnzilo šķīdumu, lai novērstu sēnīšu augšanu. Ikri ātri attīstās ūdenī ph 6,5-7,0, dGH 100, dkH < 20. Ja mazuļus intensīvi baro, tie aug strauji un jau pēc 3 nedēļām sasniedz 1 cm lielumu.

Piezīmes: Neskatoties, ka ir daudz dažādas šo zivtiņu sugas, tās akvārijos ir sastopamas ļoti reti, tas skaidrojams ar zivs lielajiem izmēriem un vienkāršo krāsojumu. B. ablabes labi papildina kopējo akvāriju. Zivtiņu tur mazās grupās un nodrošina plašus peldēšanas apstākļus. Vasaras laikā, tās var turēt pat atvērtos traukos zem klajas debess.

Kuminga barbuss - Barbus cumingi

Zinātniskais nosaukums: Barbus cumingi

Ierastais nosaukums: Kuminga barbuss      

Izcelsme no: Šrilanka

Dzimuma atšķirības: Muguriņa pelēcīgi – brūna, sāni matēti sudrabotā krāsā ar zelta spīdumu. Uz sāniem ir izteikti 2 ovāli plankumi. Spuras dzeltenas ar sarkanu toni. Muguras spuras ar melniem punktiņiem. Tēviņi ir slaidāki un spilgtākas krāsas nekā matītes.

Maksimālais izmērs: līdz 5 cm

Aprūpe: tādi pati kā citiem barbusiem.

Barošana: visēdāja

Temperatūra: 22-240C

Vairošana: Pavairošana: nārsta akvārijs 20 l, ūdens cietība 6-80, pH 7,0, ūdens temperatūra 26-270C.

Piezīmes: Šī ir miermīlīga bara zivtiņa.

Četru svītru barbuss - Barbus Lineatus

Zinātniskais nosaukums: Barbus Lineatus

Ierastais nosaukums: četru svītru barbuss, Barbus Lineatus           

Izcelsme no: Malaizija

Dzimuma atšķirības: Mātītes atšķiras no tēviņiem ar apaļāku vēderiņu.

Maksimālais izmērs: līdz 8 cm

Aprūpe: tādi pati kā citiem barbusiem. Akvārijā barbusam patīk augiem biezi aizauguši stūri. 

Barošana: visēdāja

Ūdens parametri: GH līdz 150, pH 6,5-7,0

Temperatūra: 23-250C

Vairošana: Nārsta akvārija ūdens parametri GH līdz 6,0, pH 6,5, temperatūra 26-280C, bagāta ar organiskām skābēm un trūidvielām. Nārstam vajag vismaz 10 l. Akvārija centrā uzstāda smalklapu augus. Ikri tiek iznērsti augos un tos neēd. Mazuļi izšķiļas pēc vienas diennakts. Kad mazuļi sāk peldēt tos ir jābaro. Parasti iznērš 300-500 ikri.

Gardeguna barbuss - Barbus dorsalis

Zinātniskais nosaukums: Barbus dorsalis

Ierastais nosaukums: gardeguna barbuss, barbus dorsalis  

Izcelsme no: Šrilanka

Dzimuma atšķirības: Zivs ķermenis ir simetrisks un parasti nedaudz izstiepts. Krāsa no metāliskas bronzas līdz sarkanai. Mugura – brūni-zaļa, vēderiņš – sudrabots. Skaidri ir redzamas zvīņu tumšās apmales.

Maksimālais izmērs: līdz 13 cm

Aprūpe: Zivtiņa ir ļoti miermīlīga. Šai zivtiņai ir nepieciešama laba filtrācija. Tāpat kā citas zivis ieteicams turēt bariņos.

Barošana: Barbuss nav izvēlīgs un ēdīs jebkādu barību.

Vairošana: Pavairošana akvārijos nav novērota.


Rakstu tulkoja Normunds Griķītis

Orģinālteksts www.vitawater.ru

Ziņot par pārkāpumu Uzzināt vairāk