Astronontus ocellatus iespējamie kaimiņi

Ko var turēt kopā ar Oskaru?

           Kad jau esat nopircies Oskaru, tad ir laiks iegādāties tam pāris kaimiņus. Lūdzu, nepērciet pirmo zivtiņu, ko ieraugāt, bet gan rūpīgi apdomājiet savu izvēli. Ir 3 galvenie nosacījumi izvēloties: zivīm jābūt pietiekami lielām, lai tās nekļūtu par Oskara brokastīm. Tetras un gūpijas drīz vien tiks apēstas, labāk meklējiet kareivīgas zivtiņas. Tāpat nedrīkst ņemt zivis, kas varētu ēst Oskara barību.

           Ja jums ir mazs akvārijs, tad nemaz nepērciet papildus zivtiņas, jo var rasties kašķis par teritorijas sadali. Atcerieties, ka vidēji Oskars izaug līdz 30cm.

Dažas piemērotākās zivtiņas

Synodontis (sams) – 18cm

Bagrichthys macracanthus (sams) – 20cm

Chromobotia macracanthus (klauna botia) – 30 cm

Barbonymus schwanenfeldii (barbe) – 30cm

Metynnis argenteus – 15. cm

Heros severus (cihlīda) – 30cm

Cryptoheros spilurus (cihlīdas) – 15cm

Hypselecara temporalis (cihlīdas) – 30cm

Lepomis gibbosus  – 17cm

Leporinus fasciatus – 30cm

           Dažādi faktori ietekmē zivtiņu izmērus nebrīvē – akvārija lielums, ūdens kvalitāte, barība. Iepriekš minētie zivju izmēri ir tādi kāda būtu zivtiņa augot ideālos apstākļos, bet tas nenozīmē, ka tāda tā būs jūsu akvārijā.

           Oskariem patīk būt galvenajiem akvārijā un tāpēc bieži tas centīsies citas zivis iebaudīt, bet kamēr zivīm ir iespēja paslēpties vai aizmukt nekādu problēmu nebūs. Ir pāris zivis, kuras turot ar Oskariem vienmēr būs problēmas - Cichlasoma Octofasciatum (cihlīda), Heros Festae (cihlīda), Luohan (cihlīdu hibrīds), Papagaiļzivs (arī cihlīdu hibrīds), jo šīs zivis ir agresīvas. Gadās arī izņēmumi, ka šīs zivis tiek turētas bez problēmām kopā, bet tomēr labāk, ja to atceraties un ņemat vērā.

           Diemžēl nav tādu noteikumu cik un kādas zivis var turēt vienā akvārijā, tas būs jums jāizlemj pašiem, tāpēc izsveriet visu uzmanīgi, jo Oskari var būt ļoti lieli un teritoriāli noskaņoti.

           Kā jau iepriekš noskaidrojām 208 l akvārijs ir minimālais tilpums 1 Oskaram. Ja jums ir 416 l akvārijs, tad var jau turēt 2 Oskarus, kurus var mēģināt sagatavot arī nārstam. Var ņemt 1 Oskaru un pāris citas zivtiņas daudzveidībai. Tālāk jau parēķināsim kopējās ķermeņa masas. Pieaudzis Oskars ir ļoti liels un resns – akvārijos parasti 30 cm garš, tātad var rēķināt, ka zivīm, kas tiks turētas kopā ar Oskaru ir jābūt vismaz ½ no ta garuma – 30/2 = 15 cm, ja vēlaties rēķiniet savādāk. Piemēram, varam paņemt pāris samus, kas izaug līdz 6 collām, bet faktiski pielīdzinot Oskara masu, iznāk, ka varam paņemt 4 samiņus, kas aizņems un mēslos tik pat daudz kā vēl viens papildus Oskars (īstenība tās mēslos mazāk nekā Oskars). Tāda veida varat izvelēties Oskaram visdažādāko zivju kompāniju, tikai noskaidrojiet cik lielas tās izaug.

           Izvēloties cihlīdas, atcerieties, ka dažas no tām var būt ļoti agresīvas un nemitīgas nāvējošas cīņas ir garantētas. Tāpat Oskari ēdīs visu, ko vien varēs iedabūt mutē – neonu bariņš ar nav laba doma. Lai arī ko izvēlētos, nelieciet akvārija neko mazāku par 10cm .

