Pistia stratiotes

Ģints: Araceae

Kontinents: Visi tropi

Reģions: Visi tropi

Augstums: 5-20+ cm

Platums: 5-20+ cm

Apgaismojums: stiprs – ļoti stiprs

Temperatūra: 17-300C

Ūdens cietība: ļoti mīksts- ciets

pH: 5-8

Augšanas ātrums: ātri

Turēšanas prasības: vidējas

 

Skaists peldošais augs, kas piemērots gan vaļējiem, gan slēgtiem akvārijiem. Viegli vairojas ar sānu dzinumiem. Eiropā vasaras laika izmanto kā dīķa augu, bet tropos ir kā ekoloģiskais drauds. Augs piemērojams jebkādam akvārijam, kur tā garajās saknēs labprāt slēpjas gurami un citas ūdens virsmas zivis. Ja augs labi aug, tad regulāri ir jāretina tā audzes, jo savādāk akvārijs būs stipri aptumšots.

www.tropika.dk

 Augs ir cēlies no Dienvidamerikas, bet ā unikālā spēja piemēroties jebkādam tropu klimatam to šodien ir padarījusi par kosmopolitēnu augu (ievazāts ar kuģu balasta ūdeņiem, zvejniecību, tās aprīkojumu, kā arī akvāriju kultūras attīstību), kas daudzās vietās pasaulē tiek uztverts kā ekoloģiskais drauds ir aizliegts ar likumu un tiem veiktas to iznīdēšanas kampaņas. Augs ātri vairojoties pārklāj visu ūdens virsmu, slāpējot gaismu zemāk esošiem augiem, samazinot skābekļa daudzumu ūdenī, samazinot vietējās floras un faunas daudzveidību, traucējot ūdens plūsmas un kuģošanu, kā arī kalpo par lielisku vietu knaušu, knišļu un citu kukaiņu vairošanai. Pret to cīnās pamatā ar dažādiem pesticīdiem, bet, piemēram, Taivānā to iznīdē ar mazas mušiņas palīdzību, kuras kāpuri ļoti labprāt ēd šo augu lielā daudzumā.

             Šobrīd pasaulē tas ir sastopams: Spānija, Ķīna, Indonēzija, Kambodža, Malaizija, Taivāna, Vjetnama, ASV (Arizona, Kalifornija, Kolorado, Delavēra, Džordžija, Havajas, Kanzasa, Luiziāna, Merilenda, Misisipi, Misūri, Ohaijo, Ņūdžersija, Ņujorka, Ziemeļu Karolīna, Dienvidu Karolīna, Teksasa), Virdzīnu salas; Burkina faso, Seucuēla, Svazilanda, Austrālija, Kuka salas, Fraņču polinēzija, Guama, Kaledonija, Mariannas salas, Papua Jaungvinejā, Filipīnas, Zālamana salas, Vanuatu, Puertoriko; iespējams, ka augs ir sastopams arī Jaunzēlandē, Francijā un citviet pasaulē.

             Brīvi peldošs augs, kas ātri ar sānu dzinumiem veido kolonijas, ar garām, biezām nokarenām saknēm. Lapas ir gaiši zaļas ar velveta matiņiem ar izteiktu dzīslojumu, izkārtotas rozetēs. Augs var vairoties gan ar sēklām, gan sānu dzinumiem. Sānu dzinumi veidojas no mātes auga (gandrīz jebkurā vecumā un lielumā) uz gara balta piedēkļa.

             Parasti augs sastopams peldošā veidā, brīvi dreifējot pa atklātiem ūdeņiem, bet tas spēj izdzīvot arī dubļos pie zemākās temperatūras 15C un maksimālās temperatūras 35C.

Pieaugušiem augiem ir izteikts dzīslojums un četrkantīgs lapu nobeigums. Pieaudzis augs zied maziem baltiem ziediņiem lapu rozetes centrā. Augs strauji vairojas ar sānu dzinumiem, kas viegli notrūkst un ir kā pastāvīgs augs. Augam ļoti patīk spēcīgs apgaismojums – dažreiz tik spēcīgs, ka tas ir uz robežas ar lapu apdegšanu.

 Jauniem augiem lapiņas nav izteikti stūrainas, bet gan apaļas, var novērot pieaugušam augam raksturīgo dzīslojumu. Vēl viena auga īpatnība – miera stāvoklī tas izklāj visas lapiņas horizontāli uz ūdens virsmas, tikko to iztraucē vai aiztiek, tas sāk lapiņas sakļaut kopā – tās paceļas vertikālā stāvoklī.

  Pistia ir lielas, garas kuplas saknes, ko labprāt zivtiņas izmanto nārstam un arī ir kā droša slēptuve zivju mazuļiem. Ir gadījies novērot, ka šos augus labprāt ēd Zelta zivtiņas.

Kā jau vairumam peldošo ūdens augu arī šim nepatīk, ja ūdens pil vai tek tam virsū – lapiņas sāks pūt, augs būs mazs, čokurotām lapām un var arī pavisam nonīkt.

             Šo augu bieži izmanto arī Latvijas piemājas dīķos, bet tikai jāatceras, ka ziemā tas izsals un pavasarī būs jāielaiž atkal. Akvārijā augs aug strauji un vienīgā tā prasība ir to pa retam izretināt un nogriezt vecās lapas.

             Lai arī cik dīvaini tas nebūtu Latvijas zooveikalos šo augu parasti tirgo „komplektā” ar Lemna minor – mazu peldošu augu, Latvijā tas parasti aizaug visu ūdens tilpņu ūdens virsmas, tā, ka redzējis to būs ikviens.

Raksta autors Normunds Griķītis