Augu stādīšana Nr.2

  Bieži veikalos tirgo akvārija augus iestādītus akmens vatē plastikāta podiņos un dažbrīd rodas jautājums - kā tad pareizi tos iestādīt? Lūk, tad arī neliels piemērs: nopirku veikalā Cryptocoryne lucens – faktiski nosaukums ir nepilnīgs un biežāk gan to sauc Cryptocoryne willisii „lucens”.

Gadās, ka veikalā pārdevējs iesaka augu nemaz no podiņa ārā neņemt un akvārijā ievietos vai iestādīt gruntī ar visu podiņu. Ja ir vēlme var darīt arī tā, bet es gan to neieteiktu, jo:

·  akmens vate ir piesūcināta ar spēcīgu barības vielu šķīdumu, kas var izraisīt aļģu uzliesmojumu akvārijā

·  caur vati nav pietiekam ūdens cirkulācija un auga saknes pēc laika vienkārši nopūs

·  reti kurš augs augt podiņā centīsies dot sānu dzinumus, līdz ar to rēķinieties, ka jums būs tikai 1 šī auga eksemplārs

·  tāpat neesmu novērojis nevienu veselīgu un ziedošu augu, kas augtu akmens vates podiņā akvārijā zem ūdens (protams, ka nopērkot varbūt augs arī zied, bet tas vairumā gadījumu audzis virs ūdens)

Tātad podiņu un vati ņemam nost – no sākuma izņem auga identifikācijas zīmīti, tad plastmasas podiņu nedaudz saspiež un augu kopā ar vati no tā izvelk laukā. Attēlā redzams, ka no podiņa apakšas iznākušas auga saknes, tās pirms augu no podiņa izņem būs jānogriež vai arī jāatpin. Pašam ērtāk ir saknes atpīt un kad augs attīrīts tad saīsināt, jo tad var novērtēt cik kopumā veselīga ir auga sakņu sistēma un nav jāžēlojas, ka saknes apgrieztas par ātru.

Augs no podiņa izvilkts un tad var rokām noplēš prātīgi visu iespējamo akmens vati. Tas nav jādara pārāk rūpīgi, jo smalkos un starp saknēm palikušos vates gabaliņus vieglāk ir notīrīt zem tekoša ūdens.

Visa vate ir notīrīta un pie reizes arī saīsinātas auga saknes (saknes ir spēcīgas un veselīgas, tāpēc nav uztraukuma, ka augs slikti ieaugs), lai vieglāk augu iestādīt un norautas vecās vai bojātās lapiņas.

Augs gatavs stādīšanai akvārijā. Pēc būtības šo nelielo krūmiņu var uzmanīgi sadalīt gabalos – salaužot, un tādejādi no viena stāda var iegūt 4-6 atsevišķus stādiņus. Kriptokarīnas pavairojas 2 veidos – vai nu veidojot kompaktas augu grupas (kā šajā gadījumā) vai arī izdzenot ūsu, kuras galā veidojas jauns stādiņš. Kriptokarīnas, kas veido kompaktas grupas nevajag stādīt pārāk cieši vienu otrai blakus, lai tām ir kur augt un tās nebūtu tik bieži jāpārstāda.

Apdomājot visu un arī apsverot auga stādīšanas vietas, nolēmu, ka šo stādiņu gabalos nedalīšu un iestādīšu to tādu kāds tas ir – vairākiem stādiem šobrīd akvārijā vietas nepietiek, bet izraujot pāris vecus Limnophila aromatica stādus atradās vieta šai kriptokarīnai.

Raksta autors Normunds Griķītis