Higiēnisks akvārijs

Akvāriju turētājiem ir visdažādāko veidu un tipu akvāriji, to izmēri un noformējums mainās atkarībā no akvārija pielietojuma, bet gandrīz visos akvārijos gruntī ir iestādīti augi.

Ko darīt, ja akvārijā jātur vērtīgi vaislinieki vai mazuļi? Pamēģiniet noķert šādā akvārijā zivis nopietni netraumējot augus vai pamēģiniet pilnībā izsifonēt grunti – vairumam akvāriju turētāju šāds uzdevums nav pa spēkam. Lūk, tāpēc ir vajadzīgs higiēniskais akvārijs – ūdens tilpne, kurā nav grunts un augi tiek turēti podiņos.. Tā kā šādā akvārijā atkritumu būs maz, tad biofiltrs, pat ar mazu virsmas laukumu (aptuveni 10% no akvārija grunts laukuma) veiksmīgi ar to tiks galā.

Higiēniskā akvārijā šuvju līmi ir jānošķir no saskares ar ūdeni, parasti izmanto epoksīda sveķus vai laku, bet diemžēl šāda izolācija ir trausla un īslaicīga, tāpēc ieteicams izmanto visparastāko bitumenu. To izkausē nelielā metāla traukā un ielej šuvēs starp akvārija stikliem (akvārijam ir jābūt novietotam uz malu vienādā leņķī uz abām pusēm, lai šuve iznāktu vienmērīga). Bitumenam virsū uzreiz liek trīs milimetru biezu stikla strēmeli 10-12 mm platumā. Bitumenu, kas izspiedies ārā, pēc 3-4 minūtēm ar asu nazi nogriež. Šādi apstrādā visas akvārija šuves. Ja akvārija dibens ir no stikla, tad to no ārpuses lako ar melnu laku. Metāliskus dibenus pārlej ar 7-8 mm biezu bitumena slāni, ko pārsedz ar stikla plāksni. Pagatavojot jaunu akvāriju, bitumenu var izmantot kā šuvju līmi.

Pēc personīgās pieredzes zinu, ka bitumens ūdenī nekādas kaitīgās vielas neizdala. Jau vairākus gadus es šādos akvārijos pavairoju dažādas zivis, tai skaitā sarkanos neonus.

Pāris vārdos par filtru – tas ir taisnstūra formas 80*80 mm platumā un garumu, kas ir nedaudz mazāks par pusi no akvārija garuma. Filtru stiprina pie īsākās sieniņas. Filtra korpusu salīmē no organiskā stikla un apakšējā pusē veido atvērumus 5-6mm platumā. Šos atvērumus nosedz ar kaprona audumu, kuru savukārt apber ar granti 30-40 mm biezā slānī; grants graudiņu lielums 3-4 mm.

Filtrā zem airlifta ūdens plūsmas novieto sintētisku vati, kas aizturēs ūdenī esošās daļiņas. Lēnām filtrā iemājos baktērijas, kas ar pilnu jaudu „darbosies” pēc 3-4 nedēļām. Vati ir pēc iespējas biežāk jāizņem un jāmazgā. Ja samazinās ūdens caurlaidība, filtrs ir jāmazgā – jāaptur airlifts, jānoņem vate, jāuzrušina grunts slānis, ne dziļāk par 10mm, duļķainais ūdens jānosūc ar caurulīti. Tad novieto vati atpakaļ, ieslēdz airliftu un ar šļūtenīti savāc duļķaino ūdeni no akvārija. Šo procedūru atkārto vairākas reizes līdz ūdens vairs neduļķojas – parasti 4-5 reizes. Grunti no filtra ņemt ārā un mazgāt nedrīkst , jo savādāk baktērijas, kas nodrošina bioloģisko attīrīšanu, nomirs un filtrs uz nedēļām 3 kļūs par mehānisku attīrīšanas ierīci.

Vēl pāris vārdos par augiem – tos audzējot podiņos ir iespējams tīrot akvāriju izņemt ārā, nomazgāt , kā arī pirms zivtiņu ķeršanas augus var pārcelt uz citu akvāriju vai vienkārši sastumt vienā stūrīti.

Rakstu ievietoja Normunds Griķītis Oriģinālteksts: В.Ламин no Pēterburgas