Akvāriju veidi

Saldūdens akvārijus iedala divās lielās pamat grupās: tropiskais un aukstā saldūdens akvārijs. Tie atšķiras ar to, ka tropiskā saldūdens akvārijā ir plašāks turamo iemītnieku klāsts, attiecīgi tām ir jāpielāgo augstāka temperatūra un jāveido attiecīgi apstākļi, lai visiem iemītniekiem būtu patīkami. Aukstā saldūdens akvārijā pārsvarā tiek turētas zelta zivtiņas, kuras selekciju rezultātā ir iegūtas no Carasius dzimtas zivīm, tām ir nepieciešama zemāka temperatūra, lai tās dzīvotu ilgi un veselīgi. No akvāriju turētāju pieredzes ir dzirdēts, ka aukstā saldūdens zivtiņas spēj izturēt arī augstāku temperatūru, kā tām ir paredzēts. Protams, ka jāpiekrīt, šīs zivtiņas spēj izturēt arī augstas temperatūras, bet jautājums ir tikai cik ilgi tā dzīvos un kāds būs to imūnsistēmas sistēmas stāvoklis. Izvēloties aukstā saldūdens akvāriju, Jums ir jārēķinās:

            -ūdeni atdzesēt ir sarežģītāk, kā uzsildīt,

            -Carasius dzimtas zivtiņas rušina grunti, barības meklējumos, tādejādi izrokot augus,

            -ir ierobežots augu sugu klāsts, kuri aug tādā ūdens temperatūrā,

            -Carasius dzimtas zivtiņas bada gadījumā, labprāt apēdīs visus akvārija augus,

            -nāksies iegādāties visnotaļ jaudīgu akvārija filtru.

            Iesācējiem vēlams izvēlēties tropisko saldūdens akvāriju, pieredzes uzkrāšanai. Šī tipa akvārijos ir iespējams turēt, dažādu sugu zivtiņās un dažādu dzimtu augus. Ir iespēja veidot kopējo akvāriju, kurā mīt zivtiņas no dažādām pasaules vietām. Jūs varat veidot, kādu īpašu akvāriju, kurš atbilst kādai no upes vai ezera krastiem, piemēram, Tanganjakas ezera klinšainajam krastam. Šādos akvārijos var turēt praktiski visu dzimtu akvārija augus, nodrošinot tiem attiecīgus apstākļus.

            Saldūdens akvārijus var iedalīt divās apakšgrupās, kā dekoratīvie un speciālās nozīmes.

            Speciālās nozīmes akvārijs ir paredzēts kādu mērķu sasniegšanai, piemēram , ikru inkubācija, mazuļu audzēšana, zivju pārošana, zivju karantīna, dažādu eksperimentu veikšanai.

            Dekoratīvie akvāriji kalpo, skaistumam. Pasaulē, līdz ar tehnoloģisko progresu, ir iespēja redzēt un pat iegādāties visdažādāko formu un izskatu akvārijus. Kaut arī par labāko tik un tā tiek atzīts taisnstūra formas akvārijs, jo tajā ir visvienkāršāk nomaskēt akvārija iekārtas un tas nekropļos Jūsu zivju izskatu (tam nav liektas lēcas formas stiklu). Dekoratīvos akvārijus ar ir iespējas iedalīt grupās atkarībā no tā veida:

            -Kolekcijas akvārijs. Tajā tiek turēts optimālais vienas dzimtas zivtiņu skaits.(haracīdās, cihlīdas, pecilīdās u.c.)

            -Akvārijs-biotops. Tas tiek veidots kā fragments, no kādas dabas tilpnes, piemēram, Tanganjakas ezera klinšainais reljefs, Amūras upes krasts u.c.

            -Holandes akvārijs. Tajā uzsvaru liek uz akvāriju augiem, otrajā plānā atstājot faunu.

            -Akvaterārijs. Tiek veidots lai demonstrētu kā ūdens, tā arī sauszemes iemītniekus.

            -Var veidot arī akvārijus, kuriem ir liela, virsūdens telpa, lai audzētu tajā kā zemūdens tā arī virs ūdens augošos augus.

            Iegādājoties akvāriju noder atcerēties, jo lielāks ir akvārijs, jo vieglāk to ir kopt un arī bioloģiskais līdzsvars tajā ir stabilāks.

A.Griķītis