Ceļam zivīm mājas!

  Ir pienākusi reize, kad arī man ir nepieciešamas zivtiņu mājas, tā ka uzskatu, ka akvārijs ir dabas stūrītis un tajā jābūt dabīga izskata materiāliem un dekorācijām, tad arī izvelējos vispieejamākos materiālus:

             - keramikas puķu podiņi bez jebkādiem zīmējumiem, krāsojumiem un lakojumiem, kas varētu tālāk izdalīties ūdenī un bojāt zivīm veselību;

             - kokosrieksti.

             Šeit būs runa par pašiem vienkāršākajiem dekoru apstrādes paņēmieniem, jo pēc dabas visi ir slinki, bet ja kāds vēlas un ir pacietības var to visu darīt arī savādāk, kā katram patīk.

             Viena podiņa cena ir ~0.30 Ls tāpat arī kokosriekstiem ~0.25 Ls, nopirku 3 podiņus un 3 kokosriekstus, kopā samaksāju 1.65 Ls, neviena zooveikalā pieejamā dekorācija man nesanāktu.

             Sāksim ar podiņiem. Tos pārnesot mājās kārtīgi notīrīju un nomazgāju, tā kā veikala jau apzināti izvelējos iesprāgušus podiņus, tad ar rokam viegli izdevās izlauzt diezgan lielus gabalus.

Viens podiņš bija vesels, tāpēc meklēju knīpstangas, ar kuram tad arī izlauzu sev vēlamo eju virzienus. Galvenais atverieties, ka spicās knaibles pavērsiet tajā virzienā, kur vēlaties lai veidotos plaisa un necentieties spiest no visa spēka, dariet to lēnam un prātīgi.

Tagad ķeramies pie kokosriekstiem.

Kādi instrumenti ir vajadzīgi - lielākais mājās atrodamais nazis un āmurs.

  Kā tad kokosriekstus sadalīt? Sākumā tos vajadzētu nolikt uz stingras cietas virsmas, savādāka virsmas izvēle ar radīt traumas gan Jums gan apkārtējiem, tagad ir 2 metodes:

             1. ass, spēcīgs sitiens ar āmuru pa kokosrieksta vidu (ja būs pa galu, tad kokosrieksts aizlidos pretēja virzienā);

             2. tāpat – ass, spēcīgs sitiens ar nazi pa kokosrieksta vidu – iedomājieties ka kokosrieksts ir zemes lode, tad sitienam vajadzētu būt aptuveni pa ekvatora līniju.

             Izmantojot 1. metodi, iegūsim 2 kokosrieksta pusītes, kas būs diezgan nevienmērīgi robotas un sitiena vieta būs stipri saplaisājusi, ieguvums – var kokosriekstu sašķelt gandrīz jebkurā sev vēlamajā proporcijā vai virzienā.

2. metode – šķeļot kokosriekstu ar nazi iegūsim 2 kokosrieksta pusītes ar salīdzinoši līdzenām plīsuma vietām un bez sanu plaisām. Visvieglāk kokosriekstu sašķelt tam tieši pa vidu – pa ekvatoru, citās vietās būs daudz grūtāk, tāpēc ne vienmēr izdosies iegūt vēlamo šķēluma proporciju.

Tālāk jau no kokosriekstiem jādabū ārā mīkstai baltums. Pēc manas pieredzes to visvieglāk darīt šādi:

        1. sākuma izveido V veida iegriezumu – viens iegriezums līdz kokosa centram, otrs mazāks aptuveni 300leņķī pret pirmo iegriezumu;

             2. tālāk iegriežam nazi gandrīz līdz kokosrieksta centram aptuveni 2 cm attālumā no tukšās vietas;

           3. seko kustība naža kustība uz priekšu, izlaužot mīkstuma gabalu

Šādā veidā viegli tiku gala ar 6 kokosriekstu pusītēm ~15 min.

             Kokosrieksti iztīrīti, tagad tos jāliek vārīties (jo nevar zināt kādu ceļu tie nākuši un kur vārtījušies līdz nokļuvusi pie manis). Vārīšanas process tieši tāds pats ka minēts iepriekšējā rakstā (kā sagatavot saknes).

Aptuveni 4 karotes sāls un 2 karotes sodas, kopā vārījās aptuveni 2 stundas. Sākuma ļoti aktīvi izdalījās gāzes (no sodas reakcijas), bet vēlāk norimās un gala rezultāta bija tumšas tējas krāsa ūdens ar smalkiem koksnes gruzīšiem. Čaumalas kārtīgi nomazgā zem tekoša ūdens un vairāk vai mazāk tās ir gatavas un var likt akvārijā.

             Tālāk jau ir gaumes jautājums – parasti kokosrieksti ir „pūkaini” – palikušas strijas un dzīslojums no to ārējā apvalka. Ka katram patīk var likt tādu akvārijā, ja nē to notīra „spīdīgu” – vienkārši ar nazi nogriežot un nokasot visu lieko.

Tālāk jau izmantojam čaulas tādas kādas tās ir vai izlaužam ieejas/ izejas – tādā paša veidā ka to darījām ar podiņiem – ar knaiblēm prātīgi izlaužot sev vēlamos caurumus. Un atkal mājiņas gatavas!