Mans pirmais akvārijs

Vēlies iegādāties akvāriju?

Nereti nākas sastapties ar situāciju, kad cilvēks vēlas iegādāties akvāriju, taču neko par to nezina. Pirmais konsultants, protams, ir zooveikala darbinieks, taču bieži šī darbinieka konsultācija ir ļoti vispārīga un pastāv uz pieņēmumiem vien, līdz ar to nākas saskarties ar daudzām nevēlamām problēmām, no kurā būtu iespēja izvairīties. Akvāriju turētāju aprindās nākas saskarties ar novērojumiem vietējos zooveikalos, pats arī reiz esmu saskāries ar reālu situāciju, kad pārdevēja pircējam ieteica nesaderīgas zivju sugas un pircējs, protams, šīs zivtiņas arī iegādājās, tās bija trīs zivtiņas- zelta zivtiņa (aukstūdens zivs suga, kura selekcijas ceļā iegūta no karūsu dzimtas, optimālā uzturēšanas temperatūra 18-22Cº), makragnatus (zušveidīga zivs, kuras uzturēšanas temperatūra ir aptuveni 24-28Cº) un viena cihlīda (plēsīga zivs, kuras uzturēšanas temperatūra ir tuvu 28Cº), attiecīgi sekas ir paredzamas, ka no šīm trim zivtiņām izdzīvos tikai viena, attiecīgi kāda ir akvārija ūdens temperatūra, kurā tās tiks turētas.

Pirms iegādāties akvāriju, vajadzētu noskaidrot pēc iespējas vairāk par akvāriju, nevajag piebāzt galvu ar dažādiem sarežģītiem zivju nosaukumiem, augu nosaukumiem, ūdens parametriem u.t.t., to var atstāt vēlākam, sākumā pietiks ar paša elementārākā noskaidrošanu- kā izvēlēties akvāriju, kur to novietot, kādu akvāriju izvēlēties, kādam jābūt tā aprīkojumam, ko likt tajā iekšā, kā sagatavot to ekspluatācijai? Šāda informācija ir atrodama, zooveikalu plauktos esošajās grāmatās, interneta resursos, kā arī pie vietējiem akvāriju uzturētājiem, protams, ir iespēja arī iestāties kādā no vietēja mēroga organizācijām, kuras nodarbojas ar akvāriju uzturēšanu, pētīšanu un konsultēšanu.

Izglītojoties par akvāriju zinātni, nāksies saskarties ar pretrunīgu informāciju un visnotaļ bieži. Kamdēļ tas tā notiek un kamdēļ informācija mēdz būt pretrunīga? Izskaidrot to ir pavisam vienkārši, visa pieejamā informācija ir pamatota uz kāda cilvēka personīgās pieredzes, taču tā kā akvāriju turētāju ir daudz tad šī pieredze ir dažāda, attiecīgi iegūstot informāciju no dažādiem informācijas nesējiem, nākas iegūt dažādas atbildes uz vienu un to pašu jautājumu, tāpat kā visās pasaules zinātnēs. Nereti šī dažādā informācija ir iemesls, kamdēļ akvārija uzturēšana tiek uzskatīta par sarežģītu, bet atrodot kodolu iegūtai informācijai, sarežģītība pazūd.

Pirms iegādājaties akvāriju, jāsaprot, ka akvārija iemītnieki nav izklaide, bet gan tādi paši mājdzīvnieki kā suns vai kaķis, vienīgā atšķirība, ka ar šiem dzīvnieciņiem saimniekam nav fiziska kontakta (nevar papaijāt, paturēt klēpī), kas nereti ir iemesls nežēlīgai vai neatbilstošai attieksmei, pret šī tipa mājdzīvniekiem. Lasot dažādus informācijas avotus nākas saskarties ar informāciju, kurā tiek minēts, ka akvārija uzturēšana aizņems tikai pāris stundas Jūsu laika nedēļā, lai veiktu iknedēļas akvārija apkopi un ik dienu pabarotu akvārija iemītniekus. Es vēlētos teikt, ka tā gluži nav un ja akvārijs tiek iegādāts ar šādu aprēķinu, tad vajadzētu pārdomāt vai tiešām akvārijs ir tas, kas ir Jums nepieciešams. Akvārija uzturēšanai ir jāvelta ievērojami vairāk laika, katrā gadījumā akvāriju tik tiešām pamatā nāksies kopt reizi nedēļā un iemītniekus barot 1-2 reizēm dienā, 6 dienas nedēļā, taču lai izveidotu akvāriju, kurš tiešām rotās Jūsu mājokli, Jums nāksies iegūt ne mazums informācijas un savas zināšanas nepārtraukti papildināt ar jaunu informāciju, lai cīnītos ar esošām problēmām vai izvairītos no iespējamām kļūdām, attiecīgi arī samazinot akvārija uzturēšanas izmaksas.

Izveidot savu akvāriju un to izveidot pēc sava stila nav sarežģīti vajag tikai to vēlēties, turpmākajos rakstos es centīšos Jums maksimāli plaši un saprotami izskaidrot akvārija būtību un visu Jums nepieciešamo veiksmīgam akvārija startam un ekspluatācijai, kā arī mēģināsim apskatīt iesācējiem svarīgākos jautājumus. Šis ir tikai sākums plašai un interesantai akvāriju pasaulei.

Raksta autors: Arturs Griķītis