Utricularia graminifolia–priekšējā plāna plēsīgais augs

 Utricularia graminifolia ir vien no interesantākajiem ūdens augiem. Tas ir plēsējs un tas izveido skaisti zaļu priekšēja plāna paklāju paris mēnešos. Dažreiz to ir grūti ieaudzēt, bet tikko tas ir izdevies, tas akvārijā ātri un stipri nostiprinās. Tāpat mazās lamatiņas izrausīs garas un plašas diskusijas jūsu ģimene par plēsīgiem augiem.

 Utricularia graminifolia tā dabīga vidē – noēnota strauta malā dienvidu Vjetnamā. Augs aug pa daļai zem ūdens, pa daļai virs tā starp kritušam lapām.

Utricularia graminifolia pieder pie pūslīšu veida dzimtas augiem (Lentibulariaceae) un tas nācis no Dienvidaustrumu Āzijas, kur to visbiežāk atrod Ķīnā, Indijā, Šrilankā, Birmā, Laosā un Vjetnamā. Šajās vietās tas sastopams kā daļēji ūdenī iegrimis purva augs vai mazās straumītēs un avotos pilnība zem ūdens. Savvaļā tas aug ēnainas vietas un reti ir sastopams augam tiešos saules staros. Tas vienmēr aug mīksta ūdenī, kas padara ļoti grūtu tā transportēšanu. Par laimi šobrīd audzētie augi ir daudz izturīgāki un vairāk piemēroti akvārijiem, bet tik un tā augs ir domāts speciālistiem. Utricularia aurea ir vēl viens pūslīšu veida augs un biezi atrodams veikalos, bet tās izskatās pilnīgi savādāk – pēc izskata atgādinot Ceratophyllum vai Myriophyllum.

 Utricularis graminifolia ķeršanas ierīču palielināta fotogrāfija, ar to ķer mazos vēžveidīgos vai vienšūņus. Dzīvnieki satur slāpekli un fosforu, ko augs iegūst ar enzīmiem izšķīdinot medījuma apvalku mazajās lamatiņās. Fotogrāfija Oliver Knott.

 

Lentibulariaceae dzimtas augi visi ir plēsēji un liela daļa dzīvo ūdenī. Nosaukums „Utricularis” ir attiecināms uz pūslīšiem (lamatiņām), sugas nosaukums „graminifolia” attiecināma uz zāles stiebru viedīgam lapām. Zāles stiebru veida lapas ir tieši tās, kas šo augu atšķir un izceļ no ~210 citiem šīs dzimtas augiem. Mazās zāles veida lapiņas veido sarežģītu atspirdzinoši zaļa zāliena struktūru, kas parasti ir pārsegtas ar pūslīšiem garu stiebru galos. Pieaugot augšanas apjomam augs zied.

Tas, kas padara šo augu unikālu ir mazās 2 mm garas lamatiņas, kuras parasti iekrīt mazi vēžveidīgie vai vienšūņi meklējot slēptuvi starp auga lapām. Nokļūstot lamatās dzīvnieciņš tiek sadalīts ar enzīmu palīdzību, iegūtas barības vielas uzsūc augs, lai veicinātu augšanu. Utricularia graminifolia biezi vien aug ar barības vielām trūcīga vidē un tā ir liela priekšrocība izmantot alternatīvu slāpekļa (N) un fosfora (P) avotus, ķerot uzturam dzīvniekus.

 Šeit, Utricularia graminifolia ir izmantota ūdens ainavas izveidošanai – tā veido zaļu straumi. Augu var izmantot arī ka parastu priekšēja plāna augu, kur tas izveidos zaļu paklāju 6-8 nedēļu laikā. Fotogrāfija Oliver Knott.

Tropica audzē Utricularia graminifolia kā zemūdens augu un to pārdot akmens vates podiņos vai korķu diskos. Kad augu stāda akvārijā, tad augu kušķīti sadala 6-8 daļās un iestāda ar 5 cm atstarpi. Ir svarīgi atstāt aptuveni 1 cm akmens vates vai korķa disku ap augu, lai nodrošinātu tā stabilu turēšanos, iesakņošanos. Ja izmanto pinceti, tad stādīšanas procesu var padarīt daudz vieglāku. Sākumā Utricularia graminifolia ir jāaudzē klusināta gaismā, bet pēc 6-8 nedēļām, kad augs ir nostiprinājies gaismu var pastiprināt. Šajā mirklī mazie stādiņi būs pārtapuši nepārtrauktā zāliena viedīgā paklājā un tagad ir laiks pievienot Augu Šķidro mēslojumu, lai nodrošinātu augu ar dzelzi un magnēziju. Pēc pieredzes audzējot Utricularia graminifolia labāki rezultāti tiek sasniegti, ja pH 6.8-7.0 un dKh 7-10. Papildus CO2 nav vajadzīgs, bet ja to izmanto, tas veicina straujāku auga augšanu. Kaut arī komerciāli audzētie augi ir daudz izturīgāki par savvaļas augiem, tik un tā augs ir ļoti jūtīgs pret jebkādam vides izmaiņām. Tāpēc pārliecinieties vai ir nodrošināti prasītie apstākļi un nav kādu citu ātri augošu augi, kas varētu neļaut Utricularia graminifolia saņemt pietiekami daudz barības vielu. Tāpat arī augs ir ļoti trausls un to nedrīkst turēt kopā ar grunti rokošam zivīm.

 Rakstu tulkoja Normunds Griķītis

Raksta autori: Ole Pedersen, Troels Andersen, Claus Christensen www.tropica.dk