Danio

Mazie danio jau izsens ir vieni no mīlētākajiem akvāriju iemītniekiem. Un šāds statuss ir pelnīts, jo reti kurai citai zivij ir tik daudz cienījamu īpašību.

Danio zelta gredzeni (D.tinwini)

Mazi (garums nepārsniedz 4-6cm) un izteikti miermīlīgi, viegli pielāgojas kopējā akvārija apstākļiem, samierinoties pat ar maza apjoma telpu un nekonfliktēs ar citām zivīm. Turklāt danio ir vienas no lētākajām pasaules tirdzniecības zivīm – pat nopērkot 8-10 zivtiņu baru tas neietekmēs būtiski ģimenes budžetu.

Danio dzimtene – seklas stāvošas vai lēni tekošas Dienvid-austrum Āzijas ūdens tilpnes (Indija, Mjanma, Nepāla, Malaizija un Sumatra).

Pateicoties dzīvīgumam, enerģiskumam un izveicībai, apvienojumā ar graciozām kustībām, šīs zivis piedos dzīvīgumu pat dizainiski viduvēji noformētam akvārijam.

Vairumam danio nav raksturīgas spilgtas krāsas, bet dominē izteikta, spilgti krāsu kontrasti vai vairākas mierīgu krāsu pārejas ar bagātiem pustoņiem.

Pateicoties dabīgam lunkanumam, danio jutīsies labi jebkādā akvārija izkārtojumā – gan tropiskas ūdens tilpnes atveidojumā, gan maza kalnu strauta iekārtojuma. Galvenais, lai tie nedzīvo vieni, bet grupā vismaz no 5-6 zivīm. Dzimuma proporcijām barā nav nozīmes, jo tēviņi nav agresīvi un par teritoriju necīnīsies, kaut gan savā starpā tie mēdz izrādīties. Mātītes ļoti klusas un tik pat kā nemanāmas.

Par ūdens – danio izmantos galvenokārt akvārija augšējo daļu, tāpēc tos var turēt kopā ar zivīm, kas mīl dziļākus ūdeņus vai vispār dzīvo uz grunts.

Danio-rerio (D.rerio)

Mazie danio – rerio (D.rerio), rozā (D.albolineatus), svītrotie (D.nigrofasciatus), spīdošais (D.hoprae) un citi – ir sava veida piemērošanās etalons atbilstoši vides parametriem. Tiem vienādi piemērots gan mīksts, gan ciets ūdens (pieļaujamie parametri 5-200dGH), skābs un sārmains ūdens (pH 6-8), tropiski apstākļi un salīdzinošs vēsums- 18-280C. Ja vēlaties nodrošināt vispiemērotākos apstākļus, pieturieties zelta vidusceļam – akvārijs ne mazāk kā 10l uz katrām 2-3 zivīm, mērens apgaismojums, pāris vidēja izmēra augi fonā, daudz zarotu sakņu un brīvs laukums peldēšanai, T=23-250C, pH 7, dGH 10-150 un ķīmiski stabils svaigs ūdens.

Svītrotais danio (D.nigrofasciatus)

Ar barību ar maz bēdu – gastranomiskās vēlmes danio ir ļoti plašas – der jebkāda atbilstoša izmēra barība, izņemot, liela izmēra ātri grimstošas granulas. Danio ir laba koordinācija un neēdušas kopējā akvārijā nepaliks. Pat vēdekļveida zivis, kuras parasti ir lēnākas, šajā gadījumā neatpaliks.

Tik pat kā visiem danio dzimumbriedums iestājas agri – pirmās dzimuma pazīmes parādās jau 3,5-4,5 mēnešu vecumā. Un vēl pēc 2-3 mēnešiem vairums gatavs nārstot. Nārstam nav nepieciešami īpaši apstākļi, stimulējoši pasākumi un specifisks ūdens un pat atsevišķs nārsta akvārijs nav nepieciešams, var izmantot nārstam vienkāršu 3 litru burku. Gatavojoties nārstam daudzveidojiet barību, pamainiet biežāk ūdeni un drīz vien būs daudz ikru, kas drīz vien pārtaps mazuļos.

Danio labprāt nārsto arī kopējā akvārijā, bet pašsaprotamu iemeslu dēļ nārsts būs nepilnvērtīgs – ne tikai, jo kaimiņi ēdelīgi, bet arī paši danio ēd savus ikrus.

Lai novērstu lielus zaudējumus, vaisliniekus labāk ievietot atsevišķā 10-15l akvārijā, kas piemērots gan nārstojošam pārim, gan vairākiem pāriem vienlaikus, tāpat nārstu var veikt mazās grupas.

