Zivju iegāde

-Noskaidrojiet visu iespējamo informāciju par zivtiņu, ko vēlētos iegādāties, jo ne visas zivtiņas var turēt kopā, kopējā akvārijā to teritoriālās vai plēsīgās izturēšanās dēļ. Tāpat ir svarīgi vai spēsiet nodrošināt zivtiņām atbilstošus uzturēšanas apstākļus. Bieži veikalos zivtiņas, to mazuļi tiek tirgotas tukšos akvārijos – bez augiem, dekorācijām utt. un bieži tiek noklusēts, ka šīs 4 cm mazulītis pēc gada jau būs izaudzis līdz 25 cm un apēdis pusi no akvāriju iemītniekiem, tāpat bieži tiek noklusēts, ka zivtiņa ir nakts dzīvnieks, kas pa dienu slēpsies augos, zem saknēm un būs apskatāms tikai naktī, kad barosies.

-Ja zivtiņas iegādājaties no kāda zivtiņu audzētāja, tad pārliecinieties kādi ir to uzturēšanas apstākļi, noskaidrojiet visus būtiskos apstākļus, piemēram, temperatūru, dienas ciklu, barības veidu utt. jo ne visas zivtiņas un to mazuļi spēj pielāgoties vides izmaiņām. Ieteicamais laiks zivtiņu iegādei no privātpersonas ir pavasaris-vasara, jo tad vairums zivtiņu nārsto, kā arī ir viegli pieejama dzīvā barība. Veikalos zivtiņu tirdzniecības sezona ir ziema, pavasaris, jo ir daudz svētku, kas veicina tirdzniecību, kā arī vieglāk nodrošināt atbilstošu transportēšanas procesu.

-Centieties neiegādāties zivtiņas mazākas par 4 cm (ja vien pieaugusi zivtiņa nav lielāka par šo izmēru), jo ja pieaugusi (arī pusaugu) zivs ir mazāka par 4 cm, tad tas nozīmē, ka zivs ir slima vai bērnībā maz barota un diez vai Jums izdosies nodrošināt pilnvērtīgus apstākļus veiksmīgai šo mazuļu pilnvērtīgai attīstībai. Tirgojot zivis ierasta metode, lai tās būtu maziņas un smukiņas, tās mazāk vai vispār nebarot, kas ļoti ietekmē to tālāku un pilnvērtīgu attīstību.

-Iegādāties pieaugušu zivi vai tās mazuli? Kā Jums pašiem patīk un ērtāk. Ja iegādāsities pieaugušu zivi, tā būs cēla, košākās krāsās un aktīvāka, tā diemžēl jau būs nodzīvojusi lielu daļu sava mūža, būs gatava nārstot, tā var nespēt samierināties ar citu zivju klātbūtni savā teritorijā un nemitīgi cīnīties, tā var nespēt adoptēties Jūsu akvārija apstākļiem, var nespēt izveidot pāri, redzot pretējā dzimumā tikai sāncenšus. Mazuļi – ir lētāki, varēsiet izsekot to pieaugšanai, nobriešanai un novecošanai, tie viegli pielāgosies kopējam akvārijam un noteiks paši savu teritoriju, kurā viegli sadzīvos ar citu sugu zivīm, spēs pielāgoties mainīgai akvārija videi un veidot stabilus pārus, bet diemžēl mazuļi bieži ir par medījumu, rotaļām lielākām zivīm, to imūnsistēma nav nostabilizējusies un tie biežāk slimo, nepareiza to uzturēšana var tos kropļot vai nekad neļaut izaugt līdz lielas, nobriedušas zivs skaistumam.

-Ieejiet veikalā un pārliecinieties, ka tas ir tīrs, kopts, akvāriji ir tīri, zivtiņas veselas un dzīvelīgas, augi un bezmugurkaulnieki tīri un kopti.

-Uzdodiet jautājumus noskaidrojot sev vēlamo zivtiņu, aprīkojuma piedāvājumu. Uzdodiet jautājumus pat tad, ja zināt atbildes, tādejādi pārliecinoties par pārdevēja kompetenci vai pilnveidojot savas zināšanas. Izvēlieties „klusāku” laiku, piemēram, darba dienu, lai pārdevējam ir iespējas Jums visu izstāstīt un parādīt.

