Ar ko parasti pārcenšās?

Palasot un atbildot uz biežākajiem jautājumiem par akvārijiem parasti dominē pāris lietas, ar ko cilvēki pārcenšas. Mēģināšu to visu sakārtot augošā secībā – sākt ar akvārija iegādi un beigt ar tā uzturēšanu.

Akvāriju vienīgais zelta likums ir:

Ja vēlaties skaistu akvāriju ar veselīgām zivīm un augiem, tad nekad nepārtrauciet lasīt un meklēt informāciju, jo tas ir vienīgais veids kā nodrošināt akvārija labklājību un jūsu nerimstošu prieku.

1.Akvārija iegāde

Ļoti bieži akvārijs tiek dāvināts vai iegādāts ar domu, ka būs labi tā kā ir, bet reti kurš sāk ar to, ka piemeklē akvārijam vietu mājās un ir jau izlēmis kādas zivtiņas viņš turēs un kāds akvārijs izskatīsies.

Akvārija izvēles pamatprincipi: akvārijam atvēlētā vieta jūsu istabā un plānoto zivtiņu vajadzības.

Tāpēc pirms pērciet akvāriju noteikti izlasiet visu, kas nepieciešams akvārija izvietošanai un uzturēšanai. Diemžēl latviešu valodā informācijas ir ļoti maz (tamdēļ ir izveidota šī mājas lapa), tāpēc būs vien jābalstās uz zooveikalā pieejamo informāciju, pārdevēju atsaucību un jūsu svešvalodu zināšanām.

2.Aprīkojuma iegāde

Atkal atgriežamies pie tā, ka ir daudz jālasa un jāmeklē papildus informācija, jo jūs varat nezināt kāds aprīkojums vajadzīgs akvārija uzturēšanai un veikalā pārdevējiem mērķis ir pārdot pēc iespējas vairāk, līdz ar to gadās, ka ir nopirkts lieks inventārs.

Tāpat necentieties pirkt pašu lētāko aprīkojumu, protams, lēts nenozīmē slikts, bet tas nenozīmē, ka tas ir labs, tāpēc pakonsultējieties, palasiet pieejamo informāciju un izvēlēties uzticamu firmu zīmolus.

Ko nozīmē uzticamu? Tas nozīmē, ka aprīkojums, jo sevišķi elektroierīces kalpo bez defektiem to noteikto laiku. Piemēram, nopērkot lētu filtru, tā jauda vai darba intensitāte var būt par mazu, līdz ar to akvārijs būs netīrs un aļģēm aizaudzis, vai sildītājs – ir bijuši gadījumi, ka sildītājs vienkārši sadeg vai tieši otrādi uzvāra akvārija ūdeni ar visām zivtiņām.

Tāpat inventārs , jo sevišķi elektroierīces, ir jāiegādājas atbilstoši jūsu plānoto zivtiņu vajadzībām, piemēram, ja zivtiņas dzīvo +280C, tad nav jēgas pirkt sildītāju, kura augšējā siltuma robeža ir +200C.

Ja nu tomēr esat nolēmis visu pirkt pašu to lētāko, tad būtu ieteicams visu pirkt dubultā – divus filtrus, divus sildītājus, divas lampas utt. Kāpēc? Jo ja gadījumā akvārijā salūzīs viens filtrs, tad otrs turpinās darboties vai ja sadegs viens sildītājs, tad būs iespēja to nekavējoties nomainīt pret nākamo, neliekot zivtiņām ciest no krasām vides izmaiņām.

3.Akvārija uzstādīšana un palaišana

Pieņemsim, ka esat visu noskaidrojuši un nopirkuši akvāriju, tā aprīkojumu. Nākamais solis ir atrast akvārijam vietu jūsu mājoklī – tas jānovieto uz taisnas virsmas ar iespēju pieslēgt visas elektroierīces, uz pietiekami stabilas un izturīgas pamatnes tā lai uz to nekristu tieši saules stari.

Nākamais solis: akvārija plāns. Atbilstoši akvārijam noskaidrojiet kādas un cik zivtiņas varat tajā turēt, kādi ūdens parametri ir tām vajadzīgi, kāda grunts izmantojama, uzzīmējiet akvārija kopskatu – kā tas iespējams izskatīsies no priekšas, kādi tajā būs augi, kurā vietā, kādas dekorācijas, kurā vietā, kur būs filtrs, sildītājs, aerators, kurā vietā, kā tas izskatīsies utt.

