Limnophila sessiliflora

Ģints: Scrophulariceae 
Kontinents: Āzija 
Reģions: Dienvidaustrumu Āzija 
Augstums: 15-40 
Platums: 4-7 
Apgaismojums: vidēja – ļoti stiprs 
Temperatūra: 22-280
Ūdens cietība: mīksts- ciets 
pH: 5.5-8 
Augšanas ātrums: ātri 
Turēšanas prasības: vidējas

Limnophila sessiliflora ir labs, mazprasīgs augs, kā lieliska alternatīva Cabomba, kurai nepieciešams spēcīgākss apgaismojums. Vajā apgaismojuma bieži stiepjas garuma, bet to var apturēt papildus piebarojot CO2. Skaisti izstās grupās. Labos apstākļos veido horizontālus ložņājošus asnus ar jauniem augiem.

 Augu bieži jauc ar Cabomba – galvena atšķirība Cabomba lapiņas ir uz kātiņa kā neliels vēdeklītis; vai ar tā vecāko brāli Limnophila aquatica, tauta sauktu arī par Ambuliju, kas ir daudz lielāks, kuplāks un smalkāku lapiņu augs.

Augs aug viegli, sakņojoties gruntī. To ir viegli pavairot nogriežot sānu dzinumus vai galotnīti, ko iestāda gruntī, griezuma vieta parasti veidojas atkal vismaz 2 jauni dzinumiņi. Labos apstākļos vairojas ar horizontāliem ložņājošiem asniņiem, līdzīgi kā Valisneria.

Augu vislabāk stādīt aizmugurējā fonā, bet ne pārāk cieši, jo savādāk tā zemākajam lapiņām nepietiks gaismas, tas kļūs brūnas un atmirs, tāpat augam nepatīk tieša filtra straume – lapiņas lēnām paliek brūnas un atmirst. Vēl viena īpatnība – augam patīk spilgta gaisam un tas strauji stiepjas tai pretī, sasniedzot ūdens virsmu lapiņas paliek sarkanīgas.

             Sasniedzot ūdens virsmu, dažreiz lapiņas paceļas virs ūdens, izmainās to struktūra – tās kļūst tumši zaļas, biezas, garenas ar zobotam maliņām un iespējams veidosies ziediņi.

  Ziediņi veidojas dažreiz arī zem ūdens līmeņa bet tie uzzied reti. Zieds parasti ir no baltas līdz tumsi rozīgai krasai. Zieds ir garena balta tūtīte ar izteiktu tumšāku garenu dzīslojumu. Ziedam galā ir 4 ziedlapas – viena liela apakšpuse un 3 mazākas virspusē, zieda viducis ir dzeltens. Apputeksnēšanas notiek reti (jo nav kukaiņi, kas to dara) līdz ar to šī auga pavairošana sēklām ir maz iespējama.

Raksta autors Normunds Griķītis

Foto no A.Griķīša akvārija