-Vērojiet zivtiņas, pārliecinoties par to veselīgumu, par netraucētu kustību un normālu uzvedību. Šodien zivtiņu pārdošana ir kļuvusi par masveida ražošanu vai ne galvenās peļņas avotu (ērtāk ir pārdot kaķu konservus), tāpēc bieži tirdzniecībā nokļūst zivtiņas ar ķermeņa defektiem, bieži no nepareizas uzturēšanas vai transportēšanas – mugurkaula defekti, neprecīzi izliekumi, spuru defekti utt. – tas ne vienmēr nozīmē, ka zivtiņa ir slima vai kā savādāk slikta, varat to droši pirkt un tā ilgi iepriecinās Jūs.

-Pārliecinieties, ka akvārijā nav mirušu vai slimu zivtiņu – meklējiet ādas čūlas, izsitumus, matainus uzaugumus, saraustīta kustība, koordinācijas, līdzsvara zudums, gulēšana uz grunts vai peldēšana gar ūdens virsmu u.c. Ja ir kādas no minētajām pazīmēm tad rēķinieties, ka Jūsu iegādātās zivtiņas var būt slimas, nedzīvot ilgi, aplipināt ar slimību jau akvārijā esošās zivtiņas. Ja tomēr pērkat zivtiņu no šāda akvārija, noteikti to noturiet savā karantīnas akvārijā.

-Noteikti iesaistieties vietējā akvāriju turētāju klubā, kas noteikti jums palīdzēs un konsultēs dažādās situācijās un sniegs visu Jums nepieciešamo informāciju pat tādu, ko pārdevēji nezina vai noklusē. Tāpat tas dos papildus iespējas iegūt dažādus augus vai zivtiņas par lētākām cenām no kluba biedriem.

-Iegādājoties zivtiņu, pajautājiet ar ko to var barot un ar ko to baro veikalā, jo ir zivtiņas, kurām ir ilgs adoptācijas periods, kamēr tās pieņem un pierod pie jauna barības veida.

-Nekad nesteidzieties! Atcerieties, ka zivtiņu izvēlei ir jābūt pārdomātai, lai nerastos situācija, ka zivtiņas mirst nepiemērotu apstākļu dēļ vai tāpēc, ka citām zivtiņām tās ir par izklaidi vai medījumu. Parasti akvārija zivtiņu mūžs ir 2 -45 gadi, tāpēc vāciet informāciju pirms ko izlemjat.

-Nekad nepērciet pirkšanas pēc vai tāpēc, ka šobrīd zivtiņa Jums iepatikās. Tas var radīt akvārijā pārapdzīvotību, slimības, stresu un atkal cietīs kopējais akvārija skaistums.

-Centieties iegādāties zivis no pārdevēja, kas ir gatavs veltīt laiku, stāstot par zivtiņām, to ieražām, uzvedību, īpatnībām, turēšanas apstākļiem utt. un kas ir gatavs noķert un pārdot Jums tieši to zivtiņu ko esat izvēlējušies.

-Apdomājiet, kā nogādāsiet zivtiņu mājās. Parasti veikalos tiek piedāvāts plastikāta maisiņš ar noapaļotiem galiem (četrstūraina maisiņa stūros zivtiņa var iepīties, nosmakt un tikt saspiesta), tas tiek pieliets līdz pusei ar akvārija ūdeni un aizsiets, lai iekšā rastos gaisa spiediens. Šādā veidā zivtiņas var izdzīvot aptuveni stundu, ja Jūsu ceļš mājup ir garāks, tad lūdziet, lai maisiņā gaisa vietā iepilda skābekli vai izmantojiet rokas gaisa pumpi, lai regulāri apmanīti gaisu maisiņā. Transportējot neļaujiet ūdenim pārmērīgi atdzist vai uzkārst, tas var nogalināt zivtiņu, tāpēc ieteicama būtu kāda termo soma vai termoss. Dažām zivtiņām ir asi spuru gali vai papildus slēpti dzelkšņi aizsardzībai, kas var viegli pārplēst plastikāta maisiņu, par to jautājiet pārdevējam.

-Centieties neiegādāties neko no akvārijiem, kuros līdzsvars vai zivtiņas tiek uzturētas tikai ar ķīmiskiem preparātiem, piemēram, augi – ja jūs savā akvārijā nevarēsiet turpināt šo ķīmisko augu piebarošanu, iespējams augi iznīks vai sāks nīkuļot, tāpat nepērciet zivtiņas, kuru krāsa tiek mainīta spricējot krāsvielas vai barojot tās ar hormonu preparātiem, krāsu vai uzvedības uzlabošanai.

Raksta autors Arturs Griķītis