Tagad ir pienācis laiks doties uz veikalu pēc dekorācijām un grunts. Zivis vēl nepērkam. Atnesot tās mājās tās, protams, ka ir jānomazgā un pat jānovāra, lai izvairītos no tā, ka jūsu akvārijs duļķosies vai iegūs brūni-zaļu toni.

Klājam iekšā grunti un izvietojam dekorācijas. Tagad ir laiks ieliet akvārijā ūdeni, to iepriekš novārot, nostādinot vai mehāniski filtrējot. Ūdeni lejam līdz pusei, iegremdējat tajā filtru un sildītāju, visu pieslēdzam strāvai (arī gaismu) un ļaujam akvārijam pastrādāt pāris dienas (2 dienas). Sākumā ūdens būs duļķains, bet ar katru dienu tās kļūs ar vien dzidrāks.

3. diena ir laiks stādīt akvārijā dzīvos augus, jo ūdens ir uzsilis, grunts arī un tropiskie ūdens augi necietīs no temperatūras šoka. Sastādām augus (kas iepriekš notīrīti un dezinficēti), pielejam akvāriju pilnu ar ūdeni un ļaujam tam darboties 1 nedēļu.

Ja visu izdarīsiet pēc šāda rīcības plāna, tad varbūtība, ka būs baktēriju, aļģu vai citu „brīnumu” uzliesmojums akvārijā, būs minimāla un nebūs jāsatraucās, kas tie par zaļiem plankumiem, kāpēc te ir gļotas utt. tāpat nebūs jāmeklē visdažādākie ķīmiskie „brīnumlīdzekļi”.

4.Pirmā zivtiņu iegāde

Tad, lūk, ir pienācis tas īstais brīdis pirkt zivtiņas. Kā tas parasti notiek – braucot no darba mājās, laika parasti nav, ieejam zooveikalā, esam tur 15 min un izejam no veikala ar 10 ūdens maisiņiem, kuros peld no katras veikalā pieejamās zivs sugas pārītis (tās, kuras bija lētākas, tās, protams, vairāk), un tad sākas mūžīgie jautājumi: 
- kāpēc viņas peld uz sāniem?

- kāpēc griež vēderus uz augšu?

- kāpēc pūst spuras?

- kas tie par baltiem punktiņiem un pūku?

- man taku ir tīrs akvārijs, tikko uzstādīts, kāpēc zivis slimas?

Nekad nesteidzaties pirkt zivtiņas.

Pirmajā reizē ejam uz veikalu, jau iepriekš zinot kādas zivis vēlamies un nopērkam pāris zivtiņas – ne vairāk par 3. Kāpēc? Jums ir jauns tīrs akvārijs, kurā veidojas tā vide, sākumā rodas baktērijas, kas sāk pārstrādāt akvārijā esošo organisku un mikroelementus, kamēr nav izveidojies dabīgais līdzsvars, tikmēr akvārijā ir paaugstināts toksisko vielu līmenis, kas ir nāvējošs zivtiņām. Ja uzreiz nopirksiet 20 zivis, tas palielinās akvārijā esošās organiskas daudzumu, kas savukārt ietekmēs baktēriju ciklus un pieaugs toksisko elementu daudzumu.

Nākamās zivtiņas pērciet pēc nedēļas un atkal nelielā skaitā un tā tik ilgi, kamēr jūsu akvārijā ir tik zivtiņu cik tām ir vietas – kā noteikt cik zivtiņas var turēt jūsu akvārijā? Ir speciālas aprēķinu metodikas, arī mēs piedāvājam savu (skatiet sadaļu Pētījumi).

5.Zivtiņu saderība

Ko tas nozīmē – ne visas zivtiņās var dzīvot kopā, jo ir plēsīgas zivis ir zālēdājas ir aktīvas zivis, kas savu aktivitāti izrādot viena otrai iebakstot vai paraujot spuras, kas ne vienmēr der citu sugu zivīm.

