Zivtiņu iemidzināšana– Eitanāzija

Kā nogalināt zivi?

Brīdinu, cilvēkiem ar vājiem nerviem un spilgtu iztēli šo rakstu neiesāku lasīt!

           Ir dažādas versijas un ir arī dažādi viedokļi un daudzi vispār baidās runāt par šo tēmu, bet tomēr ir jāzina arī kādas ir iespējas. Es nebaidos būt pirmais, kas par to uzsāk sarunas Latvijā, jo diskusijas pasaule ir ļoti plašas un dažādos līmeņos: kluba biedru starpā; kluba biedri ar zinātniekiem; dabas draugi ar sabiedrību utt., varbūt, ka laiks par to padomāt arī mums?

           Diezgan biezi tiek arī diskutēts, vai zivs vispār jūt sāpes – atbilde: protams, ka jūt un atbilstoši uz tam arī reaģē, bet tā kā tai nav izteiktas sejas muskuļu vai balss, tad ir radies iespaids, ka zivs ir bezjūtīga radība, tāpat arī zivij ir asinis un no neprecīzas to „nogalināšanas” metodes būs izteikta asiņošana.

           Pēc būtības visas metodes iedalīju 3 grupās: mehāniskās, termiskās un ķīmiskās. Kāda metode būs jums pieņemama jālemj Jums pašiem, tikai pirms ko uzsākt mēģiniet iedomāties katras metodes iedarbību uz sevi un savas izjūtas. Izvēloties metodi: tai jābūt ātrai, viegli izpildāmai, zivtiņai nesāpīgai, iedarbīgai un Jums pieņemamai.

           Uzskatu, ka zivtiņu var nogalināt tikai pāris gadījumos: ja tas ir nepieciešams, lai remdētu savu badu; zivtiņa ir fiziski spēcīgi traumēta, zivtiņa ir ģenētisks mutants, kam vajadzīga speciala apkope un zivtiņa ir neārstējami slima (vai nav iespējams to ārstēt); jebkādos citos variantos zivtiņai ir jānomirst novecojot!

           Es uzskatu, ka akvārija zivis ir mājdzīvnieki, tādi paši ka kaķi un tāpēc manuprāt viss pieņemamākās ir metodes, kas balstās uz anestēzijas līdzekļu pārdozēšanu, klusa cerībā (kā to stāsta šodienas zinātnieki), ka tas atvieglo zivs sajūtas tās reibinot, tad liekot tai zaudēt samaņu un bezsamaņa nomirt – ķīmiskās metodes: alkohola šķīdumi, speciāli zooveikalu preparāti un krustnagliņu eļļa (pats gan dotajā mirklī izmantoju ar līdzīgiempanākumiem ķiploku eļļu).

Ko darīt ar jau mirušu zivtiņu?

           Arī viens no grūtiem un diskutējamiem jautājumiem – var izmest sadzīves atkritumos, var noskalot tualetes podā var ierakt piemājas dārziņā, var sadedzināt… bet nekāda gadījuma to neēdiet vai nedodiet apēst citiem mājdzīvniekiem!

           Ja aplūko no ētikas viedokļa, tad pats skaistākais ir ierakt zivtiņu piemājas dārziņā zem koka un varbūt pat uzstādīt piemiņas plāksni (ne jau gūpijas, bet piemēram 30 gadus dzīvojošu botiju, kas jau ir ne tikai mājdzīvnieks, bet jau ģimenes loceklis).

           No higiēnas un sanitārā viedokļa vislabāk būtu zivi sadedzināt, jo tad tiek sadedzinātas arī visas baktērijas, slimības un parazīti – ietiniet zivi avīzē un sadedziniet to kaut vai krāsnī.

           Ka būtu pareizāk rīkoties ir jālemj Jums pašiem pēc saviem uzskatiem un rocības.

Nogalināšanas metodes:

1. Mehāniskās metodes

           Nosmacēt – izņemiet zivtiņu no ūdens un ļaujiet tai noslāpt, varētu teikt šī ir visklasiskākā metode, bet tai pat laikā diezgan lēna un mokoša.

           Blenderis – iemet zivtiņu blenderī un ieslēdz to uz pilnu jaudu – it ka pastāv doma, ka ir tik ātra nāve, ka zivtiņa neko nejutīs.

           Āmurs – lai cik dīvaini tas nebūtu, bet var pat iegādāties specialus āmurīšus pat zooveikalos. Rīcība – paņemiet zivi, nolieciet to ar muguru uz augšu un trieciet ar āmuru tieši starp acīm, tādejādi traumējot smadzenes un momentāni nogalinot zivi. Metodes trūkums – ne vienmēr trāpa ar pirmo reizi, trieciens var būt par vāju un zivs pēc kāda laika atžirgs.

           Mešana – paņem zivi un met ar spēku to pret zemi vai kādu citu virsmu.

           Nazis – ņem nazi un iedur to nedaudz virs acs kustībā uz augšu (vai arī izdun nazi starp acīm uz leju), ar mērķi trāpīt smadzenēs, tāpat var durt nedaudz zem žaunām ar mērķi iedurt sirdī. Tāpat ir arī ieteikumi pārcirst mugurkaulu. Metodes trūkums – ne vienmēr trapa precīzi, nazis slīd, var pats savainoties ka arī ne vienmēr var stabili noturēt zivi uz vietas

           Zivs galvas sišana – sit ar zivs galvu pret kādu cietu priekšmetu vai arī otrādi – varētu teikt āmura un mešanas metodes apvienojums

           Giljotīna – izmanto asu lielu virtuves nazi, lai viena cirtiena atdalītu zivs galvu no ķermeņa, tāpat var veikt asu griezumu virs zivs acīm pludlīnijas dziļumā, pāršķeļot smadzenes.

