Iwagumi stila akvārijs

Daudzi ir dzirdējuši terminu Iwagumi, jo sevišķi, ja esat apmeklējuši kādu no mūsu akvārija dizaina „foruma” veida mājas lapām. Ko nozīmē šis vārds? Tulkojot „iwagumi” burtiski no Japānu valodas tas nozīmē „akmeņu veidojums”. Japānas akmens dārzos akmens veido noformējuma „skeletu” un parasti ir 3 akmeņi: viens lielāks akmens, ko ieskuj 2 dažāda izmēra mazāki. Kad akmeņi ir izvietoti „pareizi”, pārējais izkārtojums pats dabīgi iegulstas un ieņem savu vietu. Akvāriju noformējumā parasti izmanto vairāk nekā 3 akmeņus, bet pamatprincipi joprojām tiek saglabāti.


Iwagumi svarīgākie pamatprincipi

Iwagumi akvārija noformējumā vienmēr ir jābūt nepāra dažāda izmēra akmeņu skaitam, bet tiem ir jābūt no viena materiāla. Tas veidos izkārtojuma harmoniju un nepārtrauktību.

Grūtākais Iwagumi stilā ir panākt izkārtojuma vizuālu līdzsvaru. Daudzi akvāriju turētāji ievēro „zelta trīsstūra noteikumu”, pēc kura akvārija noformējumu sadala trīs vienādās daļās no augšas uz leju un no sāna uz sānu. Fokālie punkti veidojas vietās, kur vertikālās un horizontālās līnijas krustojas. Novietojot akmeņus un augus šajās vietās var panākt izkārtojuma stabilitāti un saistību ar Iwagumi stila izkārtojumu.

Grunts veido pamatu skatiena kustības virzienam. Iwagumi stila akvārijos, substrātam ir jābūt ar izteiktām kontūrām un tekstūra, kas piesaistītu un virzītu skatienu cauri visam akvārijam. Pareizi izkārtots pamats palīdzēs veidos dziļuma ilūziju. Pārejošs slīpums no priekšas uz aizmuguri padziļinās izkārtojuma dziļumu. Tāpat var veidot dažāda augstuma pamatus izkārtojuma malās. Katra no metodēm personalizēs un padziļinās pēc izskata tik vienkāršo izkārtojumu. Ar augiem noklātais pamats radīs plūstošu un kustīgu zaļu kalnu un ieleju sajūtu.

Akmeņu izkārtojuma izveidošana

Kad sākat veidot akvārija izkārtojumu, jums ir jābūt vairāk izejas materiālu nekā tas nepieciešams. Tas dos jums iespēju mainīt un pārkārtot izkārtojumu, atrodot visideālāko variantu, ko nevar panākt ar nelielu akmens skaitu un izvēli. Es ieteiktu izvēlēties vismaz no 7 dažāda izmēru akmeņiem. Meklējiet akmeņus ar raksturu, ar īpatnībām, jo vairāk stūru un plaisu būs akmenim, jo detalizētāks un sarežģītāks izskatīsies jūsu akvārija izkārtojums.


Daži no populārākajiem akmeņu veidiem ir Seiryu-seki, Maten un Shou akmeņi. Tie ir lieliski akmeņi noformējuma, bet tas nenozīmē, ka jāizmanto tikai tos. Mērķis ir atrast akmeņu grupu ar vienādu krāsu shēmu, bet atšķirīgām detaļām, krāsām, formu un kontūrām.

Izvietojot akmeņus akvārijā, tiem ir jābūt kā vienotai objektu grupai, tai pat laikā saglabājot individuālas iezīmes. Akmeņu izvietojumam ir jābūt ar skaidru fokusa punktu (punktiem) un jāpiesaista skatītāja skatiem.

Akvārija augu izvēle

Iwagumi stilam ir jārada miera un vienkāršības sajūta, tāpēc izmantojamo augu skaitam ir jābūt mazam. Akvārija noformējumā parasti izmanto šādus augus Elocharis acicularis, Glossostigma elatinoides un Hemianthus callitricjoides. Fonam izmanto tikai viena auga sugu, atkarībā no tā, kādu izskatu vēlas panākt. Iwagumi akvārija noformējumā akcents un fokusa punkts ir akmeņu izkārtojums, tāpēc nekad neizmanto augus, kas akmeņus var pāraugt vai novērst uzmanību no tiem.

Saskaņa ar Faunu

Izvēloties zivis joprojām ir jāatceras par vienkāršību, harmoniju un saskaņu ar akvārija noformējumu. Pārāk liels skaits zivju radīs nesaskaņotu un haotisku kustību, novēršot uzmanību no akvārija izkārtojuma.

Tāpēc izmantojiet pāris baros dzīvojošas zivtiņas, kas radīs plūstošu kustību un pastiprinās uzmanību akvārija izkārtojuma. Visbiežāk izmanto kardināla tetras, sarkangalvainās tetras un Arlekīna rasboras. Ir svarīgi izmantot baros dzīvojošas zivtiņas, jo tas pastiprinās mierīgas vides sajūtu.

Augu akvārijos bieži izmanto Caridina japonica (amano garneles), kas lieliski kalpo kā uzkopšanas palīgi bez liekas iejaukšanās akvārija vidē. To nelielais izmērs un krāsojums lieliski pieskaņojas augiem. Citas garneles to spilgtā krāsojuma vai pamanāmības dēļ var novērts uzmanību no izkārtojuma.


Nav tik viegli kā izskatās

Ļoti bieži tiek nepareizi uzskatīts, ka Iwagumi stila akvāriji to vienkāršā izskata dēļ ir viegli kopjami un uzturami. Faktiski šis stils ir ļoti grūti uzturams, jo ir iekļauti tikai 2 augu veidi, kam jāvelta īpaša uzmanība. Šie iepriekš minētie augi pamatā barojas ar saknēm, tāpēc ūdens bagātināšana ar barības vielām ir jādara uzmanīgi. Svarīgāk ir nodrošināt augiem barības vielām bagātu augsni, lai tie augtu spēcīgi un veseli. Daudzi akvāriju turētāji tam nepievērš uzmanību un pēc kāda laika saskaras ar augu veselības problēmām.

Veidojot savus pirmos Iwagumi stila akvārijus, kļuvu par upuri visa veida akvārijos sastopamām aļģēm. Šis man bija vissarežģītāk barības vielām sabalansējamais akvārijs. Ar Seachems Excel izdevās nogalināt visas aļģes, bet diemžēl mira arī Heminathus cellitrichoides. Tas bija pilnībā jāpārstāda un jāgaida, kamēr atkal izveidosies zaļais paklājs.

Ieguvumi no akvārija izkārtojuma izveides

Veiksmīgi izveidojot Iwagumi stila akvāriju, kas atbilsts galvenajām šī stila prasībām (rāms, mierīgs, vibrējoša kustība), varu godīgi sacīt, es vairs nejūtos kā iesācējs šajā hobijā.

Veidojot šo nelielo dabas stūrīti, esmu iemācījies dažāds lietas un tas bija piedzīvoto neveiksmju vērts. Tāpēc neatkarīgi vai esat eksperts vai iesācējs ikvienam būtu vērts piedzīvot prieku no veiksmīgi izveidota Iwagumi stila akvārija.

Rakstu ievietoja Normunds Griķītis Oriģinālteksts: Roy Deki