Kā tas parasti notiek? Dodamies uz veikalu ieraugām košu zivi, pat nezinot kas tā ir, mums vienkārši patīk tās košās krāsas un raksts pērkam vismaz 5, jo nevar taku laist garām uzvedību, pārnākam mājas un pamanām, ka jaunie iemītnieki ir apēduši pārējās akvārija zivtiņas un tad vēl sākuši augt – akvārijs tiek kļūst par mazu un savā starpā nežēlīgi kaujas, piemērs, mājās ir neoni un gūpijas un tiek nopirkti Oskari (Astranatus) mājas 25 l akvārijā.

Lielākā kļūda – cilvēki iepriekš neinteresējas par zivīm ko pērk, pērkot tās tikai ārējā izskata dēļ. Atcerieties akvāriju zelta likumu, kas tika minēts pašā raksta sākumā?

6. Zivtiņu ielaišana akvārijā

Parasti nopērkam zivtiņas, stundu pavadām ceļā uz mājām, atnākam mājās un iegāžam visu maisiņa saturu akvārijā. Sekas – zivtiņas peld ar vēderiem uz augšu vai guļ uz grunts vārgi elpojot un akvārijā parādās aļģes vai slimības. Ko tad izdarījām nepareizi? Aizmirsām aklimatizēt zivtiņas – uzsildīt maisiņā esošo ūdeni līdz akvārija ūdens temperatūrai un neļāvām zivtiņai „nogaršot” nākamās mājvietas ūdeni, kā arī no veikala atnestās slimības, kas bija maisiņa ūdenī – visas ielaidām savā akvārijā. Tāpēc jau ir svarīgas tās 15 min, kurās ļaujam maisiņam uzsilt akvārijā un akvārija ūdens pievienošana maisiņā esošajam.

7.Barošana

Zivtiņas tiek pārbarotas un šī centība parasti ir viens no galvenajiem zivtiņu nāves cēloņiem. Jo vairāk zivtiņas baro, jo resnākas tās paliek, jo vairāk tās mēslo, jo netīrāks paliek akvārijs, jo lielāks toksisko vielu daudzums, jo biežāk zivtiņas slimo un mirst.

Tāpēc ieteicams zivtiņas barot vienu reizi dienā, nelielās devās – tik cik tās spēj apēst pāris minūšu laikā, neļaujot barībai krāties uz grunti.

8.Nepārpildiet akvāriju

Tas ir tāpat kā jūs braucat sastrēguma stundā ar sabiedrisko transportu, jūs zināt cik saspiesti tajā ir, cik kārst un cik grūti elpot, līdzīgi ir arī zivtiņām. Necentieties turēt mazā akvārijā vairāk zivis nekā tas iespējams, atkal jums var līdzēt aprēķini cik litru ūdens vajadzīgs vienai zivij (varat aptīties mūsu metodiku sadaļā Pētījumi).

Jo lielāks skaits akvārija zivtiņu, jo lielāka slodze ir filtram, jo ātrāk piesārņojas ūdens un novārgst zivtiņas un vieglāk uzliesmo dažādas slimības.

9.Akvārija tīrīšana

Tīrot akvāriju no tā tiek izņemtas zivis, izrauti visi augi, izņemta grunts, nomainīts viss akvārija ūdens utt. tas NAV jādara, jo tas rada zivīm papildus stresu – strauja apkārtējās vides maiņa, kas atkal novārdzina zivis, izjauc akvārija ķīmisko līdzsvaru un atkal uzliesmo slimības.

Akvārijs tiek tīrīts ar zivtiņām tajā, augus neizraujot, tiek sifonēta grunts un notīrīti akvārija stikli, nomainot tikai 1/3 kopējā akvārija ūdens reizi nedēļā. Grunti var tīrīt 1 reizi pusgadā.

10.Gaismas

Jo ilgāk akvārijā ir gaisam, jo lielāka iespēja, ka attīstīsies aļģes. Lai no tā izvairītos gaismai akvārijā nevajadzētu būt ilgāk par 10 stundām (neaizmirstie lampas mainīt) un stādiet dzīvos augus, kas patērēs liekās barības vielas, neļaujot aļģēm attīstīties.

Raksta autors: Normunds Griķītis