Ūdens daudzums 10-15cm, pamatni nosedz ar aizsargsietu, kā nārsta substrātu izmantojot brīvu javas sūnas pušķīti vai javas papardi, tāpat var izmantot pāris zariņus raglapas vai kabombas. Danio labprāt nārsto mīkstā (5-80dGH), neitrālā vai mazliet skābā ūdenī 25-270C temperatūrā, bet nārsts notiks arī citos apstākļos. Vai imitēt lietus sezonas apstākļus, jālemj pašam akvārija īpašniekam, jebkurā gadījumā būs vairāk vai mazāks veiksmīgs nārsts.  Cik daudz būs ikru, cik daudz ikru atmirs un cik stipri būs mazuļi vēl nav zināms. Ideālā situācijā katra mātīte iznērš 200-400 ikrus (atkarībā no šķirnes un veselības stāvokļa).

Ikri ir salīdzinoši lieli (aptuveni 1mm diametrā), caurspīdīgi, kas ļauj viegli izsekot embriju attīstībai. Ikri nav lipīgi, viegli noslīdēs no substrāta zem aizsargsieta, kur nekustīgi gulēs drošībā no vecākiem.

Pēc nārsta beigām vecākus atgriež kopējā akvārijā, ikri paliek nārsta akvārija un regulāri jāpārbauda ar pipeti izlasot bojātos, neapaugļotos ikrus.

Pēc diennakts jau var gaidīt pirmos embrijus, kas veikli izklīdīs pa virsmām (sieniņām, augiem un citur), kur sastings uz nākamām 2-3 dienām.

Pilna dzeltenuma uzsūkšanās notiek 5-6 dienu laikā, pēc kā mazuļi jau sāk aktīvi meklēt barību. Sākuma posmā kā barība ir smalki “putekļi”, vēlāk jau – ciklopi, artēmija, kapāti un berzti trīsuļodu kāpuri (sākot ar 1,5-2 mēnešu vecuma) un citi. Šo visu var aizstāt arī ar specializētu mazuļu barību vai izmantot pieejamu ikdienas ēdienu: līdz emulsijai saberzts olas dzeltenums vai šķidrs biezpiens, putekļos saberztas pārslas vai granulas. Mazuļu mazprasīgums ir līdzīgs to vecākiem.

Pēdējos gados danio klāsts palielinās – izpētot jaunas Dienvidu un Dienvidaustrumu Āzijas iepriekš slēgtās teritorijas, atklātas jaunas košas un neparasti krāsotas zivis. Papildus tam vēl klāt nākuši gēnu industrijas produkti – fluoriscenti (GloFish) danio ar medūzas gēniem un spilgtas krāsas – marmelādītes – kokteilis no dzelteniem, zaļiem, sarkaniem n ziliem danio, kas varētu būt vērtīga dāvana akvāriju ekspresionistiem. 

Ķiršu danio rerio

Nobeigumā maza atkāpe. Visticamāk vecākas paaudzes zivju pavairotāji iebildīs: “Nav korekti rerio, kerijus, puktainos un citas sīkaļas saukt par Danio, tās visas ir Brachydanio!”

Un nemaz ar nē! Tiešām, lielāko daļu 20.gadsimta bija stingrs un saprotams ikdienas lietotājam dalījums: lielie (10-15cm) danio ar pilnu sānu līniju un 8+ lokiem muguras spurā skaitījās Danio; mazie ar nepilnu sānu līniju un īsāku muguras spuru skaitījās Brachydanio. Tomēr 80-to gadu beigās un 90-to gadu sākumā Brachydanio un Danio dzimtas pārskatīja un 1991. gadā Brachydanio dzimta vispār tika slēgta, mazās zivis iekļaujot Danio dzimtā, bet lielās (kā kompensāciju) iekļāva dzimtā Devario, bet tiesa ne visus lielos danio tur pārcēla.

Kas ir uz šodienu? Karpveidīgo kārta (Cypriniformes), Ciprinīdu dzimtā (Cyprinidae) ir apakšdzimta Danioveidīgie (Danioninae), kurā iekļauta Danionini cilti, ar 10-28 zivju dzimtām. Par vairāk vai mazāk apstiprinātu var uzskatīt Danio (15-20 sugas), Devario (12-35 sugas), Tanichthys (2 sugas), Esomus (10-12 sugas), Chela (5-10 sugas), Inlecypris (2 sugas), Malayochela (1 suga), Microdevario (3-5 sugas), Microrasbora (1-5 sugas) un Laubuca (1-8 sugas). 2010.gadā vēl pievienojās dzimta Betadevario. Atteicībā uz Celestichthys, Danionella, Daniops, Eustira, Kottelatia, Microdevario, Paedocypris, Parabarilius, Paradanio, Parachela, Rambaibarnia, Salmostoma, Sundadanio un citas, joprojām pārskata un lemj.

Tulkoja: normunds.grikitis@gmail.com

Autors: В.Милославский