           Žaunu izgriešana – izgriez zivij žaunas un ļauj noasiņot

           Mugurkaula pārlaušana – paņem zivtiņu pie/zem/ aiz žaunām un ātri paliec zivs galvu uz vienu vai otru pusi, tādejādi pārlaužot mugurkaulu

           Nolaišana tualetes podā – klasiska biezi piekopta metode, metodes trūkums zivs ir dzīva un tā nonāk citas temperatūra ūdenī, visdažādāko ķīmisko, bakteriālo vielu ietekmē, tiek traumēta arī mehāniski un vēl nenoteiktu laiku mocīsies attīrīšanas iekārtu separatoros.

           Elektrības trieciens – neiesakām nevienam, ja nezināt ko darāt!!! Parasti elektrības trieciens rada sirdsdarbības traucējumus un nekavējošu nāvi.

2. Termiskās metodes

           Ledus metode – zivtiņu ieliek trauka ar ūdeni un ieliek saldētavā sasalt, faktiski ūdenim atdziestot samazinās zivs aktivitāte un funkcijas, bet ir grūti pateikt vai zivs nomirst no pazeminātas temperatūras šoka vai veidojoties ledus kristāliem šūnās (faktiski saplēšot sūnas gabalos). Pēc medicīniskiem aprastiem cilvēks nosalstot, no sakuma jūtas ļoti auksti, bet pienāk mirklis, kad ķermeņa temperatūra ir tik zema un funkcijas tik lēnas, ka pazūd vispār jebkādas sajūtas, kam seko nāve…vai tā ir arī zivīm, grūti spriest. Dažreiz šo metodi izmanto kā sākumu citai metodei – nedaudz atdzesējot zivi ar mērķi samazināt tās aktivitāti.

           Verdošs ūdens – uzvara ūdeni un tajā ātri iemet zivtiņu, kas izvārās dzīva.

           Mikroviļņu krāsns – ir ieteikumi gan ielikt zivi krāsniņā, gan arī likt to trauciņā ar ūdeni un tad krāsnī rezultāts no tā nemainīsies – dzīvi uzvārīta zivs

           Šoks – izņem zivtiņu no akvārija un ieliek visaukstākajā ūdenī, kas jums pieejams, momentāns šoks izraisīs nervu sistēmas paralīzi un orgānu apstāšanos, izraisot nāvi.

3. Ķīmiskās metodes

           Anestēzijas līdzekļi – dažādas ķīmiskas vielas parasti ir nopērkami zooveikalos, piemēram, viens no populārākiem (tiesa gan atļauts tas ir tikai ASV), Trikaina metānsulfonāts C10H15NO5S (Tricaine methanesulfonate – Ms-222), dozācija 0.5-1g uz litru ūdens, balts pulveris. Ko tas dara? Paralizē zivi, bloķējot smadzeņu signālus uz ekstremitātēm, parasti izmanto nelielos daudzumos zivs transportēšanai, bet var izmantot arī lai nogalinātu zivi. Vielai nepatīk saules gaisma un sāls – tajā tā veido toksiskus savienojumus bīstamus arī cilvēkam.

           Vetārsts – var vest zivtiņu pie tuvāka vetārsta, kas tai iespricēs eitanāzijas līdzekļus, bet protams, vai jūs spēsiet zivtiņu tik tālu nogādāt un vai tas būs lētākais variants

           Ķīmiskās vielas – dažādu ķīmisko preparātu izbarošana kopā ar barību vai spricēšana zivs ķermenī vai vēl jo dumjāk mēģinot trāpīt mugurkaulā, padarot zivtiņu kroplu un liekot mocīties sāpēs

           CO2 tabletes – ielieciet zivtiņu atsevišķa trauka un tad trauka iemetiet kādas CO2 tabletes (vitamīni, Alka Zalcer vai jebkādas citas, ka tikai reakcija ar ūdeni izdala CO2), mērķis – ūdenī izdalās tik daudz CO2, ka zivtiņa zaudē samaņu un noslāpst. Trūkums: varat ielikt par maz tablešu, līdz ar to zivtiņa mocīsies līdz būs ieelpojusi nāvīgu devu.

           Alkohols – pastāv viedoklis, ka ielejot zivij mutē stipru alkoholu, piemēram, šņabi, tās sirds momentāni apstājoties.

           Alkohola šķīdums – 4 daļas ūdens 1 daļa alkohola, doma – zivs apreibst un lēnam zaudē sajūtas (ka jau lietojot alkoholu), tā kā deva ir liela, tad tā ir nāvējoša zivīm.

           Krustnagliņu eļļa – krustnagliņas ir nomierinošs līdzeklis un parasti to izmanto, ka anestēzijas līdzekli, piemēram, lielam zivīm, lai varētu veikt brūču apkopi, tās nedaudz apdullina ar šo eļļu. Tāpat kā jebkurai vielai tās pārdozēšana ne tikai nomierina, bet arī nogalina. Lietošanas daudzums atkarīgs no zivs lieluma, eļļas koncentrācijas un ūdens parametriem, parasti iesaka izšķīdināt pāris pilienu eļļu ūdenī vai šķīdināt līdz veidojas vienmērīgs balts šķīdums, kurā tad arī ieliek slimo zivtiņu (pietiek ar 0.25 ml uz litru ūdens). Tāpat ir novērotas arī līdzīgas īpašības citām eļļām, piemēram, ķiploku eļļai, kas ir zivju dabisks pievilinātājs, bet par to lietošanas veidiem ir ļoti maz informācijas.

Raksta autors Normunds Griķītis

Ziņot par pārkāpumu Uzzināt vairāk