           Ir daudz dažādu samu, kas ir ideāli piemēroti Oskaru sabiedrībai. Ja izvēlaties samu, tad centieties nopirkt pēc iespējas lielāku un pieaugušāku eksemplāru. Bieži kopa ar Oskariem tur Pimelodus Pictus samiņus, kas parasti izaug 13 cm. Ja izvēlaties šos samiņus pērciet vismaz 10 cm lielus.

           Kā zināms Oskariem ir lielas mutes un tie var ļoti daudz paņemt tajās. Tie ir ļoti alkatīgas zivis un biezi vien to skopums ir lielāks nekā to vēders. Tie bieži var mēģināt apēst lietas, kas knapi paņemamas mutē un kur nu vēl norijamas. Dažbrīd var rasties problēmas ar samiņiem, kuriem ir dzelkšņi dažādās ķermeņa vietās, jo sevišķi spurās. Dzelkšņi ir ļoti asi un tie var viegli izdurties caur kurpju zolēm. Kas notiks, ja Oskars sagrābs mutē šādu samu, saprotot, ka nespēs to norīt un mēģinās izspļaut? Zivs parasti sagrābj savu medījumu pie galvas un asās muguras spuras paliek ārā, bet mēģinot izspļaut zivi ārā dzelkšņi paceļas un iesprūst zivs kaklā vai mutē. Bieži vien Oskari ātri saprot savu kļūdu un atlaiž samu, bet gadās, ka sams iesprūst. Ja šādi notiek, jums ir jārīkojas ātri – izceliet Oskaru no akvārija un izņemiet samu no tā mutes. Ja dzelkšņi ir iedūrušies zivs kaklā un samu nevar izvilkt laukā, ir jānogriež samam dzelkšņi. Var izmantot visparastākās manikīra šķērītes. Nogrieziet dzelkšņus un izņemiet samu ārā. Arī mūsu kluba biedram ir tā gadījies – Oskars centās norīt samu, bet tas iesprūda tā mutē. Dzelkšņi bija iedūrušies zivs mutes lejasdaļā. Nācās dzelkšņus nogriezt, Oskars izdzīvoja un vēl joprojām dzīvo vesels. Tāpēc ir ļoti svarīgi pareizi izvēlēties Oskariem sabiedrotos akvārijā, lai tas nenoturētu tos par savam pusdienām.

 Plekostamīmi ir ļoti populāri sami, kas ir nopērkami gandrīz katrā zooveikalā. Ir liela to daudzveidība un varētu dienām ilgi runāt par tiem un kā redzams attēla tie var būt ļoti lieli un pat tie, kurus tirgo akvārijiem spēj izaugt 60 cm lieli. Vairums pircēju to nenojauš, kamēr sami nav sākuši augt un pēc gada neapstājas pie 30 cm garuma. Šiem samiem ir vajadzīgs atsevišķs tiem domāts, liels akvārijs. Liekot to kopā ar Oskariem atcerieties, ka nepieciešams patiešām liels akvārijs. Labāk pirms pērkat zivis, pameklējiet par tām informāciju, piemēram, klubos, kas specializējušies šo samu turēšanā. Ir nopērkami ļoti skaisti plekostamīmi par salīdzinoši zemu cenu, kas ne vienmēr būs Oskaru ēdienkartē. Pirms pērkat šo samu, noskaidrojiet cik liels tas izaugs, ja tas pieaudzis nesasniedz 18 cm, tad to nav vērts pirkt. Daži no tiem maksā pat 10 mārciņas – dikti dārgas Oskara pusdienas.

           Pērkot zivtiņas centieties pirkt jau pieaugušus eksemplārus, nepērciet zivju mazuļus, jo tie var augt lēnāk nekā Oskari un kļūt par to pusdienām pēc pāris mēnešiem.

Varbūt kāds ir redzējis savā zooveikalā piranjai līdzīgas zivis? Iespējams tās bija Pacu, kas pieder un izskatās kā piranja, bet ir izteiktas veģetārietes. To ir vairāki paveidi, kas var izaugt pat ļoti lieli - pat līdz 90 cm, bet tas reti kad notiek mājas akvārijā. Vai šīs zivis ir piemērotas Oskaru sabiedrībai? Jā, ja vien spējat tām nodrošināt atbilstošus apstākļus, vairumā gadījumu nevienam nav tik lielu akvāriju, tāpēc labāk Pacu nepērciet mājas akvārijam.


Rakstu tulkoja Normunds Griķītis

Oriģinālteksts www.oscarfishlovers.com