Chromobotia macracanthus  (Botia klauns)

Klauna botia (Chromobotia macracanthus)

Zinātniskais nosaukums:Chromobotia macracantus (Blīkers, 1852)

Ierastais nosaukums:Klauna botia

Sinonīmi:  Botia macracantha, Cobitis macracanthus, Chromobotia macracanthus 

Izcelsme no: Malajas pussala, Borneo, Sumatra

Dzimuma atšķirības:Pieaugušas zivis kļūst apaļākas, jo sevišķi mātītes. Ir vairākas teorijas par astes spuru formu atšķirību, bet tās ir maz pamanāmas atšķirības.

Maksimālais izmērs:40 cm

Līdzinās:nevienam.

Aprūpe: šī ir brīnišķīga zivs, bet tā ir pārak liela mājas akvārijam, kam jābūt vismaz 300l lielam. Janas zivtiņas dzīvo baros, tām ir nepieciešama spēcīga ūdens straume, stipra ūdens filtrācija, ko pastiprina ar papildus filtriem, biežas ūdens maiņas un ļoti tīrs akvārijs.

Ir jābūt klusinātam apgaismojumam (krēslai), vēlams smilts gruntij, daudzas slēptuves akmeņos, saknēs vai koka gabalos. Izmantojamiem augiem ir jābūt cietiem un izturīgiem, jo lielas zivis var tos traumēt izrokot vai saplēšot lapas. Augiem ir jābūt piemērotiem krēslas apstākļiem.

Savvaļā klauna botias ir nakts dzīvnieki un parasti ir ļoti aktīvi agri no rīta un pēc saulrieta. Izmantojot mēness gaismas vai zilās gaismas lampas, ieslēdzot tas pāris stundas pirms vai pēc dienasgaismas lampām, dos akvārija īpašniekam lielisku iespēju novērot zivis to visaktīvākajā periodā. Tas arī novērsīs zivju šokēšanu ar pēkšņu dienasgaismas ieslēgšanos.

Barošana: saldēti sarkanie vai baltie odu kāpuri, garneles utt., kapātas krevetes ir iecienījušas pieaugušas zivis; grimstošās barības plāksnītes, tabletes (gaļas, aļģu), svaigi vai blanšēti augli, dārzeņi, tadi kā gurķi, cukini, viegli vārīti zirņi. Dažām zivīm garšo arī arbūzi, melones, banāni, sausās pārslas. Ļoti priecāsies par mīkstu vai lapotu ūdens augu apknibināšanu.

Ūdens parametri: ph 6.5 – 7.0; cietība: pēc iespējas mīkstāks ūdens, maksimāli dH 12.

Temperatūra: 25 – 30 0C

Vairošana: Nav saņemti apstiprinājumi veiksmīgai šo zivju pavairošanai mājas akvārijos. Pamatā zivis tiek pavairotas Čehijas zivju audzētavās izmantojot hormonu injekcijas.

Piezīmes: klauna botias parasti pārdod 4 cm garas. Bet tik un tā tās nevajadzētu pirkt maziem vai vidējiem akvārijiem, jo tās strauji augs sasniedzot 13cm lielumu, tālāk augšanas tempi ievērojami samazināsies, bet liela akvārija labi apkopta tā sasniegs 20-30 cm, tā būs ļoti liela un masīva.

Pērkot šo zivi ir rūpīgi jāapsver šis ilgtermiņa ieguldījums, jo zivis augs strauji un drīz vien var pārsniegt jūsu akvārija ietilpību un dzīvot pat divreiz ilgāk par suni.

Pieaugušam zivīm ir nepieciešams vismaz 2*0.6*0.6m liels akvārijs, pat mazas šīs sugas zivtiņas ir jātur akvārija, kura garums ir vismaz 1.2m. Mazāks akvārijs, šo ātri peldošo zivi padarīs nomāktu un stresainu.

Šī ir Mārdža, viņa ir 29cm gara un tiek turēta kopā ar vēl 50 klauna botijām. Tās ir ļoti priecīgas, ka par spīti plašajam piedāvājumam, iesācēji to pērk reti, jo zivs ir ļoti uzņēmīga pret ihu, ja netiek nodrošināti atbilstoši apstākļi vai aprūpe. Tiek ieteikts iekārtot akvāriju tikai šo zivju vajadzībām, nekā ievietot šo zivi kopēja vai nepiemērota akvārijā.

  Šajā lielajā akvārija dzīvo aptuveni 50 klauna botias, tai skaitā Mārdža. Akvārijs tiek rūpīgi uzmanīts un tam ir milzīgi filtri un papildus sūkņi.

             Tā kā klauna botias ir ļoti jūtīgas pret nitrātiem un piesārņojumu, tad tas nevar izmantot kā tikko uzstādīta akvārija zivis, bet gan ievietot tās tajā tikai pēc pāris darba mēnešiem.

             Ļoti bieži šīs zivis iesaka, kā labu līdzekli cīņai ar gliemežiem, bet tā ka zivis strauji aug, tad diez vai tās būs pašas piemērotākās. Arī citas botiju sugas ēd gliemežus un to mazie izmēri būs daudz piemērotāki mājas akvārijiem.

 Lūk ir 27cm gara ar saceltiem zem acu vaigu dzelkšņiem.Klauna botias saceļ šos dzelkšņus, kas tas jūtas apdraudētas un ir jāaizstāvas. Šī konkrētā botia ir neapmierināta, ka tikusi pārcelta uz jaunu akvāriju. Ir jāpievērš liela vērība pārvietojot botias, lai to dzelkšņi neiepītos tīkliņā un nesavainoti zivtiņu. Tāpat pārvadājot zivtiņas ir jāņem biezāks maisiņš vai jāizmanto vairāki maisiņi vienlaikus – viens iekš otra, lai nerastos caurumi un neiztecētu ūdens.

Klauna botias ir miermīlīgas un tās viegli iekļausies kopējā akvārija, ja tas nodrošinās to turēšanas apstākļus. Tās ļoti reti uzbrūk citam zivīm un var pat botiju akvārija audzēt citu zivju mazuļus.

Tāpat kā citas botias arī klauna botias ir ļoti sabiedriskas bara zivtiņas ar sarežģītu sociālo struktūru un neparastu uzvedību.

Tās ir jātur grupās, ieteicamais minimums ir 5, bet parasti - jo vairāk, jo jautrāk.

Grupa noteiks savu hierarhiju, izvirzot Alfa botiju, kas parasti ir mātīte, lai vada baru. Protams zivtiņas var savā starpa cīnīties – klikšķinot un saceļot dzelkšņus, vai pat ar tiem saskrāpējot viena otru, bet labi kopta akvārija skrāpējumi ātri sadzīs. Strīdu laika klauna botias var mainīt krāsu.

Klauna botias bieži veiks „Botiju dejas” – viss bars var ilgi riņķot viens ap otru veidojot vertikāli orientētus apļus. To dara gan esošās zivtiņas, gan arī tikko ielaistas zivtiņas, kas ielaistas nepazīstama vidē vai ir izmainītas dekorācijas. Pēc pāris dienam parasti tas pāriet.

Vēl viena botiju īpatnība ir to gulēšana dīvainās vietās, dīvainās pozās. Tas parasti ļoti uztrauc jauno botiju īpašnieku, ieraugot botiju guļam uz sāniem vai spurām gaisā zem kādas saknes vai alā. Tāpēc jau tie ir klauni, lai uzvestos savādāk un pastiprinātu savu nosaukumu ar ķermeņa krāsojumu.


Rakstu tulkoja Normunds Griķītis

Orģinālraksts www.loaches.com